مهاجرت کاری بلاروس

کار در بلاروس

کار در بلاروس
Rate this post

برای کار در بلاروس، متقاضیان زیادی از طریق وارد کشور جمهوری بلاروس شده­ اند، مهاجرت از طریق کار یکی از پر طرفدارترین روش ­های مهاجرت به این کشور می­ باشد. کشور بلاروس یک کشور خشک و بدون دریا در قاره اروپا می­ باشد، این کشور در شرق اروپا قرار دارد و با کشورهای روسیه، لهستان، اوکراین، لتونی و لیتوانی همسایه می­ باشد. زبان رسمی این کشور بلاروسی یا زبان روسی می باشد و جمهوری بلاروس با حدود 200 کشور از سرتاسر جهان روابط اقتصادی دارد. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اطلاع رسانی در مورد روش­های اخذ ویزای کار، نحوه اخذ ویزا، نظام حقوقی اخذ اقامت از طریق کار و شرایط کار در کشور بلاروس و غیره به متقاضیان می­ باشد.

درباره کشور بلاروس

سیستم اقتصادی جمهوری بلاروس تقریباً هشتاد درصد تحت نظر دولت می­باشد و از دوره اتحاد شوروی سابق اینچنین بوده است. صنعت و کشاورزی به طور کامل در اختیار دولت بلاروس می ­باشد، به همین دلیل این کشور از بازمانده‌های اقتصاد با سرمایه گذاری دولتی است.

برخی از صنایع مهم در جمهوری بلاروس به شرح زیر می­ باشد:

تراکتور و ماشین آلات

مواد شیمیایی

موتور سیکلت

منسوجات

چوب

الکترونیک

رادیو

بیش از ۹۰ درصد از کارگران و کارمندان در این کشور قرارداد کار امضا کرده­اند و با توجه به انجمن اتحادیه­ های کارگری، حدوداً کلیه قرارداد­های کاری با مدت ثابت می ­باشند. پیشرفت اقتصادی و رشد تجارت در کشور بلاروس باعث افزایش کسب و کار و مهاجرت به این کشور شده است. نرخ بیکاری در کشور بلاروس بسیار پایین می­ باشد و این کشور درهای خود را به روی کارگران ماهر و متخصصین باز کرده است. با توجه به شرایط تجارت و کار در بلاروس، شرایط اخذ ویزای کار این کشور نیز ساده می­باشد. انواع ویزاهای قابل اخذ بلاروس به شرح زیر می ­باشد:

 • ویزای ترانزیت با اعتبار دو روزه
 • ویزای کوتاه مدت با 90 روز اعتبار
 • ویزای بلند مدت یک ساله با حق اقامت 90 روز

انواع ویزاهای ورودی کشور بلاروس نیز به شرح زیر می ­باشد:

تک ورودی

دو ورودی

چندین ورودی

اخذ ویزای کار با پیشنهاد کاری

برای اخذ ویزای کار ابتدا متقاضی باید یک پیشنهاد کاری یا Job Offer داشته باشد و کارفرما می­بایست یک دعوت نامه برای متقاضی خارج از کشور تهیه نماید. اولویت پیدا کن کار و شغل، ابتدا با شهروندان داخل آن کشور می­ باشد و شغل مورد نظر در مواقعی به یک متقاضی خارجی می ­رسد که در داخل کشور نیروی کار مناسبی یافت نشود. البته این مورد غیر ممکن است مگر اینکه استثنائاتی مانند موارد زیر وجود داشته باشد:

 1. کارفرما درخواست استخدام یکی از اعضای خانواده­ خود را نماید.
 2. کارفرما به دنبال شغلی خاص از کشورهای خارجی باشد مثلا یک آشپز ایرانی آشنا به زبان فارسی و غذاهای محلی کشور ایران

کار در بلاروس

اتباع خارجی و اشخاص بدون اقامت دائمی که در کشور بلاروس سکونت دارند، حق کار و اشتغال در یک شرکت با شرایط برابر با اتباع بلاروسی را دارد. اتباع سایر کشورها که مجوز اقامت دائم این کشور را دارند، قادر خواهند بود با استخدام نیروهای مناسب، فعالیت کاری خود را آغاز نمایند. شهروندان خارجی با راه اندازی کسب و کار جدید در کشور بلاروس، قادر خواهند بود برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند.

سرمایه گذاری در بلاروس با مبلغ حداقل 150 هزار یورو به متقاضی مجوز اقامت دائم این کشور را می­دهد و سرانجام می­تواند تابعیت بلاروس را اخذ نماید. در مقاله کار در بلاروس، به انواع ویزاهای کار، شرایط اخذ ویزای کار پرداخته شد اما برای آگاهی از اطلاعات تکمیلی در مورد کار و اشتغال در کشور بلاروس و مدارک لازم برای اخذ اقامت از این طریق می­توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید و از وکلا و مشاورین مجرب این موسسه بهره مند شوید.

مجوز اقامت دائم و کار در بلاروس

به اشخاص واجد شرایط زیر مجوز اقامت دائم و مجوز کار در بلاروس اعطا می­ گردد:

اشخاصی که استعداد و توانایی­ های خاصی دارند، از جمله ورزشکاران ، دانشمندان و غیره

روحانیونی و اشخاص دینی که به انجام فعالیت­ های مذهبی در سازمان­ های مذهبی مشغول می ­باشند .

اشخاصی که برای سخنرانی یا مدرس آموزشی به مدت زمان حدودا نود روز جهت سخنرانی ­ها یا آموزش در موسسات تحصیلی، آموزش­های مدرن، بازآموزی کارمندان دعوت می­ شوند.

موسسین و یا مدیران شرکت­ های تجاری و سرمایه گذاران بین المللی

نیروهای دفترهای دیپلماتیک و موسسات سفارت معتبر در این کشور، نمایندگان شرکت­های بین المللی، سازمان­های خارجی در خاک کشور بلاروس

اشخاصی که در حدود ۱۵۰ هزار یورو و حتی با سرمایه بالاتر در این کشور، اقدام به سرمایه گذاری می­ نمایند. برای ثبت شرکت در بلاروس به لینک مربوطه مراجعه نمائید.

work-in-belarus

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار بلاروس

اسناد و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در جمهوری بلاروس که در مدت 15 روز به اداره مهاجرت باید ارائه شود، به شرح زیر می­ باشد:

 • کسب مجوز کار از کارفرما و ارائه مدارک به وزارت کشور و اداره مهاجرت
 • فرم درخواست کار
 • قرارداد کار توسط کارفرما امضا و مهر شده باشد.
 • ثبت نام تجاری کشور مورد نظر با شرکت­های بین المللی می­بایست تأیید شود.
 • متقاضی می­بایست یک ضمانت نامه برای اثبات قابلیت اداره کردن کارکنان بین المللی برای کسب و کار جدید را تأیید نماید.
 • تأیید هزینه ­های پرداختی و موجودی جهت ارزیابی مدارک

مدارک لازم برای کسب مجوز کار بلاروس

اسناد و مدارک مورد نیاز برای بدست آوردن اجازه کار در جمهوری بلاروس در مدت 15 روز باید به اداره امور داخلی و امور خارجه این کشور تحویل داده شود. این مدارک شامل موارد زیر می­ باشد:

 • برنامه کاری
 • تأیید هزینه­های پرداختی برای ارزیابی مدارک
 • کپی از پاسپورت یا گذرنامه

مجوز کار برای یک سال معتبر می ­باشد و بعد از یک سال مجدداً باید درخواست داده شود. جهت تقاضا و اخذ مجوز کار در این کشور می­بایست شغل مورد نظر به مدت 3 ماه در داخل کشور آگهی شود. نیروی کار و متقاضی خارجی می ­بایست اسناد و مدارک زیر را برای کارفرما ارسال نماید:

اقامت دائم یا موقت و یا مجوز اقامت

گواهی کار

مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر

اسناد حقوقی مانند سوابق کاری، میزان پرداخت مالیات و غیره

حداکثر سن متقاضی باید 40 سال باشد. ( سن مناسب در حدود 25 الی 35 سال می­ باشد)

اگر شما عزیزان خواستار کار در بلاروس و اخذ اقامت بلاروس از راه کار هستید، وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اند تا شما عزیزان را در این امر یاری دهند. شما می توانید با انجام مشاوره از سایر طرق اقامت بلاروس و انواع اقامت در این کشور در این کشور آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =