مهاجرت کاری آلمان

کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی

کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی

کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی صرفا از طریق ارائه مدرک فنی حرفه ای به جای مدرک تحصیلی امکان پذیر است اما در عمل دارای قوانین خاصی میباشد. آگاه باشید که آلمان کشوری است که بیشتر مدرک محور است و داشتن حتی مدرک دیپلم برای اغلب مشاغل در آلمان ضروری است، بنابراین یکی از شروط اصلی دریافت ویزای کار آلمان از طریق ارائه مدرک تحصیلی است و شما به عنوان شهروند خارجی، بدون یکی از مدرک تحصیلی یا مدرک فنی حرفه ای در آلمان به عنوان شخص غیرماهر تلقی شده و تقریبا هیچ شانسی برای کاریابی ندارید.

اصولا شما برای کار در کشور آلمان، 3 گزینه ویزایی در اختیار دارید که شامل ویزای جستجوی کار، ویزای کارگران ماهر و مجوز بلوکارت اتحادیه اروپایی (EU) می باشد که درخواست هر یک از آنها (به جز کارت آبی اتحادیه اروپایی) بدون مدرک تحصیلی و از طریق ارائه مدرک فنی حرفه ای امکان پذیر است. ما در این مقاله به شرایط کار در آلمان و نیز به معرفی انواع ویزای کار آلمان می پردازیم و هموطنان عزیز را در جریان آخرین اطلاعات و قوانین مربوط به اخذ ویزای کار آلمان در سال 2019 قرار می دهیم. تلاش کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمائی هوطنان از اول تا آخر فرآیند مهاجرتی و اخذ ویزای آنها می باشد.

شرایط کار و کاریابی در آلمان بدون مدرک تحصیلی

شرایط کار و کاریابی در آلمان با وجود صف متقاضیان انبوه و بازار کار تخصص محور، اندکی مشکل است و شما صرفا با برخورداری از سابقه کار، مدرک تحصیلی یا مدرک فنی حرفه ای و تسلط به زبان آلمانی شانس خوبی برای کار مخصوصا در بخش های خاص با کمبود کارگر آلمانی برخوردار هستید. همچنین، آلمان کشوری با پایین ترین نرخ بیکاری (3.1% در می سال 2019) در کل اتحادیه اروپایی (EU) می باشد و همین امر موجب جذابیت بیشتر این مقصد مهاجرتی معروف برای مهاجران خارجی می شود. از طرفی دیگر، میانگین درآمد ماهیانه در آلمان حدود 3932€ (یورو) می باشد که یکی از کشورهای با سطح درآمدی بالا در کل اروپا محسوب می شود.

شما برای اخذ ویزای کار آلمان با عنوان ویزای کارگر ماهر نیازمند دریافت پیشنهاد کار یا جاب آفر هستید و از این روی، فرآیند کاریابی برای اخذ ویزای کار آلمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این امر بدان حد در کشور آلمان اهمیت دارد که دولت آلمان به متقاضیان کار در این کشور ویزایی با اعتبار شش ماهه با عنوان ویزای جستجوی کار یا Job Seeker اعطا می کند. متقاضیان می توانند با مراجعه به وب سایت هایی نظیر EURES رزومه خود را آپلود و در جریان آخرین اطلاعات و آگهی های کار در کل اتحادیه اروپایی (EU) قرار گیرند.

همچنین آژانس کار آلمان (Bundesagentur für Arbeit) نیز به عنوان بزرگترین تهیه کننده خدمات بازار کار در آلمان، دارای شبکه ای با بیش از 700 آژانس و اداره از کل کشور آلمان می باشد که می تواند راهگشای متقاضیان باشد. مراجعه به وب سایت های کار (Jobbörsen) شامل موارد زیر، روش کاریابی متداول در آلمان به حساب می آید:

 • Job pilot
 • JobStairs
 • Jobooh
 • Kimeta
 • Kununu
 • Monster
 • Praktikum
 • MeineStellenboersen

معرفی انواع ویزای کار در آلمان

بر اساس قوانین مهاجرتی کشور آلمان، کلیه شهروندان غیر اروپایی یا شهروندان کشورهای ثالث برای کار در آلمان نیازمند اخذ ویزای آلمان و مجوز اقامتی این کشور می باشند. اخذ ویزا و اقامت آلمان نیز به فاکتورهایی مثل مدارک تحصیلی یا حرفه ای و یا بخش استخدامی مورد نظرتان بستگی دارد. یکی از شرایط اخذ ویزای کار آلمان ارائه مدرک مهارت زبانی در سطح A2 یا B1 و نیز تحویل مدارک تحصیلی یا مدارک فنی حرفه ای متقاضیان الزامی است.

لازم به تذکر است که برای تایید مدارک تحصیلی یا حرفه ای خود حتما با  اداره مرکزی تحصیلات خارجه (Zentrale Stelle für die Bewertung ausländischer Qualifikationen, ZAB) در تماس باشید تا مدارک تحصیلات شما با مدرک آلمانی معادل سازی و تایید گردد. اما ویزاهای کار آلمان را در یک دسته بندی کلی می توان به 3 دسته ویزایی زیر تقسیم بندی کرد که هر کدامیک شرایط و مدارک خاص خود را دارد که متقاضیان بایستی این شرایط را قبل از اقدام به درخواست ویزا، مدنظر قرار دهند:

 • ویزای جستجوی کار یا Job Seeker آلمان
 • ویزای کارگران مهارت بالا یا highly-qualified worker
 • بلو کارت یا کارت آبی اتحادیه اروپایی (EU)

کار در آلمان با ویزای جستجوی کار Job Seeker

همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد شرط کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی، داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آلمانی است و همین امر دولت آلمان را برآن داشته است که در راستای تسهیل روند کاریابی متقاضیان خارجی، ویزای جستجوی کار یا Job Seeker را به آنها اعطاء نماید. بنابراین، فلسفه صدور این ویزا تسهیل پروسه کاریابی در کشور آلمان برای نیروهای کار متخصص می باشد. این نوع ویزا بهترین راه برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و متخصصان جویای کار در اروپا محسوب می شود.

ویزای جستجوی کار یا Job Seeker آلمان یک نوع ویزای اقامتی بلند مدت کشور آلمان است و به دارنده آن امکان اقامت و زندگی در آلمان را به مدت حداکثر 6 ماه اعطاء می نماید. متقاضیان می توانند با تکمیل فرم درخواست ویزا و نیز ارایه مدارک تحصیلی یا فنی حرفه ای، مدرک مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی سطح B2 (مرجع زبانی مشترک اتحادیه اروپایی) و نیز اثبات تمکن مالی خود جهت اقامت در آلمان متقاضی ویزای جستجوی کار در آلمان باشند.

کار در آلمان با ویزای کارگر ماهر بدون مدرک تحصیلی

ویزای کار آلمان در سال 2019 به عنوان معروفترین و پرمتقاضی ترین ویزاهای اتحادیه اروپایی (EU) شناخته می شود. شرط اخذ ویزای کار مهارت بالا یا  highly-qualified worker visa آلمان نیز دریافت پیشنهاد کاری یا جاب آفر می باشد و بعد از دریافت پیشنهاد کار، کارفرمای آلمانی ملزم به آگهی پست شغلی به مدت 6 ماه در آلمان می باشد. پس از گذشت این مدت و اطمینان از عدم وجود متقاضی آلمانی یا شهروند اروپایی برای کار مذکور، فرآیند درخواست ویزای کار آلمان شروع می شود. شایان توجه است که اعتبار این نوع ویزا تا حداکثر 2 سال است و پس از 2 سال امکان تمدید ویزا یا تبدیل آن به کارت آبی یا بلو کارت اتحادیه اروپایی (EU) برای متقاضیان فراهم است.

شما به عنوان متقاضی کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی باید قبل از هر چیزی به لیست مشاغل مورد نیاز آلمان توجه کرده و شرایط مورد نیاز جهت استخدام و کار در آن مشاغل را مدنظر قرار دهید. پس، سوال اینجاست که لیست مشاغل مورد نیاز آلمان کدام است؟ در سال 2019 و مطابق نظر دولت آلمان، مشاغلی همچون شغل پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، داروسازها، فیزیوتراپ ها، متخصین حوزه IT، مهندسان عمران و سازه، کارشناسان علوم هوا و فضا، مهندسان برق، مهندسان مکانیک، مهندسان انرژی، متخصصان ریاضیات، کارشناسان علوم کامپیوتر، دانشمندان علوم طبیعی و تکنولوژی همگی جزو فهرست مشاغل مورد نیاز آلمان 2019 می باشند. در این میان، امتیاز کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی برای کارشناسان IT وجود دارد.

کار در آلمان با ویزای کارگر ماهر بدون مدرک تحصیلی

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در آلمان

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در کشور آلمان به ترتیب زیر می باشد:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی 4×6
 • پاسپورت ملی معتبر
 • تاییدیه از آژانس کار آلمان (Bundesagentur für Arbeit)
 • مدرک سکونتی (اجاره نامه یا قبض خدمات شهری به نام متقاضی)
 • بیمه نامه درمانی
 • قرارداد کار شامل پیشنهاد کاری، میزان درآمد، شرایط کار مثل ساعت کار، حقوق و مزایا و …
 • رزومه یا CV شامل اشاره به مدارک تحصیلی یا فنی حرفه ای و سابقه کار مفید
 • آخرین مدرک تحصیلی یا فنی حرفه ای
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • رسید پرداختی هزینه ویزای بلند مدت آلمان €75

کار در آلمان با بلو کارت اتحادیه اروپایی (EU)

کارت آبی یا همان بلو کارت اتحادیه اروپایی (EU) یک نوع مجوز و نه ویزا جهت کار و زندگی در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) همانند کشور آلمان می باشد. در واقع، کارکرد اصلی این مجوز اروپایی همانند کارکرد گرین کارت آمریکا است و نوعی تسهیل کننده ورود متخصصان خارجی به اروپا جهت کار و زندگی محسوب می شود. این کارت به دارنده آن امکان زندگی و کار در آلمان را به شرط احراز صلاحیتش اعطا می نماید. شرایط احراز صلاحیت متقاضیان کارت آبی یا بلوکارت آلمان در سال 2019 به ترتیب زیر می باشد:

 • مدرک تحصیلی معتبر
 • داشتن قرارداد کاری با حداقل سطح درآمد سالیانه در حدود €49,600 (یورو)
 • مدرک مهارت زبان آلمانی در سطح B1 Level

لازم به ذکر است که متقاضیان برای معادل سازی و به رسمیت شناخته شدن مدارک تحصیلی خود می توانند با اداره مرکزی تحصیلات خارجه (ZAB) در تماس باشند. مدت اعتبار کارت آبی یا بلو کارت در کلیه کشورهای عضو حدود 33 ماه بوده و متقاضیان در ادامه می توانند با احراز شرایط، اقامت دائم آلمان را نیز اخذ نمایند. متقاضیان باید به این نکته توجه نمایند که استعفا یا تعویض کارفرما به هر دلیلی منجر به لغو امتیاز شده و باید نسبت به اخذ بلوکارت یا کارت آبی جدید اقدام نمایند.

بررسی گزینه کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی

بنا به قوانین کار آلمان در سال 2019، کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی فقط از طریق ارائه مدرک فنی حرفه ای امکان پذیراست. به عبارت دیگر متقاضیان اخذ ویزای کار آلمان افراد ماهری هستند که یا مدرک تحصیلی آکادمیک داشته و یا برخوردار از مدرک فنی حرفه ای هستند. همانطوری که در مطالب فوق نیز اشاره شد، کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی صرفا از طریق ارائه مدرک فنی و حرفه ای از سال 2020 قابل اجرا است و متقاضیان فقط نیازمند دریافت پیشنهاد کار یا جاب آفر می باشند. کارشناسان و مشاورین حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اند تا در تمامی مراحل اخذ ویزای کار آلمان همراه و همگام شما هموطنان عزیز باشند. برای ارزیابی شرایط پرونده مهاجرتی خود و نیز اطلاع از بهترین گزینه مهاجرتی حتما با موسسه مذکور تماس حاصل فرمایید.

18 دیدگاه برای “کار در آلمان بدون مدرک تحصیلی

 1. زهره گفت:

  سلام ی سوال داشتم همسر من مدرک تحصیلی‌ دیپلم صنایع فلز داره و مدرک فنی آرایشگری هم دارن و الان 7 سال هست مشغول به کار هستن و در حد حرفه ای آرایشگری بلدن. در حال حاضر هم مشغول یادگیری زبان آلمانی هستن و تازه بادگیری رو شروع کردن آیا میتونن برای ویزای کار آلمان اقدام کنن؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای ویزای کار آلمان با این شرایط همسرتون باید ایشون کارفرمای آلمانی داشته باشند و اگر کارفرما نداشته باشند ویزای جستجوی کار آلمان باید سن زیر ۴۰ سال باشه حداقل مدرک لیسانس داشته باشید ۳ سال سابقه کار و مدرک b1 آلمانی اگر همه این شرایط را باهم داشته باشند میتوانند اقدام کنند اگر مه نه! خیر

 2. حسن زنگنه گفت:

  سلام مکانیک ماشین های سنگین بنز هستم با سابقه چندین سال کار در بهترین نمایندگی ایران خودرو دیزل چطور میتونم در المان شروع بکار بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان شما باید سن زیر ۴۰ باشه حداقل مدرک لیسانس حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با رشته و مدرک کارشناسی داشته و دانش زبان در سطح b1 آلمانی تا بتونید اقدام کنید

 3. احمد علی قربانی گفت:

  سلام بنده از سال 1380مدرک فنی و حرفه ای را دارم با جواز باطری سازی و مدرک دیپلم من هم باطری سازی می باشد ومدرک دوره کاردانی من هم روابط عمومی می باشد آیا بنده برای کار در کشور آلمان چکار باید بکنم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما کشور آلمان از سال ۲۰۲۰ ویزای تحت عنوان اقدام با مدارک دیپلم و مدارک فنی حرفه ای با مدرک زبان آلمانی به شما میدهد برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 4. سپهر گفت:

  سلام و عرض ادب من ۲۵سالم هست مدرک دیپلم انسانی دارم و مربی والیبال و بدنسازی هستم زبان المانی هم مدرک ب۱ گرفتم از گوته میخواستم بدونم شرایط کاری مهیا هست برای من یا با این شرایط نمیشه?مدارک ورزشی رو در ایران گرفتم درجه۳ مربیگری

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان شما باید سن زیر ۴۰ باشه حداقل مدرک لیسانس حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با رشته و مدرک کارشناسی داشته و دانش زبان در سطح b1 آلمانی تا بتونید اقدام کنید و اگر هم ویزای تحصیلی مدنظرتون هست سن شما ۲۵ است که برای مقطع لیسانس بالاست برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 5. پیمان گفت:

  سلام.من در بیمارستان ۱۰ سال سابقه کار خدماتی دارم ۳۲ سال سن دارم میشه با گرفتن دورهای کمک بهیاری زیر نظر دانشگاه هستن اقدام کنم دیپلم برق صنعتی هم دارم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان شما باید سن زیر ۴۰ باشه حداقل مدرک لیسانس حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با رشته و مدرک کارشناسی داشته و دانش زبان در سطح b1 آلمانی تا بتونید اقدام کنید و اگر هم ویزای تحصیلی مدنظرتون هست سن شما ۲۵ است که برای مقطع لیسانس بالاست برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 6. نوشین گوهری گفت:

  سلام وقتتون بخیر همسر من مدرک دیپلم مکانیک – ماشین افزار داره چطور میتونیم کارفرما پیدا کنیم براش؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان شما باید سن زیر ۴۰ باشه حداقل مدرک لیسانس حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با رشته و مدرک کارشناسی داشته و دانش زبان در سطح b1 آلمانی تا بتونید اقدام کنید و اگر هم ویزای تحصیلی مدنظرتون هست سن شما ۲۵ است که برای مقطع لیسانس بالاست برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 7. Pedram گفت:

  سلام وقت بخیر
  پدرام هستم ۲۴ ساله با مدرک لیسانس برق صنعتی و دوره فنی حرفه ای ۱۸ ماهه رفتم مدرکش بین المللی هست و مدرک زبان ب۱ هم دارم میخواستم بدونم بدون سابقه کاری هم میشه اقدام به کار کردن در المان کرد؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما اصلا سابقه کاری ندارید و یا بدون بیمه هست؟

 8. جلیل رفیعی گفت:

  سلام واحترام مدرک فنی حرفه اسی برق صنعتی وساختمان 15سال قبل گرفتم بعد رفتم دانشگاه دولتی حقوق خوندم ولیسانس گرفتم بعد چنداز سال که جایی استخدام نشدم کار برق ساختمان وصنعتی را ادامه دادم الان 35سالمه با یکسال بیمه کارگی برق ساختمان میتونم برای مهاجرت کاری آلمان اقدام کنم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بله کشور آلمان در حال حاضز با ویزای جدید ۲۰۲۰ و آسبیلدونگ به شما ویزای کار میدهد که شرایط فوق العاده ای دارد برای اطلاع از این ویزاها با موسسه تماس بگیرید

 9. جلیل رفیعی بلداجی گفت:

  سلام من مهارت برق صنعتی 900ساعت معادل برقکارصنعتی درجه 2دارم اما سابقه کار ندارم فقط سابقه بیمه کارگرساختمان برقکارساختمان یکسال دارم میتونم برای مهاجرت کاری به آلمان اقدام کنم؟سنم 34ساله همچنین لیسانس حقوق دارم.سپاسگزارم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بله خوشبختانه کشور آلمان ویزایی تحت عنوان ۲۰۲۰ و آسبیلدونگ را برای شرایط شما دارد که بسیار فوق العاده هست برای اطلااعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید ممنونم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *