ویزای کاری

کار در سوئیس

کار در سوئیس

همواره کار در سوئیس به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا با زیبایی های خاص و اقتصادی پویا، آرزوی بسیاری از افراد جهت مهاجرت میباشد. با اینکه هزینه زندگی در سوئیس بالاست اما با کار در سوئیس میتوان به درآمد بالایی نیز رسید. رسیدن به کشور مورد علاقه طرفداران ورزش اسکی و طبیعت زیبای کوه های آلپ با ویزای کاری هدف بسیاری از افرادی است که دنبال بهترین های اروپا برای خود و خانواده خویش هستند.

کشور سوئیس مقر بزرگترین سازمان های بین المللی و نماینده حقوق بشر دنیا و همچنین کشوری با ثبات و امنیت اقتصادی پایدار میباشد. نرخ بیکاری این کشور تنها 2.1% است که رقم بسیار پایینی می باشد باعث شده تا هر ساله خیل عظیم مهاجرین به این کشور سرازیر شوند. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده اطلاعاتی در خصوص کار در سوئیس بیان شده که امید است مطالعه آن مفید باشد. با مطالعه مقاله افراد می توانند پاسخ سوالات ذیل را به دست آورند:

 • شرایط کار در سوئیس به چه صورت است؟
 • شانس کاریابی در سوئیس برای چه دسته ای از متقاضیان بالا است؟
 • روند اخذ ویزای کاری سوئیس چیست؟
 • آیا فرصت کاری مناسب در سوئیس وجود دارد یا خیر؟
 • چگونه می توان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه سوئیسی برای اخذ ویزای کار این کشور اقدام کرد؟

اینها سوالاتی است که برای پاسخ به آن پیشنهاد می شود این مقاله با دقت مطالعه گردد.

چرا کار در سوئیس؟

کشور سوئیس برای خیلی از متقاضیان مهاجرت و اخذ اقامت اروپا کشور معروف و شناخته شده ای است. کشوری با یک اقتصاد درآمد بالاو نظام رفاه عمومی پیشرفته که همه شهروندان را تحت پوشش قرار می دهد. علاوه بر این سوئیس از نظر شاخص کیفیت زندگی نیز در رتبه یک جهانی قرار دارد و همین امر سبب شده تا خیلی ها به سوئیس توجه ویژه ای داشته باشند. در نمودار زیر می توان با جایگاه اول کشور سوئیس در بین کشورهای جهان آشنا شد:

برترین کشورهای جهان از نظر کیفیت زندگی

علاوه بر این سوئیس به خاطر دلایل زیر نیز در کانون توجه مهاجران قرار دارد:

 • ارزش پولی بالا
 • نرخ های مالیاتی پایین (بین 20% تا 35%)
 • سیستم حمل و نقل مدرن
 • محیط بین المللی
 • پایداری و ثبات از هر لحاظ و غیره

سوئیس بهترین کشور برای کار در جهان!

بازار کار در سوئیس یک بازار منحصربفرد می باشد. از مشخصه های بارز بازار کاری سوئیس می توان به نرخ بیکاری پایین و درآمد فوق العاده بالای آن اشاره نمود. سطح درآمدی که حتی بالاتر از متوسط درآمد در آمریکا (اقتصاد اول جهان) و آلمان (اقتصاد اول اروپا) می باشد.

مقایسه متوسط درآمد در سوئیس، آلمان و آمریکا به یورو

در حال حاضر با وجود حاکم بودن وضعیت شیوع کرونا و تبعات اقتصادی عالم گیر آن، اما هنوز هم نرخ بیکاری سوئیس بسیار پایین تر از بقیه کشورهای اروپایی می باشد. بهترین شاهد این مدعا ثبات نسبی نرخ بیکاری در کشور سوئیس از سال 2015 تا 2024 است که نشان از مقاومت مناسب این کشور در برابر بحران اقتصادی و همچنین بیماری کرونا است.

بررسی نرخ بیکاری در سوئیس

باید در نظر داشت شرایط ورود به این بازار کاری آنقدرها نیز آسان نبوده و فقط متخصصان دانشگاهی و کارگران ماهر می توانند یک کاریابی موفقی در سوئیس داشته باشند. به همین دلیل بهترین شانس کاریابی در سوئیس نیز از آن فارغ التحصیلان از دانشگاه های سوئیس می باشد. در اینصورت، فارغ التحصیلان می توانند ویزای اقامت 6 ماهه سوئیس را برای کاریابی در این کشور اخذ نمایند. اما بشرط اینکه:

 • اولا تاییدیه مکتوبی از دانشگاه سوئیسی مربوطه مبنی بر اتمام تحصیلات خود ارائه دهند.
 • ثانیا تمکن مالی کافی داشته باشند.
 • ثالثا خانه یا سرپناه مناسبی در سوئیس داشته باشند.

اینفوگرافیک کار در سوئیس

نکته مهم اینکه اقامت 6 ماهه برای کارجویی در سوئیس قابل تمدید نبوده و در طی این مدت افراد می توانند تا 15 ساعتی در هفته در سوئیس کار هم بکنند.

درباره کشور سوئیس

سوئیس کشوری است با اقتصاد پایدار، حقوق بالا، نرخ بیکاری کم و همچنین در حال حاضر این کشور مقصد بسیاری از شرکت های چند ملیتی می باشد. با جمعیت 8.7 میلیون نفر، سوئیس یک کشور نسبتا کوچک است.

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

 

روند کار در سوئیس

بسیاری از کارگران خارجی، به خصوص افراد با مهارت زیاد، موفق به یافتن کار در سوئیس می شوند. با این حال، با یک بازار کار نسبتا کوچک، پیدا کردن کار برای فارغ التحصیلان خارجی می تواند دشوار باشد. رقابت در این زمینه بیشتر برای مشاغل شدید است. به خصوص اخیرا که کارفرمایان سوئیس شروع به حمایت از مردم محلی نسبت به کارگران بین المللی کرده اند.

نیروی کار بین المللی ممکن است در شهرهای بزرگ سوئیس مانند بازل، برن، ژنو، لوزان و زوریخ موفق تر از مناطق روستایی و شهرهای کوچکتر باشند. با این حال، زندگی در شهرهای سوئیس پرهزینه است و زوریخ و ژنو به طور پی در پی در میان گران ترین شهرهای جهان قرار دارند. اقتصاد سوئیس تحت تأثیر بخش خدمات است. سوئیس دارای یک صنعت گردشگری پر رونق است و شغل مهمانداری و هتلداری در سراسر کشور موجود است. کسانی که علاقه مند به اشتغال در بانکداری و بیمه هستند، احتمالا در زوریخ فرصت پیدا خواهند کرد و کسانی که برای کار حرفه ای در مواد شیمیایی یا داروها فرصت های شغلی در بازل پیدا خواهند کرد. محبوب ترین مشاغل برای فارغ التحصیلان در سوئیس، بانکداری، مهندسی، بیمه، IT و داروسازی می باشد.

بهترین مشاغل در سوئیس در سال 2024

در جدول ذیل بهترین مشاغل سوئیس در سال 2024 به لحاظ درآمد بیان شده اند:

مشاغل میزان درآمد ماهیانه به فرانک
متخصص اورولوژی37500CHF
پزشک رادیولوژی31500CHF
پزشک کلیه32700CHF
متخصص مغز و اعصاب33700CHF
مدیر بانک19600CHF
مدیر توسعه تجاری17500CHF
مدیر پروژه ساخت18500CHF
مدیر اجرایی25000CHF
مدیر مالی22500CHF
مدیر هتل19200CHF
دندانپزشک25100CHF
مدیر منابع انسانی15400CHF
وکیل20400CHF
مدیر فروش18200CHF

به طور میانگین فردی که در سوئیس کار میکند حدود 10300CHF (فرانک) درآمد دارد که در حدود نصف این رقم با توجه به محل و سبک زندگی و تعداد افراد خانواده صرف پرداخت هزینه زندگی در سوئیس می شود.

10 شغل پردرآمد در سوئیس

کمبود نیروی کار ماهر در سوئیس

در حال حاضر سوئیس در زمینه های شغلی ذیل بازار کاری بهتری برای خارجیان دارد:

 • مهندسی
 • IT
 • خدمات مالی
 • داروسازی
 • صنعت مهمان داری و هتلداری

انواع مجوزهای کار در کشور سوئیس در 2024

به طور کلی مجوزهایی که در سال 2024 در کشور سوئیس به مهاجران متقاضی ویزای کار ارائه می شود به 4 گروه تقسیم می شوند:

مجوزهاشرح
مجوز Gبرای مهاجرین خارجی که در منطقه مرزی زندگی و کار می کنند صادر می شود در صورتی که شهروند کشورهای اروپایی عضو انجمن تجارت آزاد اروپا نباشند.
مجوز Cبرای افرادی صادر می‌شود که بیش از 10 سال به طور مداوم در سوئیس زندگی کرده باشند. توجه داشته باشید اگر شما شهروندان ایالات متحده و یا کشور کانادا هستید این زمان به 5 سال تقلیل خواهد یافت.
مجوز Bیک مجوز یک ساله و موقت است که می‌توانند در صورت وجود شرایط لازم سالانه تمدید شود اما شما را محدود به یک شهر یا منطقه خاص برای زندگی و کار خواهد کرد.
مجوز Lیک مجوز یک ساله که صرفاً برای کار در کشور سوئیس صادر می شود و می تواند در موارد استثنا یک سال دیگر هم تمدید شود.

درخواست کار و کاریابی در سوئیس

برای درخواست شغل و اقامت در سوئیس فرد نیاز به یک رزومه، نامه و گواهینامه آموزشی خواهد داشت. لذا باید درخواست خود را به زبان آگهی شغلی شرکت بنویسد. زبان های رسمی سوئیس آلمان، فرانسوی یا ایتالیایی است و در غالب موارد آشنایی با زبان انگلیسی نیز برای فارغ التحصیلان فنی مهندسی کفایت می کند. رزومه ها نباید بیش از دو طرف A4 باشند و بیش از یک نامه را پوشش دهند. قرار دادن عکس در کنار رزومه کاری امری متعارف است. برخی موسسات کاریابی در سوئیس عبارتند از:

 • ACCA Consulting Weissen
 • Darde and Lassocies
 • Bureau Logos AG
 • Az-Jobs.ch

اگر درخواست فرد موفق باشد، از وی دعوت می شود تا در مصاحبه شرکت کند. در شرکت های بزرگتر، فرآیند انتخاب ممکن است شامل تست های روان سنجی و مراکز ارزیابی باشد. حضور در موسسات و سایت های کاریابی که در این زمینه فعالیت دارند نیز می تواند به متقاضی در رسیدن به کار کمک شایانی نماید. به عنوان مثال وی می تواند به سایت هایی مانند LinkedIn بپیوندید و کارفرمایان احتمالی را در توییتر دنبال کند.

موسسات معتبر کاریابی در سوئیس

دلایل مهم کار در سوئیس

در اینجا 10 دلیل مهم برای کار در سوئیس مطرح شده است:

پارامترشرح
پولپول وسیله مهمی برای بهبود سبک زندگی شما است. با اینکه سوئیس کشوری گران است. ساکنان زوریخ و ژنو بالاترین قدرت خرید در سطح جهان را پس از لوکزامبورگ دارند.
حضور شرکت های بزرگبه لطف شرکت هایی بین المللی فرصت های شغلی زیادی در سوئیس وجود دارد.
ثبات
سوئیس به طور مداوم جزء پابدارترین و امن ترین کشورهای جهان است.
اسکی
گردشگران از سراسر جهان همه ساله برای دیدن قطعه ای از بهشت به سوئیس میروند. این کشور دارای مناظر زیبایی برای ورزش های زمستانی است.
موقعیت مکانی
سوئیس یک توقفگاه برای پروازهایی است که از اروپا و بقیه شهرهای جهان انجام میشود. این دسترسی بهانه ای برای شرکت های بین المللی در سرمایه گذاری سوئیس است.
کیفیت زندگی
زوریخ قطب برتر اقتصادی و فرهنگی سوئیس است که در رتبه دوم قرار دارد. ژنو نیز در بین 10 کشور برتر قرار دارد.
محیط بین المللی
زبان انگلیسی در سوئیس یکی از زبان های رایج است. مهاجرین میتوانند به سرعت در این کشور سازگار شوند.
حمل و نقل
برخلاف اکثر دنیا، زندگی در سوئیس نیاز به خودرو ندارد. سوئیس دارای زیرساخت های شگفت انگیز حمل و نقل عمومی است.
مالیات
سوئیس یکی از مناسب ترین سیستم های مالیاتی جهان را دارد.
خوشبختی
سال گذشته سوئیس به عنوان دومین کشور شاد در جهان معرفی شد.

دلایل مهم کار در سوئیس

میانگین درآمد در سوئیس در سال 2024

میانگین درآمد در شهرهای مختلف سوئیس متفاوت است. در این قسمت میزان حقوق و درآمد را بطور میانگین در شهرهای مختلف سوئیس در سال 2024 بیان شده:

شهرمیانگین درآمد به فرانک
بازل11000CHF
برن10600CHF
زوریخ11400CHF
ژنو11200CHF
لوزان10800CHF
لوزرن10200CHF
وینترتور10400CHF

مقررات و شرایط کار در سوئیس

افراد متقاضی برای اشتغال در این کشور دو حالت پیش رو دارند که عبارتست از:

 • کار ضمن تحصیل در سوئیس
 • مهاجرت به سوئیس از طریق کار

کار ضمن تحصیل در سوئیس از مزیت های ویزای تحصیلی سوئیس می باشد که برای دانشجویان به منظور پوشش هزینه زندگی در سوئیس و آشنایی با بازار کار این کشور در خصوص اقامت پس از تحصیل در سوئیس است. میزان ساعات کاری در سوئیس برای دانشجویان بر اساس رشته تحصیلی پارت وقت می باشد. دلیل اصلی کار پارت وقت برای دانشجویان به منظور پوشش هزینه زندگی می باشد. محبوب ترین مشاغل دوره دانشجویی در سوئیس عبارتنداز:

 • مشاغل مرتبط با رشته های IT و کامپیوتر
 • مشاغل مرتبط با رشته های مهندسی
 • مشاغل مرتبط با رشته های فنی
 • مشاغل مرتبط با رشته حسابداری

در حال دوم افراد متقاضی می بایست برای کار در این کشور پیشنهاد کاری داشته باشند. داشتن پیشنهاد کار از یک کمپانی معتبر و یا کارفرمای شناخته شده در سوئیس، راهی برای مهاجرت از طریق کار می باشد. در هر دو حالت شرایط کار بسیار مطلوب می باشد و درآمد مناسبی دارد.

قوانین کار ضمن تحصیل در سوئیس برای دانشجویان

مدارک لازم برای ارسال به کارفرمای سوئیسی

اینکه فرد برای چه فرصت شغلی اقدام می نماید و رشته تحصیلی وی در چه زمینه ای می باشد تاثیر مستقیم بر روی مدارک مورد نیازی دارد که کارفرما از افراد مطالبه می کند. متقاضیان این مدارک را مستقیما برای کارفرما می فرستند یا در اختیار موسسات کاریابی قرار می دهند. لازم به ذکر است در خصوص تمامی مشاغل یک سری مدارک مشترک از افراد خواسته می شود که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

 • رزومه تحصیلی و کاری
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که فرد در رزومه خود به آن ها اشاره کرده از جمله مدرک تحصیلی و نامه کارفرمای پیشین
 • مدرک زبان انگلیسی به علاوه مدرک یکی از زبان های رسمی در سوئیس یعنی آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی
 • ترجمه رسمی گواهی عدم اعتیاد
 • ترجمه رسمی گواهی سلامت

شرایط کسب گواهی کار در سوئیس

گواهی و مجوز کار در کشور سوئیس 4 حالت دارد که عبارتنداز:

 • L Work Permission: این مجوز تنها یکسال معتبر میباشد که در موارد ویژه، متقاضیان قادر به تمدید خواهند بود
 • B Work Permission: افرادی که این گواهی را کسب می کنند، نمی توانند از ایالت مربوطه خارج شوند.
 • C Work Permission: این نوع مجوز برای متقاضیانی می باشد که بیش از 10 سال در سوئیس مستقر می باشند.
 • G Work Permission: این نوع مجوز کاری برای افرادی می باشد که در منطقه های مرزی زندگی می کنند.

قوانین مهاجرت به سوئیس

اخذ ویزای کار در سوئیس

شهروندان اتحادیه اروپا نیازی به ویزا برای کار کوتاه مدت یعنی کمتر از سه ماه در سوئیس ندارند. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا می توانند به سوئیس بیایند، به دنبال شغلی باشند و تا 3 ماه بدون نیاز به مجوز، کار کنند. این افراد اگر قصد دارند برای مدت بیش از 3 ماه اقامت داشته باشید، به اخذ مجوز اقامت نیاز دارند. برای به دست آوردن آن فرد به موارد زیر نیاز خواهد داشت:

 • کارت اقامت یا پاسپورت معتبر
 • گواهی اشتغال
 • بیمه بهداشت معتبر

علاقه مندان به مهاجرت به سوئیس همانطور که پیش تر ذکر شد به دلیل شرایط ایده آل زندگی در این کشور متعددند از همین رو موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در مقاله بالا اطلاعاتی در خصوص ویزای کاری سوئیس ارائه داد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

سوالات پرتکرار در خصوص کار در سوئیس

برای کار در سوئیس در سال 2024 اطلاع از موارد زیر الزامی است:

 • چرا کار در سوئیس برای ایرانیان حائز اهمیت است؟ زیرا کشور سوئیس پایگاه بزرگترین سازمان های بین المللی و نماینده حقوق بشر دنیا است. سوئیس کشوری با ثبات و دارای امنیت و با اقتصادی پایدار میباشد.
 • شرایط اقتصادی کشور سوئیس چگونه است؟ کشور سوئیس از ثروتمندترین کشورهای جهان و با نرخ بیکاری 2.1% است. در این کشور کیفیت زندگی بسیار بالاست. دستمزدهای زیاد و نرخ مالیات پایین، موجب می شود تا دانشجویان زیادی سودای رسیدن به تحصیل و کار در این کشور را در سر بپرورانند.
 • اقتصاد سوئیس بر چه پایه ایی استوار است؟ اقتصاد کشور سوئیس متاثر از بخش خدمات است. این کشور صنعت گردشگری پر رونقی دارد و شغل مهمانداری و هتلداری در سراسر کشور بازار کار خوبی دارد.
 • بهترین مشاغل در سوئیس کدامند؟ مشاغل مهم و اساسی در کشور سوئیس عبارتند از بانکداری، مهندسی، بیمه، IT و داروسازی و غیره در زوریخ سوئیس احتمال کاریابی در زمینه بانکداری و بیمه وجود دارد. برای کار حرفه ای در مواد شیمیایی یا داروها فرصت های شغلی بیشتر در بازل پیدا خواهد شد.
 • روال کاریابی از طریق موسسات کاریابی در سوئیس چگونه است؟ برخی موسسات کاریابی در سوئیس عبارتند ازACCA Consulting Weissen ، Darde and Lassocies،Bureau Logos AG و Az-Jobs.ch. اگر درخواست متقاضی موفقیت آمیز باشد، از او دعوت می شود تا در مصاحبه شرکت کند. در شرکت های کاریابی بزرگ، روال انتخاب ممکن است شامل تست های روان سنجی و مراکز ارزیابی باشد.
4.8/5 - (17 امتیاز)

8 دیدگاه برای “کار در سوئیس

 1. سیامک گفت:

  سلام. خسته نباشید.چه کسانی ملزم به ارائه داده های بیومتریک (عکس، اثرانگشت و …) در سفارت سوئیس هستند؟ و چقدر باید منتظر بود تا نتیجه بررسی داده های بیومتریک سفارت سوئیس برسه؟؟؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   تمام کسانی که قصد مهاجرت به سوئیس برای اولین بار رو دارند باید این تست ها رو بدن

 2. صفری گفت:

  سلام
  حقوق پایه برای معمار خارجی با مدرک لیسانس چقدر است؟ من یک پیشنهاد کاری دارم با مبلغ 5 هزار فرانک و ب من گفتن حقوق پایه 5 هزار فرانک هست. آیا درست است؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام این درآمد کمی برای یک معمار هست در سوئیس

 3. پروین گفت:

  با درود فراوان،
  سپاس از راهنمایی شما. لطفا در مورد اخذ ویزای کار برای ایرانی که جزء اتحادیه اروپا نیست نیز توضیح دهید، همچنین
  لطفا بفرمایید برای فردی که رشته اش مهندسی عمران با حدود شش سال سابقه کاری در( POGC) میباشد، متاهل و دارای یک فرزند هست ،چگونه میباشد.

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما شرایط راحتی دارد حتما باید از سوئدیس کارفرما به همراه دعوت نامه کاری داشته باشید

 4. داوودی گفت:

  با کار در سوئیس به طور میانگین چقدر درآمد خواهیم داشت؟ آیا میزان درآمد در این کشور از کشورهای دیگه حوزه شنگن بیشتره یا کمتر؟ و اینکه در این سوئیس چطور میشه با اقامت کاری اقامت دائم گرفت؟
  ممنون ار سایت خوبتون

  1. داوری گفت:

   سلام
   در خصوص درآمد ها ابتدا مقاله درآمد مهندسان در سوئیس رو مطالعه فرمائید اگر سوالی بود در خدمتتون هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *