مهاجرت کاری آلمان

کار حین تحصیل در آلمان

شرایط کار حین تحصیل در آلمان

برای دانشجویانی که در آلمان به تحصیل می پردازند کار حین تحصیل در آلمان می تواند منبع درآمد خوبی باشد و به آنها در هزینه های مورد نیاز کمک شایانی نماید. مطمئنا دغدغه کار حین تحصیل در آلمان برای اشخاصی که در این کشور تحصیل نمی کنند اما قصد دارند برای تحصیل به این کشور سفر نمایند نیز به وجود می آید و دانشجبویان بین المللی ترجیح می دهند در کشوری ادامه تحصیل نمایند که بتوانند منبع درآمدی نیز برای خود داشته باشند.

لذا ما در این مقاله بر آنیم که در مورد این موضوع مطالبی را برای شما عزیزان فراهم کنیم تا شاید بتوانیم در تصمیم گیری برای تحصیل در خارج از کشور قدمی مثبت برای شما دوستان برداریم لذا صمیمانه دعوت می نماییم تا در ادامه مقاله با ما همراه باشید. در ابتدای مقاله می خواهیم تا شما را اندکی با سیستم آموزشی در آلمان آشنا کنیم تا افق دید بهتری از تحصیل در این کشور بدست آورید.

سیستم آموزشی آلمان

سیستم آموزشی در این کشور به طرقی متفاوت از سایر کشورهای دیگر است و دانش آموزان را با نهایت پتانسیل و عملکرد بالا تربیت می نماید. جالب است بدانید که اکثر دانش آموزان آلمانی در مدارس دولتی حضور دارند. کل نظم آموزش آلمانی از جمله دانشگاه ها برای کودکان بی سرپرست نیز در دسترس است. معمولا با افزایش سن فرزندان تعداد مدارس خصوصی نیز بیشتر می شود اما مدارس دولتی کماکان در دسترس هستند.

کودکان 3 تا 6 ساله ممکن است در مهد کودک ها شرکت کنند و وپس از آن دوران مدرسه برای 9 الی 10 سال اجباری است. از کلاس های اول تا چهارم کودکان در مدارس ابتدایی به تحصیل می پردازند، جایی که موضوعات مورد آموزش برای همه یکسان است سپس از کلاس چهارم با توجه به توانایی های دانشگاهی و آرزوهایی که دارند تحصیل خود را ادامه می دهند و معلمان، در یکی از سه نوع مختلف مدارس دانش آموزان خود را به مدرسه خاصی بر اساس معیارهایی مانند موفقیت تحصیلی، اعتماد به نفس و توانایی های کاری توصیه می کنند. با این حال در اکثر ایالت ها پدر و مادر آخرین توصیه ها را در مورد اینکه فرزندشان برای ادامه تحصیل پس از کلاس چهارم چه بخواند بیان می کنند.

کار حین تحصیل در آلمان

حال که به صورت مختصری با سیستم آموزشی در این کشور آشنا شدیم بهتر است به سراغ دانشگاه های آن برویم تا ببینم دانشجویان این کشور در حالی که به تحصیل در آلمان مشغول هستند می توانند منبع درآمدی داشته باشند یا خیر. طبق گفته های یک سایت آلمانی زبان اگر می خواهید در حین تحصیل به کسب درآمد بپردازید می توانید در دانشگاه خود یک شغل مناسب بدست آورید. برای مثال می توانید یک شغل دانشجویی معمولی در شهر خود به عنوان کارمندی در کافه ها، پرستار بچه مشغول شوید و یا به کار در نمایشگاه ها بپردازید.

کار ایده آل به نوعی با برنامه تحصیلی شما ارتباط دارد به عنوان مثال معلمان مقطع کاردانی می توانند در پاره ای از اوقات تدریس نمایند و یا دانشجویان دوره های هنر نیز می توانند به عنوان کارمندان موقت در موزه فعالیت نمایند.

دسته مشاغل زیر به عنوان کار حین تحصیل می باشند:

 1. دستیاران پژوهشی در دانشگاه
 2. استادیار
 3. تدریس زبان انگلیسی
 4. پشتیبانی در بخش پیشخدمت در کافه، کتابخانه و غیره

کار به عنوان دستیار علمی در آلمان

افرادی که به عنوان دستیار های علمی-دانشجویی در دانشگاه های آلمان به کار مشغول می شوند Hwis ( Hilfswissenschaftler ) نامیده می شوند. دستیارهای علمی برای مثال  ممکن است در کتابخانه، سرپرستی ادبیات پژوهشی را برای اساتید ناظر بر عهده بگیرند. مزیتی که این قبیل کارها دارد این است که با تحصیلتان مرتبط است و در عین حال که به کسب درآمد می پردازید به کسب تجربه در رشته تحصیلیتان نیز مشغول هستید. اگر به کار دستیار دانشگاهی علاقه مند هستید باید در مورد کارهای خالی به دفتر اداری دانشگاه یا موسسه آموزش عالی خود مراجعه نمایید و به هیئت مدیره دانشگاه خود اطلاع دهید.

کار حین تحصیل در آلمان

قوانین مربوط به کار حین تحصیل در آلمان

مقررات قانونی در این زمینه مربوط به ساعت کار دانشجویان بین المللی است. این قوانین بسته به کشور مبدائی که از آن سفر می نمایید متفاوت است. اگر شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا کشورهایی چون ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس هستید مجاز به کار بدون مجوز خاصی هستید اما اگر قصد کار بیش از 20 ساعت در هفته را داشته باشید مجبور خواهید بود که همانند دانش آموزان مشمول بیمه های ملی شوید اما در صورتی که شهروند کشوری غیر از کشورهای مذکور هستید مجاز به 120 روز کار تمام وقت یا 240 روز پاره وقت هستید و اجازه خوداشتغالی نیز نخواهید داشت.

استثنا برای دستیاران آموزشی آلمان: این قانون 120 روزه برای دستیاران دانشجو اعمال نمی شود و هیچ محدودیتی در این شغل وجود ندارد با این حال اگر می خواهید ساعات بیشتری کار کنید باید دفتر ثبت نام خارجیان را مطلع نمایید. مقررات قانون کار قابل استفاده برای دانشجویان بین المللی بسیار سختگیرانه است و در صورتی که آنها را رعایت نکنید ممکن است منجر به اخراج شما از شود.

درآمد ناشی از کار حین تحصیل در آلمان

اینکه از کار در زمان تحصیل چه میزان درآمد کسب نمایید بسیار بستگی به تخصص شما و همچنین منطقه و بخشی که مایل به کار در آن هستید دارد. در شهرهای گرانقیمتی مانند مونیخ، هامبورگ یا کلن، قطعا پول بیشتری دریافت خواهید کرد اما برای اجاره یا غذا نیز باید هزینه بیشتری بپردازید. آلمان در سال 2015 حداقل دستمزد را تعیین نمود اما می توانید مبلغ فعلی را در وب سایت وزارت کار و امور اجتماعی بدست آورید. دستیاران دانشجویی، دستیارهای تولید در صنایع و یا کارکنان موقت در نمایشگاه های تجاری بیشتر از این میزان حداقل دستمزد دریافت می نمایند. با این حال تقریبا غیرممکن است که دانشجویان بتوانند از پس تمام هزینه های زندگی خود با کار در مشاغل غیر واقعی برآیند. شما همچنین می توانید علاوه بر کار در زمان تحصیل درخواست کمک هزینه های مالی نیز بدهید.

مالیات و بیمه در آلمان

می توانید با شغل دانشجویی بدون نیاز به پرداخت مالیات ماهیانه در حدود 450 € درآمد کسب نمایید اما اگر به طور منظم بیش از این میزان درآمد داشته باشید به شماره مالیاتی نیاز خواهید داشت و هر ماهه مقدار مشخصی از دستمزد شما کسر خواهد گردید. اگر به طور دائم در آلمان به کار مشغول هستید باید مسئولیت های اجتماعی آن را بپذیرید که شامل پرداخت برای بیمه درمانی، بیمه مراقبت پرستاری، بیمه بازنشستگی و بیکاری است.

در آخر ضمن تشکر از شما دوستان عزیز بابت مطالعه مقاله کار حین تحصیل در آلمان، خرسندیم که به اطلاع شما عزیزان برسانیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تلاش است تا آخرین و بروزترین مطالب مربوط به مهاجرت را در اختیار شما عزیزان قرار دهد لذا پیشنهاد می نماییم تا در صورت نیاز به مشاوره و کسب راهنمایی بیشتر با مشاورین مجرب مهاجرت در موسسه ما تماس حاصل فرمائید

10 دیدگاه برای “کار حین تحصیل در آلمان

 1. صبا صابری گفت:

  سلام و خدا قووت

  لطفا ویزای کاری توضیح میدید؟ از ابتدا برای کار کردن در کشور آلمان چه شرایطی وجود دارد؟
  ممنون بابت سایت و مطالب به روز تون خیلی کمکم کردید.

 2. پوریا حریری گفت:

  بهترین ویزا برای آلمان ویزای کار است.

 3. رضا گفت:

  مطلب فوق العاده جالب و مفیدی بود

 4. خسروى گفت:

  حيف فعلا وقت سفارت براى اخذ ويزاى تحصيلى آلمان فوق العاده طولانى شده خواهر بنده وقتش افتاده واسه دو سال و نيمِ ديگه !!!!!!!!!!!!!!!! 😐

 5. تبسم گفت:

  من در مقاله مجارستان خوندم که میشه با دوره زبان مجارستان وقت سفارت آلمان را دو ماهه کرد درسته؟

 6. بیژن مرتضوی گفت:

  آیا دانشجویان هنر هم می تونند کار حین تحصیل داشته باشند

 7. مهشید رحمانی گفت:

  رشته مهندسی عمران چه بازار کاری در کشور المان دارد؟

 8. sohrab گفت:

  تخصص هایی که بهتر کار دانشجویی بدست میارن کدومند؟

 9. لیدا بهرامی گفت:

  بسیار عالی بود ممنون

 10. لیدا بهرامی گفت:

  شرایط تحصیل در اتریش عالیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *