مهاجرت کاری آلمان

کار در بیمارستان های آلمان

کار در بیمارستان های آلمان

هر ساله متقاضیان بسیاری که در زمینه های پزشکی و زیر شاخه های پزشکی تحصیل کرده اند، قصد دارند کار در بیمارستان های آلمان را تجربه کنند. با توجه به تصمیم دولت آلمان در رابطه با استخدام نیروی کار متخصص، پزشکان بین المللی و خارجی می توانند برای کار در بیمارستان های آلمان درخواست خود را ارائه نمایند. با توجه به اینکه تا سال 2020 بیش از 50000 پزشک بازنشسته خواهند شد و این کشور با کمبود پزشک مواجه می شود. طی برنامه ریزی دولت آلمان از سال 2012 میلادی این کشور تصمیم دارد تا سال 2025 میلادی دست کم 6000 پزشک را از سراسر جهان استخدام نماید. با توجه به این موضوع موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در مقاله پیش رو سعی دارد به بررسی شرایط کار در بیمارستان های آلمان بپردازد و اطلاعاتی در این رابطه در اختیار متقاضیان قرار دهد.

مشاغل پزشکی در چه مراکزی امکان استخدام دارند؟

نحوه معادل سازی مدرک پزشکان در آلمان چگونه است؟

مزایای کار پزشکان در آلمان چیست؟

شغل پزشکی در کشور آلمان

شغل پزشکی در این کشور در میان شهروندان آلمانی و شهروندان سایر کشورها در دنیا جزء مشاغل پر طرفدار محسوب می شود. به دلیل سیستم پیشرفته پزشکی و کمبود نیروهای کار، این شغل از اهمیت بسیار زیادی در کشور آلمان برخوردار بوده و متقاضیان زیادی را به خود جذب کرده است. اگر فردی قصد تحصیل در رشته های پزشکی را در آلمان داشته باشد باید بعد از گذراندن 6 سال تحصیلی در آزمونی سراسری ( به صورت کتبی و شفاهی) شرکت نماید. این آزمون در هر یک از ایالت های آلمان به صورت جداگانه برگزار خواهد شد. اگر فردی حداقل نمره تعیین شده در این آزمون را به دست بیاورد می تواند مجوز کار پزشکی را به دست بیاورد.

حال اگر شما از دانشگاه های سایر کشورها فارغ التحصیل شده اید و قصد دارید کار در بیمارستان های آلمان را تجربه کنید باید در آزمون ارزیابی با نام gleichwertigkeit sprufung شرکت نمایید، که این آزمون میزان دانش و مهارت این پزشکان را با پزشکان آلمانی ارزیابی می کند.کسب نمره قبولی در این آزمون به این منظور است که فرد قابلیت رقابت و کار با پزشکان کشور آلمان را دارد و می تواند مجوز کار پزشکی را دریافت نماید.

مراکز استخدام در کشور آلمان

بعد از اخذ مجوز کار متقاضیان می توانند در یکی از مراکز زیر مشغول به کار شوند:

مراکز تحقیقاتی و درمانی در دانشگاه های پزشکی کار در بیمارستان ها و کلینیک ها
مراکز مردم نهاد و NGO کار در خانه سالمندان
مراکز مذهبی تعیین شده جهت ارائه خدمات درمانی

شرایط لازم جهت استخدام و کار در بیمارستان های آلمان

برای کار در بیمارستان های آلمان متقاضیان باید دارای شرایطی باشند و این شرایط عبارتند از:

 • ارائه مدرک معتبر زبان آلمانی (حداقل نمره B2)، همچنین متقاضیان باید بین 3 تا 5 ترم دوره های زبان تخصصی را نیز بگذرانند.
 • متقاضی از رشته های پزشکی مانند دندانپزشکی، پزشک عمومی و پزشک تخصصی فارغ التحصیل شده باشد.
 • گذراندن دوره های معادل سازی مدرک پزشکی در آلمان*

*برای کار در کشور آلمان متقاضیان خارجی باید ابتدا در دوره های آموزشی کوتاه مدت در نظر گرفته شده شرکت نمایند. باید به این نکته اشاره کرد طول مدت این دوره ها با توجه به دانشگاهی که متقاضی از آنجا فارغ التحصیل شده است، متفاوت می باشد. بعد از گذراندن این دوره های معادل سازی فرد مجوز شروع فعالیت پزشکی را از انجمن پزشکان کشور آلمان دریافت می کند.

شرایط لازم جهت استخدام و کار در بیمارستان های آلمان

بررسی دستمزد کار در بیمارستان های آلمان

یکی از سوالات متداولی که متقاضیان کار در بیمارستان های آلمان مطرح می کنند، میزان دستمزد و حقوق می باشد. اگر فردی در دوره های پزشکی تخصصی شرکت نکرده باشد باید با عنوان پزشک عمومی تحت نظر پزشک متخصص دوره های آموزشی را بگذراند. در طول این دوره ها فرد دستمزدی بالغ بر 30000 تا 65000€ (یورو) دریافت می نماید.  توجه داشته باشید افراد پس از گذراندن این دوره ها می تواند کار در بیمارستان های آلمان را شروع کند و یا اقدامات لازم را جهت کار در مطب شخصی خود انجام دهد. میزان دستمزد در نظر گرفته شده برای پزشکان عمومی با داشتن حداقل 12 ماه سابقه کاری 45000€ (یورو) می باشد.

میزان دستمزد سالانه برای رادیولوژیست حدودا 60000€ (یورو)، پزشک متخصص با سوابق کاری بالا 28000€ (یورو)، چشم پزشک 120000€ (یورو)  متخصصان پوست 130000€ (یورو)، متخصص اورولوژی 135000€ (یورو)، جراح 220000€ (یورو)، متخصص داخلی 125000€ (یورو)، متخصص زنان 110000€ (یورو) و متخصص اطفال 120000€ (یورو) می باشد.

مزایای کار پزشکی در کشور آلمان

اگر تصمیم به کار در بیمارستان های آلمان دارید، از مزایایی بهره مند می شوید که عبارتند از:

 • اخذ اقامت دائم و تابعیت آلمان پس از دریافت مجوز کار، شروع فعالیت و پرداخت مالیات
 • دریافت حقوق و دستمزد بالا و استفاده از مزایا در نظر گرفته شده
 • امکان مهاجرت اعضای خانواده همراه با متقاضی
 • برای اخذ پذیرش و شروع کار محدودیت سنی در نظر گرفته نشده است
 • بهره مندی و آشنایی با جدید ترین متودها و ابزار آلات درمانی

متقاضیان محترم با مطالعه مقاله فوق اطلاعاتی در رابطه با شرایط کار در بیمارستان های آلمان به دست آورند. اگر برای کار در مشاغل پزشکی تصمیم دارید به کشور آلمان مهاجرت کنید بهتر است پیش از انجام اقدامات لازم اطلاعات بیشتری در این رابطه به دست بیاورید. بدین منظور می توانید با مراجعه به سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مقاله معادل سازی مدرک دندانپزشکی در آلمان و مقاله شرایط کار پزشکان در آلمان را مطالعه نمایید. همچنین متقاضیان می توانند طی تماس با کارشناسان موسسه از مشاوره های رایگان در نظر گرفته شده استفاده نمایند.

2 دیدگاه برای “کار در بیمارستان های آلمان

 1. فاطمه سیدسیاهی گفت:

  سلام ، من فاطمه سیدسیاهی 43 ساله و لیسانس رشته میکروبیولوژی از ایران هستم و جویای کار در مراکز درمانی آلمان میباشم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان شما باید سن زیر ۴۰ باشه حداقل مدرک لیسانس حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با رشته و مدرک کارشناسی داشته و دانش زبان در سطح b1 آلمانی تا بتونید اقدام کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *