ویزای کاری

کار در اتریش

کار در اتریش

کار در اتریش یکی از راه های مطلوب مهاجرت است که افراد بسیاری در پی رسیدن به آن هستند و به تحقیق در خصوص شرایط این امر می پردازند. اساسا هدف از مهاجرت به هر کشوری، رسیدن به سطح دلخواه از زندگی و یا دست کم سطح بهتر و بالاتری از آن میباشد. بدین منظور، داشتن یک کار در اتریش ضروری است، اما کار خوب واقعا چیست؟ احتمالا بیشتر افراد در پاسخ به سوال، اصلی ترین شاخصه یک کار خوب را درآمد خوب آن معرفی خواهند کرد.

در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعاتی در خصوص کار در اتریش بیان گردیده که امید است مطالعه آن مفید باشد. در این مقاله سعی بر این است تا پاسخ سوالات ذیل ارائه گردد:

 • اتریش چگونه کشوری برای کار میباشد؟
 • چه راه هایی برای اخذ ویزای کار در اتریش وجود دارد؟
 • مدارک مورد نیاز و امتیاز بندی ویزای کار اتریش چگونه است؟
 • اجازه کار دانشجویی در اتریش چگونه است؟
 • نرخ بیکاری در این کشور چگونه است؟

کار در اتریش یکی از بهترین انتخاب ها در کل اتحادیه اروپا است که در ادامه به دلایل و شرایط آن پرداخته شده است.

اینفوگرافیک کار در اتریش

اوضاع کاری در اتریش

اتریش، کشوری اروپایی است که در قلب این قاره واقع گردیده است. اتریش ترکیب بی نظیری از سنت و مدرنیته، طبیعت و تکنولوژی، هنر و صنعت است. پایتخت این کشور یعنی شهر وین، چند سالی است که به طور پیاپی بهترین شهر دنیا برای زندگی شناخته شده است. یکی از همسایه های اتریش، کشور آلمان است که شباهت بسیاری به یکدیگر دارند؛ از زبان مشترک تا فرهنگ مشابه و تا اوضاع اقتصادی مناسب. بر اساس آمار و گزارش های رسمی، نرخ بیکاری در این دو کشور چیزی متفاوت است  که یکی از پایین ترین نرخ های بیکاری در دنیا است. این عدد، ورای هر تعریف و توضیحی به خوبی بیان گر اوضاع کاری و اقتصادی این کشورها می باشد.

بررسی نرخ بیکاری و تحولات آن در اتریش

 

درآمد در اتریش نیز با هزینه های زندگی در این کشور همخوانی مناسبی دارد. متوسط درآمد در کشور اتریش 45500€ (یورو) است که با توجه به هزینه های زندگی یک فرد در این کشور می توان گفت که قابلیت پس انداز فراوانی را ایجاد می کند. البته خانواده ها برای تامین هزینه های زندگی نیاز به مدیریت مالی بهتری دارند. در نمودار زیر، متوسط درآمد ماهانه در اتریش بیان شده است.

مقایسه متوسط دستمزد در کشور اتریش به یورو

اجازه کار دانشجویی در اتریش

طبق قانون اداره مهاجرت کشور اتریش فرد دانشجو در زمان تحصیل در اتریش حق کار دارد آن هم به صورت پاره وقت و پارت تایم. به این صورت که دانشجوی لیسانس 20 ساعت در هفته حق کار دارد و دانشجوی فوق لیسانس اجازه کار دانشجویی مشابهی دارد و همچنین دانشجوی دکترا تا حداکثر 30 ساعت در هفته حق کار دارد. اجازه کار دانشجویی در اتریش مانند دیگر کشورهای اروپایی قانون ثابت دارد و کسانی که به صورت قانونی در اتریش فعالیت میکنند باید توجه داشته باشند که این مدت کار میتواند به اخذ اقامت فرد کمک کرده و برای آن ها سابقه کاری محسوب شود.

صنعت و اقتصاد در کشور اتریش

اتریش یکی از کشورهای صنعتی دنیا است که اقتصادی پایدار و قدرتمند را داراست. درآمد و هزینه ها در زندگی افراد در این کشور، دارای تعادل و تناسب است و تقریبا تمامی شهروندان اتریشی حتی با حقوق حداقلی می توانند از پس هزینه های زندگی خود برآیند و این همان چیزی است که باعث ایجاد رضایت عمیقی از زندگی در وجود افراد جامعه می شود. از سوی دیگر، این شرایط باعث شده است که اتریش به یکی از مرفه ترین و ثروتمند ترین کشورهای دنیا مبدل گردد. افزون بر رفاه، آزادی و امنیت اجتماعی توامان در بالاترین سطح ممکن از دیگر ویژگی های ارزشمند جامعه اتریشی است.

این کشور برخی صنایع، از کشورهای سرآمد و پیشگام می باشد. این امر باعث شده است که درهای این کشور همواره بر روی نیروهای خارجی که حقیقتا ماهر و متخصص باشند، همواره باز باشد. صاحبان تخصص و تجربه از سراسر دنیا می توانند از فرصت های قانونی منظور شده است، استفاده کرده و برای شغل وارد این کشور شوند.

انواع فرصت های شغلی در اتریش

به صورت کلی از 3 طریق می توان به شغل مورد نظر خود در اتریش رسید:

 • کاریابی پس از تحصیل
 • ویزای جستجوی کار
 • داشتن دعوت نامه کاری

تحصیل را می توان مطمئن ترین روش مهاجرتی نامید چرا که مطمئن ترین راه برای رسیدن به شغل در یک کشور خارجی است. دانشجویان خارجی، پس از فارغ التحصیلی، مدت معینی فرصت خواهند داشت که دنبال یافتن کاری متناسب با رشته تحصیلی خود باشند. در صورت موفقیت، وضعیت اقامتی آنها از تحصیلی به کاری تبدیل می شود و می توانند از آن پس، اقامت کاری دریافت کنند.

ویزای جستجوی کار این کشور نیز فرصت دیگری برای کار در این کشور است که به جهت جذب نیروهای ماهر و متخصص در بازار کار این کشور فراهم گردیده است. این ویزا مبتنی بر سیستم امتیاز بندی است که شامل فاکتورهایی همچون سن، تحصیلات آکادمیک، سابقه کار مرتبط با تحصیلات و مدرک زبان می باشد. متقاضیان واجد الشرایط، در هر آیتم با توجه به وضعیتی که دارند، نمره ای متناسب با آن دریافت می کنند. نهایتا اگر مجموع نمرات آنها به حد نصاب برسد، واجد صلاحیت برای دریافت این ویزا می باشند.

قوانین ویزای جستجوی کار اتریش

جدول امتیازبندی ویزای جستجوی کار در اتریش در سال 2024

در جدول زیر حداکثر امتیازاتی که افراد می توانند با توجه به قوانین در سال 2024 اخذ نمایند و ویزای در جستجوی کار اتریش را به دست آورند بیان شده:

پارامترمیزان امتیاز
 حداکثر امتیاز مربوط به مدارک تحصیلی و مدارک فنی حرفه ای 40 امتیاز
حداکثر امتیاز برای تجربه کاری20 امتیاز
حداکثر امتیاز مدرک و دانش زبان10 امتیاز
حداکثر امتیاز سن20 امتیاز
حداکثر امتیاز تحصیل در اتریش10 امتیاز

افرادی که این ویزا را دریافت کنند می توانند وارد خاک اتریش شوند و 6 ماه فرصت دارند که بتوانند کاری یافته و با کارفرمای آن قراردادی امضا نمایند. در این صورت اکنون آنها می توانند ویزای کاری دریافت کرده و مشغول کار در این کشور گردند. آخرین فرصت برای کار در اتریش نیز دریافت یک دعوت نامه رسمی کار از یک کارفرمای بومی است. این فرصت، بهترین فرصت است زیرا فرد متقاضی کار، از داشتن بسیاری از پیش شرط ها معاف خواهد بود ولی از سوی دیگر، تحقق چنین امری بسیار سخت و بعید است زیرا موانع قانونی سختی در پیش روی صدور چنین دعوت نامه ای وجود دارد.

اجازه اقامت از طریق کار در اتریش

شخصی که با ویزای کار وارد کشور اتریش می گردد، این امکان را دارد که با گذشت 5 سال کار مستمر و عدم سوء سابقه خصوصا عدم تخلف در پرداخت بیمه و مالیات، متقاضی اقامت دائم در اتریش گردد. چنین شخصی که به سبب کار در اتریش وارد این کشور شده است و در ادامه، موفق به دریافت کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش گردیده است، این امکان را خواهد داشت که برای خانواده اش نیز درخواست ویزای همراه نماید و با الحاق آن ها، در کنار همدیگر زندگی کنند.

اجازه اقامت از طریق کار در اتریش

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار اتریش

مهم ترین مدارک برای ویزای کاری اتریش همراه با دعوت نامه عبارت اند از:

 • ارائه قرارداد کار از سوی کارفرمای بومی
 • گذر نامه معتبر دارای حداقل 6 ماه اعتبار
 • کپی از شناسنامه
 • گواهی اثبات تجربه ها و مهارت های کاری فرد
 • رزومه شخصی
 • 2 قطعه عکس 6*4
 • فرم تکمیل شده ویزای طولانی مدت
 • ضمانت نامه کارفرما مبنی بر ساپورت تمامی هزینه ها همراه با کپی از اسناد هویتی
 • اثبات پوشش بیمه درمانی
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • تمکن مالی و مدارک ساپورتر و مدارک پشتوانه مالی

شرایط ویزای کاری اتریش

سطح درآمد حاصله از کار در اتریش

میزان دقیق درآمد هر فردی علاوه بر کشور و شهری که در آن اقامت دارد، به سطح تحصیلات، سابقه کاری، مهارت های شغلی، جنسیت و غیره بستگی دارد و اتریش نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع متاسفانه در اتریش نیز یکی از عوامل تاثیرگذار در میزان درآمد جنسیت افراد است و زنان به طور متوسط حتی در صورت داشتن شرایط برابر، کم تر از آقایان حقوق دریافت می کنند.

البته اختلاف حقوق در اتریش همان طور که در جدول ذیل نشان داده خواهد شد پایین است و تنها 4% می باشد:

جنسیتمتوسط درآمد ماهانه به یورو
زنان €3710
مردان€3870

کشور اتریش به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا و نیز عضو کشورهای حوزه شنگن، این فرصت استثنایی را در اختیار افراد قرار می دهد که با گرفتن ویزای کار، در نهایت اقامت دائم اروپا را کسب کرده و بتوانند در سطح اتحادیه آزادانه سفر و به راحتی کار و زندگی کنید.

حقوق ماهیانه کار در اتریش

پردرآمدترین مشاغل اتریش در 2024

در میزان حقوقی که هر فردی در اتریش دریافت می کند عوامل مختلفی از جمله سن، مهارت های عملی و تئوری، دانشگاهی که فرد از آن فارغ التحصیل شده، سال های سابقه کاری و غیره نقش به سزایی دارد. البته مهم ترین نکته حوزه کاری فرد است؛ در واقع برخی مشاغل در اتریش درآمد بیشتری نسبت به سایرین دریافت می کنند؛ این مشاغل در سال 2024 عبارت هستند از:

 • کاردیولوژیست در اتریش با ماهیانه 15700€ (یورو)
 • جراح مغز و اعصاب در اتریش با ماهیانه 13000€ (یورو)
 • جراح قلب و عروق در اتریش با ماهیانه 11900€ (یورو)
 • متخصص روانشناسی در اتریش با ماهیانه 11600€ (یورو)
 • دندانپزشک در اتریش با ماهیانه 11500€ (یورو)
 • مدیر رادیولوژی در اتریش با ماهیانه 9630€ (یورو)
 • قاضی در اتریش با ماهیانه 9200€ (یورو)
 • متخصص تغذیه در اتریش با ماهیانه 9120€ (یورو)
 • پرستار در اتریش با ماهیانه 8600€ (یورو)
 • حسابداری در اتریش با ماهیانه 8030€ (یورو)
 • مدیر فروش در اتریش با ماهیانه 6840€ (یورو)

کار در اتریش با جای خواب

بسیاری از افرادی که به دنبال مهاجرت هستند، با چالش یافتن خانه روبرو می شوند. در چنین شرایطی نیروی کار خارجی نیز مستثنی نیست. افرادی که بتوانند یک کار با جای خواب پیدا کنند به نوعی امتیاز اضافه دریافت کرده اند. در شرایط کنونی، می توان به این نکته اشاره کرد که اتریش نیز در برخی از مشاغل فرصت استفاده از جای خواب را نیز می دهد. این به کارفرما بستگی دارد تا چه شرایطی را فراهم کند.

کار در اتریش با جای خواب در برخی از مشاغل فنی در دسترس است. به نوعی می توان گفت که افرادی که مهارت های فنی دارند و نمی توانند در یک مکان ثابت کار کنند، معمولا می توانند از این امکان استفاده کنند. کارفرمای اتریشی در این رابطه برای نیروی کار خود موظف است که وسایل حمل و نقل اضافه را در نظر بگیرد. با این حال باید به این نکته اشاره کرد که جای خواب یک الزام نیست. با این حال نجاران، کارگران ساختمانی، کابینت سازان، جوشکاران و این دسته از مشاغل می توانند به پیدا کردن کار با جای خواب امید داشته باشند.

کار در اتریش برای دانشجویان بین المللی

نه تنها کارگران و متخصصان خارجی بلکه دانشجویان بین المللی نیز می توانند از حق کار در اتریش 2024 بهره مند شوند. در کل این دسته از کارجویان از دو طریق می توانند در اتریش کار بکنند:

روش هاشرایط
روش اول: کار دانشجوییتا 20 ساعت در هفته
روش دوم: کار پس از فارغ التحصیلیاز طریق اخذ ویزای اقامت 12 ماهه برای جستجوی کار

روش اول که همان روش کار نیمه وقت برای دانشجویان خارجی است مخصوص زمانی است که دانشجویان بخواهند در اتریش حین تحصیل همچنین کار بکنند. آنها از این طریق می توانند در رستوران ها، بوفه ها، کتابخانه ها، سینماها و غیره کار کنند و با توجه به مهارت و تجربه کاریشان به درآمدهای زیر دست یابند:

رنج درآمد دانشجویان از طریق کار نیمه وقت در اتریش

اما روش دوم روشی مخصوص دانشجویانی است که به تازگی از موسسات آموزش عالی اتریش فارغ التحصیل شده اند. آنها از این طریق می توانند به ویزای اقامت 12 ماهه دست یافته و از این طریق نیز کاریابی کنند. پس از دریافت پیشنهاد کاری نیز فارغ التحصیلان می توانند برای اخذ کارت قرمز- سید- قرمز اتریش درخواست دهند.

سوالات پرتکرار در خصوص کار در اتریش

متقاضیان کار در این کشور در سال 2024 با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • شرایط کار اتریش چگونه است؟ این کشور نرخ بیکاری خیلی کمی دارد که نشان دهنده بازار کار خوب آن است.
 • روش های اخذ ویزای کاری اتریش چیست؟ دو راه به طور کلی وجود دارد که عبارتند از داشتن یک دعوتنامه کاری از کارفرما و یا اخذ ویزای جستجوی کار اتریش.
 • ویزای جستجوی کار اتریش چند ماهه است؟ این ویزا 6 ماهه صادر می شود.
 • با ویزای جستجوی کار اتریش می توان همزمان خانواده را به همراه برد؟ همزمان نمی توان اقدام کرد و بعد از به کار رسیدن فرد خانواده به وی ملحق می شود.
 • برای ویزای کاری اتریش 2024 چند امتیاز نیاز است؟ در کل باید از 100 امتیاز، حداقل 70 امتیاز کسب نمود.
4.9/5 - (79 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *