مهاجرت کاری استرالیا

کار در استرالیا

کار در استرالیا

کشور استرالیا با توجه به شاخص توسعه انسانی و تولید ناخالص داخلی بالا صاحب سیزدهمین اقتصاد قدرتمند دنیا می باشد و همین امر سبب شده آمار بیکاری در این کشور در سال های متمادی همواره زیر 7% باشد. شرایط ایده آل استرالیا از جمله دلایلی است که کار در استرالیا مورد توجه متقاضیان قرار گرفته و افراد زیادی در پی به دست آوردن آن هستند. از همین رو تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در مقاله ذیل به دنبال ارائه پاسخی برای سوالات ذیل است:

 • یک ایرانی چگونه می تواند برای کار در استرالیا اقدام نماید؟
 • شرایط کار پس از تحصیل در استرالیا چیست؟
 • مراحل دریافت ویزای کار استرالیا چیست؟
 • برای کار در استرالیا به دعوتنامه کاری نیاز است؟
 • نیروی کار ماهر در استرالیا به چه افرادی گفته می شود و شرایط ویزای این افراد چیست؟

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص در سال 2022

اگر کشوری با کمبود نیروی متخصص کاری مواجه شود، به جذب نیروی خارجی روی می آورد، البته شرایط جذب نیروی خارجی جهت کار در هر کشوری بر اساس قوانین خاص مهاجرتی در آن کشور است. در این میان شاید بیشترین تقاضا را در جذب نیروی کار خارجی در سال های اخیر کشورهایی نظیر آمریکا، استرالیا، کانادا، نیوزلند، آلمان داشته اند.

کشور استرالیا با توجه به اینکه دارای موقعیت های کاری فراوان است در سال 2022 نیز مورد توجه افراد فارغ التحصیل دانشگاهی و نیروهای کار ماهر می باشد. این کشور در حال حاضر دارای 25.9 میلیون نفر جمعیت می باشد و نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است. همچنین میزان دریافت حقوق برای تحصیلکرده ها در این کشور قابل توجه می باشد. همه این نکات مثبت به اضافه انگلیسی زبان بودن و مهاجرپذیر بودن این کشور می تواند مهاجرت از طریق تخصص و مهارت به استرالیا را به یکی از بهترین گزینه های حال حاضر مهاجرتی تبدیل نماید.

اینفوگرافیک کار در استرالیا

ویزاهای کاری استرالیا در سال 2022

بر اساس قوانین مهاجرتی در استرالیا در سال 2022 افراد برای کار در این کشور نیاز به اخذ مجوز کاری خواهند داشت. در یک دسته بندی اولیه برای افراد با شرایط ذیل ویزاهای کاری استرالیا صادر می گردد:

 • نیروی کار ماهر (کارگران متخصص)
 • افرادی که دارای فعالیت خاص هستند
 • نیروی کار فصلی برای کار در تعطیلات
 • نیروی کار بسیار متخصص
 • دوره های کارآموزی
 • برای کارآفرینان
 • سرمایه گذاران
 • کار در صنعت دریایی نفت و گاز

و در نهایت برای اخذ ویزای کار به دو طریق می توان اقدام کرد:

 1. دعوت شدن به کار از سوی یک اسپانسر یا کارفرمای استرالیایی
 2. از طریق سیستم امتیازبندی

معمولا به دلیل عدم حضور فرد در این کشور و خیلی موانع دیگر به دست آوردن یک پیشنهاد کاری از این کشور برای خیلی از متقاضیان فرآیند سختی می باشد، ضمن اینکه اکثر پروسه دستیابی به یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرما طی می شود، به همین دلیل اکثر متقاضیان ایرانی در این سال ها از طریق سیستم امتیازبندی به استرالیا مهاجرت نموده اند.

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

بهترین ویزای کار در استرالیا

در یک برنامه ریزی دقیق از سوی اداره مهاجرت استرالیا نزدیک به 42 مدل ویزا به فرد پیشنهاد می گردد که به عنوان یک نیروی کار و یا کارآفرین یا سرمایه گذار به این کشور مهاجرت نمایند. در نهایت مشخص می شود که متناسب با نوع مهارت، امکان درخواست در کدام یک از انواع ویزا وجود دارد. معمولا افراد در بخش نیروی کار ماهر و متخصص و یا بسیار ماهر درخواست می نمایند. در قسمت بعدی شخص باید مشخص کند که بصورت موقت یا دائم قصد مهاجرت به استرالیا را دارد. اقامت ها می تواند برای کمتر از 3 ماه یا برای 4 سال بصورت موقت و یا دائم صادر گردد. در برنامه های موقت بر اساس شرایط روز می توان گزینه های متفاوتی از ویزا از جمله ویزای 476 را درخواست نمود. برای اخذ اقامت دائم به عنوان نیروی کار ماهر به فرد SubClass189 معرفی می گردد.

کار در استرالیا برای ایرانیان

یکی از موضوعاتی که در رابطه با استرالیا و کار در این کشور دارای اهمیت است آن که ایرانیان نیز می توانند از سیستم امتیازبندی کار در این کشور استفاده کنند و با توجه به توانمندی خود وارد خاک استرالیا شده و به خواسته خود در این کشور دست پیدا کنند. درآمد در استرالیا بسیار مناسب است و همین مسئله سبب شده است تا استرالیا به یکی از مهم ترین مقاصد تحصیل و کار در خارج از کشور تبدیل شود.

در حال حاضر اگرچه محدودیت هایی برای ورود به استرالیا به دلیل شیوع بیماری کرونا وجود دارد اما باید در نظر داشت که ملیت های مختلف مانعی برای ورود به کشور استرالیا به عنوان نیروی کار نخواهند داشت و می توانند به سادگی در این کشور مشغول به کار شوند. در حال حاضر تحصیل در استرالیا یکی از بهترین روش های مهاجرتی به استرالیا برای ایرانیان است که می تواند به آن ها کمک کند تا بتوانند از طریق کار پس از تحصیل به اقامت این کشور دست پیدا کنند و در این مسیر پر فراز و نشیب چالش های پیش رو را کنار بگذارند.

کار در استرالیا بدون مدرک زبان

بسیاری از افراد به دنبال آن هستند که بدون این که  در آزمون های زبان شرکت کنند، به ویزای کاری استرالیا دست پیدا کنند اما باید به این نکته اشاره داشت که این یک رویای دور از دسترس است. همه افرادی که قصد دریافت ویزای کاری استرالیا را دارند باید مدرک زبان معتبر در اختیار داشته باشند تا بتوانند امتیازات کافی در این رابطه را نیز به دست آورند و در غیر این صورت امکان ورود به استرالیا را نخواهند داشت.

افرادی که به عنوان دانشجوی خارجی در کشور استرالیا یک دوره آموزشی را پشت سر گذاشته باشند اما به این دلیل که دارای اعتبار هستند، می توانند به کار در استرالیا بدون مدرک زبان دسترسی داشته باشند  اما باید در نظر داشت که انجام هرگونه فعالیت اقتصادی در خارج از کشور یکی از مواردی است که وجود مدرک زبان در آن یکی از الزامات اساسی به نظر می رسد.
جهت اطلاع از شرایط تحصیل در استرالیا کلیک کنید.

ویزای کار پس از تحصیل در استرالیا چه شرایطی دارد؟

در واقع ویزای سابکلس 485 یا ویزای کار پساتحصیل استرالیا را می توان بیش از یک مسیر صرف به اقامت دائم (PR) استرالیا دانست که در اختیار فارغ التحصیلان از دانشگاه های این کشور قرار دارد. این ویزا به دانشجویان بین المللی اجازه زندگی، کار و تحصیل در استرالیا را تا مدت مشخصب می دهد. در واقع ویزای سابکس 485 استرالیا دارای دو نوع مختلف از این قرار است:

ویزای سابکس 485 استرالیا

طبق آمارهای موجود از سال گذشته، تقریبا 84.2% از دانشجویان بین المللی متقاضی دریافت نوع دوم ویزای سابکلس 485 بودند. این هم به دلیل مدت اقامت طولانی است که این ویزا به دانشجویان اعطاء می کند. اما مطمئنا خیلی از دانشجویان هستند که بی صبرانه به دنبال اطلاع از شرایط این ویزای کشور استرالیا هستند. شرایط ویزای مذکور در سال 2022 بدین قرار است:

 • داشتن مدرک دانشگاهی از استرالیا
 • داشتن سن زیر 50 سال به هنگام درخواست ویزا
 • در اختیار داشتن ویزای تحصیلی استرالیا به هنگام درخواست ویزا
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی مثل آیلتس یا تافل

مشاغل پرکاربرد در استرالیا

با توجه به اینکه اقتصاد استرالیا بر پایه خدمات، صنعت و کشاورزی بنیان گذاری شده است، موقعیت های کاری در این صنایع بهتر خواهد بود، البته در این بین نقش صنعت گردشگری و همچنین ایجاد کسب و کار اتباع خارجی در شهرهای بزرگ این کشور نیز از نقاط قوت مهاجرت به این کشور قلمداد می گردد. فرد در شهرهای بزرگ این کشور از قبیل آدلاید، سیدنی، ملبورن، بریزبن، کانبرا و پرت کیفیت بهتری از زندگی را تجربه خواهد کرد و همچنین موقعیت های کاری به مراتب در شهرهای بزرگ بیشتر هم می باشد. البته عواملی در موفقیت فرد تاثیرگذار خواهد بود که نقش تحصیلات آکادمیک در این بین بسیار پر رنگ می باشد. تحصیلکرده های دانشگاه در کشوری همچون استالیا دارای حقوق خوبی هستند و نرخ بیکاری بسیار پایینی در این کشور برای این افراد وجود دارد. برای اطلاع از شرایط کار در استرالیا به جدول زیر توجه نمایید:

صنایع رو به رشد در استرالیا رشته های دارای بازار کار مطلوب
صنعت ساخت و ساز رشته کشاورزی
در بخش آموزش و تحصیلات رشته مهندسی مواد شیمیایی
قشر مهندسی فرآوری های مواد غذایی
مراقبت های بهداشتی رشته های صنعتی و مرتبط با حمل و نقل
بخش معدن و انرژی رشته معدن
مقوله علم و تکنولوژی رشته های مرتبط با فولاد

کمبود مهارت در استرالیا در سال 2022

این کشور هر ساله لیست مهارت های کمبودی را اعلام می کند که بر اساس نیاز به نیروی کار و درخواست کارفرمایان اعلام می شود. توجه به این موارد پیش از شروع فرآیند از سوی افراد اهمیت زیادی دارد. در سال 2022 در زمینه های ذیل استرالیا نیاز به استخدام نیروی کار خارجی داشته است:

بخش های نیازمند نیروی کار در استرالیا مشاغل مورد درخواست
بخش ساخت و ساز و عمرانی حسابداران
آموزش و تحصیلات مهندسان مکانیک
مهندسی مهندسین عمران
مراقبت های بهداشتی مکانیک
دارایی، امور مالی و سرمایه گذاری پرستاران
 بینایی سنج ها optometrists
رادیوگرافی تشخیصی

نرخ بیکاری در استرالیا

یکی از مواردی که می تواند به شما در مسیر مهاجرت کاری به استرالیا کمک کند، آگاهی از شرایط نرخ بیکاری در کشور استرالیا است. نرخ بیکاری در سال 2021 در کشور استرالیا به بالاترین سطح خود در دهه گذشته رسیده است که ناشی از شیوع بیماری کرونا است. نرخ بیکاری در استرالیا در سال 2015، 6.05% بود که با تلاش های دولت در حدود 1% کاهش پیدا کرد اما شیوع بیماری کرونا تغییرات جدیدی در نرخ بیکاری استرالیا ایجاد کرد. در نمودار زیر می توان این تحولات را مطالعه کرد.

مقایسه نرخ بیکاری در کشور استرالیا

حقوق کار در استرالیا

یکی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با این موضوع باید به آن اشاره داشت، حقوق کار در استرالیا است. افرادی که در این کشور کار می کنند، از نظر مالی شرایط بسیار خوبی در کشور استرالیا خواهند داشت و می توانند درآمد بالایی را کسب کنند. در چنین شرایطی می توان گفت که استرالیا یکی از مقاصد درست انتخاب شده برای کار در خارج از کشور است. تصویر زیر اطلاعات دقیق تری در رابطه با حقوق در این کشور ارائه کرده است.

متوسط درآمد در استرالیاآنچه در تصویر فوق نشان داده شده است، نشان از متوسط درآمد در کمترین تا بالاترین سطح دارد و طبیعی است که افراد زیادی بیشتر یا کمتر از این مبالغ درآمد داشته باشند. در جدول زیر می توان اطلاعاتی در این رابطه یافت.

درآمد به دلار استرالیا شغل
11300$ مدیر حسابداری
10100$ آنالیزور مالی
16100$ مدیر مالی
4700$ طراح گرافیک
9500$ مهندس هوافضا
9060$ معمار
6300$ معلم
13000$ مدیر ساخت
10300$ مدیر خدمات مشتری
14000$ مدیر پروژه
17800$ دندانپزشک
11800$ مدیر منابع انسانی
15500$ وکیل
13600$ مدیر فروش
8100$ مهندس
3200$ آرایشگر
12600$ طراح مد
13800$ مدیر توسعه تولید

حقوق بالای کار در استرالیا شرایطی را ایجاد کرده است که افراد شاغل در این کشور کمترین دغدغه را برای تامین هزینه های زندگی در استرالیا داشته باشند.

کار شیرینی پزی در استرالیا

رشته های مختلفی در کشور استرالیا وجود دارد که بدون نیاز به مدرک تحصیلی می توان به آن ها دست پیدا کرد و البته شرایط مناسبی برای اقامت نیز از طریق آن ها به دست آورد. البته باید در نظر داشت که یک شیرینی پز در کشور استرالیا نمی تواند به درامد بالایی دست پیدا کند و متوسط درآمد آن ها کمتر از متوسط درآمد در کشور استرالیا است. افرادی که تخصص های ویژه ای در این زمینه به دست آورند، می توانند درآمد خود در کشور استرالیا را تا حد زیادی افزایش دهند.

متوسط درآمد یک شیرینی پز در کشور استرالیا به شرح زیر است:

درآمد کار شیرینی پزی در استرالیا

اگر شیرینی پزی تخصص اصلی شما است، باید در نظر داشته باشید که متوسط درآمد در این کشور نمی تواند برای زندگی خانوادگی در این کشور کافی باشد و قطعا یک فرد دیگر از اعضای خانواده نیز باید در استرالیا درامد داشته باشد تا بتوان زندگی با کیفیتی را برای خود ایجاد کرد. در چنین شرایطی اما می توان به این نکته اشاره کرد که کار در استرالیا به عنوان یک فرد در حوزه شیرینی پزی می تواند برای زندگی در رفاه در این کشور کافی باشد.

کار خیاطی در استرالیا

یکی دیگر از حرفه های تخصصی که در کشور استرالیا متقاضیان بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده است، فعالیت در حوزه خیاطی است. افرادی که در این حرفه کار می کنند نیز تمایل زیادی به کار در استرالیا نشان می دهند و استرالیا نیز شرایط مناسبی برای کار ایجاد می کند. در حال حاضر کار خیاطی در استرالیا به عنوان یکی از حرفه های مناسب برای ورود به این کشور در نظر گرفته شده است و باید به این نکته نیز اشاره داشت که یک خیاط در این کشور نمی تواند درآمد سطح بالا داشته باشد. متوسط درآمد خیاطان در این کشور در حدود 3200$ (دلار استرالیا) در ماه است.

با این حال افرادی که در زمینه مد فعالیت می کنند این شانس را خواهند داشت که درآمد خود در این کشور را افزایش دهند. خیاطان حرفه ای در کشور استرالیا این فرصت را خواهند داشت که درآمد خود را تا دوبرابر این مبلغ افزایش دهند و شرایط مناسب تری را برای زندگی خود در این کشور ایجاد کنند.
جهت مطالعه قوانین مهاجرت به استرالیا کلیک کنید.

مراحل دریافت ویزای کار استرالیا

به منظور شروع فرآیند اولین قدم تشکیل EOI است، پس از تکمیل شدن این مرحله از سوی متقاضی و درخواست از طریق SkillSelect مشخصات فرد برای 2 سال جهت مهاجرت به استرالیا ذخیره می شود، تا زمانی که فرد منتظر است بایستی طی این دو سال تا ورود به مرحله بعدی مشخصات خود را به روز رسانی کند، در واقع فرد به فایل EOI دسترسی دارد و طی این مدت باید تغییرات در شرایط فردی خود را به روز رسانی نماید. عواملی که نیازمند به روز رسانی در طول زمان است به شرح ذیل می باشد:

 • تجربه کاری جدیدی
 • میزان بهبود سطح زبان انگلیسی
 • ازدواج یا طلاق یا تولد فرزند

دعوتنامه کار از سوی کارفرمایی در استرالیا

دعوتنامه ها معمولا به طور اتوماتیک در سیستم SkillSelect برای افرادی که دارای رتبه بالایی در EOI قرار دارند و در لیست مشاغل مورد نیاز قرار دارند، ارسال می شود. در این خصوص نقش ایالت یا منطقه ای که فرد برای کار و زندگی در استرالیا انتخاب کرده است نیز تاثیرگذار خواهد بود. بر اساس شرایط مهاجرت نیروی کار ماهر به استرالیا در سال های اخیر افرادی که درخواست خود را برای ایالت هایی که با کمبود نیروی کار ماهر روبرو هستند می نمایند، به مراتب شانس بالاتری در پروسه خود خواهند داشت.

اخذ ویزای کاری استرالیا

اگر فرد دعوتنامه ای دریافت کرده و یا به ایالتی جهت کار دعوت شده است بایستی خود را برای دریافت ویزای کاری استرالیا، مناسب با شرایط آماده سازد. معمولا پس از موفقیت در اخذ دعوتنامه در سیستم SkillSelect فرد باید در زمان خاصی جهت اخذ ویزا اقدام کند. فرد از زمانی که دعوتنامه را دریافت کرده 60 روز وقت خواهد داشت تا قبل از پایان تاریخ دعوتنامه اقدام به اخذ ویزا به صورت آنلاین نماید. در صورتی که فرد بعد از اتمام این زمان 60 روزه اقدام به اخذ ویزا کند، این درخواست معتبر نبوده و فرد مجبور خواهد بود تا دعوتنامه جدید دریافت کند و از آنجایی که سیستم اخذ ویزا از شرایط اولیه فرد که در EOI ثبت کرده استفاده می کند که بصورت آنلاین می باشد، فرد موظف خواهد بود که مشخصات خود را در EOI مجددا ثبت نماید.

ویزاهای عمومی کار در استرالیا (GSM)

ویزاهای عمومی کار در استرالیا (GSM)

همانطور که مشخص شد راه های متفاوتی برای رسیدن به کار در استرالیا وجود دارد، اما عمومی ترین برنامه ای که افراد برای مهاجرت به استرالیا و کار در این کشور درخواست می نمایند موارد ذیل است:

 • مستقل (Subclass 189) امتیازات عالی متقاضی
 • ویزای منطقه ای (190 Subclass) تعهد 2 ساله به اسپانسر ایالتی
 • ویزای منطقه ای (489 Subclass) مسیر دعوت شده از سوی ایالتی خاص

ساعت کار در استرالیا در سال 2022

میزان میانگین ساعات کاری در استرالیا در سال 2022 در واقع 38 ساعت در هفته بوده و روزهای کاری را بین دوشنبه تا جمعه تعریف شده است. این کشور نیز دارای روزهای تعطیلات عمومی نیز می باشد که مناسبت های آن بابت تعطیلات سال نو، کریسمس، روز استرالیا، عید پاک و غیره است. این در حالی است که ساعات کاری در یک سری کشورهای دیگر بالای 40 ساعت در هفته است. البته تعطیلات رسمی در استرالیا کم هستند و در غالب روزهای سال افراد باید سر کار خود حاضر شوند.

هزینه های زندگی در استرالیا

استرالیا بی شک یکی از گرانترین کشورهای دنیا می باشد. البته تورم در سال 2022 در استرالیا تنها 1.82% است در نتیجه هزینه های زندگی افراد سال به سال افزایش ناچیزی دارد و می توانند با توجه به سطح درآمد خود برنامه ریزی کنند. هزینه زندگی در استرالیا 2022 برای یک نفر ماهیانه به طور متوسط 3000$ (دلار)، برای یک زوج 4300$ (دلار) و برای یک خانواده 4 نفره 6200$‌ (دلار) می باشد. به منظور محاسبه بهتر افرادی که قصد انتخاب استرالیا برای کار را دارند، در جدول ذیل هزینه و قیمت اقلام مختلف در استرالیا در 2022 بیان شده است:

اقلام قیمت (دلار استرالیا)
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت 20.00$
یک وعده غذایی در مک دونالد 12.00$
یک بطری آب معدنی 2.81$
یک بطری شیر یک لیتری 1.64$
یک کیلوگرم برنج سفید 2.71$
یک قالب نان سفید 500 گرمی 2.81$
یک شانه 12تایی تخم مرغ 4.72$
یک کیلوگرم سیب 4.52$
یک کیلوگرم موز 3.38$
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی 4.35$
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی 150.00$
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1262.51$
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 2783.06$

با توجه به پرطرفدار بودن کار در استرالیا در مقاله بالا که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده اطلاعاتی در خصوص این موضوع بیان شد. امتیاز بندی مهاجرت کاری به استرالیا در سال های مختلف ممکن است متفاوت باشد و ضروری است علاقه مندان به حضور در این کشور اطلاعات خود را به روز نمایند.

سوالات متداول در خصوص کار در استرالیا

متقاضیان کار در استرالیا در سال 2022 به طور معمول سوالات زیر را مورد توجه قرار میدهند:

 • ویزای کاری استرالیا برای چه افرادی صادر می شود؟ نیروی کار ماهر (کارگران متخصص)، افرادی که دارای فعالیت خاص هستند، نیروی کار فصلی برای کار در تعطیلات، نیروی کار بسیار متخصص، دوره های کارآموزی، برای کارآفرینان، سرمایه گذاران و کار در صنعت دریایی نفت و گاز.
 • بهترین ویزای کار در استرالیا در 2022 کدام است؟ در یک برنامه ریزی دقیق از سوی اداره مهاجرت استرالیا نزدیک به 42 مدل ویزا به شما پیشنهاد می گردد که به عنوان یک نیروی کار و یا کارآفرین یا سرمایه گذار با توجه به شرایط خود به این کشور مهاجرت نمائید.
 • مشاغل پرکاربرد در استرالیا در 2022 کدامند؟ صنعت ساخت و ساز، رشته کشاورزی، بخش آموزش و تحصیلات، رشته مهندسی مواد شیمیایی، قشر مهندسی، فرآوری های مواد غذایی، مراقبت های بهداشتی، رشته های صنعتی و مرتبط با حمل و نقل، بخش معدن و انرژی رشته معدن، مقوله علم و تکنولوژی و رشته های مرتبط با فولاد.
 • دعوتنامه کار در استرالیا چه شرایطی دارد؟ دعوتنامه ها معمولا به طور اتوماتیک در سیستم SkillSelect برای افرادی که دارای رتبه بالایی در EOI قرار دارند و در لیست مشاغل مورد نیاز قرار دارند، ارسال می شود.
 • ویزاهای عمومی کار در استرالیا (GSM) کدامند؟ ویزای مستقل (Subclass 189) امتیازات عالی متقاضی، ویزای نامزد مورد علاقه (زیر رده 190) تعهد 2 ساله به اسپانسر ایالتی، ویزای منطقه ای (موقت) (بخش 489) مسیر دعوت شده از سوی ایالتی خاص.
4.9/5 - (24 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

50  +    =  55