ویزای کاری

کار در اسکاتلند

کار در اسکاتلند

کار در اسکاتلند یکی از راه های مهاجرت به این کشور است که در نهایت با رعایت شرایط و قوانین اسکاتلند منجر به اخذ اقامت و تابعیت می شود. اگر قصد مهاجرت کاری به کشور اسکاتلند را دارید اطمینان از داشتن اطلاعات صحیح در رابطه با شرایط کار و اخذ ویزای کار مهم است. اسکاتلند دارای اقتصاد قوی است به این ترتیب بخش های جدید صنعتی در حال ظهور و شکوفایی می باشد در نتیجه فرصت های شغلی در اسکاتلند متنوع هستند. کار و زندگی در این کشور مزایای بسیاری برای فرد به همراه دارد علاوه بر این دولت این کشور از افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند استقبال می کند که این دلایل باعث می شود مهاجران این کشور را ترک نکنند. در ادامه با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید تا اطلاعات مختصری در خصوص شرایط کار در اسکاتلند کسب کنید.

 • شرایط کار در اسکاتلند چیست؟
 • بهترین مشاغل در کشور اسکاتلند کدامند؟
 • مشاغل مورد نیاز در اسکاتلند کدامند؟
 • محدودیت های کار در اسکاتلند چیست؟
 • آیا می توان اسکاتلند را به عنوان مقصد مناسب برای کار معرفی کرد؟

اقتصاد کشور اسکاتلند

پس از انقلاب صنعتی در اسکاتلند اقتصاد این کشور متمرکز بر صنایع سنگین و تحت سلطه صنعت کشتی سازی، معدن، ذغال سنگ و صنایع فولادی بود. مشارکت اسکاتلند در امپراتوری انگلستان به این کشور این امکان را داد که بتوانند تولید خود را به بیشتر نقاط جهان صادر کنند با این حال صنعت سنگین در اواخر قرن 20 کاهش یافت و منجر به تغییر اقتصاد اسکاتلند به سمت فناوری و بخش خدمات شد. در دهه 1980 شاهد رونق اقتصادی در گلاسکو و ادینبورگ بودیم به طوری که بسیاری از شرکت های بزرگ فناوری به اسکاتلند نقل مکان کردند. در سال 2024 تولید ناخالص داخلی اسمی اسکاتلند 170 میلیارد£ (پوند) تخمین زده شد، اسکاتلند همچنان بیشتر تجارت خود را در داخل انگلستان انجام می دهد.


یکی از 5 بانک بزرگ جهان (بانک سلطنتی اسکاتلند) در شهر ادینبورگ جای گرفته است، شهر ابردین سومین شهر بزرگ کشور اسکاتلند (در شمال شرقی) است که مرکز فعالیت صنعت نفت بریتانیا در این شهر می باشد. سایر صنایع مهم در کشور اسکاتلند شامل: تولید نساجی، مواد شیمیایی، کشاورزی، تقطیر و ماهیگیری می شوند. لازم به ذکر است گردشگری یکی از سریع ترین بخش های اقتصادی اسکاتلند است به طوری که تخمین زده می شود جهانگردی 5% از تولید ناخالص داخلی اسکاتلند را تشکیل می دهد.

چگونگی مهاجرت به اسکاتلند از طریق کار

در حال حاضر کشورهای دنیا را به لحاظ فرآیند صدور ویزای کاری می توان به 3 دسته تقسیم نمود:

 • کشورهایی که ابتدائا ویزای جستجوی کار صادر می کنند
 • سرزمین هایی که بر طبق یک سیستم امتیازبندی به افراد اقامت دائم یا همان (PR (Permanent Residence می دهد
 • کشورهایی که صدور ویزای کاری را موکول به داشتن پیشنهاد شغلی (job offer) می داند

در حال حاضر کشورهای اندکی هستند که در گروه اول قرار بگیرند یعنی برای ایرانی ها ویزای جستجوی کار صادر نمایند و از آن میان می توان به آلمان اشاره نمود. آلمان در سال 2024 حدود 5.2% نرخ بیکاری دارد برای این که صدور ویزای کار آلمان را کمی ساده تر نماید ابتدائا ویزای جستجوی کار صادر می کند؛ چرا که اخذ پیشنهاد شغلی بدون حضور در خاک کشور مورد نظر فوق العاده دشوار و در غالب پرونده ها حتی غیرممکن می باشد.

دسته دوم کشورها نیز که شامل کانادا، استرالیا وغیره می شود از آن جایی که ابتدائا مجوز اقامت دائم را صادر می نمایند، شرایط سختی برای اهدای امتیاز به متقاضیان در نظر گرفته اند. البته اسکاتلند در گروه سوم قرار می گیرد، یعنی کشورهایی که سخت ترین روش را برای صدور ویزای کاری پیش روی متقاضیان قرار داده اند. به عبارت دیگر کسانی که در پی اخذ ویزای کاری اسکاتلند و مهاجرت کاری به این کشور باشند باید بدون حضور فیزیکی کارفرما را متقاعد نمایند با ایشان قرارداد کاری منعقد کند. به دلیل وجود همین قانون است که افرادی که قصد مهاجرت به اسکاتلند را دارند غالبا در ابتدا از یک دانشگاه اسکاتلندی پذیرش می گیرند تا بتوانند اقامت این کشور را به دست آورند و شانس خود برای یافتن شغل را به میزان قابل توجهی بالا ببرند.

شرایط کار در اسکاتلند

کشور اسکاتلند همانند سایر بخش های بریتانیا کبیر از قانون واحد برای کار پیروی می کند، برای شروع کار در این کشور به دعوت نامه شغلی نیاز دارید. برای کاریابی در کشور اسکاتلند روش های مختلفی مثل: روزنامه های منتشر شده، موسسات کاریابی معتبر در اسکاتلند و وب سایت های کاریابی وجود دارد پس از یافتن کار در کشور اسکاتلند متقاضی باید مدارک تعیین شده را برای موسسه یا کارفرما مربوطه در کشور اسکاتلند ارسال کند تا درخواست مورد بررسی قرار گیرد. افرادی که به طور کامل به زبان انگلیسی تسلط دارند و دارای رزومه کاری قوی هستند شانس زیادی برای یافتن شغل در کشور اسکاتلند خواهند داشت. 10 شغل پر درآمد در اسکاتلند را در لینک فوق بخوانید. از محبوب ترین مشاغل در کشور اسکاتلند می توان به مدیر توسعه تجارت، راننده، معاون رئیس جمهور، مهندس نرم افزار، مهندس فناوری اطلاعات، کارآموز، توسعه دهنده PHP، تضمین کیفیت، طراح و تحلیلگر تجارت اشاره کرد.

شرایط کار در اسکاتلند

حقوق و دستمزد نیروی کار در اسکاتلند

افرادی که قصد ورود به بازار کار اسکاتلند را دارند سوالاتی در رابطه با میزان حقوق و دستمزد در این کشور مطرح می کنند. همانطور که می دانید میزان حقوق و دستمزد به عوامل مختلفی مثل: سمت شغلی، میزان تحصیلات، سوابق کاری و تخصص و مهارت فرد وابسته است. میانگین حقوق و دستمزد ماهانه در کشور اسکاتلند در سال 2024، 167000£ (پوند) برآورد شده است. حداقل حقوق در کشور اسکاتلند 22600£ (پوند) و حداکثرِ آن در این کشور، 741000£ (پوند) می باشد. لازم به ذکر است هزینه های زندگی ماهانه در این کشور برای 1 نفر 1815£ (پوند) و برای خانواده ای 4 نفره 3316£ (پوند) برآورد شده است.

در جدول زیر به معرفی مشاغل پر درآمد در کشور اسکاتلند اشاره می کنیم:

معرفی شغلحقوق و دستمزد ماهانه
جراح مغز و اعصاب677000£ (پوند)
پزشک پوست و مو509000£ (پوند)
متخصص مغز و اعصاب439000£ (پوند)
مدیر عامل378000£ (پوند)
مدیر مالی332000£ (پوند)
مدیر توسعه تجارت286000£ (پوند)
مدیر فروش268000£ (پوند)
مدیر بازرگانی261000£ (پوند)
مدیر ارشد منابع انسانی238000£ (پوند)
مدیر بازریابی دیجیتال219000£ (پوند)
مدیر تضمین کیفیت198000£ (پوند)
مدیر هنری194000£ (پوند)

شرایط اقتصادی و اجتماعی در اسکاتلند

اسکاتلند در حال حاضر کشوری فوق العاده توسعه یافته و صنعتی است و مردم آن از سطح رفاه اجتماعی و اقتصادی بالایی برخوردارند. اگرچه در سال 2010 نرخ بیکاری در این کشور به 8.2% رسید و شرایط کمی نامتعادل شد اما در حال حاضر یعنی در سال 2024 آمار بیکاری اسکاتلند تنها 3.6% می باشد. البته به عنوان یکی از کشورهای حوزه بریتانیا هزینه های زندگی در اسکاتلند نیز بالا است و ماهیانه با توجه به سبک زندگی و شهر محل اقامت فرد بین 800£ تا 1000£ (پوند) می باشد.

به عنوان یکی از عمده ترین مواری که هزینه زندگی در اسکاتلند را تشکیل می دهد، اجاره منزل در این کشور در نمودار زیر نشان داده شده است:

مقایسه اجاره بهای ملک در شهرهای مختلف اسکاتلند به پوند

این در حالی است که زندگی در انگلستان ماهیانه بین 1000£ تا 1400£ (پوند) هزینه دربرخواهد داشت؛ به عبارتی دیگر اگرچه کشورهای حوزه بریتانیا مجموعا کشورهای گران قیمتی هستند اما در این میان زندگی در اسکاتلند نسبت به انگلستان ارزان تر خواهد بود.

اخذ بیمه درمانی برای کار در اسکاتلند

یکی از الزامات اساسی برای کار در اسکاتلند، دریافت بیمه درمانی در این کشور می باشد. به عبارت دیگر، تمامی افرادی که به دنبال کار در اسکاتلند هستند، باید به محض ورود به این کشور برای دریافت بیمه درمانی معتبر اقدام نمایند. در غیر این صورت اجازه هیچ گونه فعالیت کاری در اسکاتلند را نخواهند داشت. علاوه بر این، متقاضیان کار در اسکاتلند موظف هستند تا تحت یک طرح بیمه سلامت عمومی در این کشور ثبت نام کنند. همچنین هر ماه حدود 14.8% از حقوق ناخالص کارمندان به سهم بیمه درمانی در این کشور واریز می شود. که کارمندان نیمی از آن را پرداخت می کنند در حالی که کارفرمای آنها نیمی دیگر را پرداخت می کنند.

به طور کلی دو نوع بیمه درمانی در اسکاتلند وجود دارد که عبارت اند از:

دو نوع بیمه درمانی در اسکاتلند

ویزا جهت کار در اسکاتلند

متقاضیان بین المللی برای شروع کار در اسکاتلند به ویزای کار این کشور نیاز دارند، برای تجارت در این کشور انواع مختلفی از ویزا وجود دارد. برای دریافت ویزای اسکاتلند داشتن جاب آفر الزامی است، متقاضی پس از دریافت دعوتنامه شغلی میتواند با مراجعه به سفارتخانه یا کنسولگری انگلستان اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزا انجام دهد. برای دریافت ویزای کار اسکاتلند ارائه مدارک و مستندات تعیین شده الزامی است، که این مدارک عبارتند از:

 • ارائه دعوت نامه شغلی صادر شده توسط کارفرما معتبر اسکاتلندی
 • مدرک دانش زبان (مدرک معتبر زبان انگلیسی IELTS یا TOEFL)
 • ارائه گواهی تمکن مالی جهت اثبات توانایی فرد در پرداخت هزینه های زندگی در اسکاتلند تا زمان دریافت اولین حقوق
 • پاسپورت معتبر و مدت دار
 • مدارک شناسایی
 • ارائه رزومه (CV) و سوابق کاری
 • گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده توسط مراجع مربوطه در کشور مبدا
 • انجام آزمایشات و معاینات پزشکی تعیین شده و ارائه نتایج تایید شده
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • در صورتی که مدارک شما به زبان انگلیسی نیست باید تمامی مدارک به صورت رسمی ترجمه و تایید شده و ارائه شوند
 • اگر قصد مهاجرت همراه با اعضای خانواده را دارید باید مدارکی مثل گواهی تمکن مالی، سند ازدواج، سند تولد، مدارک شناسایی و گذرنامه همسر و فرزندان را ارائه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با چگونگی دریافت ویزای همراه اسکاتلند مقاله شرایط ویزای همراه اسکاتلند را مطالعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی در رابطه با شرایط کار در اسکاتلند و یا سایر کشورهای مورد نظر میتوانید با وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

پرتکرارترین سوالات در خصوص کار در اسکاتلند

با توجه به سوالات مکرر شما عزیزان در خصوص شرایط کار در اسکاتلند، در این بخش از مقاله قصد داریم تا به برخی از مهم ترین سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. این سوالات به شرح زیر می باشند:

 • آیا کار در اسکاتلند انتخاب درستی برای اتباع کشورهای خارجی می باشد؟ با وجود رشد روزافزون اسکاتلند در زمینه های علوم و فناوری، این کشور بهترین مکان برای کار در خارج از کشور می باشد.
 • آیا برای کار در اسکاتلند به ویزای کاری این کشور نیاز داریم؟ دریافت ویزای کاری اسکاتلند برای کار در این کشور بسته به ملیت متقاضیان متفاوت خواهد بود، زیرا اتباع کشورهای اروپایی نیازی به دریافت ویزای کاری اسکاتلند ندارند.
3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *