مهاجرت کاری آذربایجان

کار در آذربایجان برای ایرانیان

کار در آذربایجان برای ایرانیان

کار در آذربایجان برای ایرانیان دارای مدرک تحصیلی یا فنی حرفه ای و دارای مدرک زبان انگلیسی یا آذربایجانی از وضعیت مناسبی برخوردار است. متقاضیان ایرانی نیز همانند سایر متقاضیان خارجی برای کسب صلاحیت کار در آذربایجان نیازمند پیشنهاد کاری می باشند و این کار فقط از طریق بهره گیری از روش های کاریابی در بازار کار آذربایجان امکان پذیر است. بنابراین متقاضیان بایستی این امر را مد نظر کار خود قرار دهند که قبل از هر اقدامی اولا نسبت به تنظیم و تدوین یک رزومه (CV) قوی اقدام نموده و ثانیا قبل از اقدام نسبت به تعیین مهارت شغلی خود از لیست مشاغل مورد نیاز آذربایجان اقدام نمایند. بر همین مبنا، این مقاله درصدد پاسخگوئی به سوالات زیر می باشد:

 • شرایط کار و بازار کار آذربایجان چگونه است؟
 • کدام مشاغل جزء مشاغل پر متقاضی آذربایجان به شمار می رود؟
 • شرایط کار برای ایرانیان چگونه است؟
 • آیا ایرانیان برای کار در این کشور به ویزای کاری نیاز دارند؟
 • متوسط درآمد در این کشور چقدر است؟
 • شرایط کاریابی در آذربایجان چگونه است؟
 • نحوه اخذ ویزای کار برای ایرانیان به چه نحوی است؟

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه برترین مشاوره ها و راهنمایی های مهاجرتی آماده پاسخگوئی به تک تک سوالات و ابهامات شما در خصوص مهاجرت به آذربایجان هستند. برای انجام مشاوره با شماره تماس موسسه مذکور تماس حاصل کرده و تعیین وقت نمائید.

اطلاعات کلی درباره کشور آذربایجان

کشور جمهوری آذربایجان کشوری در منطقه قفقاز جنوبی اورآسیا در چهار راه اروپای شرقی و آسیای غربی قرار دارد. این کشور دارای همسایگان متعددی در 4 سمت جغرافیایی خود شامل ایران، ترکیه، روسیه و گرجستان بوده و دارای سواحل طولانی در دریای خزر می باشد. بزرگترین شهر و پایتخت این کشور شهر باکو و یا به زبان آذری باکی است اکثریت مردمان آذربایجان یعنی قریب به 91.06% از مردمان آذربایجان جزء اکثریت قوم آذری بوده و مابقی آن را اقلیت های قومی تشکیل می دهند. شما در جدول زیر می توانید با مشخصات کلی کشور آذربایجان آشنا شوید:

آیتم شرح
کشور جمهوری آذربایجان
پایتخت شهر باکو
ارز ملی منات (AZN)
مساحت کل 86600 کیلومتر مربع

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

 

شرایط بازار کار در آذربایجان برای ایرانیان در 2022

در شرایط کنونی و به خاطر توسعه اقتصادی همه جانبه در زیرساخت ها و بخش های مختلف آذربایجان، شرایط کار برای ایرانیان و دیگر مهاجران خارجی بیش از پیش فراهم کرده است. به واسطه توسعه اقتصادی روز افزون آذربایجان از یک طرف و از طرف دیگر کمبود نیروهای متخصص در این کشور اغلب کارفرماهای آذربایجانی به دنبال مهاجران خارجی متخصص برای تکمیل پرسنل کاری خود هستند. از جمله بخش های پیشرو در این زمینه که ایرانیان شانس بالایی برای جذب در آن پست ها دارند می توان به مشاغل فنی و مهندسی و مشاغل حوزه سلامت اشاره کرد.

در سال 2022 معمولا هفته کاری ایرانیان در آذربایجان همانند سایر مهاجران خارجی در جمهوری آذربایجان 40 ساعت در نظر گرفته شده است و حقوق، مزایا و نیز بیمه تامین اجتماعی و از آن طریق سهم کارفرما و کارگر بر طبق قانون کار آذربایجان تعیین می شود.

سطح درآمد ایرانیان در آذربایجان

میزان درآمد افراد در آذربایجان را رزومه آن ها تعیین می کند. در واقع افراد هر چه تحصیلات بالاتر، سابقه کار و مهارت های شغلی بیشتر و تسلط به زبان آذری یا روسی بهتری داشته باشند، سطح درآمد بالاتری در آذربایجان خواهند داشت. لازم به ذکر است که 25% افراد در آذربایجان کم تر از AZN1650 (منات آذربایجان) حقوق می گیرند و غالب این گروه مهاجران غیرقانونی هستند. به همین دلیل اهمیت زیادی دارد که افراد از طریق روش های قانونی یعنی تحصیل یا کار به آذربایجان مهاجرت کنند. ایرانیان غالبا با تحصیلات دانشگاهی کشور آذربایجان را انتخاب می کنند و با توجه به حوزه کاری خود سطح درآمد متفاوتی دارند که میانگین آن در سال 2022 به شرح ذیل است:

شهرهای محبوب آذربایجان برای مهاجران میانگین درآمد ماهانه در سال 2022 به منات آذربایجان
باکو AZN3220
گنجه AZN2990

مشاغل مورد نیاز جهت کار در آذربایجان برای ایرانیان

همانطور که در مطالب فوق نیز بیان شد، کار در آذربایجان برای ایرانیان مستلزم اطلاع یابی از فهرست مشاغل مورد نیاز این کشور می باشد. وکیل، جوشکار، تراشکار، ژورنالیست، مهندس مکانیک، مهندس عمران، پزشک، جراح، سونوگرافیست و رادیولوژیست، فیزیوتراپیست، روانپزشک و روانکاو، مهندس برق، مهندس عمران و سازه، مهندس نرم افزار، مهندس مخابرات، مدد کار اجتماعی، دندانپزشک، مهندس انرژی، مهندس مواد و معمار از جمله مشاغل مورد نیاز آذربایجان است. با دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آذربایجانی در این مشاغل، شرایط کار در آذربایجان فراهم می باشد. همچنین بازار کار رشته مدیریت در آذربایجان از بازارهای پررونق این کشور محسوب می شود.

کار در آذربایجان برای ایرانیان صلاحیتدار مستلزم مجوز کار و اقامت آذربایجانی می باشد و مسئول رسیدگی به امور درخواست مجوز هم بر عهده کارفرمای آذربایجانی است. برای همین منظور، کارفرما می بایستی به اداره خدمات مهاجرتی آذربایجان مراجعه نماید تا تکلیف مجوز کار متقاضی مشخص شود. از شرایط درخواست مجوز کار در جمهوری آذربایجان می توان به رعایت محدوده سنی 18 سال به بالا و نیز داشتن پیشنهاد کاری بلامانع از سوی کارفرمای ترک یا آذری اشاره کرد. همچنین نباید فراموش کرد که داشتن سابقه کار بیش از 5 سال نیز از شرایط مطلوب کار برای ایرانیان محسوب می شود. در آخر قابل ذکر است که ویزای کار آذربایجان برای مدت یک سال معتبر است و قابلیت تمدید تا 5 سال متوالی را هم دارد.

مشاغل مورد نیاز جهت کار در آذربایجان برای ایرانیان

شرایط کار در آذربایجان برای ایرانیان

ایرانیان در آذربایجان اغلب در رشته های پزشکی و یا فنی مهندسی مشغول کار هستند و از حقوق و درآمد نسبتا خوبی نیز در آذربایجان برخوردار هستند. شرایط کاری همانند متوسط درآمدی، هفته کاری، حقوق و مزایا و نیز بازنشستگی برای ایرانیان بر طبق قانون کار این کشور می باشد. بنابراین کار در آذربایجان برای ایرانیان مشکل نیست و کافی است که متقاضیان ایرانی برای کسب صلاحیت های لازم جهت کار در این کشور به وب سایت ها و پورتال های کاریابی همانند موارد زیر در آذربایجان مراجعه نمایند:

 • Boss.az
 • Jobsearch.az
 • SOCAR Careers
 • Jobs.Day.az
 • Maxi24 is elanlari

اینها جزء برترین سایت های استخدام و کاریابی در آذربایجان هستند که متقاضیان از این طریق می توانند به کاریابی در آذربایجان بپردازند. اما مرجع دیگر برای کاریابی در جمهوری آذربایجان برای ایرانیان از طریق موسسات کاریابی یا مراجعه به وب سایت های موسسات کاریابی همانند HR Company ،(HCB) Human Capital Baku و Azinka می باشد.

شرایط اخذ ویزای کار آذربایجان برای ایرانیان

یکی از روش های آسان و سریع برای مهاجرت و اخذ اقامت آذربایجان از طریق کار در آذربایجان است که اکثر ایرانیان برای اقامت آذربایجان از این روش استفاده می کنند. اما شرایط اخذ ویزای کار آذربایجان برای ایرانیان شامل رعایت حدود سنی 18 سال به بالا، عدم وجود متقاضی آذری برای شغل پیشنهادی، تاییدیه کارفرما برای استخدام متقاضی خارجی، گواهی سلامت مبنی بر عدم ابتلا به ایدز یا هپاتیت و نیز داشتن سابقه کار 5 ساله می باشد. در این خصوص، مدارک لازم برای دریافت ویزای کار آذربایجان بدین شرح است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت قانونی معتبر
 • قرارداد کاری
 • مدرک تحصیلی معتبر
 • شماره مالیاتی یا ID از سازمان مالیات آذربایجان
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

در پایان لازم به ذکر است که همطنان عزیز می توانند برای رسیدن به پاسخ سوالات خود و رفع ابهامات دیگر در هر زمینه از مهاجرت قانونی و اخذ اقامت آذربایجان از جمله ویزای کار آذربایجان با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

3.2/5 - (5 امتیاز)

52 دیدگاه برای “کار در آذربایجان برای ایرانیان

 1. زینال گفت:

  سلام من راننده لیفتراک و جوشکار هستم وسن من ۵۳ هستم وباتجربه زیاد واهل خود اومیه وترک هستم چطور کار پیدا کنم درآذربیجان

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید تشریف ببرید کشور آذربایجان از طریق توریستی یا ترانزیت و بعد از اون برای کار اقدام کنید

 2. محمد رضا گفت:

  بسیار عالی بود بنده ۸ سال هست یک کار نو با فرشهای دستبافت که پاره شده و قابل احیاء شدن نیست دارم انجام میدم یعنی صنایع دستی هست با سود بسیار خوب و بی نظیر هست در دنیا میخاستم ببینم باکو خوبه بیام فعالیتم رو اونجا شروع کنم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شرایط کار در آذربایجان تفاوت چندانی با ایران نداره اما شما در این کشور هم می تونید کار کنید

 3. مصطفی تاراسی گفت:

  با سلام بنده تولیدی پوشاک دارم به نظر شما میتونم در باکو کار شروع کنم .با تشکر فراوان

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   از نظر قانونی می تونید این کار رو انجام بدید اما از نظر اقتصادی، تجزیه و تحلیل ها به عهده خود شما هست

 4. اسماعیل گفت:

  سلام وقت بخیر
  من مدرک مهندس مکانیک تخصصی(اتومکانیک،برق خودرو،تون‌آپ(تنظیم موتور))دارم از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور میخواستم بدونم که میشه در کشور آذربایجان کارآفرین بشم آیا مسئولان اون کشور از کار آفرینان خارجی حمایت میکنن .

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   می تونید این کار رو انجام بدید و حمایت های نسبی از شما به عمل میاد.

 5. امید جانانی از ارومیه گفت:

  سلام آقای داوری بنده حدود سه سال در بهزیستی و7ساله که در بیمارستان مشغول به کار هستم و رسته شغلی من در بهزیستی بعنوان مددکار مراقبتی در منزل و دربیمارستان باسمت خدمات پرستاری و بهیاری کار می‌کردم آیا من میتونم در بیمارستانهای آذربایجان مشغول به کار بشم با دوتا بچه وخانم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید تشریف ببرید آذربایجان دنبال کار بگردید یا اینکه مستقیما از طریق یک پیشنهاد کاری به این کشور مهاجرت کنید

 6. سجاد تقی زاده گفت:

  سلام من شغلم بازیافت نایلون هستش کمک میکنم خودم اونجا کار راه بندازم یا نمیشه مثلاً وام بدن

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید یک پلن اقتصادی طراحی کنید و بتونید دولت این کشور رو راضی کنید تا وام های مختلفی که در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند رو به شما بدن

 7. سیامک مستی زاده گفت:

  سلام…میشه به عنوان خواننده تو باکو اقامت گرفت؟؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید کاری پیدا کنید که بتونید به دولت مالیات بدید. در صورتی که چنین اتفاقی رخ بده امکانش وجود خواهد داشت.

 8. حامد گفت:

  با سلام من‌سنگکار هستم نمای رومی کار میکنم چگونه میتوانم اقامت کاری بگیرم.

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید از طریق یک کارفرما در کشور آذربایجان پیشنهاد کاری دریافت کنید تا به شما اجازه کار داده بشه.

 9. علی قاسمی گفت:

  سلام
  اخیرا چند نفر ویا شرکت در حال استخدام نیرو جهت کار در منطقه قره باغ آذربایجان هستندوبرای فرستادن نفرات در حدود هفت الی ده میلیون بعنوان پول ویزا درخواست میکنند.آیا چنین چیزی صحت دارد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   ما چنین چیزی رو نه تایید میکنیم و نه تکذیب لطفا بیشتر در این زمینه تحقیق بفرمائید

 10. امید اکبری گفت:

  سلام من دو سال سابقه کاری در فروشگاه زنجیره ای دارم میخواستم ببینم با سابقه کاری که دارم میشه رفت برا فروشگاه زنجیره ای کار کرد در زمن بگم که مسئول یکی از فروشگاه های زنجیره در تهران هستم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در این زمینه بهتره که یک دعوتنامه کاری داشته باشید

 11. یاسر گفت:

  سلام بندهدقصد صادرات گیاهان دارویی له آذربایجان را دهرم آیا مقصد خوبی برای گیاهان دارویی هست ؟ از چ طریق باید اقدام کنم ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   این مسئله ارتباطی با مهاجرت نداره و شما باید اون رو با اتاق های بازرگانی در میون بگذارید دوست عزیز

 12. سهیل گفت:

  سلام علِکُم.
  من 22 سالمه پایان خدمت دارم، بامدرک دیپلم.
  نجات غریق هستم. اما سابقه کاری زیاد ندارم
  میخواستم برای کار نجات غریقی به کشور آذربایجان برم. زبانِ ترکی آذربایجانی هم بلدم. میخوام اقامت دائم بگیرم، میشه لطفا راهنماییم کنین ممنون.
  واینکه حقوم نجات غریق چقدرِ.

  1. داوری گفت:

   سلام
   شما تحقیق کردید که کشور آذربایجان برای نجات غریق خوبه و بازار کار خوبی داره؟
   برای کار در آذربایجان نیاز به یک آفر کاری دارید لطفا مقاله موسسه های کاریابی در آذربایجانرو مطالعه نمایید

 13. مهرداد1992 گفت:

  با سلام
  بنده مدرک مهارت کاربر ماساژ از فنی و حرفه ای دارم با ۶ سال سابقه کاری در مرکز اسپا.
  میتونید راهنمایی کنید برای گرفتن جاب آفر از کارفرما در کشور آذربایجان. به سایت ها نگاه کردم چیز خاصی توش نیست فقط اعلانات شغلیه.
  میشه ازتون خواهش کنم کمکم کنید از یک کارفرمای مرکز ماساژ در کشور آذربایجان پیشنهاد کاری دریافت کنم؟
  ممنون میشم

  1. داوری گفت:

   سلام
   شما بایستی به اعلانی که در این زمینه وجود داره رزومه بفرستید

 14. کاوه گفت:

  سلام چطور میتونیم دعوتنامه کاری بگیریم من شغلم جوشکاری هست

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای گرفتن دعوتنامه کاری باید به کارفرماها که در سایت های کاریابی درخواست میدن رزومه ارسال کنید

 15. مجتبی گفت:

  سلام آقای داوری من اهل تبریزم،جوشکاری.آرماتوربندی.بتن کنی.داربست.خلاصه همه کاره دراجرای ساختمان هستم.لطفااولین راه ساده برارفتن به باکوروبرام بفرمائید.یاشا.

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   یکی از ساده ترین راه ها اینه که وارد آذربایجان شوید و با کارفرما صحبت کنید که در اونجا به شما کار بده تا مشغول به کار بشید
   غیر از این باید از ایران دعوتنامه کاری داشته باشید

 16. علی گفت:

  سلام وقت بخیر
  ی شرکتی در تبریز گفت 8ملیون میگیرم وبه عنوان کارگرساده میفرستمت آذربایجان و گفت ک این مبلغ به خاطر حق الزحمه خودش.بیمه.بلیط رفت هواپیما.و ویزا هستش.
  ممنون میشم راهنماییم کنید ک اصلا این روال و این مبالغ منطقی هست یاکلاه برداریه؟ و اینکه از چه طریقی میتونم درباره این شرکت اطلاعات بگیرم؟آیا ارگان خاصی هست ؟
  سپاس

  1. داوری گفت:

   سلام
   من نمیتونم خدمت شما اعتبار شرکتی که حتی نمیدونم چی هست رو عرض کنم خودتون بایستی راجع به اون بیشتر تحقیق کنید

   1. علی گفت:

    خب به نظر شما 8 ملیون برای بلیط ویزا. بیمه و هزینه شرکت منطقیه؟

    1. داوری گفت:

     بستگی به شرکت و خدماتی داره که کار رو برای شما انجام میده

 17. mostafa گفت:

  سلام‌من کارم آسانسوره
  پنج سال سابقه دارم
  با شرکتهای مختلف صحبت کردم‌در آزربایجان
  گفتن اول باید بیای کارت دو ببینیم
  خواستم بگم میشه من اول برم اونجا مصاحبه کنم بعد اونها بهم درخواست همکاری بدن؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله راهش همینه چون از اونجا خیلی سخت برای شما قرارداد ارسال میکنن همونطوری که خودتون هم فرمودید

 18. مهدی گفت:

  سلام و وقت بخیر جناب داوری. بنده آشپز حرفه ای هستم و مدرک تحصیلیم زیر دیپلم هست. ایا فقط با داشتن دعوتنامه از کارفرمایی در آذربایجان میتونم ویزای کار بگیرم یانه؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله اگر دعوتنامه دریافت کنید امکانپذیره

 19. دینا گفت:

  سلام برای اجاره مغازه از چ راهی باید اقدام کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   ابتدا باید در آذربایجان از طریق ویزایی مستقر شید بعد برای اجاره ملک تجاری اقدام کنید

 20. مرتضی گفت:

  سلام من اپراتور دستگاه چاپ هایدربرگ می دنبال کار در باکو هستم و می خواستم با یک کار فرما صحبت کنم چطور میتونم کار پیدا کنم

  1. داوری گفت:

   سلام
   در سایت های کاریابی این کشور به دنبال کارفرما باشید

 21. بایرام گفت:

  سلام من لیسانس برق قدرت هستم با ۱۲ سال سابقه اجرایی تو رشته برق آیا می‌شود تو اذربایجان کار پیدا کرد شرایط و چطوری است و درآمدش چطوریه؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   اگر برای کار بخواین به آذربایحان برید باید کارفرما و قرارداد کاری داشته باشید

 22. علی گفت:

  سلام خسته نباشید
  آیا بدون دعوتنامه کاری نمیشه وار ورد؟
  من یک آرایشگرم چطوری میتونم اونجا کار کنم،آذری هم بلدم

  1. داوری گفت:

   سلام
   حتما باید قرارداد برای کار داشته باشید

 23. saeid گفت:

  با سلام خدمت بزرگواران عزیز و خسته نباشین
  بنده خانمم اهل کشور آذربایجان هستش واقعیتش من سال 2007 به مدت یکسال در باکو زندگی کردم. اون موقع شرایط کاری سخت بود مخصوصا برای ایرانی ها خانمم خیلی اصرار داره که دوباره برگردیم به باکو ناگفته نماند ما حدود 5 سال هم در کشور ترکیه شهر آنتالیا اقامت داشتیم و اونجا یک شرکت کاریابی و گردشگری تاسیس کردیم ولی به دلیل کرونا متاسفانه نتونیم ادامه بدیم. می خواستم ببینم می تونیم بوجه به اینکه خانم بنده اهل جا هستن و می تونن از تسهیلات اونجا استفاده کنن با شرایط الان میشه یه شرکت کاریابی یا هر شرکت دیگه ای رو اونجا تاسیس کرد.
  ممنون از لطف شما

  1. داوری گفت:

   سلام
   این رو بایستی در خود آذربایجان راجع بهش تحقیق کنید دوست من

 24. نادر ریسی نژاد گفت:

  سلام من حدود ۲۰ سال راننده انواع ماشین الات سنگین و پایه یک و ویژه دارم میخواستم بدونم میتونم درخواست کار دراین کشور رو داشته باشم لطفا راهنمایی کنید سپاسگزار

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در آذربایجان نیاز به دعوتنامه کاری دارید دوست من

 25. بهرام تقوی سرچشمه گفت:

  سلام
  خسته نباشید خدمت شما بزرگوار محترم من راننده پایه یک هستم ۶سال سابقه کار دارم میخوام ببینم میتونم اقدام کنم وآذری هستم اهل تبریزم

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید از کشور آذربایجان قرارداد کاری داشته باشید بزرگوار
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *