مهاجرت کاری فرانسه

کار در فرانسه

کار در فرانسه

کار در فرانسه از موضوعاتی است که مورد توجه متقاضیان مهاجرت قرار دارد، زیرا اخذ ویزای کار یکی از کم هزینه ترین و آسانترین راه ها می باشد. فرانسه از جمله کشورهایی است که به صورت مستقیم تنها با ارائه دعوت نامه شغلی برای فرد ویزای کار صادر می نماید ولی راه هایی وجود دارد که به راحتی بتوان اقامت این کشور را بدون دعوتنامه شغلی به دست آورد و مشغول به کار شد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر علم مهاجرتی خود به ارائه اطلاعاتی راجع به کار در فرانسه پرداخته اند که امید است مطالعه آن مفید واقع گردد. در این مقاله می توان پاسخ پرسش های ذیل را بدست آورد:

 • شرایط کار، بازار کار و حداقل دستمزد در فرانسه برای متقاضیان کار چگونه است؟
 • نحوه اخذ ویزای کار فرانسه و کاریابی در این کشور چگونه است؟
 • آیا امکان اخذ ویزای کار بدون دعوتنامه شغلی در این کشور وجود دارد؟
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری کشور فرانسه چیست؟

کار در فرانسه برای ایرانیان در سال 2020

متقاضیانی که خارج از اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سوئیس می باشند که قصد کار در کشور فرانسه را دارند، می بایست از مجوز ورود در ابتدای امر بهره مند شوند که در واقع مهاجرت به فرانسه از طریق کار و مجوز ورود توسط یک کارفرما صادر می گردد. به مجوزی که توسط کارفرما صادر می گردد پیشنهاد کاری یا دعوت نامه کاری (Job offer) گفته می شود. ارائه دعوت نامه کاری از قوانین خاصی برخوردار می باشد که شهروندان خارج از اتحادیه اروپا از این قانون مستثنی نمی باشند.

قوانین کاری در اتحادیه اروپا در سال 2020 بدین صورت می باشد که شهروندان اتحادیه اروپا در اولویت نسبت به متقاضیان ملل دیگر می باشند. قانونی در باب آگهی کار در کشور فرانسه و اتحادیه اروپا به مدت زمان 6 ماه وجود دارد که می بایست مورد توجه متقاضیان اخذ ویزای کار قرار بگیرد. Work permit یا همان اجازه اقامت از طریق کار یکی از اصلی ترین پارامترهای کار در کشور فرانسه می باشد که برای شهروندان ملل کشورهای مختلف متفاوت می باشد. مجوز کار به طور مستقیم با وضعیت اقامت در فرانسه ارتباط دارد.

اینفوگرافیک کار در فرانسه

وضعیت کار در فرانسه در سال 2020

فرانسه عنوان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان را به خود اختصاص داده است و همچنین هر ساله قصد دارد وضعیت اشتغال این کشور را برای ورود مهاجران فراهم نماید. در پایتخت این کشور، پاریس می توان وضعیت بهتری برای کار داشت. متوسط حقوق در شهر پاریس در سال 2020 حدود 3514€ (یورو) در ماه می باشد و در شهرهای دیگر نیز حداقل حقوق 2700€ (یورو) در ماه است. حداقل ساعت کاری در فرانسه 35 ساعت در هفته است و این امکان وجود دارد که کارمندی از اضافه کاری نیز برای افزایش حقوق خود استفاده نماید.

مطابق آخرین آمارها از سال 2020، میانگین درآمد مشاغل در فرانسه در حدود 3514€ (یورو) در ماه می باشد. حداقل سطح درآمد فرانسوی ها در حدود €1352 (یورو) و حداکثر درآمد فرانسوی ها در حدود €10057 (یورو) در ماه برآورد می شود. متقاضیان کار در کشور فرانسه می توانند در جدول زیر با سطح درآمد مشاغل در فرانسه آشنا شوند:

عنوان شغلی میانگین درآمد
حسابدار 3296€
معمار 4447€
مهندس زیست پزشکی 4216€
صندوقدار 2620€
سرآشپز 3999€
مدیر اجرایی 11139€
مدیر مالی 9989€
مهندس عمران 4420€
تکنسین کامپیوتر 3626€
دندانپزشک 11873€
برنامه نویس/ توسعه گر 4229€
مهندس برق 4827€
معلم مدرسه ابتدایی 3477€
مدیر کل 8561€
مدیر هتل 7330€
روزنامه نگار 4637€
پرستار 3684€
داروساز 5657€
عکاس 3269€
خلبان 5613€
پذیرشگر 3363€
مدیر فروش 7811€
منشی 2540€
معلم 3203€
گوینده 2947€

شرایط کار در فرانسه

بازار کار فرانسه درحال احیاء و رونق مجدد بوده و ظاهرا اقتصاد فرانسه درحال بلند شدن از خاکسترهای خود و روییدن مجدد می باشد. جالب است بدانید که نرخ بیکاری کشور فرانسه در نیمه اول سال 2020 تا 7.8% کاهش یافته است. این پایین ترین سطح بیکاری از 3 ماه قبل تا دسامبر سال 2008 می باشد! این یعنی اینکه متقاضیان با انتخاب فرانسه برای کاریابی و اخذ اقامت اروپایی آینده خوبی را برای خود رقم می زنند:

نرخ بیکاری در فرانسه

متقاضیانی که قصد کار بیش از 90 روز در این کشور را دارند می بایست علاوه بر دعوت نامه کاری، درخواست ویزای کار طولانی مدت در فرانسه را ارائه دهند. قرارداد کاری می بایست توسط کارفرما به اداره محلی وزارت کار فرانسه ارسال گردد. درصوتی که هر یک از اعضای خانواده با شخص متقاضی همراه باشند، پس از آن، کارفرما باید همزمان یک فرایند همراه با اعضای خانواده را آغاز نماید. در تلاش برای جذب بیشتر متقاضیان بین المللی، دولت فرانسه راه های ساده تر برای به دست آوردن مجوز کار خاص برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا/ EEA/ سوئیس، ارائه داده است که مجوز “استعدادهای برتر” یکی از این راه ها است. این مجوز در حال حاضر شامل مواد زیر است:

 • فارغ التحصیلان ماهر
 • کارکنان یک شرکت نوآورانه
 • کارگران بسیار ماهر (دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا)
 • کارکنان در “مأموریت” با یک قرارداد کاری فرانسوی
 • محققان/ دانشمندان
 • قهرمان یک پروژه اقتصادی نوآورانه
 • سرمایه گذاران اقتصادی یا مالی
 • نمایندگان شرکت
 • هنرمندان

حداقل حقوق در فرانسه

نکته مهمی که در خصوص مهاجرت کاری فرانسه وجود دارد این است که قبل از هر اقدامی باید بررسی نمائید که حداقل حقوق شما در فرانسه به چه صورت است. بررسی نرخ حقوق و دستمزد در سال های متفاوت می تواند یک دید کلی را به شما برای اخذ ویزای کاری این کشور دهد. به همین دلیل در جدول ذیل سعی نموده ایم نرخ حقوق و دستمزد را در سال های مختلف بررسی نمائیم:

حداقل دستمزد در سال های متوالی نرخ دستمزد به یورو نرخ دستمزد به دلار
2020 1521.2€ 1741.8$
2019 1498.5€ 1797.1$
2018 1480.3€ 1560.4$
2017 1466.6€ 1596.7$
2016 1457.5€ 1769.6$
2015 1445.4€ 1993.3$
2014 1430.2€ 1887.0$

هزینه زندگی در فرانسه در سال 2020

هزینه زندگی در فرانسه در سال 2020 در مقایسه با برخی از کشورهای معروف اروپایی نسبتا ارزان است. اما در مقایسه با ایران خیلی بالا است. این هزینه ها در فرانسه 87.38% بالاتر از ایران است. اجاره خانه در فرانسه نیز 88.03% بالاتر از ایران است. جزئیات این هزینه ها در سال 2020 را می توان در جدول زیر مشاهده کرد:

عنوان هزینه مبلغ به یورو (€)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت 13.00€
شیر 1 لیتر 0.97€
یک عدد نان سفید 500 گرمی 1.31€
یک کیلو سینه مرغ 10.63€
یک کیلو گوشت گاو 15.94€
آب (بطری 1.5 لیتری) 0.62€
هزینه حمل و نقل ماهانه 51.00€
1 لیتر بنزین 1.47€
خدمات شهری برای آپارتمان 85 متر مربعی 140.61€
1 دقیقه مکالمه تلفنی 0.17€
اینترنت پرسرعت 27.04€
آپارتمان 1 خواب درون شهری 663.24€
آپارتمان 1 خواب برون شهری 518.23€

در شرایط کنونی، متوسط هزینه زندگی در فرانسه حدود 1500€ (یورو) می باشد. همان طوری که در نمودار پایین هم مشاهده می شود، هزینه خواروبار یا هزینه خرید از بازار بیشترین بخش از هزینه های زندگی افراد را در کشور فرانسه تشکیل می دهد. اما این بدان معنا نیست که اجاره خانه در فرانسه پایین است، بلکه اجاره خانه در کشور فرانسه با متوسط هزینه 800€ تا 1200€ (یورویی) مستقلا از جمله هزینه های بالای زندگی در فرانسه 2020 محسوب می شود:

توزیع هزینه های زندگی در فرانسه

کار در فرانسه بدون دعوتنامه شغلی

راه های دیگری برای ورود به کشور فرانسه و مشغول به کار شدن بدون ارائه دعوتنامه شغلی وجود دارد. به طور مثال فرد می تواند از طریق اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و یا تحصیل زبان در فرانسه اقامت این کشور را به دست آورد و این اقامت به وی امکان کار را در طول تحصیل می دهد و همچنین می تواند بعد از اتمام تحصیل خود ویزای جست و جوی کار را در این کشور دریافت کند و در صورت یافتن کار اقامت بلند خود را در فرانسه دریافت نماید. فرد در حین تحصیل در مقطع لیسانس متقاضی 10 ساعت در هفته اجازه کار قانونی دارد، در مقطع فوق لیسانس نیز 20 ساعت در هفته می تواند اجازه کار را دریافت نماید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری فرانسه

همانند سایر ویزاهای فرانسوی، ویزای کاری فرانسه هم دارای مراحل مختلفی است که باید متقاضیان این مراحل را به دقت پشت سر بگذارند. از این روی، درخواست ویزای کار فرانسه در سال 2020 به شرح زیر می باشد:

مراحل شرح
مرحله اول داشتن پیشنهاد کار
مرحله دوم ارتباط کارفرما با اداره مهاجرت فرانسه یا OFII به آدرس www.ofli.fr
مرحله سوم

ارسال نامه توسط OFII به کنسولگری فرانسه مبنی بر تایید یا رد صدور ویزای کار
(در واقع پس از دریافت این نامه توسط کنسولگری، متقاضی می تواند شخصا به بخش ویزای سفارت مراجعه نماید)
مرحله چهارم اخذ ویزای کار فرانسه

مدارک لازم برای درخواست ویزای کاری کشور فرانسه (اقامت بلند مدت) بدین شرح است:

 • فرم درخواست اقامت بلند مدت امضاء و تکمیل شده به همراه یک عکس شناسائی الصاقی
 • فرم OFII امضاء و کامل شده
 • کپی از قرارداد کار امضاء شده و تاییدی توسط اداره محلی وزارت کار فرانسه DIRECCTE
 • پاسپورت (معتبر برای مدت حداقل 3 ماه پس از تاریخ برگشت) + فوتوکپی از صفحه عکس پاسپورت
 • فوتوکپی هایی از ویزای شنگن قبلی (در صورت وجود)
 • پروازهای رزرو شده
 • نامه بازگشت پیش پرداختی همراه با آدرس متقاضی جهت برگشت پاسپورت
 • هزینه ویزای اقامت بلند مدت (پرداخت توسط ETPOS)

کار در فرانسه بدون دعوتنامه شغلی

نحوه کاریابی در بازار کار فرانسه

مطابق پیش بینی های انجام شده آمار بیکاری در فرانسه افزایش پیدا خواهد کرد در واقع طبق اطلاعاتی که در فوریه سال 2020 بیان گردید تا سال 2021 نیز همچنان آمار بیکاری در فرانسه روند رو به افزایش خود را ادامه خواهد داد و حتی به 17.90% خواهد رسید. در این شرایط باید توجه شود که بر خلاف کشورهایی مثل هلند در فرانسه تنها با داشتن مهارتهای زبان فرانسوی می توان شغلی پیدا کرد و زبان انگلیسی به تنهایی کفایت نمی کند. کالج زبان در فرانسه، از جمله پارامترهایی حیاتی است که به افراد کمک می کند سریع تر شرایط لازم برای پیدا کردن شغل را پیدا کنند.

موسسات کاریابی در فرانسه

دانشجویان در فرانسه غالبا پس از فارغ التحصیلی توسط دانشگاه به شرکت های مختلف معرفی می شوند. اما کسانی که مستقیما قصد دارند ویزای کاری اخذ کنند و زمانی را برای تحصیل در فرانسه صرف نمی کنند با مشکل بزرگی مواجه هستند. این مشکل در واقع دشواری ارتباط با کارفرما می باشد منتهی موسسات و سایت های کاریابی مختلف در فرانسه این مسئله را حل کرده اند که در ادامه به معروف ترین آن ها اشاره می شود:

رنکینگ نام سایت کاریابی
1 Monster
2 Keljobs
3 Apec
4 Indeed
5 Jobijoba

همان طور که گفته شد از اصلی ترین پارامترهای مربوطه به شغل در این کشور، دانستن زبان فرانسه میباشد که در این باب فراگیری زبان فرانسه در کشور فرانسه پیشنهاد میشود و همچنین فراهم کردن دعوت نامه کاری یا پیشنهاد کاری اهمیت بالایی دارد که می بایست توسط شخص متقاضی و کارفرما انجام گیرد. اکثر مواقع دیده شده که افراد به راحتی کارفرما از کشوری پیدا نمی کنند. در این زمینه کشورهای صنعتی مثل آلمان در اروپا وجود دارند که به افراد بدون مدرک زبان و بدون کارفرما، ویزای جستجوی کار آلمان را ارائه میدهند، متقاضیان این امر می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گفتگو کرده و از جدیدترین قوانین مهاجرتی در این خصوص با خبر شوند.

سوالات پرتکرار در خصوص کار در فرانسه

متقاضیان اخذ شغل در فرانسه 2020 موارد زیر را مورد مطالعه قرار می دهند:

 • شرایط کار در فرانسه برای ایرانی ها به چه صورت است؟ شهروندان ایرانی در خصوص مهاجرت کاری به این کشور باید پیشنهاد کاری از یک کارفرما داشته باشند.
 • وضعیت کار در فرانسه به چه صورت است؟ کشور فرانسه عنوان پنجمین اقتصاد دنیا را به خود اختصاص داده است که در حال حاضر پاریس شرایط کاری بهتری دارد.
 • میانگین حقوق در کشور فرانسه چقدر است؟ متوسط حقوق در شهر پاریس به میزان €169 و در شهرهای دیگر به میزان €1500 (یورو) میباشد.
 • مدارک لازم برای ویزای کاری فرانسه چیست؟ داشتن پیشنهاد کاری، مدارک تحصیلی معتبر، سوابق کاری و دانش زبان فرانسوی.
 • بهترین طرق برای مهاجرت به فرانسه به چه صورت است؟ در حال حاضر یکی از برترین طرق مهاجرت به این کشور از طریق ویزای تحصیلی می باشد که افراد پس از تحصیل می توانند وارد بازار کار شوند.

19 دیدگاه برای “کار در فرانسه

 1. sohrab گفت:

  ویزای جست و جوی کار ظاهرا نداره؟

  1. داوری گفت:

   بله کشورهای آلمان و اتریش در اروپا این ویزا رو دارن

 2. سعید گفت:

  آیا در فرانسه شرکت های کاریابی هم فعالیت دارند؟

  1. داوری گفت:

   بله در این خصوص مقاله موسسات کاریابی در فرانسه در سال 2019رو مطالعه نمایید

 3. مهسا شهبازی گفت:

  شرایط کار برای رشته مهندسی نرم افزار چطور است؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   در این زمینه کار در فرانسه خوبه به شرط اینکه دعوتنامه کاری داشته باشید

 4. ali ram گفت:

  بابت مطلب پر بارتون تشکر میکنم اگه امکانش هست راجه به وضعیت کاری در کشو آلمان هم مطلب بذارید.

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   در این خصوص مقاله کار در آلمان رو مطالعه کنید

 5. حسین گفت:

  آیا میشه با دوره ی زبان فرانسوی اقدام کرد بعد کار کرد؟

  1. داوری گفت:

   بله این امکان وجود داره

 6. عادل گفت:

  تحصیل در فرانسه چقدر خرجشه؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   در این خصوص هزینه تحصیل در فرانسه رو مطالعه فرمائید

 7. صبا صابری گفت:

  سلام
  لطفا ویزای تحصیلی فرانسه توضیح دهید.
  ممنون از اطلاعات خوبتون

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   در این خصوص مقاله ویزای تحصیلی فرانسه رو مطالعه نمایید

 8. mani گفت:

  با سلام و احترام من 32 ساله و 7 سال در زمینه معماری تجربه کاری حرفه ای دارم ایا این کشور برای مهاجرت برای من گزینه مناسبی هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام و دورد
   اگر دعوتنامه کاری این کشور رو داشته باشید گزینه مناسبی محسوب میشه

 9. امیرمسعود صادقی گفت:

  نرخ بیکاری در این کشور بالاس

 10. محمد رسایی گفت:

  شرایط دورکاری برای کارفرمای فرانسوی چیه؟

  1. داوری گفت:

   یه همچین چیزی وجود نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *