اروپا, ویترین

کار در اروپا

کار در اروپا

کار در اروپا بی شک یکی از پر طرفدارترین موضوعاتی است که همواره کسانی که قصد مهاجرت دارند در پی کسب اطلاعاتی راجع به آن هستند. با توجه به شرایط خاصی که در رابطه با کار شهروندان خارجی در کشورهای اروپایی وجود دارد، می توان به این نکته اشاره داشت که ورود به اروپا از طریق مهاجرت کاری برای ایرانیان بسیار دشوارتر از ورود از طریق ویزای تحصیلی است. از همین رو بسیاری از افراد، برای ورود به کشورهای اروپایی به منظور کار، از ویزای تحصیلی استفاده می کنند تا پس از پایان تحصیل، بتوانند از فرصت کار در اروپا استفاده کنند.

 1. کدام کشورها در اروپا ویزای کار مستقیم میدهند؟
 2. برای اخذ ویزای کار در اروپا باید حتما قرارداد کاری داشت؟
 3. هزینه های اخذ ویاز یکاری اروپا چقدر است؟
 4. برای کار در اروپا چه مدارکی باید اماده گردد؟

در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد در خصوص موضوع کار در اروپا از سوی تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت توضیحاتی ارائه شده است.

شناسایی راه های مهاجرت به اروپا

امروزه انتخاب طرق مهاجرت و کشور مدنظر از اهم موارد در باب اخذ اقامت است. زیرا برخوداری از خدمات شهروندی هر کشوری برای مهاجرین بسته به طرق مهاجرت دارد. مهاجرت از طریق کار از، پر طرفدارترین راه مهاجرت است هر چند کار در اروپا فرآیند ساده ای نیست و روند آن بستگی مستقیمی به کشور مقصد دارد. مهاجرت به کشورهای مختلف به 6 طریق امکان پذیر است:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

هر یک از روش های ذکر شده نیازمند سپری کردن مسیری مشخص است که در این مقاله تمرکز اصلی ما بر توضیح شرایط مهاجرت کاری به اروپا است. روشی که در نهایت منجر به اخذ اقامت دائم و پس از آن پاسپورت کشورهای اروپایی خواهد شد.

شرایط کار در اروپا

هر کشور با توجه به شرایط کلی خود، راه های مختلفی را برای کار در اروپا برای شهروندان خارجی در نظر گرفته است. افرادی که قصد کار در این قاره را دارند، باید با توجه به شرایط کلی خود، کشور مورد نظر را انتخاب کرده و مطابق با قوانین آن ها نسبت به اخذ ویزای مرتبط اقدام نمایند. اقدام به کار در اروپا با توجه به کشور مقصد، به روش های زیر انجام می شود:

 • اقدام از طریق پیشنهاد شغلی (job offer)
 • اقدام از طریق ویزای جستجوی کار
 • کار پس از تحصیل در اروپا
 • کار ضمن تحصیل در اروپا
 • کارآفرینی

این شرایط کلی افراد است که مشخص کننده روش های کار آن ها در کشورهای اروپایی است.

اخذ پیشنهاد شغلی (job offer) در اروپا 2020

اخذ ویزای کاری اروپا، نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی و دریافت قرارداد کاری از سوی کارفرما دارد، یعنی فرد چه بخواهد برای کار وارد آلمان شود چه دانمارک، می بایست job offer داشته باشد. البته توجه نمایید که آلمان ویزاهای کاری مختلفی را داراست که متقاضیان بسته به شرایط خود می توانند از آن طریق اقدام نمایند. لازمه دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای اروپایی در سال 2020 نیز این است که آن شغل در کشوری که کارفرما تبعه آن است و در کل اتحادیه اروپا، هیچ متقاضی ای نداشته باشد، در نتیجه مطابق قوانین اتحادیه اروپا کارفرما می بایست کار را 3 ماه در کشور خودش آگهی کند، اگر متقاضی متناسب با استانداردهای کارفرما پیدا نشود، سپس 3 ماه آن فرصت شغلی را در کل اتحادیه اروپا آگهی کند و در نهایت پس از گذشت این 6 ماه می تواند به فردی خارج از اتحادیه پیشنهاد شغلی دهد.

همان طور که ملاحظه می گردد، احتمال این که کارفرمایی حاضر باشد برای شخصی چنین هزینه ای را متقبل شود خیلی کم است و از سوی دیگر نیروی کار در خود اتحادیه فرصتی را برای سایر متقاضیان نمی گذارد. راه حل این است که فرد به سراغ کشورهایی رود که به دلایل مختلف از جمله شرایط کاری خوب، نیاز به جذب نیروی کار متخصص دارند و نتیجتا ویزایی دارند تحت عنوان ویزای جستجوی کار، نظیر ویزای کار آلمان، که این اجازه را به افراد می دهند تا برای کار در اروپا پا به خاک این کشورها بگذارند و محدودیت 6 ماه آگهی شدن شغل را نداشته باشند.

کار در اروپا از طریق ویزای جستجوی کار (Job seeker)

کار در اروپا از طریق ویزای جستجوی کار (Job seeker)

در حال حاضر 2 کشور اتریش و آلمان، به دلیل نیاز به نیروی کار تحصیل کرده و در عین حال متخصص، ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار دارند که در واقع یک ویزای 6 ماهه است و فرصت فوق العاده خوبی است تا افرادی که استانداردهای لازم را دارند وارد آلمان یا اتریش شوند و به دنبال کار بگردند البته تنها در صورتی ویزای فرد به ویزای کاری تبدیل می شود که وی استخدام شود در غیر این صورت پس از اتمام 6 ماه می بایست به کشور خود بازگردد. لازمه های اخذ ویزای جستجوی کار آلمان و اتریش بسیار شبیه هم اند منتهی یک سری تفاوت های اندکی نیز دارند، به عنوان مثال داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی برای به دست آوردن ویزای اتریش اجباری است اما ویزای جستجوی کار آلمان را بدون مدرک زبان نیز می توان به دست آورد.

برخی دیگر از کشورهای اروپایی نظیر نروژ نیز ویزای جستجوی کار ارائه کرده اند اما این ویزا تنها در اختیار افرادی قرار می گیرد که دوره تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور نروژ پشت سر گذاشته باشند. این ویزا معمولا 6 ماه تا یکسال اعتبار قانونی دارد و به محض کاریابی افراد به ویزای کاری تبدیل خواهد شد. میزان درآمد افراد در کشورهای اروپایی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است، به طور مثال برای اطلاع از میزان درآمد مهندسین در اروپا مقاله فوق را مطالعه فرمایید.

کار پس از تحصیل در اروپا

یکی دیگر از روش های مهم کار در اروپا، کسب اقامت کشورهای مختلف اروپائی از طریق کار پس از تحصیل است. افرادی که در کشورهای مطرح اروپایی تحصیل می کنند، این فرصت را خواهند داشت که در حدود یک سال پس پایان تحصیل در این کشور اقامت داشته باشند تا بتوانند شغل مورد نظر خود را یافته و در نهایت با اخذ ویزای کاری آن کشور به هدف اصلی خود یعنی کار در اروپا دست پیدا کنند. مهم ترین کشورهایی که چنین فرصتی را در اختیار افراد قرار می دهند عبارتند از:

 • آلمان
 • اتریش
 • ایتالیا
 • نروژ
 • هلند
 • بلژیک
 • فرانسه
 • اسپانیا
 • لهستان
 • مجارستان
 • انگلستان (با شرایط خاص)

کار ضمن تحصیل در اروپا

یکی دیگر از روش های قانونی کار در کشورهای اروپائی، کار ضمن تحصیل در این کشورهاست. افرادی که ویزای تحصیلی کشورهای مختلف اروپایی را در دست دارند، تحت شرایط خاص قادر خواهند بود تا در طول تحصیل خود به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند و از این طریق اقامت هزینه های زندگی خود را تامین کنند. اجازه کار قانونی برای دانشجویان در اکثر کشورهای اروپایی 20 ساعت در هفته است و سوئد نیز 40 ساعت به افراد اجازه کار قانونی ارائه می کند.

باید توجه داشت که همه کشورها اجازه کار ضمن تحصیل را به دانشجویان نمی دهند و برخی از کشورها نیز اجازه کار همسر را برای دانشجویان منع می کنند. بهترین شرایط کار ضمن تحصیل را می توان در سوئد جستجو کرد. دانشجویان خارجی در کشور سوئد اجازه دارند به مدت 40 ساعت در هفته مشغول به کار باشند و همراه او نیز از همین اجازه بهرمند است. این بدان معناست که دانشجویان در کشور سوئد با سرعت بیشتری شانس دریافت ویزای کاری را خواهند داشت.

متوسط درآمد ماهیانه در محبوب ترین کشورهای اروپایی

سطح درآمد و رفاه اجتماعی در کشورهای مختلف اروپایی بالاتر از غالب کشورهای دنیاست اما در میان همین کشورها نیز تفاوت هایی در میزان تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری، درصد تورم، شاخص توسعه انسانی، متوسط درآمد ماهیانه و غیره وجود دارد. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است متوسط درآمد ماهیانه در برخی کشورهای اروپایی در سال 2020 باهم مقایسه شده اند:

مقایسه متوسط درآمد ماهیانه در برخی کشورهای اروپایی

در مقاله ای که از نظر گذراندید به ارائه توضیحاتی در خصوص کار در اروپا پرداخته شد هر چند این موضوع بسیار مفصل است و می توانید در سایر مقالات سایت ما توضیحات مفصل تری را به دست آورید و در نهایت برای کسب اطلاعات بیشتر و رفع ابهامات خود در ارتباط با شهروندی اتحادیه اروپا و سایر موارد مرتبط با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

مهمترین سوالات پیرامون کار در اروپا

در رابطه با کار در کشورهای اروپایی بدون تردید سوالاتی در ذهن متقاضیان بوجود می آید که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 1. کشورهایی که در اروپا برای ایران ویزای جستجوی کار صادر می کنند کدامند؟ آلمان و اتریش برای متقاضیان ویزای جستجوی کار صادر میکنند.
 2. یکی از ارزان ترین کشورهای اروپایی برای زندگی کدام است؟ مجارستان جزو ارزانترین کشورها برای زندگی میباشد.
 3. بهترین شرایط بازار کار در چه کشوری در اروپا وجود دارد؟ سوئیس با آمار بیکاری 0.9% بهترین شرایط بازار کار را داراست.
 4. گران ترین کشور اروپایی کدام کشور است؟ سوئیس در بین کشورهای اروپایی گرانترین کشور است.
 5. برای ورود از طریق کار در کشورهایی به جز آلمان و اتریش راه حل چیست؟ پیدا کردن کارفرما و داشتن پیشنهاد شغلی از جانب وی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *