ویزای کاری

کار در سوئد

کار در سوئد

با توجه به وضعیت مطلوب کشورهای اسکاندیناوی، کار در سوئد در سال 2023 همانند سالیان گذشته پرطرفدار بوده و مورد توجه مهاجران قرار گرفته است. شرایط اشتغال در سوئد به واسطه نقاط قوت این کشور در برخی صنایع و مشاغل، بسیار مناسب است.

 • آیا با شرایط خوب این کشور برای هر نوع شغلی، سوئد مقصد مناسبی است؟
 • یک تبعه خارجی به چه شرایطی برای دستیابی به ویزای کار سوئد نیاز خواهد داشت؟
 • آیا با کار در کشور سوئد می توان اقامت آن کشور را به دست آورد؟ اگر آری، چگونه؟
 • چگونه می توان ویزای تحصیلی سوئد را به ویزای کاری این کشور تبدیل کرد؟
 • آیا امکان همراهی خانواده برای متقاضی کار در سوئد وجود دارد؟

در مقاله زیر که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده، تلاش شده تا اطلاعاتی در خصوص شرایط جدید کشور سوئد و کار در این کشور بیان گردد و به سوالات مطرح شده در بالا پاسخ داده شود.

کار در سوئد؛ مزایا و امتیازات

کسانی که مایل به مهاجرت کاری به سوئد هستند می توانند از مزایای کار در این کشور نیز برخوردار شوند. این مزایا گستردگی زیادی داشته و نه تنها شامل برخورداری از سطح درآمدی بالاست. بلکه متقاضیان از این طریق می توانند به اقامت اتحادیه اروپایی (EU)، اقامت خانوادگی، به سطح بالای کیفیت زندگی، سفر آزادانه به اغلب کشورهای اروپایی، تحصیل رایگان در سوئد، امنیت فیزیکی و روحی بالا و غیره دست یابند.

اینفوگرافیک کار در سوئد

آخرین وضعیت بازار کار سوئد

امسال نیز سوئد از مهمترین مقاصد کاری مهاجران خارجی در قاره اروپا محسوب می شود و کار در این کشور مزایا و امتیازات بی شماری را نصیب شاغلین می کند. با اینکه نرخ بیکاری در این کشور با رقم 7.7% در ماه ژانویه سال 2022 آنهم بدلیل شیوع ویروس کرونا و محدودیت های مربوط به آن نسبتا بالا است. اما میانگین درآمد ملی سوئد هنوز آنقدری بالا است که باعث جذب کارگران خارجی به این کشور پیشرفته اروپایی گردد. در جدول زیر می توان با میانگین درآمد ملی در سوئد قبل و پس از کسر مالیاتی آشنا شد:

درآمد ماهانهمقدار به یورو
ناخالص (قبل از کسر مالیاتی)4480€
خالص (پس از کسر مالیاتی)3950€

معمولا سطوح درآمدی در کشور سوئد با توجه به سابقه کاری و نیز میزان تحصیلات افراد متفاوت می باشد. بنابراین ممکن است افراد در مشاغلی بالاترین و در مشاغلی نیز پایین ترین حقوق را دریافت کنند. از جمله رشته مشاغل پردرآمد در سوئد می توان به مشاغل مدیریتی، پزشکی و مهندسی IT اشاره نمود که دارای بازار کار خوبی در سوئد هستند. برای اطلاع دقیق از پردرآمدیترین مشاغل کشور سوئد در سال 2022 حتما به نمودار زیر نیز دقت نمائید:

متوسط درآمد سالانه بهترین مشاغل سوئد

شرایط کار در سوئد در سال 2023

سوئد کشوری است که در آن سلامتی و امنیت شاغلان از جمله مسائل مورد توجه دولت در تمام قانون گذاری ها و اقدامات می باشد. با توجه به قدرت انجمن های کارگری در سوئد، دولت در همه حال اولویت را به کارگران می دهد. قانون منع تبعیض، بیان می دارد که هر فردی که تبعه و یا حتی مقیم سوئد است حق دارد شاهد رفتاری مساوی با سایرین باشد و هیچ تفاوت و تبعیضی به دلیل قومیت، دین، جنسیت، سن، گرایش جنسی یا ناتوانایی های جسمی نباید میان افراد وجود داشته باشد.

سیاست ها و قوانین سوئد که همیشه توجه خاصی به تقویت کانون خانواده برای شهروندان خودش و نیز مهاجران متخصصی که این کشور را به عنوان مقصد انتخاب کرده اند داشته است. این قوانین بیان میدارد فردی که به استخدام یک کارفرمای سوئدی در می آید و می خواهد درخواست اخذ ویزای کار و اقامت کاری در سوئد را داشته باشد می تواند به طور همزمان درخواست الحاق همسر یا پارتنر و فرزندان ازدواج نکرده زیر 21 سالش را نیز بدهد. به محض رسیدن به سوئد، اعضای خانوادتان می توانند مشغول به تحصیل یا کار شوند.

برخی از مهمترین شرایط کار در سوئد عبارتست از:

 • رشد و رونق اقتصادی
 • برابری و مساوات اجتماعی
 • قوانین حمایتی از نیروی کار
 • امکان همراهی خانواده
 • کسب ویزا و رسیدن به اقامت

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

 

عوامل تاثیرگذار بر روی شرایط کار کردن در سوئد

بر طبق اعلام اداره کار سوئد (Arbetsformedlingen) برای کار کردن در سوئد شما نیازمند اخذ مجوزهای کار و اقامت در این کشور هستید. اولین شرط برای اخذ مجوزهای کار و اقامت در سوئد 2021 نیز دریافت آفر کار یا همان پیشنهاد کاری است. در حقیقت مطابق قوانین کشور سوئد اولا کارفرمای شما پست شغلی پیشنهادی به شما را حداقل به مدت 10 روز قبل از ارائه درخواست مجوز بایستی در روزنامه های کثیرالانتشار سوئد و اتحادیه اروپایی (EU) آگهی کند. به همین علت کارفرمای مربوطه به اطلاعات شخصی شما از جمله موارد ذیل نیاز خواهد شد:

اطلاعات شخصی مورد نیاز کارفرما جهت کار در سوئد

بنابراین ارائه آدرس ایمیل به کارفرمای سوئدی جهت ارساتل اطلاعات فوق و نیز دریافت نتایج درخواست الزامی است. همچنین اداره مهاجرت سوئد (Migrationsverket) نیز از این آدرس ایمیل برای برقراری ارتباط با شما در کل مدت زمان درخواست بهره می برد. پس از ارائه درخواست مجوز کار، شما ایمیلی در خصوص نحوه درخواست ویزای کاری سوئد، درخواست ویزا برای کل اعضای خانواده و نیز تطبیق شرایط استخدان در قرارداد کاری با آنچه که شما توافق کرده اید دریافت می کنید. پس از این مرحله است که شما بایستی مدارک زیر را به اداره مهاجرت سوئد ارسال نمایید:

 • کپی اسکن از پاسپورت ملی
 • وکالت نامه رسمی و محضری
 • رسید پرداخت هزینه درخواست

نوآوری و خلاقیت در سوئد

دولت سوئد همیشه نواوری و خلاقیت را از سوی شهروندانش چه دانشجویان و چه افرادی که مشغول به کار هستند و ماهانه مالیات پرداخت می کنند، تشویق می کند. شرکت هایی که زمینه فعالیتشان ICT یا انرژی می باشد، به طور خاص، به لحاظ نقش پررنگی که در توسعه پایدار دارند، همیشه در کانون توجهات بوده اند. به همین دلیل شرکت های سوئدی از جمله اریکسون نیز زمینه فعالیتشان را در این راستا تغییر داده اند. در نتیجه، مطابق فهرست نوآوری و خلاقیت جهانی، سوئد اولین کشور و پیشرو و پیشگام در این حوزه می باشد.

امکانات رفاهی مختلف از جمله بیمه ای که تمام هزینه های درمانی فرد حتی هزینه های دندان پزشکی وی را پوشش می دهد از جمله مواردی است که به همه افراد چه کسانی که شهروند کشور سوئد هستند و چه کسانی که به نحوی یعنی تحصیلی یا کاری، اقامت این کشور را دارند تعلق می گیرد. علاوه بر این، تحصیل فرزندان هم در این کشور رایگان می باشد و حتی به زنان 18 ماه مرخصی زایمان با حقوق در کنار امنیت شغلی داده می شود یعنی زنان تا بیش از یک سال بعد از زایمان نه تنها می توانند در محل کارشان حاضر نشوند بلکه خیال آن ها نیز راحت است که شغلشان را نیز از دست نمی دهند.

حقوق ماهیانه کار در سوئد

بهترین شرایط کار در سوئد برای متخصصان IT

با اینکه در شرایط فعلی بازار کار سوئد نیازمند برخی مشاغل به نام مشاغل مورد نیاز می باشد. مثلا مشاغل پزشکی، نجاری، توسعه دهنده نرم افزار، معلمی، مهندسی، خرید و فروش، بازاریابی و غیره از آن جمله می باشد. اما رشد تقاضا برای این مشاغل در سوئد نیز به یک اندازه نیست. در این میان مشاغل مربوط به کامپیوتر و IT در زمره پر متقاضی ترین مشاغل سوئد محسوب شده و از بازار کار خوبی نیز برخوردارند. تا جایی که متخصصان این رشته شغلی در سوئد می توانند ماهیانه به حدود €3000 الی €4000 (یورو) دست یابند. منتها به شرط اینکه:

شرایط کار در سوئد برای متخصصان it

راه های کاریابی در سوئد

راه های کاریابی در کشور سوئد برای متقاضیان این امر عبارتند از:

 • مراجعه به کاریابی های بین المللی
 • معرفی دوستان و آشنایان
 • کمک گرفتن از وسائل ارتباط جمعی
 • بهره گیری از فضای مجازی

همچنین افراد می توانند به منظور استخدام سریع تر از موسسات کاریابی در سوئد کمک بگیرند. برخی از معروفترین این سایت ها عبارتند از:

 • Monster.se
 • Jobsaffari.se
 • Stepsteone.se
 • Jobmaskinen.se

با موسسات کاریابی در سوئد آشنا شو

مراحل مهاجرت کاری به سوئد

هدف ما از نگارش این بخش از مقاله مروری بر مراحل بسیار مهم مهاجرت کاری به سوئد می باشد. چرا که در اغلب موارد فقط به شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای کار سوئد پرداخته می شود. بنابراین در راستای راهنمایی بهتر هموطنان، لازم است متقاضیان محترم تمامی مراحل زیر را با دقت مطالعه نمایند:

مراحلشرایط
اول: درخواست مجوز کاربرای دست یابی به مجوز کار، شما باید نخست پیشنهاد کاری داشته باشید.
دوم: یافتن کاربرای این کار می توانید به وب سایت اداره کار سوئد سر بزنید. بانک مشاغل (Platsbanken) را با هزاران شغل آزاد در سوئد خواهید یافت. سایت راهنمای جستجوی کار در اتحادیه اروپا (EURES) نیز در این زمینه بهتر است.
سوم: تایید و معادلسازی مدارک تحصیلیاین کار توسط شورای آموزش عالی سوئد (UHR) انجام می شود.
چهارم: ثبت نام در اداره مالیات سوئد (Skatteverket)کار در سوئد معمولا به معنای پرداخت مالیات بر درآمد است.
پنجم: مطالعه شرایط و حقوق کار در سوئدشامل حداقل حقوق، ساعت کاری، مرخصی ها و غیره

بهترین راه کاریابی در سوئد

مسیر کاریابی در سوئد برای شهروندان خارجی مشخص است. بر اساس قوانین کشور سوئد، شهروندان سوئدی در اولویت استخدام هستند و در مرحله دوم، با توجه به عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، شهروندان این اتحادیه در اولویت قرار خواهند گرفت. شهروندان سایر کشورهای جهان در اولویت پایانی قرار می گیرند و همین مسئله است که باعث می شود کاریابی در سوئد برای خارجی ها از جمله شهروندان ایرانی دشوار شود.

حال این سوال مطرح می شود که برای کار در سوئد باید چه مراحلی را پشت سر بگذاریم تا به ساده ترین شکل ممکن به کار برسیم؟! در پاسخ به این سوال باید گفت که بهترین راه برای دستیابی به این مهم، مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل است. افرادی که از این طریق وارد سوئد می شوند می توانند در حین تحصیل، به صورت تمام وقت کار کنند و همچنین این فرصت را دارند که در سال دوم تحصیل، با یافتن شغل تمام وقت، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری، تبدیل کنند و اقامت خود در این کشور را بلند مدت سازند. در نمودار زیر، بهترین پروسه برای کاریابی در سوئد را معرفی کرده ایم.

بهترین راه برای کاریابی در سوئد

شرایط متقاضی و کارفرما در مهاجرت کاری به سوئد

داشتن دعوت نامه کاری از این کشور برای اخذ مجوز کار ضروری است. کارفرمای فرد می بایست این شغل را در سوئد و اتحادیه اروپا و همچنین سوئیس منتشر نماید تا بتواند این دعوت نامه را برای او ارسال نماید. اما در ادامه، شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به این کشور و اخذ مجوز کار سوئدی به 2 قسمت تقسیم می شود. شرایط مورد نیاز متقاضی و شرایط مورد نیاز کارفرما که عبارتند از:

شرایط لازم برای متقاضی
مدارک شناسائیداشتن پاسپورت معتبر
پیشنهاد شغلیبا شرایط معادل شرایط تنظیم شده توسط قراردادهای جمعی سوئدی
پیشناد شغلی با حداقل دستمزدحداقل SEK13000 (کرون سوئد)
پیشنهاد شغلیشامل بیمه سلامت، بیمه عمر و تامین اجتماعی
شرایط لازم برای کارفرما
اطلاع رسانیآگهی شغل مورد نظر در اتحادیه اروپایی
انطباق شرایط شغلیانطباق شرایط کار با مشاغل دیگر سوئدی در همان بخش

مقایسه سطح درآمد سوئد با سایر کشورها

اینکه هر فردی چه میزان درآمد داشته باشد بستگی دارد به عوامل مختلفی از جمله کشوری که در آن مشغول به کار است، حوزه تخصص فرد، سن، سابقه کار، مدرک تحصیلی و غیره. البته باید پیش از انتخاب کشور مورد نظر به سطح متوسط درآمد سالیانه در آن کشور توجه داشت. در جدول ذیل سطح درآمد سالیانه در یک سری از کشورهای دنیا در سال 2023 مقایسه شده است:

کشوردرآمد سالیانه (یورو)تعداد ساعات کار در هفته
سوئد53742€40
فرانسه49500€35
یونان29200€42
اسپانیا32600€40
آلمان45700€40
ایرلند38500€40
سوئیس114405€42

پیدا کردن کار در سوئد

پیدا کردن کار در سوئد

اگر فردی تصمیم به مهاجرت به سوئد برای کار گرفته، گام بعدی یافتن شغلی در این کشور است که بر مبنای آن درخواست اخذ ویزای کار دهد. سایت های کاریابی زیادی وجود دارند که زیر نظر بخش خصوصی اداره می شوند. این سایتها معمولا این ویژگی را دارند که فرد بتواند رزومه خود را در آن آپلود نماید. رزومه اشخاص باید شامل تحصیلات آکادمیک، مقالات بین المللی، تجربیات کاری، اختراعات، مهارتها و توانایی های خاصی که کسب شده، باشد. اما دشواری های استخدام شهروندان غیر سوئدی برای کارفرمایان سوئدی چیست؟

واقعیت این است که در اکثر مواقع، کارفرمایان تمایل به استخدام افراد سوئدی یا نهایتا شهروندان یکی از کشورهای عضو اتحادیه را اروپا دارند زیرا طبق قوانین کارفرما برای استخدام فردی خارج از حوزه شنگن، می بایست کار را ده روز در حوزه اقتصادی اروپا و اتحادیه اروپا آگهی بکند و اگر فردی که تبعه یکی از کشورهای عضو بود پیدا نشد می تواند فرد دیگری را استخدام کند نتیجتا متقاضی باید فرد بسیار توانا با ویژگی های کاملا منحصر به فردی باشد تا کارفرمای سوئدی حاضر باشد این پروسه را برای استخدام کردن او طی کند و طی مدت آگهی هیچ فرد دیگری با توانایی های متقاضی کار مربوطه نشود.

قوانین مهاجرت به سوئد

بهترین راه برای اخذ اقامت سوئد

با توجه به این که سوئد برخلاف آلمان و اتریش ویزای جستجوی کار صادر نمی کند و افرادی که بخواهند در خاک این کشور کار کنند باید لزوما از ابتدا پیشنهاد شغلی داشته باشند، تحصیل در سوئد راه حل پرطرفدارتری برای اخذ اقامت این کشور می باشد. البته برعکس آلمان، نروژ، فرانسه و اتریش، تحصیل در سوئد برای دانشجویان بین المللی رایگان نیست و سالیانه بین 6500€ تا 19000€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت. برخی از بهترین دانشگاه های سوئد که فارغ التحصیل شدن از آن امتیاز بزرگی به شمار می آید عبارت هستند از:

ردیفبهترین دانشگاه های سوئدرتبه جهانی QS در سال 2023
1دانشگاه لوند95
2دانشگاه KTH89
3دانشگاه اپسالا128
4دانشگاه استکهلم153
5دانشگاه چالمرز125

کسانی که موفق شوند از دانشگاه های مذکور فارغ التحصیل شوند حتی بدون تسلط به زبان سوئدی نیز می توانند شغل خوبی پیدا کنند. البته داشتن مهارت های زبان سوئدی در کنار زبان انگلیسی فرصت های شغلی بیشتری برای افراد به وجود خواهد آورد. فارغ التحصیلان در سوئد باید بتوانند پیش از انقضای ویزای تحصیلی خود شغلی در این کشور پیدا کنند تا اقامتشان تمدید شود.

لیست مشاغل مورد نیاز برای کار در سوئد

از آن جایی که سوئد بر خلاف آلمان و اتریش ویزای جستجوگر کار ندارد بهترین راه ورود به این کشور در سال 2023 تحصیل در سوئد است و انتخاب رشته های ذیل پیدا کردن کار پس از اتمام تحصیلات را ساده تر می کند:

رشته های تخصصی در سوئدرشته های پر تقاضا (Highly Demand) در سوئد
مهندسی نرم افزارگروه کامپیوتر
مهندسی سخت افزارگروه مکانیک
مهندسی برقگروه برق
مهندسی مکانیک و مکاترونیکگروه صنایع
مهندسی عمران
مهندسی صنایع

شرایط تحصیل در سوئد

اخذ ویزای کار در سوئد

بر اساس قوانین مهاجرت به سوئد، اشتغال فرد ارتباط مستقیم با تابعیت وی دارد. در صورتیکه قرارداد کاری که شخص بسته است بیش از 6 ماه باشد می تواند هم زمان با درخواست ویزای خودش برای پارتنر و فرزندان مجرد زیر 21 سال خود نیز درخواست ویزا دهد. فردی که تابعیت یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا داشته باشد برای ورود به سوئد هیچ نیازی به اخذ ویزا ندارد. فرد در این صورت حتی این اجازه را نیز دارد که برای پیدا کردن کار وارد سوئد شود و لازم نیست، همانند ملیت های دیگر، حتما با یک قرارداد کاری به این کشور سفر کند. امکان بردن همراه برای متقاضیان کار در سوئد وجود دارد؟

در صورت مکفی بودن حقوق فرد، جواب مثبت است. زمانی که فرد به سوئد می آید، متقاضی و هر کدام از همراهانشان می بایست یک پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشند که نشان دهنده ملیت او باشد. هم چنین به عنوان فردی خارج از اتحادیه اروپا قبل از ورود به این کشور می بایست با قرارداد کاری امضا شده درخواست ویزای کاری با رعایت شرایط ویزای کار سوئد دهند. یکی از راه های مهاجرت به هر کشوری و از جمله کشور سوئد، مهاجرت کاری به آن کشور است که در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده سعی بر این بود تا اطلاعاتی در این باره ارائه گردد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

سوالات پرتکرار در خصوص کار در سوئد

متقاضیان شغل در سوئد به طور معمول سوالات زیر را مطرح می نمایند:

 • مزایای کار در سوئد چیست؟ رشد اقتصادی، حمایت از نیروی کار، اخذ ویزای همراه از ابتدا، برابری و مساوات اجتماعی.
 • شرایط کاری سوئد برای شهروندان ایرانی به چه صورت است؟ شهروندان باید با داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرما یا اخذ اقامت پس از تحصیل در خصوص کار در سوئد اقدام نمایند.
 • رشته های پرتقاضا برای کار در سوئد کدامند؟ رشته های گروه های کامپیوتر، مکانیک، برق و صنایع.
 • طرق کاریابی در سوئد کدام است؟ فضای مجازی، معرفی از دوستان و آشنایان، کمک گرفتن از وسایل ارتباط اجتماعی و موسسات کاریابی بین المللی.
 • بهترین راه برای مهاجرت به سوئد چیست؟ تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور سوئد بهترین طرق برای اخذ اقامت و برخورداری از اقامت پس از تحصیل در خصوص کار است.
5/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *