ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در رومانی

کارآفرینی در رومانی

قوانین کارآفرینی در رومانی

در دهه اخیر، کارآفرینی در رومانی به هدف محوری برای اشتغال زایی توسعه پایدار اقتصادی و رشد رقابتی در رومانی تبدیل شده است. درحال حاضر، هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی رومانی بر روی کارآفرینی در رونق کسب و کار متمرکز هستند. کارآفرینی یک پدیده اجتماعی اقتصادی بسیار پیچیده  می باشد که تعریف کننده سیستم اقتصاد بازار می باشد. نظر به اینکه، محیط تجاری روزبه روز پیچیده تر و رقابتی تر می گردد، کارآفرینان هم بایست که خلاق تر شده و دریافت کننده آن چیزی باشند که جدید و ابتکاری است.

زندگی در رومانی

در صورتی که افراد شهروند اتحادیه اروپایی باشند، هیچ گونه مسئله ای درباره اخذ اقامت در رومانی نخواهند داشت. اخذ اقامت در رومانی برای شهروندان غیراتحادیه اروپایی الزامی است. زندگی در رومانی دارای امتیازاتی است، که یکی از آن امتیازات که قوانین CFC ندارند این است که اشخاص بدون هیچ مسئله ای می توانند شرکت های را از خارج مدیریت کنند. امتیاز دیگری که زندگی در رومانی برای اشخاص به ارمغان می آورد این است که رومانی دارای نرخ مالیاتی هموار تنها 16%، بالاتر از بلغارستان ۱۰٪ می باشد.

محیط کارآفرینی در رومانی

بواسطه توسعه اقتصادی همه جانبه رومانی از یک طرف، و نیز وجود پتانسیل های بالقوه منابع طبیعی از طرف دیگر، فرصت ها و امتیازات زیادی برای کارآفرینان و سرمایه گذاران خارجی در بازار کار رومانی حداقل در مقایسه با کشورهای شرق اروپا فراهم شده است. اما به دلیل موانع ساختاری و نظارتی و نیز محدودیت های دیگر سرعت استفاده از این قابلیت بازار کاارآفرینی در رومانی بسیار کند است.

صنایع پیشگام در رومانی شامل بخش خدمات با 42.8% نیروی کار، کشاورزی با 28.3% نیروی کار می باشد که در رده های اول و دوم قرار دارند. پس از آنها صنایع نفت و گاز، ساخت و ساز، مهندسی، ذوب آهن، داروسازی و فناوری اطلاعات قرار دارند، که همگی دارای فرصت های بیشمار کارآفرینی هستند.

کارآفرینان رومانی

براساس گزارش Entrepreneurs Speak Out توسط ارنست و یونگ، کارآفرینان رومانیایی فاقد اطلاعات مربوطه درباره منابع مالی، سازمان هایی که از کارآفرینی پشتیبانی می کنند و نیز آموزش کارآفرینی ویژه می باشند. ادراکات منفی از ورشکستگی، به جای در نظر گرفتن آن به عنوان یک تجربه آموزشی، همچنین دغدغه ای می باشد که ذهنیت ریسک پذیری، که برای کارآفرینی موفق فاکتور حیاتی تلقی می شود را مسدود می کند.

تشکیل شرکت در رومانی

ظاهرا، تشکیل یک شرکت رومانیایی یک ایده خیلی خوب با نرخ مالیات شرکتی 16% محسوب نمی شود. اگرچه این نرخ پایین تر از نرخ مالیاتی شرکت در کشورهای اروپای غربی است، اما تا حدودی بالاتر از سایر کشورها در شرق اروپاست. در رومانی، یک معافیت خاص برای کارآفرینان کوچک چند سال پیش وجود داشت. مطابق این قانون، شما تنها مجبور بودید که 30٪ مالیات ها را از مقدار فروش تا 100.000 € یورو پرداخت کنید.

رومانی همچنین دارای قانونی است که مالکان شرکت های کوچک را از پرداخت VAT در فاکتورهای معاف می کند. از آنجایی که رومانی قوانین CFC ندارد، همانطوریکه ما قبلا ذکر کردیم، اشخاص هیچ مسئله ای در رابطه با مدیریت شرکت های خارجی نخواهند داشت. بر این اساس، بهترین بیزینس ها در رومانی تاسیس شرکت های کوچک یا Micro-business با سرمایه اندک می باشد.

میکرو بیزینس ها در رومانی

میکرو بیزینس ها در رومانی گزینه خیلی خوبی برای همه کارآفرینان آنلاین محسوب می شود که امکان تخصیصی هزینه ها و مخارج زیادی را ندارند. شرکت های کوچک یا میکروبیزینس ها می توانند بدون پرداخت VAT فاکتور کنند مادامیکه حجم فروش های ماهیانه شان از 4.000 € یورو در ماه فراتر نرود. تنها 3% از حجم فروش هر 3 ماه یکبار مشمول مالیات شرکتی می گردد اگر آنها یک کارگر رومانیایی را استخدام کنند. نظر به اینکه درآمد میکروبیزینس ها خیلی محدود است، بنابرین میکروبیزینس ها نمی توانند فعالیت شان را در عرصه های بانکداری، بیمه، بازار بورس، نفت، یا گاز توسعه دهند.

بنابراین، برنامه میکروبیزینس ها برای یک تاجر خوب نیست، اما برای طیف وسیعی از بیزینس های آنلاین با سرمایه کم مناسب است. حسابداری میکروبیزینس ها هم واقعا ساده است چراکه این کار را می توان با سرمایه اندک در حدود 50 € یورو در ماه انجام داد.

هزینه تشکیل شرکت در رومانی

اگر افراد خواستار مهاجرت به رومانی و تشکیل یک شرکت تجاری هستید و بدنبال اجتناب از قوانین احتمالی CFC در کشور خود هستند، احتمالا هزینه تشکیل شرکت در رومانی برای شما بیش از 800 € یورو در ماه آب نخواهدخورد. این روشی است که افراد را قادر می سازد تا شرکت را از کشور خود بدون اجبار رفتن به رومانی تشکیل بدهند.

کارآفرینی در رومانی

آموزش؛ نقطه ضعف کارآفرینی در رومانی

بنظر می رسد که نسل جدید کارآفرینان رومانیایی در رابطه با کارآفرینی آموزش مناسبی ندارند. بیش از نیمی از کارآفرینان در رومانی آموزش رسمی کافی درباره فرآیند کارآفرینی ندارند و یا اصلا بی اطلاع از آن هستند. در چنین شرایطی تاسیس آکادمی کارآفرینی (EA) تنها دانشکده معتبر کارآفرینی در رومانی می باشد، که بنظر می رسد بخشی از راه حل باشد.

این موسسه علمی یک مدل آموزشی جدید اجرا شده در کشورهایی همانند فنلاند، فرانسه، آلمان، بریتانیا، و اسپانیا را پیشنهاد کرده است. مطابق EA، بیش از 91٪ فارغ التحصیلان این مدل تحصیلی شعلی را در 6 ماه اول پس از فارغ التحصیلی کسب کردند، درحالیکه 47٪ در عرض 2 سال از فارغ التحصیلی دارای یک بیزینس ثابتی بودند.

کدام بخش ها برای کارآفرینی در رومانی جذاب هستند؟

در رومانی، بخش های انرژی و صنعت بیشترین جدابیت را برای کارآفرینان دارند. در حال حاضر، Parahova و Brasov دو مرکز صنعتی بسیار مهم در رومانی هم از نظر تولید و هم از نظر تعداد کارآفرینان محسوب می شوند که طوری مدیریت شده اند تا در این بخش شرکت تجاری  تشکیل شود. با وجود اینکه در Parahovaکارآفرینان بر روی صنعت نفت متمرکز هستند چراکه این بخش سرمایه گذارانی همانند OMV Petrom و Lukoil را جذب کرده اند ولی در بخش Brasov بسیاری از کارآفرینان تامین کنندگان شرکتهای بزرگی همانند Continental  می باشند.

نقاط ضعف کارآفرینی در رومانی

از جمله نقاط ضعف کارآفرینی در رومانی عبارتست از:

 • مسئله بزرگ برای کارآفرینی رومانی این است که بخش قابل توجهی از صنعت امان دارای ارزش افزوده پایینی است.
 • نقطه ضعف دیگر رومانی در بحث کارآفرینی عدم وجود منبع سرمایه کلان می باشد.
 • سطح تحصیلات آکادمیکی کارآفرینان و دانش پایین است.
 • منابع طبیعی محدود است و کاربردهای فوری که به ذهن می رسد بخش کشاورزی و توریسم رومانی است.
 • صنعت خدمات در رومانی هنوزهم پتانسیل بالا ولی متقاضی پایینی دارد.

رومانی کشوری با فرصت های کارآفرینی بالا ولی درعین حال هنوز عقب مانده از سایر ملل می باشد. کارآفرینی در رومانی و تشکیل شرکت در آنجا مزایا و معایبی دارد که لازم است سرمایه گذاران خارجی به آن توجه کنند. درصورت داشتن هر گونه سوالی در زمینه موضوعات مهاجرتی و اقامتی، ما شما را به مشاوره با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت دعوت می کنیم.

12 دیدگاه برای “کارآفرینی در رومانی

 1. ali ram گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد کارآفرینی در رومانی تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد تحصیل در رومانی هم مطلب بذارید

 2. leilakk گفت:

  مهاجرت از طریق خرید ملک هم در این کشور امکان پذیر هست؟ چقدر سرمایه لازم داره؟

 3. ناصر زارعی گفت:

  سلام
  رنکینگ دانشگاه های رومانی چطوره؟آیا میشه با بورسیه پذیرش گرفت؟

 4. amirmohamad گفت:

  سلام کارآفرینی در رومانی مستلزم چه شرایطی است آیا مدارک خاصی نیاز است ؟

 5. amirmohamad گفت:

  سلام کارآفرینی در رومانی مستلزم چه شرایطی است ؟

 6. سحر گفت:

  سلام

  ممنون میشم در مورد ویزای تحصیلی این کشور هم توضیح دهید.
  آیا ویزای تحصیلی راحت تر نمی باشد؟
  ممنون از سایت و مطالب خوبتون

 7. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خوبی بود.
  ممنون

 8. سلامیان گفت:

  کارآفرینی در رومانی چه کمک هایی از دولت دریافت می کند؟

 9. هانا گفت:

  ممنون بابت اطلاعات خوبتون

 10. حمید سلیمانی گفت:

  کارآفرینی در رومانی میتونه باعث دریافت اقامت دائم این کشور بشه؟

 11. sohrab گفت:

  برای انتقال پول باید از کدام صرافیا استفاده کرد؟ اصلا شرایط مطلوبی برای سرمایه گذاری تو این کشور و نرخ مالیات راهی هست یا خیر؟

 12. قراری گفت:

  آیا امکان اقامت از طریق کسب و کارهای اینترنتی در رومانی هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *