مهاجرت کاری سوئیس

کار در سوئیس

کار در سوئیس

همواره کار در سوئیس به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا با زیبایی های خاص خود و اقتصادی پویا، آرزوی بسیاری از افرادی بوده که تمایل به مهاجرت دارند. با اینکه هزینه زندگی در سوئیس بالاست اما با کار در سوئیس میتوان به درآمد بالایی نیز رسید. رسیدن به کشور مورد علاقه طرفداران ورزش اسکی و طبیعت زیبای کوه های آلپ با ویزای کاری هدف بسیاری از افرادی است که دنبال بهترین های اروپا برای خود و خانواده خویش هستند.

کشور سوئیس مقر بزرگترین سازمانهای بین المللی و نماینده حقوق بشر دنیا و همچنین کشوری با ثبات و امنیت اقتصادی پایدار میباشد. نرخ بیکاری این کشور تنها 0.09% است که رقم بسیار پایینی می باشد باعث شده تا هر ساله خیل عظیم مهاجرین به این کشور سرازیر شوند. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده اطلاعاتی در خصوص کار در سوئیس بیان شده که امید است مطالعه آن مفید باشد. با مطالعه مقاله افراد می توانند پاسخ سوالات ذیل را به دست آورند:

 • شرایط کار در سوئیس به چه صورت است؟
 • روند اخر ویزای کاری سوئیس چیست؟
 • آیا فرصت کاری مناسب در سوئیس وجود دارد یا خیر؟

اینها سوالاتی است که برای پاسخ به آن پیشنهاد می شود این مقاله با دقت مطالعه گردد.

اینفوگرافیک کار در سوئیس

درباره کشور سوئیس

سوئیس کشوری است با اقتصاد پایدار، حقوق بالا، نرخ بیکاری کم و همچنین در حال حاضر این کشور مقصد بسیاری از شرکت های چند ملیتی می باشد. با جمعیت 8.5 میلیون نفر، سوئیس یک کشور نسبتا کوچک است. با وجود این و چالش های اخیر بحران اقتصادی، این کشور دارای یکی از باثبات ترین اقتصادهای جهان است که میزان بیکاری آن فقط 0.09% است و نرخ تورم آن در سال 2020 تنها 1.2% می باشد. با کیفیت عالی زندگی، دستمزد بالا و نرخ مالیات پایین، جای تعجب نیست که سوئیس به طور فزاینده ای مقصد بسیاری از فارغ التحصیلان جستجوی شغل باشد.

روند کار در سوئیس

بسیاری از کارگران خارجی، به خصوص افراد با مهارت زیاد، موفق به یافتن کار در سوئیس می شوند. با این حال، با یک بازار کار نسبتا کوچک، پیدا کردن کار برای فارغ التحصیلان خارجی می تواند دشوار باشد. رقابت در این زمینه بیشتر برای مشاغل شدید است. به خصوص اخیرا که کارفرمایان سوئیس شروع به حمایت از مردم محلی نسبت به کارگران بین المللی کرده اند.

نیروی کار بین المللی ممکن است در شهرهای بزرگ سوئیس مانند بازل، برن، ژنو، لوزان و زوریخ موفق تر از مناطق روستایی و شهرهای کوچکتر باشند. با این حال، زندگی در شهرهای سوئیس پرهزینه است و زوریخ و ژنو به طور پی در پی در میان گران ترین شهرهای جهان قرار دارند. اقتصاد سوئیس تحت تأثیر بخش خدمات است. سوئیس دارای یک صنعت گردشگری پر رونق است و شغل مهمانداری و هتلداری در سراسر کشور موجود است. کسانی که علاقه مند به اشتغال در بانکداری و بیمه هستند، احتمالا در زوریخ فرصت پیدا خواهند کرد و کسانی که برای کار حرفه ای در مواد شیمیایی یا داروها فرصت های شغلی در بازل پیدا خواهند کرد. محبوب ترین مشاغل برای فارغ التحصیلان در سوئیس، بانکداری، مهندسی، بیمه، IT و داروسازی می باشد.

بهترین مشاغل در سوئیس در سال 2020

در جدول ذیل بهترین مشاغل سوئیس در سال 2020 به لحاظ درآمد بیان شده اند:

مشاغل  میزان درآمد ماهیانه
متخصص اورولوژی 34.448 CHF فرانک
پزشک رادیولوژی 29.235 CHF فرانک
پزشک-دستگاه گوارش 26.697 CHF فرانک
متخصص مغز و اعصاب 25.458 CHF فرانک
پزشک podiatry 23.838 CHF فرانک
پزشک نفرولوژی 22.536 CHF فرانک
مدیر خدمات اتاق عمل 21.268 CHF فرانک
چشم پزشک 19.880 CHF فرانک

به طور میانگین فردی که در سوئیس کار میکند حدود 9507 CHF فرانک درآمد دارد که در حدود نصف این رقم با توجه به محل و سبک زندگی و تعداد افراد خانواده صرف پرداخت هزینه زندگی در سوئیس می شود.

کمبود نیروی کار ماهر در سوئیس

در حال حاضر سوئیس در زمینه های شغلی ذیل بازار کاری بهتری برای خارجیان دارد:

 • مهندسی
 • IT
 • خدمات مالی
 • داروسازی
 • صنعت مهمان داری و هتلداری

درخواست کار و کاریابی در سوئیس

برای درخواست شغل و اقامت در سوئیس فرد نیاز به یک رزومه، نامه و گواهینامه آموزشی خواهد داشت. لذا باید درخواست خود را به زبان آگهی شغلی شرکت بنویسد. زبان های رسمی سوئیس آلمان، فرانسوی یا ایتالیایی است و در غالب موارد آشنایی با زبان انگلیسی نیز برای فارغ التحصیلان فنی مهندسی کفایت می کند. رزومه ها نباید بیش از دو طرف A4 باشند و بیش از یک نامه را پوشش دهند. قرار دادن عکس در کنار رزومه کاری امری متعارف است. برخی موسسات کاریابی در سوئیس عبارتند از:

 • ACCA Consulting Weissen
 • Darde and Lassocies
 • Bureau Logos AG
 • Az-Jobs.ch

اگر درخواست فرد موفق باشد، از وی دعوت می شود تا در مصاحبه شرکت کند. در شرکت های بزرگتر، فرآیند انتخاب ممکن است شامل تست های روان سنجی و مراکز ارزیابی باشد. حضور در موسسات و سایت های کاریابی که در این زمینه فعالیت دارند نیز می تواند به متقاضی در رسیدن به کار کمک شایانی نماید. به عنوان مثال وی می تواند به سایت هایی مانند LinkedIn بپیوندید و کارفرمایان احتمالی را در توییتر دنبال کند. درخواست کار و کاریابی در سوئیس

دلایل مهم کار در سوئیس

در اینجا 10 دلیل مهم برای کار در سوئیس مطرح شده است:

پارامتر شرح
پول پول وسیله مهمی برای بهبود سبک زندگی شما است. با اینکه سوئیس کشوری گران است. ساکنان زوریخ و ژنو بالاترین قدرت خرید در سطح جهان را پس از لوکزامبورگ دارند.
حضور شرکت های بزرگ به لطف شرکت هایی بین المللی فرصت های شغلی زیادی در سوئیس وجود دارد.
ثبات
سوئیس به طور مداوم جزء پابدارترین و امن ترین کشورهای جهان است.
اسکی
گردشگران از سراسر جهان همه ساله برای دیدن قطعه ای از بهشت به سوئیس میروند. این کشور دارای مناظر زیبایی برای ورزش های زمستانی است.
موقعیت مکانی
سوئیس یک توقفگاه برای پروازهایی است که از اروپا و بقیه شهرهای جهان انجام میشود. این دسترسی بهانه ای برای شرکت های بین المللی در سرمایه گذاری سوئیس است.
کیفیت زندگی
زوریخ قطب برتر اقتصادی و فرهنگی سوئیس است که در رتبه دوم قرار دارد. ژنو نیز در بین 10 کشور برتر قرار دارد.
محیط بین المللی
زبان انگلیسی در سوئیس یکی از زبان های رایج است. مهاجرین میتوانند به سرعت در این کشور سازگار شوند.
حمل و نقل
برخلاف اکثر دنیا، زندگی در سوئیس نیاز به خودرو ندارد. سوئیس دارای زیرساخت های شگفت انگیز حمل و نقل عمومی است.
مالیات
سوئیس یکی از مناسب ترین سیستم های مالیاتی جهان را دارد.
خوشبختی
سال گذشته سوئیس به عنوان دومین کشور شاد در جهان معرفی شد.

میانگین درآمد در سوئیس در سال 2020

میانگین درآمد در شهرهای مختلف سوئیس متفاوت است. در این قسمت میزان حقوق و درآمد را بطور میانگین در شهرهای مختلف سوئیس در سال 2020 بیان شده:

شهر میانگین درآمد
لوزان 9.939 CHF فرانک
لوگانو 92.020 CHF فرانک
لوزرن 9.395 CHF فرانک
سنت گالن 9.193 CHF فرانک
وینترتور 9.566 CHF فرانک
زوریخ 10.469 CHF فرانک

مدارک لازم برای ارسال به کارفرمای سوئیسی

اینکه فرد برای چه فرصت شغلی ای اقدام می نماید و رشته تحصیلی وی در چه زمینه ای می باشد تاثیر مستقیم بر روی مدارک مورد نیازی دارد که کارفرما از افراد مطالبه می کند. متقاضیان این مدارک را مستقیما برای کارفرما می فرستند یا در اختیار موسسات کاریابی قرار می دهند. لازم به ذکر است در خصوص تمامی مشاغل یک سری مدارک مشترک از افراد خواسته می شود که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

 • رزومه تحصیلی و کاری
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که فرد در رزومه خود به آن ها اشاره کرده از جمله مدرک تحصیلی و نامه کارفرمای پیشین
 • مدرک زبان انگلیسی به علاوه مدرک یکی از زبان های رسمی در سوئیس یعنی آلمانی٬ فرانسوی و ایتالیایی
 • ترجمه رسمی گواهی عدم اعتیاد
 • ترجمه رسمی گواهی سلامت

اخذ ویزای کار در سوئیس

شهروندان اتحادیه اروپا نیازی به ویزا برای کار کوتاه مدت یعنی کمتر از سه ماه در سوئیس ندارند. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا می توانند به سوئیس بیایند، به دنبال شغلی باشند و تا 3 ماه بدون نیاز به مجوز، کار کنند. این افراد اگر قصد دارند برای مدت بیش از 3 ماه اقامت داشته باشید، به اخذ مجوز اقامت نیاز دارند. برای به دست آوردن آن فرد به موارد زیر نیاز خواهد داشت:

 • کارت اقامت یا پاسپورت معتبر
 • گواهی اشتغال
 • بیمه بهداشت معتبر 

علاقه مندان به مهاجرت به سوئیس همانطور که پیش تر ذکر شد به دلیل شرایط ایده آل زندگی در این کشور متعددند از همین رو موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در مقاله بالا اطلاعاتی در خصوص ویزای کاری سوئیس ارائه داد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

سوالات پرتکرار در خصوص کار در سوئیس

برای کار در سوئیس در سال 2020 اطلاع از موارد زیر الزامی است:

 • چرا کار در سوئیس برای ایرانیان حائز اهمیت است؟ زیرا کشور سوئیس پایگاه بزرگترین سازمان های بین المللی و نماینده حقوق بشر دنیا است. سوئیس کشوری با ثبات و دارای امنیت و با اقتصادی پایدار میباشد.
 • شرایط اقتصادی کشور سوئیس چگونه است؟ کشور سوئیس از ثروتمندترین کشورهای جهان و با نرخ بیکاری 2.4% است. در این کشور کیفیت زندگی بسیار بالاست. دستمزدهای زیاد و نرخ مالیات پایین، موجب می شود تا دانشجویان زیادی سودای رسیدن به تحصیل و کار در این کشور را در سر بپرورانند.
 • اقتصاد سوئیس بر چه پایه ایی استوار است؟ اقتصاد کشور سوئیس متاثر از بخش خدمات است. این کشور صنعت گردشگری پر رونقی دارد و شغل مهمانداری و هتلداری در سراسر کشور بازار کار خوبی دارد.
 • بهترین مشاغل در سوئیس کدامند؟ مشاغل مهم و اساسی در کشور سوئیس عبارتند از بانکداری، مهندسی، بیمه، IT و داروسازی و… در زوریخ سوئیس احتمال کاریابی در زمینه بانکداری و بیمه وجود دارد. برای کار حرفه ای در مواد شیمیایی یا داروها فرصت های شغلی بیشتر در بازل پیدا خواهد شد.
 • روال کاریابی از طریق موسسات کاریابی در سوئیس چگونه است؟ برخی موسسات کاریابی در سوئیس عبارتند ازACCA Consulting Weissen ، Darde and Lassocies،Bureau Logos AG و Az-Jobs.ch. اگر درخواست متقاضی موفقیت آمیز باشد، از او دعوت می شود تا در مصاحبه شرکت کند. در شرکت های کاریابی بزرگ، روال انتخاب ممکن است شامل تست های روان سنجی و مراکز ارزیابی باشد.

3 دیدگاه برای “کار در سوئیس

 1. پروین گفت:

  با درود فراوان،
  سپاس از راهنمایی شما. لطفا در مورد اخذ ویزای کار برای ایرانی که جزء اتحادیه اروپا نیست نیز توضیح دهید، همچنین
  لطفا بفرمایید برای فردی که رشته اش مهندسی عمران با حدود شش سال سابقه کاری در( POGC) میباشد، متاهل و دارای یک فرزند هست ،چگونه میباشد.

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما شرایط راحتی دارد حتما باید از سوئدیس کارفرما به همراه دعوت نامه کاری داشته باشید

 2. داوری گفت:

  با کار در سوئیس به طور میانگین چقدر درآمد خواهیم داشت؟ آیا میزان درآمد در این کشور از کشورهای دیگه حوزه شنگن بیشتره یا کمتر؟ و اینکه در این سوئیس چطور میشه با اقامت کاری اقامت دائم گرفت؟
  ممنون ار سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *