ویزای کاری

کار در بلاروس

کار در بلاروس

بازار کار در بلاروس مطلوب بوده و با نرخ بیکاری 4.7% و میانگین درآمد ماهیانه بیش از $1200 (دلار) کارگران خارجی را به سوی خود جذب می کند. به همین دلیل نیز همه ساله هزاران کارگر خارجی برای کار در این کشور به بلاروس سفر می کنند. اما لازمه کار قانونی آنها در این کشور دریافت ویزای کاری یا Work permit in Belarus می باشد.

 • شرایط کار در بلاروس چگونه است؟
 • چرا نرخ بیکاری در بلاروس مناسب است؟
 • آیا می توان در این کشور از طریق کار اقامت دریافت کرد؟
 • متوسط درآمد در بلاروس چگونه است؟

معمولا اخذ این نوع ویزا با اسپانسری کارفرمای بلاروسی امکان پذیر است. س اولین مرحله جهت اخذ این ویزا تحویل مدارکی برای ارزیابی و تایید وزارت کار و تامین اجتماعی بلاروس است. مرحله بعدی تحویل مدارکی به وزارت شهروندی و مهاجرت این کشور شامل پاسپورت و نیز پرداخت هزینه ویزا حدود 60$ (دلار) است. پس از اخذ ویزا نیز مرحله آخر یعنی عقد قرارداد کاری انجام می شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تمامی مراحل اخذ ویزای کاری این کشور همراه شما عزیزان خواهد بود.

نرخ بیکاری پایین و درآمد بالا مشوقهای کار در بلاروس

بلاروس Belarus کشوری کاملا صنعتی و پیشرفته است و شما سطح پیشرفت آن را می توانید با سنجیدن شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور متوجه شوید. علاوه بر این، نرخ بیکاری فوق العاده پایین و سطح درآمدی نسبتا خوب نیز مبین وضعیت اقتصادی مطلوب این کشور اروپای شرقی است. در شرایط کنونی، نرخ بیکاری این کشور حدود 4.7% می باشد که پایین ترین نرخ بیکاری در سراسر اروپاست:

نرخ بیکاری در بلاروس

همان طوری که می دانید واحد پولی رایج و رسمی این کشور نیز همانند کشور روسیه، روبل (BYN) می باشد. مطابق آمارهای روز و آپدیت، متوسط درآمد یک کارگر ساده در بلاروس حدود BYN2930 (روبل) یعنی معادل $1157 (دلار) می باشد و به همین دلیل انگیزه کارگران خارجی برای کار در بلاروس قوی تر است. در قالب نمودار زیر می توانید با حداقل، متوسط و حداکثر سطح درآمد کار در بلاروس 2024 آشنا شد:

رنج درآمد ماهیانه در بلاروس

معمولا بالاترین سطح درآمدی در بلاروس نیز متعلق به دسته مشاغل مدیریت بازرگانی، امور مالی و بانکداری است. اما عوامل و معیارهای موثر در کسب درآمد بالا در بلاروس عبارتند از:

 • سابقه کاری بالای 5 سال
 • داشتن تخصص بالا در یک رشته شغلی
 • برخورداری از مدرک فوق لیسانس به بالا

پردرآمدترین مشاغل کشور بلاروس

همان طور که پیش تر به درستی اشاره شد یک از مهم ترین مسائلی که تعیین کننده حقوق دریافتی افراد است حرفه آن هاست یعنی این که عنوان شغلی شغلی فرد تاثیر به سزایی در میزان درآمد وی دارد. در ادامه لیستی از پردرآمدترین مشاغل در سال 2022 در بلاروس ارائه شده است:

 • جراح قلب با ماهیانه 15600 BYN(روبل بلاروس)
 • متخصص روان شناسی با ماهیانه 12600 BYN(روبل بلاروس)
 • روانشناس با ماهیانه 10100 BYN(روبل بلاروس)
 • پاتولوژیست با ماهیانه 8790BYN (روبل بلاروس)
 • متخصصین پزشکی (متخصص قلب و عروق، متخصص مغز و اعصاب) با ماهیانه 8560BYN (روبل بلاروس)

شرایط کار در بلاروس چیست؟

مهمترین شرط برای شروع کار اخذ ویزای کاری این کشور است و شما برای اخذ این نوع ویزا بایستی حتما یشنهاد کاری از کارفرمای بلاروسی داشته باشید. معمولا نیز ویزای کاری بلاروس با اعتبار یک ساله به متقاضیان اعطاء شده اما امکان اخذ ویزای 2 ساله برای نیروهای متخصص خارجی در این کشور نیز فراهم است. موفقیت در این کار نیز بستگی به چند معیار اساسی دارد که در زیر به آنها اشاره می شود:

معیارهای کار در بلاروس

معمولا به متقاضیان توصیه می شود که قبل از اقدام برای اخذ ویزای کاری بلاروس و کار در این کشور اولا سطح مناسب دانش زبان روسی خود را اثبات کند. ثانیا سابقه کاری بالای 5 سال را در یک رشته یا زمینه تخصصی ارائه نماید. ثالثا مدرک آکادمیک بالای لیسانس داشته باشد. رعایت این سه مقوله منجر به تنظیم یک رزومه یا CV قوی گشته و شانس افراد برای دریافت ویزای کار بلاروس را افزایش خواهد داد.

معرفی ویزای کار در بلاروس

معرفی ویزای اشتغال در بلاروس 2024

ویزای کاری بلاروس نیز مثل اکثر کشورهای اروپایی یک ویزای کارفرما محور یا employer-based است. بنابراین وظیفه کارفرما یا همان شرکت بلاروسی به عنوان اسپانسر ویزای کار بلاروس و نیز متقاضی یا کارگر خارجی کاملا مشخص است. کارفرمای بلاروسی بایستی با ارائه مدارک لازم به وزارت کار درپی اخذ تاییدیه کار برای کارگر خارجی باشد. اما کارگر خارجی نیز بایستی با تحویل و ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت بلاروس در پی اخذ ویزای ورود به بلاروس باشد. ضمنا پس از ورود به این کشور و در مدت مقرری، کارگر خارجی بایستی همچنین با تحویل مدارکی به دنبال اخذ اقامت موقت بلاروس (اقامت یکساله) باشد.

اکنون شما را با فرآیند اخذ ویزای کاری آشنا می کنیم. در کشور بلاروس این کارفرماست که فرآیند درخواست ویزای کار را شروع می کند. اما چگونه؟ کارفرما بایستی درخواست تکمیل شده مجوز کاری بلاروس را به همراه کپی از پاسپورت و رسید پرداخت هزینه ویزا را به وزارت امور داخله بلاروس ارائه نماید. در صورتی که کارفرما نیازمند استخدام بیش از 10 کارگر خارجی باشد، در این صورت او نیازمند مجوزی از سوی وزارت شهروندی و مهاجرت بلاروس نیز می باشد. این پروسه کلا 15 روزه بوده و به محض تایید مجوز کار، کارگر خارجی می تواند فرآیند اخذ ویزای ورود را تکمیل نماید. تصویر شماتیکی از کل فرآیند اخذ ویزای کار در بلاروس را در زیر مشاهده می کنید:

کل فرآیند اخذ ویزای کار در بلاروس

مدارک و شرایط لازم برای اخذ ویزای کار بلاروس چیست؟

اکنون که با شرایط کار در بلاروس 2024 آشنا شدید، بهتر است که با شرایط و مدارک لازم به منظور اخذ ویزای کاری نیز آشنا شوید. در مجموع در بهترین حالت مدت اعتبار ویزای کار در این کشور حدود یک سال بوده و با رعایت شرایط و ضوابطی امکان تمدید آن فراهم است. ضمنا نهایت مدت لازم برای اخذ این ویزا نیز تا دو هفته کاری است. اما مدارکی که متقاضیان بایستی به اداره مهاجرت و شهروندی بلاروس ارائه دهند عبارت است از:

 • فرم درخواست تکمیلی
 • فتوکپی از پاسپورت معتبر
 • فتوکپی از مدارک شناسایی
 • فتوکپی از قرارداد کاری
 • تاییدیه پرداخت هزینه ویزای کار به مبلغ $60 (دلار)

پس از اخذ ویزا و ورود به این کشور، خود متقاضی یا کارفرمای بلاروسی می توانند با ارائه مدارک زیر نسبت به اخذ مجوز اقامت موقتی بلاروس اقدام نمایند:

 • کپی از قرارداد کاری
 • کپی مجوز ویژه
 • مدارک هویتی
 • بیمه درمانی معتبر
 • گواهی اسکان در بلاروس
 • رسید پرداخت هزینه مجوز اقامت

هموطنان محترم از طریق مشاوره های حرفه ای با تیم وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند در جریان A تا Z اخذ انواع ویزای کار اروپا شامل ویزای کار آلمان، اتریش، فرانسه و غیره نیز قرار گیرند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *