مهاجرت کاری آلمان

کار در آلمان برای پناهندگان

کار در آلمان برای پناهندگان

هر ساله افراد زیادی بدلایل مختلف به آلمان پناهنده میشوند و درخواست خود را اعلام میکنند. از سوالات متداول متقاضیان شرایط کار در آلمان برای پناهندگان میباشد. پناهجویان باید بدانند برای کار در این کشور شرایط و قوانینی وضع شده است، بهتر است پیش از انجام اقدامات لازم اطلاعات کاملی در این رابطه کسب نمایید. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت فعالیتی در عرصه پناهندگی انجام نداده و این مقاله صرفا جهت ارائه اطلاعات در رابطه با کار در آلمان برای پناهندگان به نگارش در آمده است.

بر اساس آمار اخیر کشورهای اروپایی مانند آلمان اقدام به خروج پناهنده ها و نپذیرفتن پناهنده جدید کرده اند که در این راستا به افراد پیشنهاد می شود حدالامکان افراد از راه های قانونی اقدام به مهاجرت به کشورها نمایند.

شرایط پناهندگی در کشور آلمان

اگر به دلیل مشکلات انسانی یا مشکلات سیاسی قصد پناهندگی در کشور آلمان را دارید باید درخواست پناهندگی خود را به محض ورود به خاک این کشور اعلام نمایید. در صورتی که با درخواست پناهندگی شما موافقت شود، مجوز اقامت در کشور آلمان برای متقاضی صادر می شود. در کشور آلمان 3 نوع پذیرش برای پناهجویان در نظر گرفته شده است.

 • پناهندگی سیاسی
 • پناهندگی مذهبی
 • پناهندگی اجتماعی

همانطور که گفته شد فرد باید به محض ورود به کشور آلمان درخواست پناهندگی خود را به اداره پلیس یا اداره کنترل مرزی ارائه نمایید. پس از ثبت درخواست پناهجویان به کمپ های در نظر گرفته شده منتقل می شوند. پس از انتقال به کمپ از پناهجویان اثر انگشت و عکس گرفته می شود، تا مشخص شود فرد در سایر کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی اعلام نکرده باشد. متقاضیان باید به این نکته توجه داشته باشند تا قبل از مشخص شدن وضعیتشان اجازه کار در این کشور ندارند و هیچ حقوقی برایشان در نظر گرفته نمی شود.

اگر با درخواست فرد موافقت شود پناهجو اجازه اقامت برای مدت 3 سال را دریافت می کند، برای پناهجویانی که حکم منع اخراج صادر شود، اجازه اقامت در کشور آلمان به مدت 12 ماه را دارند. در صورت عدم موافقت با درخواست پناهندگی، فرد باید کشور آلمان را ترک نماید.

امکان پذیری کار در آلمان برای پناهندگان

بعد از سال 2017 میلادی تعداد پناهجویانی که در کشور آلمان مشغول به کار می باشند از 21 % به 35 % افزایش یافته است. بر اساس بررسی آمارهای ارائه شده توسط موسسه تحقیقات کار و شغل این تعداد بیشتر از انتظار می باشد، به همین دلیل این موسسه خواهان حمایت از پناهجویان به خصوص زنان پناهنده می باشد. باید به این نکته اشاره کرد که تنها 19 % از پناهجویان که در کشور خودشان به عنوان متخصص کار می کردند، توانایی یافتن کار مرتبط با تخصص و مهارتشان دارند. این در حالی است که فقط 50 % از پناهجویان که در آلمان در دوره های آموزش شغلی شرکت کرده اند می توانند در شغلی مرتبط با دوره ها مشغول به کار شوند.

شرایط کار در آلمان برای پناهندگان

برای کار در آلمان برای پناهندگان شرایط و قوانین سخت و پیچیده ای وجود ندارد. به این صورت که اگر با در خواست پناهندگی فرد موافقت شود و اجازه اقامت برای مدت 3 ساله را دریافت نماید، می تواند بدون دریافت اجازه کار در ادارات یا سایر مشاغل کار کند. پناهجویان بعد از یافتن شغل باید جهت دریافت اجازه کار باید به اداره امور خارجیان با نام Auslanderbehorde مراجعه نمایند.

شرایط کار در آلمان برای پناهندگان

تمدید اقامت پناهندگان در کشور آلمان

اگر قصد اقامت در این کشور را دارید باید پیش از آن که اعتبار مجوز اقامتتان به پایان برسد اقدامات لازم را برای تمدید اعتبار انجام دهید. برای این کار پناهجو باید به اداره امور شهروندان مراجعه نماید. برای تمدید اعتبار لازم است مدارک زیر را آماده و ارائه نمایید.

 • ارائه عکس بیومتریک پاسپورتی
 • ارائه کارت اجازه اقامت در کشور آلمان
 • ارائه گواهی ثبت نام دریافت شده از شهرداری محل اقامت
 • ارائه قرارداد کار و مدارک میزان دستمزد در طول 90 روز گذشته

شرایط دریافت کار در آلمان برای پناهندگان

یکی از شرایط در نظر گرفته شده جهت کار در آلمان برای پناهندگان، دریافت ویزا کار می باشد. اصلی ترین و مهم ترین شرط برای دریافت ویزا کار داشتن کارفرما می باشد. پناهجویان می توانند در ایالت های آلمان به دنبال کارفرمایانی باشند که به دنبال نیروی کار هستند و این خود امتیازی برای فرد پناهجو محسوب می شود. برای آنکه درخواست پناهجو توسط کارفرما پذیرفته شود باید دارای شرایط زیر باشد:

 • اگر فردی دارای تخصص و مهارت باشد شانس بیشتری برای پذیرفته شدن دارد
 • پناهنده نباید دارای سوابق کیفری باشد و در طول حضور در این کشور نباید مرتکب جرمی شده باشد
 • متقاضی باید توانایی انجام کار داشته باشد
 • اگر فردی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد در طول مدت کوتاه تری میتواند کار پیدا کند و شانس بیشتری برای پذیرفته شدن دارد.

اگر قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارید پیشنهاد می شود با توجه به شرایط خود بهترین راه را انتخاب نمایید. جهت دریافت اطلاعات کامل تر و انتخاب بهترین روش برای مهاجرت پیشنهاد می شود مقاله مهاجرت به آلمان از طرق مختلف و مقاله تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان را به دقت مطالعه نمایید همچنین می توانید با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *