مهاجرت کاری لیتوانی

کار در لیتوانی

work-in-lithuania
Rate this post

هدف از نگارش این مقاله اطلاعاتی در باب کار در لیتوانی است که برای بسیاری از هموطن های ما سوال است که چکونه می توان در یک کشور خارجی مشغول به کار شد. همان طور که می دانید مهاجرت از طریق کار و اخذ اقامت یکی از برترین راه مهاجرت شناخته شده است. درآمدزایی یکی از پهن مثبت مهاجرت از طریق کار است. اما دراین میان سوال های در باب بهترین کشور برای مهاجرت کاری به وجود می آید. آیا لیتوانی می تواند مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری باشد؟ موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این امکان را برای شما به وجود آورده است. با همکاری وکیل مهاجرت وکارشناس متقاضیان بتوانند از شرایط مهاجرت آگاهی کامل یابند.

معرفی لیتوانی

کشور لیتوانی در شمال شرقی اروپا واقع شده است. لیتوانی به همسایگی لتونی، بلاروس، لهستان، روسیه می باشد. لیتوانی بزرگ و جنوبی ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپا است. ویلنیوس پایتخت جمهوری لیتوانی است. وارد شدن لیتوانی به معاهده شنگن در سال 2007 صورت گرفته است. جالب است بدانید که در سال 2015 واجد پول لیتوانی از لیتاس به یورو تغیر یافته است.

شهروندان اتحادیه اروپا

قوانین مربوط به شهورندان اتحادیه اروپا در خصوص کار در اروپا متغیر است. قوانین کار در جمهوری لیتوانی نیز این مورد مستثنی نمی باشد. شهرودان اتحادیه که تمایل به اقامت در لیتوانی دارند، می بایست مجوز اقامت ارائه دهند.

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا

قوانین اقامت در لیتوانی برای شهروندان خارج از اتادیه اروپا متغیر است. متقاضیانی که تمایل به مهاجرت به لیتوانی دارند می بایست از شرایط مهاجرت به این کشور آگاه شوند. یکی از راه های ورود مهاجرت از طریق تحصیل به لیتوانی است. راه دیگری تحت عنوان کار در این کشور نیز مهیا می باشد. متقاضیانی که تمایل به کار در لیتوانی دارند می بایست نامه کاری یا پیشنهاد کاری از کارفرما داشته باشند. ارائه نامه کاری از کارفرما در لیتوانی و کل اتحادیه اروپا از شرایط خاص به خود برخوردار می باشد.

شرایط صدور مجوز کار در لیتوانی

برای استخدام یک شهروند خارجی قوانینی حکم فرما می باشد.

در ابتدای امر کارفرما می بایست تبادل کار محلی از طریق دفتر ثبت نام بپردازد. شرایط کار در لیتوانی می بایست در لیتوانی آگهی شود. درصورتیکه که شخصی با شرایط کار در لیتوانی در کشور و اتحادیه اروپا یافت نشد، کافرما می تواند درخواست شخص خارجی نماید.

 • مدارک مورد نیاز برای استخدام خارجی
 • پاسپورت یا گذرنامه به همراه مهر های کشور
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه مدارک دوره های حرفه ای در خصوص نیاز برای کار در جمهوری لیتوانی
 • گواهی نیاز به استخدام خارجی
 • اخراج در 6 ماه گذشته برای صدور مجوز کاری
 • گواهی کارفرما دال بر میزان حقوق و دستمزد
 • گواهی کارفرما در خصوص مالیات پرداخت شده و بیمه اجتمای دولت برای تمام دوره کاری

شرایط نیروی کار

شرایط پذیرش نیروی کار در لیتوانی سخت می باشد. حداقل سن می بایست 18 سال الی 30 سال باشد. تحصیلات عالی یا تحصیل در مدارس عالی از دیگر موارد حائز اهمیت است. سطح زبان لیتوانیایی از دیگر موارد می باشد که نباید از آن چشم پوشی کرد. بهبود و شایستگی حرفه ای یا کسب مهارت اضافی از موارد یادگیری سخت زبان لیتوانیایی است. تمامی اسناد ارائه شده توسط متقاضی کار می بایست قانونی و یا مورد تائید Apostille قرار گیرند. Apostille نوعی احراز هویت است که برای اسناد برای استفاده در کشورهائی که در کنوانسیون 1967 لاهه مشارکت دارند، صادر می شود. فهرستی از کشورهایی که قبیله های Apostille را قبول می کنند، توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده ارائه شده است. تمامی اسناد می بایست به زبان لیتوانی ترجمه گردند. در مورد تحصیل در لیتوانی بیشتر بخوانید.

زمان بررسی درخواست صدور مجوز

درخواست خارجی برای صدور مجوز کار می بایست در مدت دو ماه از تاریخ دریافت مورد بررسی قرار گیرد.

اعتبار مجوز کار

مجوز کاری در ابتدای امر به مدت یک الی دو سال صادر می گردد. مشخص کننده کار (موقعیت) و شرکت، سازمانی است که در آن شخص استخدام می شود.

تصویب قراردادهای کاری

قرارداد های کاری می بایست دو ماه پس از صدور مجوز کاری به دفتر تبادله محلی ارسال گردد. این قرارداد در دو نسخه ارائه می گردد.

الزامات قرارداد کار در لیتوانی

 • قرارد کاری با متقاضی کار می بایست مرتبط با قوانین کاری جمهوری لیتوانی تنظیم شود.
 • قرارداد باید در دو نسخه به دو زبان باشد.
 • قرارداد استخدامی برای مدت مشخصی تعیین می شود. مدت زمان استخدام شخص خارجی از مدت زمان مجوز اقامت وی بیشتر نباشد.
 • در متن قرارداد به تاریخ استخدامی زودتر از صدور مجوزی کاری اشاره مستقیم گردد.

خاتمه قرارداد کاری

اگر قرارداد کاری قبل از پایان دوره قرارداد متوقف شود، کارفرما موظف است که در مدت 3 روز به صورت رسمی به لیسای لیتوانی کار در وزارت کار و امور اجتماعی بپردازد. مجوز کار صادر شده باید تا اتمام قرارداد کاری محصور شود.

work-lithuania

تمدید مجوز کاری

 • استخدام شخص خارجی برای تولیدات ضروری می باشد.
 • اجازه کار برای مدت زمانی کمتر از 2 سال صادر شده است.

 کار در لیتوانی

همان طور که مطالعه فرمودید مهاجرت از طریق کار در لیتوانی سخت است. یکی از اصلی ترین موارد پیشنهاد کاری یا Job Offer است. دریافت پیشنهاد کاری از لیتوانی پروسه ای سخت و انجام نشدنی است. مدت زمان اگهی کاری یکی از موارد سخت می باشد که نباید از آن چشم پوشی کرد. حداقل میزان حقوق در لیتوانی به مقدار 665 یورو در ماه است. که برای مشاغل حرفه ای و تخصص میزان حقوق و دستمزد متغیر است.

پیشنهاد وکیل مهاجرت 

همان گونه که در این مقاله مطالعه داشتید. مهاجرت از طریق کار در لیتوانی از قوانین سختی برخودار است. بازار کار یکی از اصلی ترین پهن ها در خصوص مهاجرت کاری است.  امروزه در کشورهای برتر اروپا امکان اخذ ویزای جستجوی کار نیز مهیا می باشد. در حال حاضر این امکان در آلمان و اتریش نیز مهیا می باشد. در مورد ویزای در جستجوی کار اتریش در این مقاله بخوانید.

ناگفته نماند که در کشورهای دیگری نظیر فلاند این شرایط مهیا بوده است. اما با توجه به قوانین حاکم بر مهاجرت ایرانی این امکان برای شهروندانی ایرانی وجود ندارد. پیشنهاد ما به شما این میباشد که در خصوص مهاجرت کاری و اخذ اقامت و تابعیت با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمائید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هفده =