ویزای کاری

کار در ایسلند

کار در ایسلند

ایسلند در شمال اروپا قرار دارد و دومین جزیره بزرگ در اروپا با مساحتی برابر با 103000 کیلومتر است که مورد توجه متقاضیان کار در ایسلند میباشد. در نتیجه برای اشتغال به کار در ایسلند باید از شرایط زیر مطلع شد:

 • شرایط کار در ایسلند چگونه است؟
 • مدارک لازم برای کار در این کشور چیست؟
 • شرایط کار برای افراد خارج از اتحادیه اروپا چگونه می باشد؟

برعکس نظر عموم، ایسلند دارای آب و هوای ساحلی نسبتا ملایمی است و این کشور مکان خوبی برای یافتن فرصت های شغلی جدید بشمار می رود. بازار کار در کشور ایسلند در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر راحت تر است. اگر شما قصد دارید به ایسلند برای کار بروید می بایست بدانید ثبت نام در اداره ثبت مدنی ایسلند برای همه شهروندان اتحادیه اروپا لازم است. اما اگر شما شهروند اتحادیه اروپایی نیستید و خواهان کار در ایسلند هستید شما لازم است که تا قبل از رفتن به سراغ اداره مهاجرت ایسلند مجوز اقامتی را درخواست کنید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر به راهنمایی شما در باب کار در ایسلند می باشد.

اقتصاد کشور ایسلند در 2024

در طی قرون گذشته، اقتصاد ایسلندی ها بر پایه صادرات ماهی و غذاهای دریایی استوار بود. بعدها با تغییر موضع، آنها در بخش بانکداری متمرکز شدند اما بحران بانکداری سال 2008 اروپا اقتصاد بیمار ایسلند را دچار ورشکستگی کرد. اما ایسلندی ها مجددا بر ستونهای خراب شده اقتصاد، شالوده جدیدی پی افکندند و این بار با کمک گیری از کارگران خارجی بر روی صنایع ابتکاری و کارآفرین همانند توسعه نرم افزار، توریسم، علوم و فناوری متمرکز شدند و توانستند رشد اقتصادی خود را به حالت تعادل برسانند.

می توان براحتی گفت که در 2024 صادرات ایسلند در سطح خوبی قرار دارد. شرکت های کوچک در بخش گردشگری اقدامات ارزشمندی در جهت رونق اقتصادی انجام دادند. صنایع سنگین ایسلند (عمدتا ذوب آلومینیوم) نقدینگی بیشتری را تولید و افراد زیادی را به استخدام درآورد. بخش انرژی تجدیدپذیر همانچیزی که ایسلند در کل دنیا بخاطر وجود آن معروف است و ما آنرا در دسته High-Tech قرار می دهیم. این بخش هم سهم بسزایی در رشد اقتصادی و اشتغال زایی ایسلند داشت.


مشاغل مورد نیاز جهت کار در ایسلند

ایسلند کشوری با تولید ناخالص ملی سرانه بالاتر از هر کشور دیگر اروپایی است. بخش های خدماتی بیش از 75% از جمعیت فعال را استخدام می کنند و بیش از 2/3 ثروت کشور را تولید می کنند. نکته حایز اهمیت آن است که در بخش صنعت 5% کارکنان مشغول ماهیگیری بوده و بدین طریق بخش عمده ای از GDP این کشور را تشکیل می دهند. 20% دیگر در صنعت در بخش های مختلف همانند آلومینیوم،مواد شیمیایی،دارو،مهندسی زمین گرمایی و اورتوپدی و IT در حال کار هستند.

اقتصاد ایسلند نسبتا کوچک اما رشد اقتصادی و تولید در آن به قدر کافی وجود دارد که تا استانداردهای زندگی را برای شهروندانش تهیه کند. استفاده از منابع طبیعی تجدید پذیر همانند زمین های ماهیگیری غنی و ظرفیت تولید توان هیدرو-الکتریک و زمین گرمایش جزو منابع بسیار مهم درآمد صادراتی محسوب می شود. اما تنوع در بخش های با رشد سریع شامل صنایع نرم افزاری و بخش مالی و گردشگری و صادرات مهارتهای ماهیگیری در حال افزایش است. بازار کار ایسلند برای دهه ها با تقاضای ثابت نیروی کار مشخص شده است.

شرایط و مدارک لازم برای کار در ایسلند در 2024

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در کشور ایسلند در 2024 عبارتند از:

 • ارائه قرارداد کار از سوی کارفرمای ایسلندی
 • گذر نامه معتبر دارای حداقل 6 ماه اعتبار
 • کپی از شناسنامه
 • گواهی اثبات تجربه ها و مهارت های کاری فرد
 • اسنادی برای انتقال حقوق تامین اجتماعی و خدمات درمان
 • 2 قطعه عکس 6 در 4
 • ضمانت نامه کارفرما مبنی بر پوشش تمامی هزینه ها همراه با کپی از اسناد هویتی
 • ارائه مدارک تحصیلی

شرایط و مدارک لازم برای کار در ایسلند

مراحل کاریابی در ایسلند

تعدادی روش ها برای جستجوی کار در این کشور وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

آیتمشرح
جستجوی کاربازدید از پورتال EURES Job Mobility مرحله اول جستجوی کار است: www. eures.europa.eu. این پورتال شامل طیف وسیعی از فرصت های شغلی است، همچنین محتوای اطلاعات عمومی راجع به زندگی و کار و اطلاعاتی در خصوص شرایط فعلی بازار کار است.
داشتن دانشنامه معتبرقبل از سفر به ایسلند منطقی هست که بدانید کدام شغل برای اشخاص دارای مهارت خوب است. شما می توانید همچنین دانشنامه های ارزیابی شده جهت معادلسازی را داشته باشید. اطلاعات در خصوص اعتبار دانشنامه های حرفه ای مربوط به سلامت و مشاغل مرتبط در وب سایت وزارت بهداشت و رفاه اجتماعی در دسترس است.
مراجعه به دفتر خدمات استخدام عمومی یا آژانس های استخدام خصوصیدفتر خدمات استخدام عمومی توسط دولت مدیریت میشود. آژانس های استخدامی پست های مدیریت و مشاغل نیازمند مهارت را پیشنهاد می دهند.
آگهی پست های بلاتصدی از منابع مختلفاین آگهی ها اغلب از طرف اتحادیه های کار و سازمانهای حرفه ای می باشد که دارای اطلاعات ویژه ای پیرامون بازار کار در تجارت مربوطه می باشد. در برخی موارد هم فرصت های شغلی را بر روی وب سایت می گذارند.
مراجعه به روزنامه ها و اینترنت
جزو پرکاربردترین ابزارها برای کاریابی در ایسلند محسوب میشود.

کار در ایسلند برای شهروندان کشورهای خارجی

تازه واردان از یک کشوری غیر از کشورهای اتحادیه اروپایی می بایست که یک مجوز سکونت و کار رسمی را درخواست بدهند اگر چنانچه آنها بخواهند که برای مدت طولانی تر از 3 ماه را در ایسلند بمانند و در کار با پرداخت حقوق مشغول به کار شوند. قبل از اینکه شما بتوانید در ایسلند کاری را شروع کنید:

 • شما یک شماره شناسایی شخصی (Kennitala) را در اداره ثبت احوال ملی (Hagstofan) درخواست می کنید و آدرس را ثبت کنید.
 •  به هنگام ثبت شما می توانید کارت مالیاتی هم درخواست کنید. اگر شما احیانا مجوز سکونت هم داشته باشید کارت مالیات برای یک مدت زمان طولانی تر هم معتبر هست.

آشنایی با بهترین شهرهای ایسلند برای کار

انتخاب دانشگاهی که در بهترین شهرهای ایسلند برای کار قرار گرفته باشد از آن جایی اهمیت دارد که با تمام شدن تحصیلات تنها 2 راه قانونی برای تمدید اقامت وجود دارد: ازدواج با یک شهروند ایسلندی یا پیدا کردن شغل در ایسلند. بهترین شهرهای ایسلند برای کار که فرصت های شغلی بیشتر و درآمد بالاتری را برای ساکنین خود (چه ایسلندی و چه بیگانه) به ارمغان می آورند عبارت هستند از:

 • Reykjavik (پایتخت ایسلند که 200 هزار نفر جمعیت دارد)
 • Akureyri
 • Húsavík
 • Vík í Mýrdal
 • Seyðisfjörður
 • Siglufjörður
 • Kópavogur
 • Hafnarfjörður
 • Selfoss

سکونت و مجوز کار در ایسلند

مجوزهای کار برای شهروندان غیر اتحادیه اروپایی توسط اداره کار صادر می شود. این مجوزهای کار می بایست که قبل از عزیمت به کشور ایسلند درخواست و بدست آید. مجوزهای کار در رابطه با مشاغل حرفه ای مختلف صادر می شود. نیاز ضروری برای مجوز سکونت مبتنی بر کار که اعطا می شود همان مجوز کار است که توسط اداره کار اعطا می شود. مجوز سکونت مبتنی بر کار با شرایط ذیل اعطا می شود:

 • برای کار مستلزم دانش مهارت
 • بخاطر کمبود نیروی کار
 • برای ورزشکاران
 • بر مبنای یک همکاری یا قرارداد خدمت

شرایط اقامت از طریق کار در ایسلند

مطابق قوانین اتحادیه اروپا (EU) و قانون خود کشور ایسلند، شهروندان اروپایی جهت کار در کشور ایسلند نیازی به اخذ ویزای کار نداشته و با همان پاسپورت همراه خود می توانند آزادانه در ایسلند کار و زندگی بکنند. اما شهروندان خارجی از جمله هموطنان ایرانی برای کار در این کشور نیازمند درخواست اقامت از طریق کار در ایسلند هستند. برای این منظور، متقاضیان نیازمند داشتن مهارت های تخصصی و نیز قرارداد کار بلند مدت با کارفرمای ایسلندی هستند. در این صورت است که افراد می توانند مراحل اخذ ویزای کار ایسلند را به ترتیب زیر طی کنند:

مراحل اخذ ویزای کار ایسلند

در واقع ویزای اقامت از طریق کار در ایسلند بر مبنای مفاد قانونی 61-64 قانون شهروندان خارجی به شماره 2016/80 اعطاء می شود. این نوع ویزا در کشور ایسلند تحت نظارت و کنترل اداره کار این کشور برای متقاضیان صادر می شود. اما از جمله شرایط و مدارک لازم برای اخذ این نوع ویزا از قرار ذیل می باشد:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • قرارداد کاری امضاء شده
 • بیمه نامه معتبر
 • مدرک تمکن مالی
 • گواهی عدم سوئ پیشینه در طی 3 ماه اخیر
 • پاسپورت با اعتبار حداقل 90 روز

لازم به ذکر است که ویزای اقامت از طریق کار در ایسلند ممکن است تا 2 سال نیز معتبر باشد. اما پس از این 2 سال نیز امکان تمدید مجدد آن برای متقاضیان وجود دارد. درقسمت بالا سعی بر این شد تا شرایط اخذ ویزای کار در ایسلند برای افراد خارجی توضیح داده شود، اگر با توجه به شرایط بالا، فردی نتواند مهاجرت به ایسلند کند باز هم راه بسته نمیباشد و افراد میتوانند از طریق تحصیل در ایسلند به این کشور مهاجرت کنند که برای اطلاعات بیشتر همواره کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خدمت شما هستند.

4.4/5 - (32 امتیاز)

40 دیدگاه برای “کار در ایسلند

 1. میلاد گفت:

  سلام من اقامت کاری یونان رو گرفتم و میتونم راحت برم ایسلند ولی موندم کار از اینجا پیدا کنم و برم یا برم دوباره یه چند سال مثل پناهنده‌ها زندگی کنم و مدارک بگیرم به نظر شما کدام بهتر هستش ممنون

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   هم یونان و ایسلند جز حوزه شنگن هستند و نیازی نیست که شما توی ایسلند اعلام پناهندگی کنید.

 2. محسن گفت:

  سلام من کارشناس علوم آزمایشگاهی با ۱۲ سال سابقه کار
  و کارشناس علوم آزمایشگاهی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
  هستم و قصد کار در کشور ایسلند را دادم آیا برای رشته من هم امکان پیدا کردن کار در کشور ایسلند دارم
  ممنون از راهنمایی شما

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید از طریق شرکت های کاریابی که در این کشور فعال هستند، به جستجوی کار بپردازید و در صورتی که موفق به متقاعد کردن کارفرما توی این کشور شدید، می تونید ویزای کاری ایسلند رو به دست بیارید.

 3. دنیز گفت:

  ایسلند ، ویزای کارآفرین هم داره؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله

 4. SASAN گفت:

  بعد از چند سال موندن و کار کردن میشه اقامت گرفت ؟ راهی هست که کمتر از یکسال به اقامت برسی؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   کمتر از یکسال اقامت دائم نمیدن اما طبیعتا وقتی شما اقامت دارید میتونید اون رو سالیانه تمدید کنید تا تبدیل به اقامت دائم بشه

 5. ساسان انصاری گفت:

  برای ورزشکارا راهی وجود داره ؟ اگر کسی پیشنهاد کاری داشته باشه از این کشور می تونه چند سال طول میکشه اقامت بگیرن؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   ورزشکارها باید در ابتدا از بک باشگاهی دعوتنامه داشته باشن تا از این طریق بتونن وارد این کشور بشن

 6. طلایی پور گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون.
  کار در ایسلند بهتر است یا کار در چک؟ از لحاظ اقتصادی.

  1. داوری گفت:

   سلام
   این سوال شما سوال خیلی مناسبی نیست جسارتا
   چون بستگی داره که کار شما در کدوم کشور مناسب تر باشه و از کدوم کشور بتونید ویزا بگیرید

 7. مشایخی گفت:

  برای کارآفرینی آیا ایسلند کشور خوبی به حساب میاد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   کشور ایسلند و کشورهای حوزه اسکاندیناوی مثل فندلاند فوق العاده هستن

 8. Arezoo گفت:

  سلام . ممنون از مطالب خوبتون.
  شرایط کاریابی از طریق موسسات کاریابی برای کار در ایسلند به چه صورت می باشد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله رو تا انتها مطالعه نمایید اگر سوالی داشتید در خدمتتون هستم

 9. Erfan گفت:

  کار در ایسلند نسبت به بقیه کشورهای اروپایی بهتر است یا بدتر؟؟؟(از لحاظ درآمد)

  1. داوری گفت:

   سلام
   ایسلند کشور خوبی برای کار و زندگیه

 10. فهیمه راد گفت:

  سلام بدون داشتن جاب آفر آیا فرصت جستجوی کار هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   خیر این کشور ویزای تحت عنوان جستجوی کار نداره و بهتره که اگر به این ویزا فکر میکنید برای آلمان اقدام کنید

 11. مشایخی گفت:

  آیا فردی که درکار خودمبتدی است کار در ایسلند می تواند پیشرفت داشته باشد ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   به درستی متوجه منظور شما نمیشم
   شما باید ابتدا بررسی کنید که از چه طریقی میتونید مهاجرت کنید به این کشور

 12. Hp گفت:

  بسیار عالی و مفید بود،ممنون

 13. امید گفت:

  آیا با اقتصاد کوچک ایسلند می توان در این کشور درآمد قابل قبول داشت؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   منظورتون از اقتصاد کوچیک چیه؟
   کشئر ایسلند یکی از بهترین کشورهای حوزه اسکاندیناویه

 14. امیرحسین گفت:

  مقاله خوب و مفیدی بود .

 15. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود .

 16. سحر گفت:

  سلام
  ممنون بابت مطالب به روزتون

 17. لیدا بهرامی گفت:

  تو چه زمینه ای بهتر میشه کار پیدا کرد تو این کشور؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   شما در چه زمینه ای تخصص دارید ؟

 18. قراری گفت:

  بسیار آموزنده و مفید بود. ممنون از مطالب راهنمای تان.

 19. حسین گفت:

  آیا شرایط کاری در یونان وجود دارد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای این قضیه لطفا مقاله کار در یونان رو مطالعه نمایید

 20. amir abbas گفت:

  بابت مقاله خوبتون در مورد کار در ایسلند تشکر میکنم اگه امکانش هست در مورد کار در دانمارک هم مطلب بذارید

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله کار در دانمارک ر رو مطالعه نمایید

 21. leilakk گفت:

  سلام.مدرک زبان انگلیسی چقدر می تونه در پیدا کار مناسب تاثیر داشته باشه؟ممنون

 22. نظریان گفت:

  سلام بسیار عالی و مفید

 23. تهمورس پورناظری گفت:

  با سلام خدمت شما
  ویزای کار در ایسلند چقدر میتونه برای ما هزینه داشته باشه؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا برای اطلاع از هزینه ها با ما تماس بگیرید

 24. v!da گفت:

  با سلام
  از سایت خوبتون ممنونم
  من روانشناس هستم و در زمینه کاریم 6 سال سابقه کار دارم ایا کار در ایسلند برای من گزینه مناسبی میتونه باشه؟
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *