ویزای کاری

کار در تاجیکستان

کار در تاجیکستان

مطلع شدن از شرایط کار در تاجیکستان امری ضروری برای مهاجرت کاری به این کشور می باشد که باید پیش از هر گونه اقدام مورد بررسی قرار گیرد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده انجام امور مرتبط با مهاجرت برای کار در برترین کشورهای دنیا می باشند و شما عزیزان می توانید با کمک متخصصان ما از شرایط ورود به خاک کشورهای مختلف آگاه شوید. پیدا کردن کار برای مهاجران می تواند دشوار باشد. اگر متقاضی یک انگلیسی زبان باشد، ممکن است تدریس زبان انگلیسی به عنوان شغل در تاجیکستان گزینه مناسبی باشد؛ زیرا رشد اقتصاد و تقاضا برای معلمان انگلیسی در مدارس تاجیکستان در حال افزایش می باشد.

شرایط اقتصادی کشور تاجیکستان

تاجیکستان یکی از فقیر ترین کشورهای آسیا است و تقریبا 40% از جمعیت آن زیر خط فقر زندگی می کنند. در سال 2012 میلادی حدود 47.9% نیروی کار در این کشور در بخش کشاورزی، 41% در خدمات و 10.9% در صنعت مشغول به کار بودند. لازم به ذکر است که صنعت آلومینیوم و صنعت روغن نباتی صنایع اصلی کشور تاجیکستان می باشند. اقتصاد کشور تاجیکستان و میزان تولید ناخلص از زمان استقلال تاجیکستان از روسیه توسعه یافت و درآمد این کشور رشد قابل مشاهده ای را تجربه کرد؛ اما با این حال، میزان رشد ناخالص در این کشور همچنان پایین می باشد. از این رو متداول ترین مشاغل مهاجرانی که وارد خاک این کشور می شوند در زمینه های آموزشی و تدریس می باشد؛ زیرا تقاضا برای کودکان تاجیکستان برای یادگیری زبان انگلیسی در مدرسه به طور پیوسته در حال افزایش است.


اقتصاد تاجیکستان برای نیروی انسانی به سرعت در حال رشد شغل کافی ایجاد نمی کند، بنابراین ارزشمند ترین دارایی آن که سرمایه انسانی می باشد، تا حد زیادی مورد استفاده قرار نمی گیرد. برای ایجاد سریع تر شغل و بهبود کیفیت شغلی و فرصت های شغلی در این کشور، اصلاحات زیادی باید صورت گیرد.

شرایط اشتغال و نیروی کار در کشور تاجیکستان

بین سال های 2003 و 2013، تولید ناخالص داخلی تاجیکستان به طور متوسط ​​7.2% در سال رشد کرده است، در حالی که اشتغال در این کشور فقط 2.1% رشد کرده است. افراد و ساکنین 15 الی 64 ساله در این کشور به عنوان جمعیت کار شناخته می شوند که طی 15 سال تعداد این افراد حداقل دو میلیون نفر افزایش یافته است. تنها 43% از کل جمعیت سن کار در این کشور مشغول به کارند. اکثر افراد شاغل در بخش غیر رسمی و مشاغل کم کیفیت دارند. لازم به ذکر است که فرصت های شغلی موقت و یا فصلی از رایج ترین فرصت های شغلی در کشور تاجیکستان می باشند.

زنان و جوانان کمترین حضور را در نیروی کار کشور تاجیکستان دارند. جوانان غیر فعال، یعنی کسانی که نه شاغل هستند و نه در محصل، 40% از کل جمعیت جوانان را تشکیل می دهند. در حالی که جوانان بیشتر از بزرگسالان مشغول کار در مشاغل همراه با حقوق در بخش خصوصی هستند، تقریباً یک سوم جوانان شاغل در مقایسه با 15% از بزرگسالان در مشاغل بدون حقوق (غیر رسمی) مشغول به کار هستند. در سال 2013، میزان مشارکت نیروی کار زنان در مقایسه با 63% در میان مردان فقط 27% بود. زنان شاغل معمولا در بخش های دولتی مشغول به کار هستند؛ اما تقریباً یک چهارم از زنان در مقایسه با 13% از مردان درگیر اشتغال بدون حقوق در مشاغل خانوادگی هستند.

شرایط اشتغال و نیروی کار در کشور تاجیکستان

مشاغل تدریس و آموزش در کشور تاجیکستان

جستجوی کار در تاجیکستان کار سختی است زیرا بسیاری از مشاغل و فرصت های شغلی تمایل به تبلیغ ندارند. هر کدام از مهاجرانی که به فکر تدریس و آموزش در خارج از کشور خود هستند، باید ابتدا برای گرفتن گواهینامه های بین المللی TEFL ،TESOL یا CELTA اقدام کنند؛ زیرا این مدارک از مهم ترین موارد برای کار و یک راه خوب برای ورود به بازار کار این کشور می باشند.

کار تدریس در تاجیکستان در 2024

بیشتر مشاغل تدریس و آموزش در تاجیکستان در سال 2024 با حقوق بالایی همراه نیست؛ اما در مقایسه با سایر کشورها هزینه زندگی معمولاً بسیار پایین است. متوسط ​​حقوق و دستمزد تدریس در این کشور برای تأمین هزینه های غذا و اقامت و سایر هزینه های سکونت در این کشور کافی می باشد. یک راه خوب برای پس انداز پول، پرسش از کارفرمایان آینده در مورد هر نوع اقامت که ممکن است با شغل همراه باشد، می باشد. برخی از شرکت ها و دانشکده های زبان نیز ممکن است به روند کسب ویزای کار کمک کنند و این مورد روند درآمد زایی در خارج از کشور را بسیار ساده تر می کند.

شرایط افراد پس از مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار

مهاجرت به تاجیکستان طرفداران زیادی ندارد و یکی از دلایل آن کم بودن درآمد ماهیانه در این کشور است. البته در مقابل هزینه زندگی در تاجیکستان نیز پایین است و ماهیانه بین 200$ تا 300$ (دلار آمریکا) می باشد؛ منتهی سطح حقوقی که افراد در این کشور دریافت می کنند نشان دهنده پایین بودن قدرت خرید مردم است. در نتیجه کار در تاجیکستان برای کسانی که قصد دارند با مهاجرت شرایط خود را بهبود بخشند گزینه مناسبی نخواهد بود و در حال حاضر نیز جز برای گروه اندکی از افغان ها، پاکستانی ها و غیره جذابیتی ندارد. در جدول ذیل در خصوص درآمد دریافتی در تاجیکستان توضیحات بیشتری ارائه گردیده است:

میزان درآمد ماهیانه در تاجیکستانتوضیحات
2950 TJS(سامانی تاجیکستان)کم ترین میزان درآمد دریافتی
11700 TJS(سامانی تاجیکستان)متوسط درآمد دریافتی
52000 TJS(سامانی تاجیکستان)بیشترین میزان درآمد دریافتی

در این کشور همچنین زنان جایگاه اجتماعی نسبتا پایینی دارند؛ چرا که نه تنها تعداد خانم هایی که به دلیل مشکلات مالی ترک تحصیل می کنند بیشتر از تعداد آقایان با وضعیت مشابه است، بلکه خانم ها در تاجیکستان جدود 14% کم تر از مردان حقوق دریافت می کنند. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است متوسط درآمد ماهیانه خانم ها و آقایانی که رزومه و تخصص مشابهی دارند اما درآمد متفاوتی دریافت می کنند، با توجه به آمارهای سال 2022 تاجیکستان بیان شده است:

مقایسه متوسط درآمد خانم ها و آقایان در تاجیکستان

ارزیابی تعهدات سفر و ویزا برای کار در تاجیکستان

این که آیا متقاضی به عنوان یک بازدید کننده شغلی می تواند به صورت قانونی وارد خاک تاجیکستان شود یا به مجوز کار نیاز دارد بستگی به نوع فعالیت هایی دارد که متقاضی در طول زمان در تاجیکستان انجام می دهد. در تاجیکستان، نیاز به اجازه کار معمولاً با مدت و ماهیت انجام کار تعیین می شود. بسیاری از فعالیت های بدون نظارت می توانند تا 90 روز بدون مجوز کار انجام شوند. با این حال، ارزیابی شرایط کار قبل از سفر توصیه می شود. این که آیا متقاضی به مجوز کار احتیاج دارد بستگی به صلاحیت وی دارد. رایج ترین مجوز کار تاجیکستان، مجوز کار (مجوز استخدام مستقیم) است. به یاد داشته باشید که هیچ اتباعی وجود ندارد که از شرط اجازه کار در این کشور معاف شود. کسب ویزای کاری تاجیکستان با ارائه مدارک زیر امکان پذیر می باشد:

 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار پس از انقضاء ویزای تاجیکستان و 2 صفحه خالی
 • عکس گذرنامه
 • فرم درخواست ویزا تاجیکستان تکمیل شده
 • فتوکپی گذرنامه
 • دعوت نامه کاری
 • بیمه نامه
 • مدارک تحصیلی و رزومه کاری
 • مدارک شناسایی
 • اثبات توان مالی کافی

به مهاجرانی که در کشور تاجیکستان کار می کنند باید به صورت ماهانه حقوق داده شود. قوانینی در مورد نحوه مالیات بر درآمدها در این کشور به خصوص اگر مشخص نیست که آیا مهاجران هنوز هنگام کار در خارج از کشور باید به کشور خود کمک کنند یا خیر می تواند گیج کننده باشد. هموطنان گرامی برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط و همچنین هزینه زندگی در تاجیکستان می توانید مقاله مورد نظر را مورد مطالعه قرار داده و برای اخذ اطلاعات در خصوص برترین کشورهای اروپایی با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

4 دیدگاه برای “کار در تاجیکستان

 1. یوسف گفت:

  سلام من فوق لیسانس ادبیات فارسی هستم چجوری میتونم به تاجیکستان مهاجرت کنم. لطفا راهنمایی کنید

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در تاجیکستان ابتدا باید یک دعوتنامه کاری داشته باشید تا بتونید در این زمینه ویزا دریافت کنید
   لطفا مقاله رو تا انتها مطالعه نمایید

 2. فاطمه گفت:

  سلام. وقت بخیر. مدارک فوق لیسانس که از تاجیکستان بگیریم چقدر در کشورهای دیگه اعتبار داره. مثلا من فوق روانشناسی بخونم در دانشگاه تاجیکستان، برای دکترا میتونم هر کشوری برم؟
  ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   کشور گرجستان دانشگاه های خیلی خوبی نداره متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *