ویزای کاری

کار در روسیه

کار در روسیه

کار در روسیه و مهاجرت از این طریق میتواند راهی برای پیشرفت در حرفه علاقه مندان به این رشته طی سال 2024 و بعد از آن محسوب شود. کشور روسیه از لحاظ اقتصادی در بین کشورهای جهان رتبه 9 را به خود اختصاص داده است. همچنین دارای پرشتاب ترین اقتصاد می باشد. با توجه به این مسائل فرصت های شغلی بسیار خوبی برای مردم محلی و افراد بین المللی به وجود آمده است. افراد خارجی در این کشور بیشتر برای سازمان های بین المللی، شرکت های غیر دولتی، شرکت های روسی، بخش های انرژی، امور مالی، ساخت و ساز و مدرسه های زبان انگلیسی کار می کنند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در مقاله پیش رو قصد دارند اطلاعاتی در رابطه با کار در روسیه در اختیار متقاضیان قرار دهند.

 • روسیه برای کار و کسب درآمد چگونه کشوری است؟
 • آیا سطح درآمد کارگران در روسیه رضایت بخش است؟
 • آیا سطح درآمدی کارگران کفاف زندگی آنها را در روسیه میکند؟
 • نرخ بیکاری روسیه 2024 چقدر است؟
 • چگونه می توان به ویزای کاری روسیه دست یافت؟
 • آیا ویزای کاری روسیه منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت روسی می شود؟
 • و اگر بله، این فرآیند چند سال به طول می انجامد؟
 • هزینه درخواست ویزای کاری روسیه چقدر است؟

بازار کار در روسیه در 2024

در نظر گرفتن سن بازنشستگی از عوامل حائز اهمیت در باب کار است. سن بازنشستگی برای خانم ها 55 و آقایان 60 سال است. اگر قصد داشته باشید از طریق کار طی سال 2024 وارد این کشور شده و در این کشور اقامت داشته باشید، در اولین قدم باید شغل مورد علاقه خود را پیدا کرده و پس از آن کارفرما باید مجوز کار در روسیه را برای شما تهیه نماید. معمولا برای اتباع خارجی دریافت ویزای کار دشوار می باشد، هر چند این مسئله به شغل انتخابی، منطقه و ملیت متفاوت می باشد.


اگر شما فردی باشید که به زبان روسی تسلط دارید، همچنین اگر شرایط لازم را داشته باشید می توانید به راحتی مشغول به کار شوید. در شهر مسکو به عنوان پایتخت این کشور فرصت های شغلی زیادی برای متقاضیان خارجی وجود دارد و دلیل آن هم وجود شرکت های چند ملیتی می باشد. شهر مسکو به عنوان یک مرکز تجاری پیشرو در دنیا شناخته می شود. به همین دلیل متقاضیان و فارغ التحصیلان زیادی برای کار کشور روسیه را انتخاب می کنند.

همان طوری که در نمودار زیر هم ملاحظه می شود، طبق آخرین آمار موجود در سال 2024 نرخ بیکاری روسیه در حدود 5% می باشد:

مقایسه نرخ بیکاری در روسیه و آلمان

شرایط کار در کشور روسیه 2024

قبل از پرداختن به موضوع ویزای کاری روسیه بهتر است با شرایط کار و کاسبی در این کشور پهناور بپردازیم. در شرایط فعلی نیز متوسط درآمد خالص (بعد از کسر مالیات) در این کشور ماهیانه در حدود €619.33 (یورو) می باشد. با اینکه این سطح درآمدی ممکن است در نگاه اول کمتر از کشورهای مطرح اروپایی مثل آلمان و اتریش و حتی مجارستان و لهستان به نظر برسد ولی از سطح درآمدی در کشورهای منطقه نظیر ترکیه، گرجستان و آذربایجان بالاتر است و موید آن نیز نمودار آماری زیر می باشد:

مقایسه سطح درآمدی در کشورهای منطقه نظیر ترکیه، گرجستان و آذربایجان

در بین مشاغل مختلفی هم که در کشور روسیه وجود دارد، برخی مشاغل هستند که به عنوان پردرآمدترین مشاغل شناخته می شوند که بد نیست درباره آنها نیز اطلاعات خود را بالا ببریم. از دیگر شرایط کاری که متقاضیان لازم است با آن آشنا شوند می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

شرایط کار در روسیه 2024
ساعت کاری8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته
بیمه کارتامین اجتماعی
نرخ مالیات بر درآمد13%
تعداد روزهای مرخصی با حقوق28 روز در کل سال
تعداد روزهای تعطیلیتنها 8 روز در تقویم رسمی روسیه

پرطرفدارترین مشاغل در بهترین شهرهای روسیه برای کار

برخی مشاغل در گروه مشاغلی قرار می گیرند که افراد زیادی علاقه مند هستند در آن حوزه مشغول به کار باشند و این مسئله در کشورهای مختلف متفاوت است؛ در جدول ذیل لیستی از پرطرفدارترین مشاغل در روسیه ارائه شده است:

پرطرفدارترین مشاغل در روسیهمتوسط درآمد ماهیانه (روبل روسیه)
مهندس هوا و فضا114000
خلبان115000
مهندس معمار94000
حسابدار67000
دستیار حسابدار63100
کتابدار51000
عکاس65700
مدیر بانک147000
معلم73700
مترجم90200
پرستار کودک63800
مهندس عمران93900
مهندس برق و الکترونیک98600
مهندس مکانیک93000
مدیر هتل154000
آشپز78000
آژانس هواپیمایی82400
دندان پزشک248000
متخصص تغذیه219000
پرستار77600
افسر پلیس76100
وکیل140000
مشاور حقوقی68100
داروساز112000
مدیر فروش156000

مجوز کار در اخذ اقامت روسیه از طریق کار

تعداد مجوز استخدام برای کارگران خارج از کشور، سالانه بر اساس مقررات دولتی بسته به شرایط اقتصادی و سیاست های دولت روسیه تعیین می شود که در سهمیه کلی، معیارهای خاصی برای مناطق روسیه در بخش های شغلی و ملیت های خارجی وجود دارد. توافق دولت برای تعداد استخدام خارجی ها در سال 2017 (177043) می باشد که نسبت به سال 2016 این رقم 17% افزایش یافته است. اگر شخصی موفق به دریافت ویزای کار و اجازه کار در روسیه شود، این اجازه حداکثر به مدت یک سال معتبر می باشد و فرد می بایست پس از 6 ماه پس از دریافت ویزای کارفعلی شروع به درخواست اقامت کاری مجدد در کشور روسیه را بدهد.

مشاغل مورد نیاز در روسیه

متقاضیانی که در مشاغل زیر مهارت و تخصص داشته باشند می توانند اقدامات لازم را جهت کار در روسیه انجام دهند. دقت نمایید برای مهاجرت از طریق کار ارائه مدرک دانشگاهی الزامی نمی باشد. اگر شخصی سوابق کاری در مشاغل زیر داشته باشد شانس بیشتری برای استخدام دارد. در ادامه به تعدادی از این مشاغل اشاره خواهیم کرد:

 • خدمات فنی و مهندسی
 • لوله کشی صنعتی و ساختمانی
 • آرایشگر
 • تاسیسات راه و ساختمان
 • راننده خودروهای سنگین
 • کارگر ساده
 • کارهای مربوط به کابینت سازی و وسایل MDF
 • طراح لباس
 • راننده خودرو
 • نقاشی ساختمان و نما
 • طراحان دکوراسیون داخلی

قرارداد کاری در روسیه

بعد از بررسی شرایط فرد، با پذیرش او قرار داد کاری نوشته می شود و 2 کپی از آن با امضاء متقاضی و کارفرما تهیه می شود. قرار داد باید به زبان روسی و انگلیسی نوشته شود تا در دادگاه این کشور مورد توافق واقع شود. اداره کار کشور روسیه 3 نوع قرار داد کاری در نظر گرفته است که عبارتند از:

انواع قرارداد کاریتوضیحات
قرارداد کاری حاوی متن آزاددر این قرار داد شرایط کاری تعیین شده ولی زمانی برای آن تعیین نشده است.
قرارداد کاری با تعیین زماناعتبار این نوع قرار داد برای بیشتر از 5 سال در نظر گرفته شده است، قرار داد کاری با زمان مشخص تنها در زمانی صادر می شود که کارمند قرار داد کاری به صورت دائمی ارائه نماید.
قرارداد کاری برای مشاغل فصلیاعتبار این قرار داد برای مدت 60 روز می باشد.

یافتن کار در کشور روسیه

هزینه های زندگی در کشور روسیه

اگر قصد مهاجرت به کشور روسیه را دارید، خوب است بدانید که این کشور در حال حاضر از گران ترین کشورهای اروپایی می باشد و با نظر به عقیده تحلیلگران اقتصادی می تواند طی سال های آینده گران ترین کشور اروپا نام بگیرد. شهر سن‌ پترزبورگ در رنکینگ جهانی ارزیابی هزینه های زندگی رتبه 28 گران ترین شهر جهان را به خود اختصاص داده است. در روسیه متوسط زمان ساعات کاری 40 ساعت در هفته می باشد و روزهای کاری از دوشنبه تا جمعه است اما برای مشاغل خاص می تواند متفاوت باشد اما حداکثر میزان کار در کشور روسیه 48 ساعت در هفته می باشد. در شرایط فعلی نیز میانگین هزینه زندگی ماهانه در روسیه برای هر فرد در حدود RUB 76873.55 (روبل) معادل EUR 1000 (یورو) میباشد. هزینه ای که سطح درآمدی در روسیه به سختی می تواند کفاف آن را بکند.

بر همین اساس نیز بیشترین درآمد افراد در روسیه صرف خرید از بازارها می شود:

توزیع درصدی هزینه زندگی در روسیه

در روسیه به والدینی که فرزندان کوچکتر از 14 سال دارند شرایط و مرخصی های خاصی اختصاص داده می شود که بتوانند از فرزندان خود مراقبت کنند. به طور کلی در بحث هزینه ها و شرایط زندگی در روسیه، هزینه مسکن بزرگترین بخش هزینه های شما را در بر می‌گیرد اما مخارج دیگر مانند خوراک، پوشاک و حمل و نقل از قیمت مناسبی برخوردار اند. لازم است قبل از اخذ یک تصمیم جدی برای مهاجرت کاری به روسیه راجع به هزینه ها در این کشور تحقیقات کافی انجام دهید‌.

یافتن کار در کشور روسیه

متقاضیانی که قصد دارند در این کشور مشغول به کار شوند باید پیش از انجام هر گونه اقدامی شغل مورد نظر خود را پیدا کنند، بعد از آن باید موفق شوند از کارفرما دعوت نامه کاری دریافت کنند. با توجه به محدودیتی که قوانین کشور روسیه برای استخدام اتباع خارجی در نظر گرفته است، کارفرمایان باید برای استخدام نیروی خارجی به صورت رسمی درخواست خود را اعلام کنند. همچنین کارفرما باید اعلام نماید که نیاز به نیروی خارجی دارد و باید اقدامات لازم را برای اخذ اقامت از اداره مهاجرت انجام دهند.

به طور کلی می توان گفت این مجوزها به این منظور می باشند که کارفرما در چه زمینه هایی می تواند از نیروی کار خارجی استفاده نماید و به چه اندازه می تواند از سهمیه خود استفاده نماید. اما شاید این سوال برای اغلب متقاضیان کار در روسیه 2024 نیز مطرح شود که برای کاریابی یا جاب سرچینگ موثر و موفق در کشور روسیه چه باید کرد و چه مراحلی را باید طی کرد.

همان طوری که در نمودار پایین هم ملاحظه می شود، برای کاریابی در روسیه بایستی مراحل زیر طی شود:

شرایط کاریابی در روسیه

همان طوری که در نمودار بالایی هم مشاهده می شود، یکی از مراحل کاریابی در روسیه مربوط به جستجوی کار در ین کشور می باشد. که در این زمینه اولا داشتن مهارت زبان روسی و یا انگلیسی کمک شایانی می کند و دوما استفاده از روش های کاریابی موثر مثل بهره گیری از وب سایت های جستجوی کار مثل سایت های زیر می تواند فوق العاده مفید واقع شود:

 • Rabota
 • Head Hunter
 • Trovit
 • Careerist
 • Boards
 • Zarplata
 • Superjob

مدرک زبان برای مهاجرت کاری به روسیه

زبان رسمی این کشور پهناور روسی می‌باشد اما تا 27 زبان رسمی و غیررسمی دیگر در این کشور صحبت می شود. اگر شما بخواهید داخل شهر مسکو کار کنید می توانید روی دانش زبان انگلیسی خود حساب کنید اما این شرایط برای شغل هایی که خارج از مسکو هستند تفاوت دارد و مردم در خارج از مسکو فقط به روسی صحبت می کنند. اما برای مزایای تحصیل در روسیه لازم است یا به زبان روسی یا به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید تا پذیرش بگیرید.

برای اشتغال در حوزه‌ های کاری حقوقی، امور مالی، گردشگری و کسب و کارهای خصوصی نیاز قطعی به دانش زبان روسی و انگلیسی دارید. اما برای موسسات و شرکت‌ های بین‌ المللی شرایط اندکی تفاوت دارد؛ در این موسسات با توجه به ملیتی که کار می‌کنند می‌توانید به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و ترکی استانبولی کار پیدا کنید.

شرایط اخذ PR و تابعیت از طریق کار در روسیه

در روسیه به والدینی که فرزندان کوچکتر از 14 سال دارند شرایط و مرخصی های خاصی اختصاص داده می شود که بتوانند از فرزندان خود مراقبت کنند. به طور کلی در بحث هزینه ها و شرایط زندگی در روسیه، هزینه اجاره خانه بزرگترین بخش هزینه های شما را در بر می‌گیرد اما مخارج دیگر مانند خوراک، پوشاک و حمل و نقل از قیمت مناسبی برخوردار اند. لازم است قبل از اخذ یک تصمیم جدی برای مهاجرت کاری به روسیه راجع به هزینه ها در این کشور تحقیقات کافی انجام دهید‌. یکی از موضوعاتی که بایستی درباره آن بدانید، شرایط اخذ اقامت دائمی (PR) و تابعیت روسی می باشد.

شرایط اخذ PR و تابعیت از طریق کار در روسیه

دریافت ویزای کار در روسیه

متقاضیان خارجی برای کار در روسیه باید مجوز کار و ویزای کار دریافت نمایند، شما پس از دریافت دعوت نامه کاری از کارفرما می توانید اقدامات لازم را جهت اخذ ویزای کار و مجوز کار انجام دهید. جهت اخذ ویزای کاری باید مدارکی را ارائه نمایید. این مدارک به شرح ذیل می باشند:

 • ارائه پاسپورت معتبر با داشتن اعتبار تعیین شده
 • ارائه یک قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه دعوت نامه معتبر از GUVM
 • ارائه دعوت نامه کاری دریافت شده از کافرما (باید مواردی مثل وظایف شغلی، تاریخ قرارداد و محل کار در دعوت نامه ذکر شود)
 • ارائه گواهی پزشکی به منظور عدم وجود بیماری در شخص متقاضی

در نهایت با کار و پرداخت مالیات امکان اخذ پاسپورت روسیه وجود دارد که جایگاه جهانی آن در سال 2024 در نمودار ذیل مشخص شده است:

جایگاه جهانی پاسپورت روسیه

مراحل اخذ اقامت روسیه از طریق کار در 2024

اخذ اقامت روسیه از طریق کار در سال 2024 از روند مختص به خود نیز برخودار می باشد که در لیست زیر نیز به مراحل این پروسه به اختصار آورده شده است که عبارتند از:

 • درخواست الکترونیکی سالانه برای نیروی انسانی خارجی نیازمند سیستم اطلاعات خودکار مهاجرت می باشد.
 • وجود فرصت شغلی و خالی بودن موقعیت شغلی در استخدام عمومی
 • معرفی و بررسی توسط پلیس مهاجرت
 • دریافت کارت مجوز کار از داره مهاجرت
 • دعوت نامه معتبر از سمت کارفرمای خارجی
 • دریافت یک ویزای کار یک بار ورود برای 90 روز از کنسولگری روسیه
 • ثبت هویت و بررسی ویزا در اداره پلیس مهاجرت
 • اطلاع دادن از آغاز کار یک نیروی خارجی در روسیه که به پلیس مهاجرت ارسال شده باشد.
 • تمدید اعتبار و تایید اعتبار اقامت کاری و تبدیل ویزای تک ورود به چند بار ورود

برای مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات کامل تر می توانید مقاله ویزای کاری روسیه را مطالعه نمایید. کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله موضوع کار در روسیه را بررسی کرده اند و اطلاعات مختصری در اختیار شما عزیزان قرار دادند.

سوالات درباب شرایط کار در روسیه

در زمینه مهاجرت کاری به روسیه 2024 و شرایط منجر به اخذ ویزای کاری این کشور سوالات مختلفی مطرح است:

 • در حال حاضر نرخ بیکاری روسیه چقدر است؟ هم اکنون که ما در حال نگارش این مقاله هستیم، نرخ بیکاری کشور روسیه در حدود 5% می باشد.
 • متوسط درآمد خالص ماهیانه کار در روسیه چقدر است؟ در شرایط فعلی نیز متوسط درآمد خالص (بعد از کسر مالیات) در این کشور ماهیانه در حدود EUR 619.33 (یورو) می باشد.
 • شرط درخواست ویزای کار از کشور روسیه چیست؟ اینکه فرد متقاضی یا کارجوی خارجی پیشنهاد کاری از این کشور دریافت کند.
 • هزینه دخواست ویزای کار از روسیه چقدر میباشد؟ هزینه مذکور بسته به نوع ویز ا و ملیت متقاضیان از 30 تا EUR 500 (یورو) متغیر است.
 • چگونه از طریق کار در روسیه می توان به اقامت دائم و پاسپورت روسی رسید؟ کارگران خارجی پس از 2 سال کار و زندگی مجازند تا برای اقامت دائم (PR) روسیه و بعد از گذشت 5 سال از اقامتشان نیز برای درخواست پاسپورت این کشور اقدام کنند.
 • اقامت دائم کشور روسیه چند سال اعتبار دارد؟ مجوز اقامت دائمی روسیه تا 5 سال اعتبار داشته ولی به صورت نامحدودی نیز قابل تمدید است.
 • کارگران در روسیه هر روز تا چند ساعت کار می کنند؟ 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته
5/5 - (26 امتیاز)

21 دیدگاه برای “کار در روسیه

 1. نیما گفت:

  سلام من کارشناسی مدیریت دارم .به زبان هایه انگلیسی تا سطحc1آلمانیB2سوئدی و روسی تاسطحA2مسلطم .اما شغل اصلیم برنامه نویسیه که مرتبط با رشته دانشگاهیم نیست به زبانایه python.javascript.php.c, مسلطم ۲۷ سال سن دارم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما اگر دنبال ویزای کاری روسیه هستید باید یا در سایت های کاریابی این کشور دنبال کار بگردید یا اینکه شخصا با استفاده از ویزای توریستی وارد بشید و دنبال کار بگردید

 2. رضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  چندتا سوال داشتم
  من طراح لباس هستم. چطور میتونم کارفرمای مربوط به کارم رو در روسیه پیداکنم؟
  آیا میتونم جهت تاسیس یک برند در روسیه اقدام کنم؟
  چه کشور هایی غیر از روسیه هستن که میتونم برای کار به عنوان طراح لباس در اونها اقدام کنم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما می تونید از موسسات کاریابی در روسیه استفاده کنید تا بتونید فرصت های شغلی موجود رو ارزیابی کنید.
   برای ثبت شرکت در روسیه هم می تونید اقدام کنید.
   کشورهای زیادی وجود داره که شما بتونید برای کار وارد بشید اما مسئله اینجاست که آیا رزومه شما به قدر کافی قوی هست یا خیر. کانادا، آلمان و استرالیا از جمله بهترین مقاصدبرای شما هستند. می تونید با مشاورین ما در تماس باشید تا شما رو بهتر راهنمایی کنند.

 3. unknown گفت:

  سلام چطور میتونم کارفرما برای شغل ارایشگری پیدا کنم؟فرزندمو میتونم همراه خودم بیارم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید از سایت های کاریابی موجود در کشور روسیه اقدام کنید.
   بله می تونید فرزندتون رو به صورت همراه داشته باشید.

 4. محمد رعیت گفت:

  سلام من مهندسی برق قدرت دارم و در کارهای تاسیساتی و تعمیر لوازم خانگی و صنعتی هم حدود۵ سال تجربه دارم متاهل هستم برای کار در خارج از کشور چه پیشنهادی برای من دارید؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   سنتون رو نگفتید اما فکر میکنم در حال حاضر کشور آلمان میتونه گزینه فوق العاده ای برای شما باشه که در زمینه برق فعالیت میکنید

 5. امیرمحمد گفت:

  سلام عزیز بنده 5 6 سال سابقه آرایشگری دارم و ب زبان ترکیه ای استانبولی مسلط هستم
  ولی انگلیسی ضعیف. و بهم پیشنهاد دادن که با یک زن روسی ازدواج عقد کنم تا اقامت روسیه رو بدست بیارم. بنظر شما زندگی کردن ن در روسیه با شغل آرایشگری خوبه میشه راحت زندگی کردن
  ممنون میشم کمی راهنمای کنین

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   لطفا در ابتدا مقاله هزینه زندگی در روسیه رو مطالعه نمایید و اگر سوالی بود در خدمتتون هستم

 6. اشکان گفت:

  سلام آقای داوودی خسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم
  بدون اینکه نیاز به دعوتنامه کاری داشته باشیم میشه ویزای کار در روسیه را گرفت یعنی شغل مستقل

  1. داوری گفت:

   سلام سلامت باشید
   داوری هستم دوست عزیز
   برای کار در این کشور حتما نیاز به دعوتنامه کاری خواهید داشت

 7. وهاب يوسفي گفت:

  سلام جناب داوري مهندس برق تاسيسات ساختماني هستم تقريبا ٨ سال تجربه كار در بهترين پروژه ها رو دارم كدوم كشور رو براي مهاجرت پيشنهاد ميكنيد

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   کشورهایی چون آلمان و اتریش و کانادا و نروژ و سوئد کشورهای خوبی برای شما هستند

 8. ارسلان گفت:

  سلام چگونه کارفرما پیدا کنیم جهت کار و اقامت

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید در سایت های کاریابی درخواست بدید. راه بهتر اینه که روزمه تون رو بفرستید بررسی کنم بگم چه کشوری میتونه براتون مناسب باشه

   1. حمیدرضا گفت:

    سلام جناب داوودی میشه شماره واتس اپ خودتونو برای من ارسال کرده تا من رزومه خودم را برای شما ارسال بکنم تا اگه لطف بفرمایید من را راهنمایی بکنید چجوری میتونم کار پیدا بکنم در کشور روسیه
    سپاس گزارم

    1. داوری گفت:

     سلام و عرض ادب
     لطفا با شماره 02191003232 تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنن

 9. نگین گفت:

  سلام من خواستم بدونم برای کار مترجمی زبان انگلیسی در کشور روسیه کارهست ؟؟؟
  زبان روسی و انگلیسی مسلط هستم

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   اگر دعوتنامه کاری داشته باشید امکانپذیره

 10. ترانه گفت:

  سلام خدمت شما ممنونم از مقاله پر محتواتون اطلاعات من که بسیار بالا رفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *