ویزای کاری

کار در اسلوونی

کار در اسلوونی

کار در اسلوونی یکی از بهترین راه های اخذ اقامت اروپایی توسط نیروهای متخصص و تحصیلکرده می باشد و مورد توجه متقاصیان بسیاری است. منتها برای کار در کشور اسلوونی متخصصان بایستی در همان ابتداء به فکر کاریابی و یافتن پیشنهاد کاری باشند. چرا که ویزای کار این کشور فقط به حکم داشتن اسپانسر (کارفرمای اسلوونی) به متقاضیان ارائه می شود. برای این منظور نیز متقاضیان می توانند به سه طریق وب سایت های جستجوی کار، موسسات کاریابی و یا روزنامه های محلی به کاریابی بپرازند. اما نباید فراموش کرد که رمز موفقیت در هر فرآیند کاریابی در کشورهای اروپایی داشتن دو شرط زیر است:

 • یک رزومه جامع و مانع
 • تسلط کافی به زبان انگلیسی

اما ویزای کار این کشور ویزایی واحد هم برای کار و هم برای اقامت در این کشور است و به همین دلیل شرایط اخذ ویزای مذکور نیز بمراتب ساده تر است. برای اخذ این ویزای بلند مدت اسلوونی نیز دو روش وجود دارد که تیم کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه به بررسی این روش ها می پردازند.

آشنایی با وضعیت بازار کار اسلوونی

قبل از پرداختن به شرایط و الزامات اخذ ویزای کاری بهتر است کمی درباره وضعیت بازار کار در این کشور تجزیه و تحلیل بکنیم. ابتداء بایستی بدانید که متوسط ساعات کاری در اسلوونی به صورت هفتگی یعنی 40 ساعت در هفته ثبت می شود اما در برخی شرایط تا 36 ساعت نیز کاهش می یابد. بازار کار اسلوونی نیز همانند سایر کشورهای اروپایی تخصص محور بوده و شرکت های اسلوونی فقط بدنبال جذب نیروهای متخصص هستند. همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، نرخ بیکاری اسلوونی در ماه آوریل 2021 به پایین ترین سطح خود یعنی به رقم 8.2% از ژوئن سال 2020 رسیده است. این نرخ بیکاری در سال 2024 به حدود 4% رسیده است.

نرخ بیکاری اسلوونی

اما سوال مهم اینجاست که چه نوع مشاغلی جزء لیست مشاغل مورد نیاز اسلوونی یا به اصطلاح in-demand jobs list می باشند؟ بر طبق گزارشات مختلف از بازار کار اسلوونی، مشاغلی مثل مشاغل پزشکی، پیراپزشکی و نیز مشاغل فنی و مهندسی جزء مشاغل مورد نیاز اسلوونی می باشد. طبق آمار سال 2024 نیز متوسط درآمد ماهیانه در اسلوونی حدود €1970 (یورو)، حداقل درآمدی حدود €500 و حداکثر درآمدی نیز در حدود €8800 (یورو) می باشد. متخصصان با سابقه کاری بالای 5 سال، مدرک کارشناسی ارشد و نیز متخصص در رشته تحصیلی مربوطه شانس بالایی برای کاریابی در این کشور دارند. اما حالا در نمودار زیر با مشاغل پردرآمد اسلوونی آشنا می شویم:

متوسط درآمد ماهیانه در اسلوونی

بررسی شرایط و قوانین کار در کشور اسلوونی

قانون اشتغال در کشور اسلوونی از کل قوانین، مقررات و تصمیمات اداری و تصمیمات گرفته شده تشکیل می شود که به حقوق و تعهدات کارگران و کارفرمایان آن ها می پردازد. قوانین کار شامل چندین جنبه در رابطه بین اتحادیه کارگری، کارفرمایان و کارمندان می شود، به طور کلی می توان گفت قانون کار کشور اسلوونی به دو بخش تقسیم می شود: 1. قانون فردی: که حاکم بر حقوق کارگران و حمایت از آن ها است 2. قانون کار جمعی: که به روابط مثلثی بین کارمندان، کارفرمایان و اتحادیه صنفی حاکم است. قرار داد کاری در این کشور معمولا برای مدت نا محدودی منعقد می شود، اگر مدت زمان قرار داد تعیین نشده باشد فرض بر این است که قرار داد برای مدت نامعینی منعقد شده است.

قانون اشتغال برای نیروهای انسانی دوره های کارآموزی در نظر گرفته است که ممکن است این دوره ها تا 1 سال به طور بی انجامد. در کشور اسلوونی کارکنان باید در طول هفته به مدت 40 ساعت مشغول به کار باشند، کارمندان بابت اضافه کاری حدود دریافت می کنند قانون اضافه کاری به این صورت است که ساعت اضافه کاری در طول هفته نباید بیشتر از 8 ساعت، در طول ماه بیشتر 20 ساعت و در طول سال بیشتر از 120 ساعت باشد.

شرایط کاریابی جهت کار در اسلوونی

از آنجایی که اخذ ویزای کار این کشور مستلزم داشتن پیشنهاد کاری یا جاب آفر از شرکت کارفرمای اسلوونیایی است. به همین دلیل کاریابی یا Job finding یکی از اصلی ترین مراحل برای دریافت ویزای کار از کشور اسلوونی می باشد. برای این کار داشتن رزومه (CV) مناسب و متقاعد کننده از کارجو و نیز تسلط به دو زبان انگلیسی یا اسلوونی نقش بسیار مهمی ایفاء می کند. اما برای کاریابی در این کشور اروپایی روش های مختلفی وجود دارد که در تصویر زیر مشاهده می کنید:

روش های کاریابی در اسلوونی

در این میان برای متقاضیان غیرمقیم استفاده از روش جستجوی کار در اسلوونی از طریق وب سایت های کاریابی می تواند آسانترین و سریع ترین روش محسوب شود. از جمله معروفترین این وب سایت ها می توان به سایت Employment Service of Slovenia، Mojedelo، Moja Zaposlitev و نیز Career Jet اشاره نمود. اما از مهمترین و معروفترین موسسات کاریابی در اسلوونی نیز می توان به ESS یا Learn4Good اشاره نمود.

دستمزد کار در اسلوونی

بر اساس آخرین آمار در سال 2024 متوسط دستمزد یک نیروی کار در کشور اسلوونی به میزان 1980€ (یورو) در ماه می باشد که به رقم 12290€ (یورو) در سال می رسد. این نرخ با توجه به رشد 83.6€ (یورو) در ماه باعث شده دسمتزد کار در اسلوونی 8.89% افزایش داشته باشد. در حالی که این رقم در سال 2020 تنها 1.1% به نسبت سال قبل آن رشد داشت. با این افزایش نیز قدرت خرید برای نیروهای کار ماهر در این کشور افزایش داشته است. طبق آمار جهانی که به حداقل دستمزد ملی اشاره دارد کشور اسلوونی در رتبه هفدهم از تعداد 99 کشور در این لیست قرار دارد.

تاریخنرخ یورونرخ جهانی بر حسب دلار
ژانویه 20241980€2100$
ژانویه 20211024.2€1256.3$
دسامبر 20201074.3$
ژانویه 2020940.6€1056.7$
دسامبر 2019992.7$
ژانویه 2019886.6€1015.2$
دسامبر 2018995.3$
ژانویه 2018842.8€1010.3$
دسامبر 2017909.3$
ژانویه 2017850.5€848.5$
دسامبر 2016875.3$
ژانویه 2016790.7€860.6$
دسامبر 2015877.6$
ژانویه 2015790.7€960.0$

همانطور که در جدول فوق مشاهده می فرمایید میزان نرخ دستمزد از سال 2015 تا کنون را بر اساس نرخ دستمزد در این کشور و هم نرخ دستمزد ملی درد کشورهای مختلف دنیا مشاهده می فرمایید.

لیوبلیانا بهترین شهر اسلوونی برای کار

لیوبلیانا پایتخت کشور اسلوونی و شهری بسیار جذاب برای کار، زندگی و گردشگری است بیشتر جمعیت کشور اسلواکی در این شهر و حومه آن زندگی می کنند. اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید و دارای مدرک زبان معتبر هستید در این شهر می توانید مشغول به تدریس زبان انگلیسی شوید. در پایتخت کشور اسلوونی آژانس های استخدامی معتبری وجود دارد که به متقاضیان در زمینه کار، تهیه رزومه کاری و مهارت شرکت در مصاحبه شغلی به متقاضیان کمک می کنند. بالاترین تولید ناخالص داخلی در اسلوونی مربوط به شهر لیوبلیانا است. از مشاغل مورد نیاز در شهر لیوبلیانا در سال 2022 می توان به نماینده خدمات مشتریان، مدیر واحد تجاری، مدیر کیفیت زنجیره تامین، مشاوره پشتیبانی تجاری، کارشناس منابع انسانی، تولید کننده محتوا رسانه، مهندس نرم افزار و کارشناس فروش اشاره کرد.

ماریبور از بهترین شهرهای اسلوونی برای کار

شهر ماریبور بعد از شهر لیوبلیانا بزرگترین شهر در کشور اسلوونی محسوب می شود، این شهر در نزدیکی مرز کشور اتریش و در کنار رودخانه دراوا قرار دارد. به دلیل فرصت های شغلی که در شهر ماریبور وجود دارد این شهر در بین شهروندان این کشور و مهاجران شناخته شده است علاوه بر این شهر ماریبور مرکز اقتصادی، اداری، آموزشی و فرهنگی در شرق کشور اسلوونی است. ماریبور یک سنت صنعتی غنی و پایه محکم از روشنفکران، کارگران و مهندسان صنایع دارد. صنایع اصلی در این شهر شامل: صنعت خودرو، صنعت ماشین سازی و فلز کاری، صنایع شیمیایی و دارویی، صنایع مهندسی برق و صنایع فرآوری چوب می شود.

ویزای کاری اسلوونی و طرق اخذ آن

در ابتداء بایستی بدانید که ویزای کار در این کشور، ویزای اقامت محسوب می شود که معمولا اعتبار آن بسته به مدت قرارداد کاری ماکسیمم تا یک سال می باشد اما قابلیت تمدید هم دارد. نکته دوم اینکه ویزای کاری اسلوونی معمولا توسط واحد اجرایی (Upravna enota) با رضایت اداره کار اسلوونی (ESS) برای متقاضیان کار در این کشور صادر می شود. نکته سوم هم اینکه متقاضیان این نوع ویزای اسلوونی به دو دسته افراد زیر تقسیم می شوند:

 • کارجویان و نیروهای کار آزاد
 • دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های اسلوونی

خیال دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های اسلوونی کمی راحتتر است چراکه آنها پس از اتمام تحصیلاتشان تا 6 ماه فرصت جستجوی کار در این کشور را خواهند داشت و به محض یافتن شغل می توانند با واریز به موقع مالیات خود و نیز اقامت پیوسته 5 ساله حتی به اقامت دائمی (PR) اسلوونی هم دست یابند. اما کارجویان خارجی مسیر متفاوتی تا رسیدن به این ویزا پیش رو دارند. در آغاز، کارفرمای اسلوونیایی بایستی دعوت نامه کاری مورد تاییدی را به کارجو بفرستد و برای همین او لازم است تا مدت 3 ماه پست یا عنوان شغلی را در روزنامه های رسمی اتحادیه اروپا (EU) آگهی کند و در صورت نیافتن شهروند اروپایی برای آن پست می تواند تاییدیه لازم را از اداره کار اسلوونی (ESS) دریافت کند و به این ترتیب پروسه اخذ ویزای کار آغاز شود.

شرایط کاریابی جهت کار در اسلوونی

مزایای مهاجرت به اسلوونی از طریق کار

انتخاب هر کدام از روش های مهاجرتی اسلوونی مزایای و معایب خاص خود را دارد؛ برخی از این مزایا در خصوص مهاجرت از طریق کار در اسلوونی عبارت هستند از:

 • بر خلاف روش سرمایه گذاری در اسلوونی که به حداقل 50000€ (یورو) سرمایه اولیه نیاز دارد، با اخذ ویزای کاری می توان بدون صرف هزینه های کلان اقامت این کشور را به دست آورد
 • ریسک ویزای کاری خیلی کم است چراکه فرد از قبل شغلی در اسلوونی پیدا نموده است در حالی که کسانی که از طریق سرمایه گذاری اقامت اسلوونی را به دست آورده اند ممکن است دچار ضرر و زیان های کلان شوند و افرادی که با ویزای تحصیلی به اسلوونی آمده اند ممکن است نتوانند شغلی پیدا کنند تا پس از فارغ التحصیلی اقامت خود را تمدید نمایند.
 • برخلاف کار حین تحصیل در اسلوونی که به صورت پاره وقت است و نتیجتا درآمد محدودی دارد، کسانی که با ویزای کاری به اسلوونی می روند مطابق قانون اجازه کار تمام وقت دارند.
 • اسلوونی عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است در نتیجه کسانی که اقامت آن را دارند می توانند بدون نیاز به اخذ ویزای جداگانه به سایر کشورهای شنگن سفر کنند.
 • اسلوونی کشوری زیبا است و حتی کسانی که در آن به تنهایی زندگی می کنند امنیت بالایی دارند.
 • کشور اسلوونی جزو کشورهایی است که برای خارجی ها نیز پاسپورت صادر می نماید به شرطی که 10 سال در این کشور اقامت قانونی داشته باشند.
 • متوسط درآمد ماهیانه در اسلوونی 6390€ (یورو) است که از بسیاری از کشورهای دیگر از جمله مجارستان، لهستان، اتریش و غیره بالاتر می باشد.
 • هزینه زندگی در اسلوونی برای یک زندگی تک نفره ماهیانه بین 800€ تا 1000€ (یورو) می باشد.

شرایط اخذ ویزای کار اسلوونی چیست؟

پس طبق قوانین کشور اسلوونی، اتباع غیراروپایی برای کار قانونی در این کشور نیازمند مجوز کاری هستند. در این مورد نیز قانون اسلوونی به افراد اجازه اخذ یک ویزای واحد را هم برای کار و هم برای اقامت در اسلوونی می دهد. پس افراد می توانند به ویزای کار و اقامت این کشور دست یابند به شرط اینکه از قبل در یک شرکت اسلوونیایی استخدام شوند. لازم به ذکر است که مجوز کار در این کشور ذیل قانون جدید مصوب یکم سپتامبر سال 2015 می باشد که شامل مدرکی می باشد که به ویزای کار و اقامت اسلوونی معروف است. اما مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در اسلوونی عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای کار و اقامت در این کشور
 • پاسپورت با اعتبار بیش از 3 ماه
 • عکس پاسپورتی و اثر انگشتان
 • بیمه سلامت معتبر
 • گواهی عدم سوء پیشینه ترجمه شده به زبان اسلوونی
 • گواهی تمکن مالی کافی (حداقل €550 یورو در ماه)
 • مدرک معتبر اسکان در اسلوونی
 • کپی از قرارداد کاری با شرکت اسلوونی
 • و احتمالا انجام مصاحبه

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور نیز یکی دیگر از روش های آسان و سریع برای اخذ اقامت اروپا محسوب می شود. یقینا شما در این راه می توانید با تکیه بر مشاوره ها و راهنمائی های حرفه ای کارشناسان و وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به راحتی به اقامت و تابعیت اسلوونی دست یابید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *