مهاجرت کاری اتریش

کار در اتریش

کار در اتریش

کار در اتریش یکی از راه های مطلوب مهاجرت به این کشور است که افراد بسیاری در پی رسیدن به آن هستند و به تحقیق در خصوص شرایط این امر می پردازند. اساسا هدف از مهاجرت به هر کشوری، رسیدن به سطح دلخواه از زندگی و یا دست کم سطح بهتر و بالاتری از آن میباشد. بدین منظور، داشتن یک کار در اتریش ضروری است، اما کار خوب واقعا چیست؟ احتمالا بیشتر افراد در پاسخ به سوال، اصلی ترین شاخصه یک کار خوب را درآمد خوب آن معرفی خواهند کرد. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعاتی در خصوص کار در اتریش بیان گردیده که امید است مطالعه آن مفید باشد. در این مقاله سعی بر این است تا پاسخ سوالات ذیل ارائه گردد:

 • اتریش چگونه کشوری برای کار میباشد؟
 • چه راه هایی برای اخذ ویزای کار اتریش وجود دارد؟
 • مدارک مورد نیاز و امتیاز بندی ویزای کار اتریش چگونه است؟
 • اجازه کار دانشجویی در اتریش چگونه است؟

کار در اتریش یکی از بهترین انتخاب ها در کل اتحادیه اروپا است که در ادامه به دلایل و شرایط آن پرداخته شده است.

اینفوگرافیک کار در اتریش

اوضاع کاری در اتریش

اتریش، کشوری اروپایی است که در قلب این قاره واقع گردیده است. اتریش ترکیب بی نظیری از سنت و مدرنیته، طبیعت و تکنولوژی، هنر و صنعت است. پایتخت این کشور یعنی شهر وین، چند سالی است که به طور پیاپی بهترین شهر دنیا برای زندگی شناخته شده است. یک از همسایه های اتریش، کشور آلمان است که شباهت بسیاری به یکدیگر دارند؛ از زبان مشترک تا فرهنگ مشابه و تا اوضاع اقتصادی مناسب. بر اساس آمار و گزارش های رسمی، نرخ بیکاری در این دو کشور چیزی در حدود 4% است که یکی از پایین ترین نرخ های بیکاری در دنیا است. این عدد، ورای هر تعریف و توضیحی به خوبی بیان گر اوضاع کاری و اقتصادی این کشورها می باشد.

اجازه کار دانشجویی در اتریش

طبق قانون اداره مهاجرت کشور اتریش فرد دانشجو در زمان تحصیل در اتریش حق کار دارد آن هم به صورت پاره وقت و پارت تایم. به این صورت که دانشجوی لیسانس 10 ساعت در هفته حق کار دارد و دانشجوی فوق لیسانس اجازه کار دانشجویی به میزان 20 ساعت در هفته و همچنین دانشجوی دکترا به میزان 30 ساعت در هفته حق کار دارد. اجازه کار دانشجویی در اتریش مانند دیگر کشورهای اروپایی قانون ثابت دارد و کسانی که به صورت قانونی در اتریش فعالیت میکنند باید توجه داشته باشند که این مدت کار میتواند به اخذ اقامت فرد کمک کرده و برای آن ها سابقه کاری محسوب شود.

صنعت و اقتصاد در کشور اتریش

اتریش یکی از کشورهای صنعتی دنیا است که اقتصادی پایدار و قدرتمند را داراست. درآمد و هزینه ها در زندگی افراد در این کشور، دارای تعادل و تناسب است و تقریبا تمامی شهروندان اتریشی حتی با کاری حداقلی می توانند از پس هزینه های زندگی خود برآیند و این همان چیزی است که باعث ایجاد رضایت عمیقی از زندگی در وجود افراد جامعه می شود. از سوی دیگر، این شرایط باعث شده است که اتریش به یکی از مرفه ترین و ثروتمند ترین کشورهای دنیا مبدل گردد. افزون بر رفاه، آزادی و امنیت اجتماعی توامان در بالاترین سطح ممکن از دیگر ویژگی های ارزشمند جامعه اتریشی است.

این کشور برخی صنایع، از کشورهای سرآمد و پیشگام می باشد. این امر باعث شده است که درهای این کشور همواره بر روی نیروهای خارجی که حقیقتا ماهر و متخصص باشند، همواره باز باشد. صاحبان تخصص و تجربه از سراسر دنیا می توانند از فرصت های قانونی منظور شده است، استفاده کرده و برای شغل وارد این کشور شوند.

انواع فرصت های کار در اتریش

به صورت کلی از 3 طریق می توان به کار در اتریش رسید:

 • کاریابی پس از تحصیل
 • ویزای جستجوی کار
 • داشتن دعوت نامه کاری

تحصیل را می توان مطمئن ترین روش مهاجرتی نامید چرا که مطمئن ترین راه برای رسیدن به شغل در یک کشور خارجی است. دانشجویان خارجی، پس از فارغ التحصیلی، مدت معینی فرصت خواهند داشت که دنبال یافتن کاری متناسب با رشته تحصیلی خود باشند. در صورت موفقیت، وضعیت اقامتی آنها از تحصیلی به کاری تبدیل می شود و می توانند از آن پس، اقامت کاری دریافت کنند.

ویزای جستجوی کار اتریش نیز فرصت دیگری برای کار در این کشور است که به جهت جذب نیروهای ماهر و متخصص در بازار کار این کشور فراهم گردیده است. این ویزا مبتنی بر سیستم امتیاز بندی است که شامل فاکتورهایی همچون سن، تحصیلات آکادمیک، سابقه کار مرتبط با تحصیلات و مدرک زبان می باشد. متقاضیان واجدالشرایط، در هر آیتم با توجه به وضعیتی که دارند، نمره ای متناسب با آن دریافت می کنند. نهایتا اگر مجموع نمرات آنها به حد نصاب برسد، واجد صلاحیت برای دریافت این ویزا می باشند.

جدول امتیازبندی ویزای جستجوی کار در اتریش در سال 2020

در جدول زیر حداکثر امتیازاتی که افراد می توانند با توجه به قوانین در سال 2020 اخذ نمایند و ویزای در جستجوی کار اتریش را به دست آورند بیان شده:

پارامتر میزان امتیاز
 حداکثر امتیاز مربوط به مدارک تحصیلی و مدارک فنی حرفه ای  40 امتیاز
حداکثر امتیاز برای تجربه کاری 20 امتیاز
حداکثر امتیاز مدرک و دانش زبان 10 امتیاز
حداکثر امتیاز سن 20 امتیاز
حداکثر امتیاز تحصیل در اتریش 10 امتیاز

افرادی که این ویزا را دریافت کنند می توانند وارد خاک اتریش شوند و 6 ماه فرصت دارند که بتوانند کاری یافته و با کارفرمای آن قراردادی امضا نمایند. در این صورت اکنون آنها می توانند ویزای کاری دریافت کرده و مشغول کار در اتریش گردند. آخرین فرصت برای کار در اتریش نیز دریافت یک دعوت نامه رسمی کار از یک کارفرمای اتریشی است. این فرصت، بهترین فرصت است زیرا فرد متقاضی کار، از داشتن بسیاری از پیش شرط ها معاف خواهد بود ولی از سوی دیگر، تحقق چنین امری بسیار سخت و بعید است زیرا موانع قانونی سختی در پیش روی صدور چنین دعوت نامه ای وجود دارد.

جدول امتیازبندی ویزای جستجوی کار در اتریش

اجازه اقامت از طریق کار در اتریش

 • شخصی که با ویزای کار وارد کشور اتریش می گردد، این امکان را دارد که با گذشت 5 سال کار مستمر و عدم سوء سابقه خصوصا عدم تخلف در پرداخت بیمه و مالیات، متقاضی اقامت دائم در اتریش گردد. چنین شخصی که به سبب کار در اتریش وارد این کشور شده است و در ادامه، موفق به دریافت کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش گردیده است، این امکان را خواهد داشت که برای خانواده اش نیز درخواست ویزای همراه نماید و با الحاق آن ها، در کنار همدیگر زندگی کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار اتریش

مهم ترین مدارک برای ویزای کاری اتریش همراه با دعوت نامه عبارت اند از:

 • ارائه قرارداد کار از سوی کارفرمای اتریشی
 • گذر نامه معتبر دارای حداقل 6 ماه اعتبار
 • کپی از شناسنامه
 • گواهی اثبات تجربه ها و مهارت های کاری فرد
 • رزومه شخصی
 • دو قطعه عکس 6*4
 • فرم تکمیل شده ویزای طولانی مدت
 • ضمانت نامه کارفرما مبنی بر ساپورت تمامی هزینه ها همراه با کپی از اسناد هویتی
 • اثبات پوشش بیمه درمانی
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • تمکن مالی و مدارک ساپورتر و مدارک پشتوانه مالی

شرایط کاری و اقتصاد اتریش

در سال 2020 اتریش همچنان یکی از صنعتی ترین کشورهای اتحادیه اروپا است که میزان تولید ناخالص داخلی و سطح رفاه اجتماعی و شاخص توسعه انسانی آن نیز بسیار بالا می باشد. در جدول ذیل به مهمترین معیارهایی که افراد برای کار در هر کشوری باید مد نظر داشته باشند از جمله میزان تورم و درصد بیکاری اشاره شده است:

تورم در اتریش در سال 2020 تنها 1.86% است
مطابق پیش بینی ها در پایان سال 2020 تولید ناخالص داخلی اتریش به 47950000000$ (دلار آمریکا) می رسد
متوسط درآمد در اتریش ماهیانه 2850€ (یورو) می باشد که از بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و آلمان بالاتر است
آمار بیکاری در اتریش 8.1% است یعنی حدود 333000 نفر در اتریش بیکارند
خارجیان تا 45 سال سن، شانس خوبی در اخذ ویزای جستجوگر کار اتریش و پیدا کردن کارفرما دارند

کشور اتریش به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپایی و نیز عضو کشورهای حوزه شنگن، این فرصت استثنایی را در اختیار افراد قرار می دهد که با گرفتن ویزای کار، در نهایت اقامت دائم اروپا را کسب کرده و بتوانند در سطح اتحادیه آزادانه سفر و به راحتی کار و زندگی کنید. افرادی که متقاضی مهاجرت کاری به اتریش هستند می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند تا هم از جدیدترین تغییرات در قوانین اتریش مطلع گردند و هم شرایط آن ها توسط کارشناسان مجرب بررسی گردد.

سوالات پرتکرار در خصوص کار در اتریش

متقاضیان کار در این کشور در سال 2020 با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • شرایط کار اتریش چگونه است؟ این کشور نرخ بیکاری خیلی کمی دارد که نشان دهنده بازار کار خوب آن است.
 • روش های اخذ ویزای کاری اتریش چیست؟ دو راه به طور کلی وجود دارد که عبارتند از داشتن یک دعوتنامه کاری از کارفرما و یا اخذ ویزای جستجوی کار اتریش.
 • ویزای جستجوی کار اتریش چند ماهه است؟ این ویزا 6 ماهه صادر می شود.
 • با ویزای جستجوی کار اتریش می توان همزمان خانواده را به همراه برد؟ همزمان نمی توان اقدام کرد و بعد از به کار رسیدن فرد خانواده به وی ملحق می شود.
 • برای ویزای کاری اتریش 2020 چند امتیاز نیاز است؟ در کل باید از 100 امتیاز، حداقل 70 امتیاز کسب نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *