مهاجرت کاری لیتوانی

کار در لیتوانی

کار در لیتوانی

هدف از نگارش این مقاله اطلاعاتی در باب کار در لیتوانی است که برای بسیاری از هموطن های ما سوال است که چکونه می توان در یک کشور خارجی مشغول به کار شد. همان طور که می دانید مهاجرت از طریق کار و اخذ اقامت یکی از برترین راه مهاجرت شناخته شده است. درآمدزایی یکی از پهن مثبت مهاجرت از طریق کار است. اما دراین میان سوالهای در باب بهترین کشور برای مهاجرت کاری به وجود می آید. آیا لیتوانی می تواند مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری باشد؟ موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این امکان را برای شما به وجود آورده است. با همکاری وکیل مهاجرت وکارشناس متقاضیان بتوانند از شرایط مهاجرت آگاهی کامل یابند.

کشور لیتوانی در شمال شرقی اروپا واقع شده است. لیتوانی به همسایگی لتونی، بلاروس، لهستان، روسیه می باشد. لیتوانی بزرگ و جنوبی ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپا است. ویلنیوس پایتخت جمهوری لیتوانی است. وارد شدن لیتوانی به معاهده شنگن در سال 2007 صورت گرفته است. جالب است بدانید که در سال 2015 واجد پول لیتوانی از لیتاس به یورو تغیر یافته است.

قوانین کار در لیتوانی برای شهروندان

قوانین مربوط به شهروندان اتحادیه اروپا در خصوص کار در اروپا متغیر است. قوانین کار در جمهوری لیتوانی نیز این مورد مستثنی نمی باشد. شهروندان اتحادیه که تمایل به اقامت در لیتوانی دارند، می بایست مجوز اقامت ارائه دهند.

قوانین اقامت در لیتوانی برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا متغیر است. متقاضیانی که تمایل به مهاجرت به لیتوانی دارند می بایست از شرایط مهاجرت به این کشور آگاه شوند. یکی از راه های ورود مهاجرت از طریق تحصیل به لیتوانی است. راه دیگری تحت عنوان کار در این کشور نیز مهیا می باشد. متقاضیانی که تمایل به کار در لیتوانی دارند می بایست نامه کاری یا پیشنهاد کاری از کارفرما داشته باشند. ارائه نامه کاری از کارفرما در لیتوانی و کل اتحادیه اروپا از شرایط خاص به خود برخوردار می باشد.

شرایط صدور مجوز کار در لیتوانی

برای استخدام یک شهروند خارجی قوانینی حکم فرما می باشد. در ابتدای امر کارفرما می بایست تبادل کار محلی از طریق دفتر ثبت نام بپردازد. شرایط کار می بایست در لیتوانی آگهی شود. درصورتیکه که شخصی با این شرایط در اتحادیه اروپا یافت نشد، کافرما می تواند درخواست شخص خارجی نماید.

 • مدارک مورد نیاز برای استخدام خارجی
 • پاسپورت یا گذرنامه به همراه مهرهای کشور
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه مدارک دوره های حرفه ای در خصوص نیاز برای کار در جمهوری لیتوانی
 • گواهی نیاز به استخدام خارجی
 • اخراج در 6 ماه گذشته برای صدور مجوز کاری
 • گواهی کارفرما دال بر میزان حقوق و دستمزد
 • گواهی کارفرما در خصوص مالیات پرداخت شده و بیمه اجتمای دولت برای تمام دوره کاری

شرایط صدور مجوز کار در لیتوانی

شرایط نیروی کار در لیتوانی

شرایط پذیرش نیروی کار در لیتوانی سخت می باشد. حداقل سن می بایست 18 سال الی 30 سال باشد. تحصیلات عالی یا تحصیل در مدارس عالی از دیگر موارد حائز اهمیت است. سطح زبان لیتوانیایی از دیگر موارد می باشد که نباید از آن چشم پوشی کرد. بهبود و شایستگی حرفه ای یا کسب مهارت اضافی از موارد یادگیری سخت زبان لیتوانیایی است. تمامی اسناد ارائه شده توسط متقاضی کار می بایست قانونی و یا مورد تائید Apostille قرار گیرند. Apostille نوعی احراز هویت است که برای اسناد برای استفاده در کشورهائی که در کنوانسیون 1967 لاهه مشارکت دارند، صادر می شود. فهرستی از کشورهایی که قبیله های Apostille را قبول می کنند، توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده ارائه شده است. تمامی اسناد می بایست به زبان لیتوانی ترجمه گردند. در مورد تحصیل در لیتوانی بیشتر بخوانید.

صدور و تمدید مجوز جهت کار در لیتوانی

درخواست خارجی برای صدور مجوز کار می بایست در مدت دو ماه از تاریخ دریافت مورد بررسی قرار گیرد. مجوز کاری در ابتدای امر به مدت یک الی دو سال صادر می گردد. مشخص کننده کار (موقعیت) و شرکت، سازمانی است که در آن شخص استخدام می شود. قراردادهای کاری می بایست دو ماه پس از صدور مجوز کاری به دفتر تبادله محلی ارسال گردد. این قرارداد در دو نسخه ارائه می گردد. الزامات قرارداد کار در لیتوانی عبارت است از:

 • قرارداد کاری با متقاضی کار می بایست مرتبط با قوانین کاری جمهوری لیتوانی تنظیم شود.
 • قرارداد باید در دو نسخه به دو زبان باشد.
 • قرارداد استخدامی برای مدت مشخصی تعیین می شود. مدت زمان استخدام شخص خارجی از مدت زمان مجوز اقامت وی بیشتر نباشد.
 • در متن قرارداد به تاریخ استخدامی زودتر از صدور مجوزی کاری اشاره مستقیم گردد.

اگر قرارداد کاری قبل از پایان دوره قرارداد متوقف شود، کارفرما موظف است که در مدت 3 روز به صورت رسمی به کار در وزارت کار و امور اجتماعی بپردازد. مجوز کار صادر شده باید تا اتمام قرارداد کاری محصور شود. تمدید مجوز کاری لیتوانی دارای شرایط فوق می باشد:

 • استخدام شخص خارجی برای تولیدات ضروری می باشد.
 • اجازه کار برای مدت زمانی کمتر از 2 سال صادر شده است.

مهاجرت به لیتوانی از طریق کار

همان طور که مطالعه فرمودید مهاجرت از طریق کار در لیتوانی سخت است. یکی از اصلی ترین موارد پیشنهاد کاری یا Job Offer است. دریافت پیشنهاد کاری از لیتوانی پروسه ای سخت و انجام نشدنی است. مدت زمان اگهی کاری یکی از موارد سخت می باشد که نباید از آن چشم پوشی کرد. حداقل میزان حقوق در لیتوانی به مقدار 665 یورو در ماه است. که برای مشاغل حرفه ای و تخصص میزان حقوق و دستمزد متغیر است.

همان گونه که در این مقاله مطالعه داشتید. مهاجرت از طریق کار از قوانین سختی برخوردار است. بازار کار یکی از اصلی ترین موارد در خصوص مهاجرت کاری است. امروزه در کشورهای برتر اروپا امکان اخذ ویزای جستجوی کار نیز مهیا می باشد. در حال حاضر این امکان در آلمان و اتریش نیز مهیا می باشد. در مورد ویزای در جستجوی کار اتریش در این مقاله بخوانید. ناگفته نماند که در کشورهای دیگری نظیر فلاند این شرایط مهیا بوده است. اما با توجه به قوانین حاکم بر مهاجرت ایرانی این امکان برای شهروندانی ایرانی وجود ندارد. پیشنهاد ما به شما این میباشد که در خصوص مهاجرت کاری و اخذ اقامت و تابعیت با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *