مهاجرت کاری فرانسه

کار در فرانسه برای ایرانیان

کار در فرانسه برای ایرانیان

فرانسه کشوری پهناور در بخش غربی اروپا واقع شده است و کار در فرانسه برای ایرانیان و اخذ ویزای کاری این کشور به راحتی اتفاق نمی افتد. چرا که آمار بیکاری در فرانسه در سال 2021 حدود 8.8% است. یعنی عملا تنها در شهرهای بزرگی چون پاریس شانس پیدا کردن شغل وجود دارد. در همین شهرها نیز لازمه استخدام شدن تسلط کامل به زبان فرانسوی در کنار مهارت های شغلی است. بسیاری از اقتصاددانان فرانسه را پنجمین اقتصاد برتر جهان می‌دانند که در تاسیس اتحادیه اروپا از جمله کشورهای پیشرو بوده است. کشور فرانسه با نظر به هدفمند بودن نظام اقتصادی و برنامه ریزی های دقیق بلند مدت دولتی بسیار پر رونق است و درآمدها متناسب با هزینه ها می باشند.

کار در موسسات مالی و حسابداری و شرکت های بیمه بخش مهمی از اقتصاد فرانسه است. این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، جستاری است برای پاسخگویی به سوالات زیر:

 • آیا بازار کار فرانسه برای ایرانیان فرصت شغلی مناسبی دارد؟
 • روش های کاریابی در فرانسه برای ایرانیان کدام است؟
 • نحوه اخذ و مدارک لازم برای درخواست ویزای کار فرانسه در سال 2021 چیست؟

شرایط بازار کار فرانسه برای ایرانیان در سال 2021

فرانسه در سال 2021 می تواند به بازار کار مطمئن و خوبی برای خارجی ها محسوب شود. آیا در وضعیت کنونی شرایط کار در فرانسه مطلوب ایرانیان نیز می باشد؟ برای اطلاع از این امر، شرایط بازار کار فرانسه در سال 2021 بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده توسط دولت فرانسه بدین شرح است:

 • افزایش 10% مشاغل تمام وقت در نیمه اول سال 2021
 • بالاترین پیشنهاد شغلی (290000 فرصت شغلی) در Ile-de-France جایی که پایتخت فرانسه قرار دارد و در مرتبه بعدی نیز منطقه Auvergne-Rhone-Alpes می باشد جایی که لیون، گرنوبل و سنت تین با 219000 کمبود شغلی مواجه است.
 • 4 میلیون شغل موجود در طی دوره 3 ماهه در پایان سال
 • بالاترین نیازهای شغلی در فرانسه در بخش هایی شامل خرده فروشی، عمده فروشی، صنعت رستوران و کاترینگ، معماری و مهندسی، مشاغل خدماتی و دفتری، ساخت و ساز، آموزش و املاک، کارگران تمیزکننده و مهندسان نرم افزار می باشد.

ویزای کار جهت کار در فرانسه برای ایرانیان

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشور سوئیس و ایالات متحده آمریکا اجازه دارند که بدون نیاز به دریافت ویزای کاری در کشور فرانسه کار کنند. این افراد می توانند برای اعضای خانواده خود شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال اقامت فرانسه را بدون نیاز به طی مراحل قانونی و پیچیده دریافت کنند. بهترین راه برای دریافت ویزای کاری فرانسه برای افرادی که شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند دریافت دعوت نامه از سوی کارفرما فرانسوی می باشد. برای مشاغلی که کمتر از 90 روز اقامت احتیاج دارند ویزای اقامت کوتاه مدت شنگن با تایید ادارات محلی وزارت کار فرانسه DIRECCTE ارائه می شود که مدت 3 ماه اعتبار دارد و برای دریافت آن باید از طریق کنسولگری فرانسه اقدام کرد. برای آشنایی با شرایط ویزای کار فرانسه در سال 2021، لطفا جدول زیر مشاهده شود:

آیتم شرح
عنوان ویزا ویزای کار فرانسه (کوتاه مدت و بلند مدت)
شرط اخذ ویزا برخورداری از پیشنهاد کار
مرجع رسیدگی و تایید درخواست اداره محلی وزارت کار فرانسه DIRECCTE و اداره مهاجرت فرانسه یا OFII
مرجع صدور ویزا کنسولگری فرانسه
مدت اعتبار بسته به قرارداد کاری
هزینه درخواست $100 (دلار آمریکا)
امکان تمدید ویزا وجود دارد

ویزای کار جهت کار در فرانسه برای ایرانیان

مدارک ویزای کار در فرانسه برای ایرانیان

ویزای کاری کشور فرانسه و ویزای اقامت این کشور چهار سال صادر می شود و برای دریافت آن مجموعه‌ای از مدارک و شرایط مورد نیاز است. ویزای کاری فرانسه با رعایت شرایط و ضوابط مشخص می‌تواند پس از مدتی برای متقاضیان به ویزای اقامت دائم این کشور تبدیل شود. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری فرانسه در سال 2021 در لیست زیر برای راهنمایی بهتر نگارش شده است:

 • مدرک لیسانس یا بالاتر همراه با ترجمه رسمی و ریز نمرات
 • ارائه رزومه شخصی و کاری مرتبط
 • ارائه گواهی اثبات تسلط به زبان انگلیسی و فرانسوی
 • مدارک اثبات تمکن مالی مثل گواهی گردش 6 ماهه حساب
 • اثبات مهارت و تخصص وقتی که مهاجرت کاری تخصصی باشد
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به بررسی درخواست صدور ویزا

اخذ کارت آبی فرانسه برای ایرانیان

کارگران ماهر و بسیار متخصص می‌توانند از کارت آبی اتحادیه اروپا استفاده کنند و مدت 1 تا 3 سال را در کشورهای حوزه اتحادیه اروپا کار کنند. کارگران واجد شرایط برای دریافت کارت آبی باید تحصیلات مرتبط با شغل مورد بحث و حداقل 5 سال تجربه حرفه ای کاری داشته باشند. درآمد کارگران ماهری که از طریق ویزای تخصص کارت آبی به فرانسه مهاجرت می کنند تا 50% بیشتر از سرانه درآمد در کشور فرانسه است. با دریافت ویزای کاری فرانسه می توان بعد از 18 ماه در سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا نیز کار کرد.

بررسی راه های یافتن کار در فرانسه برای ایرانیان

یافتن شغل مناسب در فرانسه از طریق روزنامه های ملی و محلی یا آژانس های کاریابی و استخدام ممکن است. استفاده از موسسات کاریابی معتبر با توجه به دانش اطلاعاتی گسترده از تمام کارگران و کارفرمایان انتخاب عاقلانه تر می باشد که سریع تر به نتیجه خواهد رسید. موسسات کاریابی متعددی در فرانسه مشغول به کار هستند که از معتبرترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • APEG
 • Emploiannonces
 • pole Employ France

برای کار در بیشتر موسسات و شرکت های فرانسوی تسلط به زبان رسمی از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما برخی از شرکت های چند ملیت هستند که به زبان انگلیسی استخدام می‌کنند. متقاضیان باید رزومه کاری دقیق و سطح بالایی از خود تهیه کنند که شامل تمام اطلاعات مورد نیاز و سوابق کار باشد. در رزومه کاری اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، وضعیت تاهل، تلفن تماس، وضعیت تسلط به زبان و تمام سوابق کاری باید دقیق نگارش شود. یافتن کار در فرانسه برای ایرانیان با ارائه یک رزومه کاری سطح بالا می تواند سرعت بگیرد زیرا یافتن شغل به زبان انگلیسی در فرانسه بسیار رقابتی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به فرانسه از طریق کار و یا هزینه زندگی در فرانسه می توان با کارشناسان متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفت.

سوالات متداول در خصوص کار در فرانسه برای ایرانیان

ایرانیانی که تمایل به کار در فرانسه دارند سوالات زیر را مطرح می نمایند:

 • شرایط بازار کار در فرانسه برای ایرانیان چیست؟ از سال 2018 بحران نیروی کار در این کشور بوده و میزان افزایش درآمد در این کشور 10% بوده است.
 • بیشترین نیاز بازار کار در فرانسه چیست؟ خرده و عمده فروشی، مهندسی، رستوران ها، مشاغل خدماتی و دفتری، آموزش و ساخت و ساز.
 • شرایط ویزای کار فرانسه برای ایرانی ها چیست؟ داشتن پیشنهاد شغلی با درآمدی مشخص از عوامل پر اهمیت در خصوص اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می باشد.
 • مدارک لازم برای کار در فرانسه چیست؟ حداقل مدرک لیسانس، دانش زبان فرانسوی، گواهی سوابق کاری، پرداخت هزینه صدور ویزا.
 • معتبرترین موسسات کاریابی در فرانسه کدام اند؟ APEG ،Emploiannonces و pole Employ France از موسسات معتبر کاریابی در فرانسه برای ایرانی ها می باشد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.