مهاجرت کاری ترکیه

کار در ترکیه

کار در ترکیه

مهاجرت از طریق کار در ترکیه از جمله مواردی می باشد که سالانه مورد استقبال بسیاری از متقاضیان به خصوص ایرانیان قرار گرفته است. اگر چه شرایط اقتصادی در ترکیه در سال های اخیر و همچنین سال جاری یعنی 2022 به دلیل وجود بحران های متعدد در این کشور خیلی امیدوار کننده نیست و آمار بیکاری در اپریل 2022 حدود 11.3% گزارش شده همچنان برخی از افراد از کشورهای مختلف از جمله ایران و ارمنستان تمایل به اخذ اقامت ترکیه دارند. بنابر تقاضاهای رو به افزایش تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر اطلاعات مهاجرتی خود به ارائه اطلاعاتی راجع به ترکیه و کار در این کشور پرداخته اند که امید است مطالعه آن مفید باشد. در واقع در مقاله پیش رو سعی بر این است تا پاسخ سوالات ذیل ارائه گردد:

 • شرایط و مدارک لازم برای انجام کار در کشور ترکیه چیست؟
 • وضعیت درآمدی مشاغل در ترکیه چگونه است؟
 • نحوه گرفتن ویزای کار برای مهاجران خارجی چه شرایطی دارد؟

شرایط کار در ترکیه در سال 2022

افرادی که تمایل به مهاجرت به ترکیه از طریق کار را در سال 2022 دارند می بایست در ابتدای امر شرایط کاری در این کشور را مورد بررسی قرار دهند. هر فرد خارجی که قصد دارد در ترکیه کار کند، لازم است قبل از شروع به کار در ترکیه اجازه کار بگیرد. داشتن یک کارفرما یا پیشنهاد شغلی بدون داشتن مجوز کار غیر قانونی است. دو حالت مختلف برای دریافت اجازه کار در ترکیه وجود دارد.

در حالت اول اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت معتبر (مانند گردشگری، درمانی، فعالیت ورزشی و غیره با اعتبار حداقل 6 ماه) هستند به استثناء مجوزهای اقامتی صادر شده برای دانشجوها، برای درخواست مستقیم به وزارت کار و امنیت اجتماعی برای اخذ مجوز مراجعه می کنند. در حالت دوم در صورتی که فرد تبعه خارجی اجازه ورود به کشور و هیچ گونه اقامتی را نداشته باشد، باید به کنسولگری مربوط به ترکیه در کشور خود برای اخذ اقامت ترکیه اقدام کند. شرایط کار در ترکیه تا ماه اکتبر سال 2022 بدین قرار است:

معیارها سنجش
نرخ بیکاری ترکیه %12.7
مدت زمان کار 45 ساعت در هفته
کیفیت زندگی با امتیاز کل 125.97

اینفوگرافیک کار در ترکیه

مقایسه کار در بخش دولتی و خصوصی ترکیه

علاوه بر سن، سابقه کار، سطح تحصیلات و غیره، عامل دیگری که تعیین کننده میزان درآمد افراد در ترکیه خواهد بود، حوزه کاری آنان است. به طوری که در اکثر قریب به اتفاق کشورهای دنیا کارمندانی که در بخش دولتی مشغول به کار هستند از کسانی که در بخش خصوصی کار میکنند به طور میانگین درآمد بیشتری دارند و کشور ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته خارجی ها غالبا اجازه ندارند در بخش دولتی کار کنند مگر این که با 5 سال اقامت قانونی در ترکیه در نهایت پاسپورت این کشور را اخذ نمایند. در جدول ذیل متوسط درآمد افراد در بخش خصوصی و دولتی در ترکیه طی سال 2022 مقایسه شده است:

حوزه کاری متوسط درآمد ماهیانه به لیر
بخش خصوصی TRY7830
بخش دولتی TRY8040

درخواست مجوز کار از ترکیه

خارجیان با اجازه اقامت معتبر که برای حداقل 6 ماه اعتبار دارد به جز اجازه اقامت برای اهداف آموزشی، می توانند مستقیما به وزارت کار و امنیت اجتماعی مراجعه کنند و برای درخواست اجازه کار اقدام کنند. اجازه اقامت را می توان از اداره پلیس محلی بدست آورد. پس از صدور اجازه اقامت، اسناد لازم باید ارائه شود و برای دریافت مجوز کار باید اقدام کرد.

کارمند و کارفرمای خارجی در ترکیه در مرحله اول باید یک درخواست آنلاین به وزارت کار و امور اجتماعی ارسال کند و مدارک لازم را برایشان ارسال کند. مدارک ارائه شده توسط کارمند و کارفرما متفاوت است. در طول 6 روز پس از درخواست آنلاین، تمام مدارک باید به وزارت کار و امور اجتماعی ارسال شود. وزارت کار و امنیت اجتماعی اسناد و درخواست را طبق قانون مجوز کاریابی در ترکیه خارجیان به شماره 4817، مقررات اجرایی و سایر قوانین مرتبط را بررسی خواهد کرد. نتیجه درخواست به صورت آنلاین و مکتوب ارسال خواهد شد. فرد خارجی باید ظرف 30 روز پس از تاریخ دریافت مجوز کار خود، برای اجازه اقامت برای اهداف کاری خود درخواست کند.

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

 

مجوز کار در ترکیه برای اتباع خارجی

افراد خارجی که مجوز اقامت معتبر در ترکیه ندارند نیز میتوانند از کشور خود برای اخذ اقامت و اجازه کار اقدام کنند. در این صورت اشخاص نیازمند داشتن پیشنهاد شغلی از کشور ترکیه می باشند. درخواست افراد باید به کنسولگری مربوط به ترکیه، واقع در کشور مبدا ارسال شود و به همراه درخواست و کپی گذرنامه، درخواست کار، عکس و کپی از قرارداد کاری به کشور مربوطه ارسال نمایند. کارفرما باید در مدت 6 روز (حداقل 10 روز برای درخواست مستقیم) درخواست استخدام نیروی کار خارجی را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال نمایند و اسناد و مدارک شخص متقاضی را نیز باید به همراه درخواست ارسال کنند. اگر تمام اسناد ارائه شده دقیق و کامل باشند، روند صدور حدود 30 روز طول خواهد کشید. پس از تایید، متقاضی از طریق تلفن یا پست الکترونیک مطلع می شود.

هنگامی که مجوز کار در ترکیه برای شخص صادر شد، درخواست کار ویزا توسط وزارت کار و امور اجتماعی به تأیید نهایی میرسد. فرد تبعه خارجی دارنده ویزا و مجوز کار باید در مدت 30 روز پس از ورود به ترکیه به شعبه ای از اداره پلیس محلی مراجعه کند تا اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند.

محدودیت های کارگران در ترکیه

محدودیت ها و الزامات کارگران خارجی به این صورت است که در هر محیط کاری که برای صدور مجوز کار برای افراد تبعه خارجی درخواست می شود، نیروی کار باید حداقل شامل 5 نفر از شهروندان جمهوری ترکیه باشند. در صورتی که درخواست خارجی مشاغل از شرکت باشد، شرط مذکور مربوط به استخدام 5 نفر از شهروندان ترکیه برای 6 ماه آخر در طول یکساله مجوز کار توسط وزارتخانه لازم است. سرمایه خالص برای سرمایه گذاری در شرکت باید حداقل 100000TRY (لیر) باشد، یا کمترین مقدار برای مبلغ ناخالص آن باید برابر با 800000TRY (لیر) باشد، یا مبلغ سود آن در سال گذشته حداقل 250000$ (دلار آمریکا) باشد.

برای درخواست اجازه کار در مورد اتباع خارجی که توسط انجمن ها و موسسات مورد استفاده قرار می گیرد، ماده 2 فوق اعمال نمی شود. برای ارزیابی درخواست های مربوط به اجازه کار خارجیها در نمایندگی هایی از شرکت های هواپیمایی کشورهای خارجی در ترکیه و همچنین کسانی که برای کار در بخش آموزش و خدمات استخدام می شوند بخش خدمات 1 و 2 در بالا نیز اعمال نمیگردد. از شروط درخواست مجوز کار خارجی برای فردی که یکی از سهامداران شرکت است، حداقل 20% سهام شرکت میباشد و این درصد باید حداقل 40000000$ (دلار آمریکا) ارزش داشته باشد. میزان حقوق و دستمزد که توسط کارفرما اعلام می شود برای پرداخت به تبعه خارجی، باید در سطح مطلوبی باشد که مطابق با موقعیت و صلاحیت شخص متقاضی است.

شرایط دستمزد در ترکیه در سال 2022

بر اساس آمار سال 2022، میانگین درآمد سالیانه در کشور ترکیه بصورت ناخالص حدود 153337TRY (لیر) و بصورت خالص 107633TRY (لیر) می باشد که با توجه به فاکتورهایی حداقل درآمد حدود 1980TRY (لیر) و حداکثر درآمد حدود 35000TRY (لیر) می باشد. در جدول ذیل به طور خلاصه میزان دستمزد به صورت ناخالص عنوان شده است:

عنوان شغلی میانگین درآمد سالیانه به لیر میانگین درآمد سالیانه به دلار
کارگردان 360546TRY 103183$
مهندس 106244TRY 31598$
مدیر 184718TRY 57195$
توسعه دهنده نرم افزار 103377TRY 29863$
مدیر فروش 153606TRY 52585$
مدیر منابع انسانی 173126TRY 58079$
مدیر کل 415000TRY 123974$
مدیر فناوری اطلاعات 197893TRY 64267$
معمار 83727TRY 28688$
مدیر بازاریابی 140857TRY 51917$
وکیل 209694TRY 28152$
دندانپزشک 323122TRY 43380$
پرستار
113964TRY 15300$
خلبان 174387TRY 23412$
معلم
112266TRY 15072$

بر این اساس، با توجه به مبلغ حداقل دستمزد موثر از تاریخ درخواست، دستمزد پرداخت شده به یک خارجی باید حداقل شامل موارد زیر باشد:

میزان دستمزد شرح
6.5 برابر حداقل دستمزد برای مدیران اجرایی و خلبانان و همچنین مهندسین و معماران درخواست مجوز اولیه
4 برابر حداقل دستمزد برای مدیر واحد و همچنین مهندسین و معماران
3 برابر حداقل دستمزد برای افراد با مهارت خاص و همچنین معلمانی که استخدام می شوند
1.5 برابر حداقل دستمزد برای افرادی که برای خدمات خانه و سایر مشاغل کار می کنند

جهت اطلاع از شرایط ویزای کاری ترکیه کلیک کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار ترکیه

داشتن یک پیشنهاد شغلی و نیز پاسپورت معتبر از شرایط کسب صلاحیت برای کار در کشور ترکیه به حساب می آید. برای اقامت طولانی مدت در ترکیه، متقاضی باید اسناد زیر را جهت اخذ ویزای کاری ترکیه به اداره پلیس محلی ارسال نماید:

 • گذرنامه
 • 4 عدد عکس پاسپورتی و پشت سفید
 • اصل و یک کپی از مجوز کار صادر شده توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی
 • بیانیه بانکی یا نامه تمکن مالی که مبلغ 300$ (دلار آمریکا) برای هر ماه دارایی فرد را شهادت میدهد
 • فتوکپی برابر اصل شده صفحات گذرنامه

در ادامه لازم است تا کل فرآیند اخذ ویزای کاری در ترکیه 2022 را به صورت شماتیک و در قالب تصویر زیر به متقاضیان توضیح دهیم. این فرآیند فقط در طی 6 مرحله انجام شده و فرض بر این است که متقاضی از قبل دارای پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای ترکی باشد:

فرآیند اخذ ویزای کاری در ترکیه

اسناد لازم جهت کار در ترکیه (قابل ارائه توسط کارفرما)

کارفرمای فرد متقاضی نیز باید مدارکی را ارائه دهد تا موفق به دریافت اقامت فرد از طریق کار شود. بسته به نوع کار و همچنین شرایط، مدارکی که باید ارائه شود متفاوت است. به صورت کلی اسناد و مدارکی که می بایست توسط کارفرما ارائه گردد عبارتند از:

 • فرم درخواست کار و اجازه از وزارت کار و امور اجتماعی (در طول درخواست الکترونیکی، فرم چاپ شده باید به صورت مستقیم به وزارتخانه ارسال شود).
 • گزارش ترازنامه و گزارش سود و زیان برای سال گذشته که توسط مقامات مالیاتی تایید شده است.
 • مجله بازرگانی ترکیه که نشان میدهد جدیدترین ساختار سرمایه و سهام این سازمان اسکن و ارسال شده است.
 • در صورت درخواست آنلاین، یک وکیل محضری برای شخص مجاز و قرارداد کاری کارمند با شرکت متقاضی
 • برای موسسات شرکتی که قصد استخدام کارشناسان خارجی در زمینه مهندسی، ساخت و ساز، پیمانکاری و خدمات مشاوره ای را دارند باید قرارداد بین شخص متقاضی و کارفرما که نشان دهنده سمت شخص و حقوق شخص است ارسال شود (اسکن و ارسال شده به صورت آنلاین در زمان درخواست الکترونیک)

جهت اطلاع از قوانین مهاجرت به ترکیه کلیک کنید.

اسناد مورد نیاز برای افراد متخصص در ترکیه

علاوه بر این، خارجیانی که برای کار به عنوان متخصص در زمینه های خاص درخواست می دهند باید اسناد زیر را تسلیم کنند:

 • معدل متقاضی برای متقاضیانی که تحصیلات عالی خود را خارج از ترکیه دریافت کرده اند.
 • مطابق با مقررات 3 و 7 قانون 2547 معادل مدارک تحصیلی اخذ شده خارج از کشور به صورت اسکن شده در زمان درخواست الکترونیکی ارسال شود.
 • یک نسخه ترجمه شده و تأیید صحت مدارک تحصیلی یا فارغ التحصیلی (در صورت لزوم برای وزارت کار)
 • برای خلبانان، مجوز خلبانی گرفته شده از کشور مبدا باید ارسال شود.
 • برای شرکت هایی که در حوزه خاصی فعالیت می کنند و خبره هستند، نسخه های قرارداد کار در ترکیه همراه با توصیه نامه به زبان ترکی (اسکن آن بصورت آنلاین در هنگام درخواست الکترونیکی ارسال شود)
 • برای خارجی هایی که در خدمات آموزشی تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش مشغول به کار هستند، گواهینامه مهارت که از همان وزارتخانه به دست می آید باید اسکن شده و ارسال گردد.

اسناد لازم جهت کار در ترکیه

موسسات کاریابی در ترکیه

پیدا کردن کار در ترکیه در سال 2022 نیاز به داشتن تخصص بالا و سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی دارد. منتهی یکی از مشکلاتی که افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند پیدا کردن کارفرما در ترکیه است. دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های ترکیه تحصیل کرده و فارغ التحصیل شده اند بعضا توسط خود دانشگاه به کارفرمایان ترکیه و شرکت های مختلف معرفی می شوند. اما کسانی که ابتدائا برای کار به ترکیه می روند به دلیل ناآشنایی به محیط معمولا تا مدت ها به موفقیت در پیدا کردن شغلی مناسب دست پیدا نمی کنند. از همین رو آشنایی با موسسات و سایت های کاریابی در ترکیه اهمیت به سزایی پیدا می کند. در ادامه برخی از معروف ترین ها در این حوزه معرفی شده اند:

رنکینگ نام سایت کاریابی
1 Turkey Talent
2 Glassdoor
3 Learn4Good
4 Jobs in Ankara
5 Yenibiris
6 Kariyer
7 Career jet
8 Indeed
9 Craigslist
10 Secret CV

دوره اعتبار مجوزهای کار در ترکیه

درخواستهای انجام شده مطابق با قوانین و مقررات در صورتی که تمام اسناد کامل باشد به طور کلی در طول 30 روز توسط وزارت کار در ترکیه و امور اجتماعی به تایید نهایی میرسد. مجوز کار در ترکیه برای مدت حداکثر یک سال (بسته به شرایط قرارداد کاری و شرایط اقتصادی) صادر میشود، در صورتی که در مقررات دو جانبه یا یک طرفه، بندی مربوط به تمدید قرارداد وجود نداشته باشد، اجازه کار می تواند برای یک دوره 2 ساله دیگر نیز تمدید شود.

در پایان 3 سال کل دوره کار، مجور کار میتواند به مدت 3 سال تمدید شود و کارمند خارجی میتواند با هر کارمند که می خواهد کار کند. شخص متقاضی نیز ممکن است مجوز کار به مدت نامحدود را با توجه به اینکه او 8 سال کار قانونی و بدون وقفه در ترکیه انجام داده است، به دست بیاورد. در این مقاله به توضیحاتی در خصوص شرایط کار در ترکیه پرداختیم که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است، امید است این مطالب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

سوالات متداول در خصوص کار در ترکیه

متقاضیان کار در این کشور سوالات زیر را مورد توجه قرار می دهند:

 • میانگین درآمد ماهیانه در کشور ترکیه چقدر است؟ درآمد ماهیانه یک نفر در ترکیه بطور میانگین در حدود 1100$ (دلار) در ماه است.
 • مدت زمان کار در کشور ترکیه چقدر است؟ بطور کلی ترک ها میانگین 45 ساعت در هفته به کار می پردازند.
 • افرادی که میخواهند به ترکیه مهاجرت کاری نمایند چه شرایطی دارند؟ اگر نیاز به اخذ وبزا برای ورود به ترکیه ندارند با سفر به این کشور و اخذ یک اقامت بلند مدت درخواست مستقیم به وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه دهند.
 • بعد از صدور مجوز کار در ترکیه فرد متقاضی باید چه کاری انجام دهد؟ فرد متقاضی باید با ورود به ترکیه ظرف مهلت 30 روز به شعبه ای از اداره پلیس محلی برای پر کردن فرم و اقدامات اولیه مراجعه کند.
 • هزینه زندگی یک نفر در ترکیه جقدر خواهد بود؟ هزینه زندگی در کشور ترکیه معمولا در حدود 200$ تا 400$ (دلار) در ماه خواهد بود.
4.9/5 - (21 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :