مهاجرت کاری دانمارک

کار در دانمارک

کار در دانمارک

دانمارک یکی از کشورهای اروپایی می باشد که عضو پیمان شنگن و اتحادیه اروپا است و کار در دانمارک نسبت به دیگر کشور های اروپایی از وضعیت مطلوبتری برخوردار است. دلیل اصلی این موضوع این است که دانمارک کشوری ثروتمند و با نرخ بیکاری پایین و با جمعیت کم و رو به افول سنی است. پس شانس کاریابی برای افراد دارای سن کم و جوان در این کشور کم زیاد است.با توجه به فرصت های شغلی فراوانی که در این کشور وجود دارد علاقه مندان زیادی قصد مهاجرت به این کشور را دارند. در این مقاله نیز که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده سعی شده تا اطلاعاتی در خصوص دانمارک و کار در این کشور در سال 2020 ارائه گردد و به سوالات مطرح شده در پایین پاسخ داده شود.

 • شرایط اخذ اقامت دانمارک به چه ترتیبی است؟
 • مشاغل مورد نیاز دانمارک که شانس کاریابی بالایی دارند کدامند؟
 • مدارک لازم برای دریافت ویزای کار دانمارک چیست؟

اینفوگرافیک کار در دانمارک

مهاجرت به کشور دانمارک در سال 2020

مهاجرت به دانمارک از راه های مختلفی ممکن است، که در زیر همگی این راه ها ذکر شده اند و اقامت دانمارک از طریق کار را هم تحلیل خواهد شد. لازم به ذکر است که هم اینک اخذ ویزای تحصیلی، بهترین راهی است که می توان از آن برای ورود به دانمارک بهره برد. راه های مهاجرت به دانمارک عبارتند از:

 • مهاجرت به دانمارک از طریق کار
 • مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل
 • مهاجرت به دانمارک از طریق ازدواج
 • مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به دانمارک از طریق سرمایه گذاری و…

همانطوری که بیان شد، دولت دانمارک ویزاهای متنوع و مختلفی را با اهداف مختلف برای متقاضیان صادر میکند. ویزای کار، ویزای مسافرت، ویزای بیزینس یا تجاری، ویزای دانشجویی، ویزای کار و کارآفرینی و … از جمله ویزاهای دانمارک می باشد. باید توجه شود که هر کدام از این ویزاها نیز شرایط و مقررات خاص خود را دارند. یکی از این شرایط مهم مدت اعتبار و هزینه ویزای دانمارک است. در جدول ذیل هزینه و مدت اعتبار این ویزاها در سال 2020 بیان شده است:

شرایط انواع ویزای مهاجرتی دانمارک 2020
نوع ویزا مدت اعتبار هزینه کل به کرون دانمارک
ویزای توریستی تا 3 ماه 1410 DKK
ویزای بیزینس تا 3 ماه 2100 DKK
ویزای ورود تا 3 ماه 1410 DKK
ویزای دانشجویی تا 5 سال 1990 DKK
ویزای درمانی تا 1سال 1130 DKK
ویزای کار تا 1 سال 3960 DKK

شرایط کار در دانمارک در سال 2020

یکی از راه های مهاجرت و کار در دانمارک اخذ ویزای کار و اقامت از طریق تخصص های خاص است، یک سری از مشاغل کم یاب در دانمارک هستند که خود دولت علاقه مند به یافتن افراد متخصص برای آن مشاغل است که اصطلاحا به لیست این مشاغل در دانمارک “فهرست مثبت” می گویند. در این کشور صنعت کشتی سازی، دارو سازی، نساجی، مواد غذایی، مبل سازی و صنایع وابسته به چوب، مهندسی پزشکی، بیو تکنولوژی و صنعت فلزات رونق فراوانی دارد و برای این صنایع، کارخانه های بزرگ و مشهوری مشغول به فعالیت هستند و طبیعتا در این زمینه ها به نیروی بیشتری احساس نیاز می شود. افرادی که سابقه کاری مرتبط با همین رشته ها را داشته باشند شانس بالایی دارند.

3 روش برای اخذ اقامت کاری دانمارک وجود دارد که عبارتند از:

روش اول Pay Limit Scheme
روش دوم Positive list
روش سوم Green Card Scheme

آگهی کار در دانمارک، روش اول (Pay Limit Scheme)

این نوع ویزا اینگونه می باشد که کار مورد تقاضا در این کشور از سوی کارفرما آگهی می شود. در روش Pay Limit Scheme کارجو باید از یک کارفرما و شرکتی پیشنهاد کاری دعوت به مصاحبه داشته باشد و همچنین درآمد آن پُست در کشور دانمارک کمتر از 1500 کرون دانمارک در ماه نباشد. اگر فرد برای دریافت این نوع ویزا نامه پیشنهاد کاری را به سفارت برده و بتواند اجازه کار در دانمارک را دریافت کند، ویزایی که به وی اعطا می شود که 3 ساله است.

در صورت ادامه همکاری فرد در دانمارک بدون بروز مشکلی در طول سه سال، اداره مهاجرت ویزای کار را تمدید خواهد کرد. در این نوع از ویزای کار فرد می تواند بعد از اقامت در دانمارک برای فرزند و همسر خود نیز ویزای همراه تهیه کند تا آنها هم به وی ملحق شوند و نکته بسیار مطلوب این است که همسر فرد اصلی نیز از بدو ورود به دانمارک اجازه کار خواهد داشت.

لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک، روش دوم (Positive list)

این روش Positive list طبق لیست اسامی کارهای پیشنهادی این کشور که حدودا 140 شغل برای هر سال می باشد، یکی از مشاغل را که با سابقه شغلی و رشته فرد هم خوانی دارد انتخاب می نماید و برای آن شرکت رزومه های خود را ارسال می کند. اگر بنا به نظر تیم کارشناسی آن شرکت فرد صلاحیت و تخصص و مهارت لازم را داشته باشد آنها وی را برای آن شغل می پذیرند. مشاغل زیر مشاغلی است که در دانمارک نیاز نیروی کاری بیشتر است:

 • مهندس کامپیوتر، آی تی و فن آوری اطلاعات
 • مهندسی مکانیک
 • پرستاری
 • پزشک
 • دندانپزشک
 • مهندس شبکه
 • مهندس برق و الکترونیک

گرین کارت دانمارک، روش سوم (Green Card Scheme)

در روش سوم گرین کارت Green Card Scheme فرد در یک غالب امتیاز دهی با سایر متقاضیان مقایسه می شود و بر مبنای میزان تحصیلات، سطح تسلط زبان، میزان تجربه کاری، توانایی منطبق شدن با شرایط و میزان سن امتیاز داده می شود و حداقل رتبه ای که شخص باید کسب کند 100 امتیاز می باشد. در سال 2020 شانس صدور ویزا روی این مدل بالای 70% بوده است. هزینه های جانبی اخذ این نوع ویزا چیزی حدود 3000€ (یورو) برآورد میشود.

اخذ ویزای کار در دانمارک از طریق تحصیل

بسیاری از افراد به دلیل راحت تر بودن پروسه اخذ ویزای تحصیلی دانمارک و نیز معتبر بودن مدرک دانشگاهی این کشور، از طریق مهاجرت تحصیلی اقدام می کنند و بعد از ورود به کشور دانمارک به دنبال شغل پاره وقتی می گردند تا در هفته 10 ساعت و در ماه 40 ساعت به کار مشغول باشند و بعد از اتمام دوره تحصیل دوباره به اداره مهاجرت مراجعه می کنند و با در دست داشتن سابقه کاری خود در طول مدت تحصیل و فرم استخدام، نوع ویزای خود را به ویزای کاری تغییر می دهند و از آن پس می توانند به صورت تمام وقت در دانمارک کار کنند.

کشور دانمارک با توجه به این که عضو اتحادیه اروپا می باشد نظام سیاسی اقتصادی با ثباتی دارد و رونق مالی در این کشور باعث شده فعالیت های مالی اقتصادی فراوانی در دانمارک صورت بگیرد و نهایتا این موضوع باعث می شود نیاز به نیروی کار در دانمارک افزایش یابد و حتی در بعضی از مشاغل کشور دانمارک اعلام نیاز برای جذب نیروی متخصص می کند.

بهترین دانشگاه های دانمارک عبارتند از:

بهترین دانشگاه های دانمارک  رنکینگ جهانی
دانشگاه کپنهاگ (University of Copenhagen)  45
دانشگاه صنعتي دانمارک (Technical University of Denmark) 123
دانشگاه آرهوس (Aarhus University) 96

اخذ ویزای کار در دانمارک از طریق تحصیل

شرایط اخذ ویزای کاری دانمارک در سال 2020

برای پی گیری هر کدام از این سه روش فرد باید بتواند میزان تمکن مالی خود را به سفارت نشان بدهد و ثابت کند که حداقل برای یک سال، هزینه زندگی در دانمارک را پس انداز کرده است. در این نوع سیستم امتیاز دهی فرد جویای کار حداقل باید مدرک لیسانس داشته باشد در غیر این صورت امتیازی کمتر از 100 دریافت می کند و اجازه انجام ادامه مراحل را ندارد. هزینه زندگی در دانمارک در سال 2020 به طور متوسط 1200€ (یورو) در ماه میباشد.

در این سیستم امتیازدهی، امتیازات به نحو زیر میباشد:

 • مدرک کارشناسی 30 امتیاز
 • کارشناسی ارشد 60 امتیاز
 • دکتری دارای 80 امتیاز

همچنین مدرک زبان آیلتس و تافل نیز با توجه به نمره کسب شده در آزمون زبان دارای امتیازبندی می باشد. کشور دانمارک اتحادیه کارگری منسجمی را دارا می باشد که کلیه موارد مرتبط با حق و حقوق نیروی کار در دانمارک را تحت نظر دارد و در صورت کوچک ترین ناحقی برای نیروی کار مهاجر، موضوع را پیگیری می نماید. به طور کل با توجه به نیاز دانمارک به نیروی کار شرایط کارگران در این کشور بسیار مساعد است و مزایای زیادی را برای نیروی کار ماهر در نظر می گیرند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار دانمارک

سطح کیفیت زندگی بالا از یکسو و نیز میانگین درآمدی بالاتر از سطح اتحادیه اروپایی از دیگر سو، عوامل مهمی در تصمیم گیری متقاضیان برای اخذ ویزای کاری کشور دانمارک می باشد. اما برای درخواست ویزای کار دانمارک، متقاضی باید دارای صلاحیت های لازم از جمله داشتن مدرک دانشگاهی یا مدرک تمکن مالی کافی باشد. بر اساس اعلان سفارت دانمارک، مدارک و شرایط لازمه جهت اخذ ویزای کار در کشور دانمارک به شرح ذیل می باشد:

 • فرم درخواست تکمیل شده (فرم AR2 ویژه ویزای کار)
 • پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار 6 ماهه
 • مدارک شناسائی معتبر متقاضی
 • مدارک تحصیلی یا فنی حرفه ای
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی
 • بیمه مسافرت با پوشش حداقلی 30000€ (یورو)
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • هزینه ویزا 3440 DKK (کرون دانمارک)

مقایسه سطح درآمد در دانمارک با برخی کشورها

اینکه متوسط درآمد در کشورهای مختلف به چه میزان است بستگی به سن٬ سابقه کار٬ رشته تحصیلی٬ مدرک تحصیلی و عوامل متعدد زیادی دارد. هر چند با بررسی متوسط درآمد سالیانه در هر کشور می توان به قدرت خرید و سطح زندگی در آن کشور پی برد. در جدول ذیل سطح درآمد سالیانه در دانمارک و برخی کشورهای دیگر در سال 2020 مقایسه شده است:

کشور متوسط درآمد سالیانه (پوند) ساعات کار در هفته
فرانسه 54048 35
سوئد 47173 40
دانمارک 53302 40
انگلستان 55529 40
سوئیس 92437 42
هلند 48186 40
ایتالیا 39205 40

جذب نیروی کار در دانمارک

باید توجه داشت که یکی از مواردی که کمک فراوانی به یافتن شغل در دیگر کشورها می کند این است که فرد به زبان رسمی آن کشور مسلط باشد، با این که این کشور این موضوع قدری کمرنگ تر از دیگر کشور هاست اما باز هم تسلط به زبان دنیش یعنی دانمارکی تا حد زیادی به فرد برای یافتن شغل کمک خواهد کرد. همچنین علت این که قاعده تسلط بر زبان محلی به اندازه دیگر کشور ها اهمیت ندارد این است که در این کشور زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز در محیط شغلی و شرکت های چند ملیتی به وفور دیده می شود. البته دولت دانمارک برای کسانی که اقامت این کشور را اخذ کرده اند به صورت رایگان دوره های یادگیری زبان دانمارکی را برگزار می کند.

یکی از مزیت های کار در این کشور برای مهاجران این است که قانون در کشور دانمارک به طور کامل از نیروی خارجی حمایت میکند و تمام حقوق و مزایا برای یک فرد مهاجر با یک شهروند دانمارکی به مساوات برخورد می شود. در این مقاله در خصوص کار و اخذ ویزای کاری دانمارک اطلاعاتی از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. البته همان طور که پیش تر اشاره شد از آن جایی که در سال 2020 نیز همانند قبل صدور ویزای کاری دانمارک برای ایرانیان با سختگیری زیادی همراه است در حال حاضر اخذ ویزای پذیرش تحصیلی و ویزای مربوطه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

سوالات متداول در خصوص کار در دانمارک

متقاضیان کار در دانمارک در سال 2020 موارد زیر را مورد توجه قرار می دهند:

 • چرا کار در دانمارک با استقبال مواجه شده است؟ نرخ بیکاری پائین، استاندارد بالای زندگی، وضعیت اجتماعی خوب و اشتغال در کشوری توسعه یافته.
 • شرایط کار در دانمارک برای متقاضیان خارجی به چه صورت است؟ شرایط اخذ ویزای کاری این کشور برای شهروندان خارجی در 3 دسته می باشد. از 3 طریق پیشنهاد کاری، لیست مشاغل و گرین کارت می توان اقدام نمود.
 • شرایط اخذ ویزای کاری دانمارک چیست؟ در هر 3 طریق افراد باید میزان تمکن مالی را اثبات نمایند. حداقل مدرک لازم در خصوص کار در این کشور لیسانس می باشد. مواردی نظیر مدرک زبان و سوابق کاری از عوامل تاثیرگذارند.
 • مدارک لازم برای کار در دانمارک چیست؟ پاسپورت، تکمیل فرم درخواست، مدارک تحصیلی، مدارک شناسایی، بیمه مسافرتی به ارزش 30000€€ (یورو)، گواهی تمکن مالی.
 • بهترین روش مهاجرت به دانمارک برای شهروندان ایرانی چیست؟ اخذ ویزای تحصیلی یکی از برترین طرق شناخته شده در باب مهاجرت و اخذ اقامت تحصیلی می باشد.

4 دیدگاه برای “کار در دانمارک

 1. غلامرضاکرمی معدنی گفت:

  سلام درموردمحدودیت شرط سنی توضیح دهید.

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما اگر کارفرما داشته باشید محدودیتی وجود ندارد

 2. سیوان گفت:

  با سلام وعرض ادب
  من و همسرم 30 سالمونه.یه دختر 4 ساله هم داریم.من لیسانس مدیریت صنعتی هستم و همسرم لیسانس مدیریت دولتی دارن.من 4 سال سابقه بیمه دارم.توی چند شرکت به عنوان ویزیتور کار کردم.توی یه شرکت تولید مخازن گاز مایع خانگی اوپراتور 18 نوع دستگاه صنعتی بودم.الانم توی یه کارخانه پلاستیک سرپرست واوپراتور 5 دستگاه تزریق پلاستیک هستم.جوشکاری co2 و زیر پودری و الکترود رو هم کامل میتونم انجام بدم ولی مدارک جوشکاری ندارم.میخواستم بدونم با این شرایط میتونم اقامت دانمارک رو بگیرم واونجا کار پیدا کنم.چقد هزینه داره و باید چیکار کنم واز کجا شروع کنم؟؟؟خیلی ممنونم.

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب شرایط شما خوبه اما برای ویزای کار دانمارک باید شما کارفرما داشته باشید که از شما دعوت به همکاری کرده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *