مهاجرت کاری پرتغال

کار در پرتغال

کار در پرتغال

اگر به دنبال کار در پرتغال هستید، این مقاله در مورد نحوه یافتن کار در پرتغال و الزامات اخذ مجوزهای کار در این کشور شما را راهنمایی خواهد کرد. یافتن شغل در پرتغال در سال ‌های اخیر در نتیجه بحران اقتصادی این کشور مشکل تر از گذشته بوده ‌است اما اخیرا نشانه ‌هایی از بهبود اقتصادی و شغلی وجود دارد و برای شما با شرایط مناسب و تحقیقات گسترده پیدا کردن یک شغل خوب در پرتقال دور از تصور نیست. حال ممکن است موانعی برای پیدا کردن شغل در پرتغال وجود داشته باشد؛ زیرا تعداد رو به افزایشی از فارغ التحصیلان وجود دارند و رقابت در بازار کار افزایش ‌یافته است.

با این وجود هنوز کمبود کارگر ماهر در صنایع رو به رشد در پرتقال وجود دارد. شما اگر قصد دارید به دنبال شغلی در پرتغال باشید، قبل از حرکت، خود را برای تحقیق درباره بازار کار آماده کنید و انتظارات واقع گرایانه از خود داشته باشید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر با این مقاله از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید.

بررسی بازار کار در پرتغال در 2021

کارگران تمام ‌وقت در پرتغال مستحق پاداش سالانه کریسمس برابر با حقوق یک ماه در ماه دسامبر، به اضافه پاداش برای یک سال کار خود در اول تعطیلات هر سال هستند. در سال 2021 کارگران در کشور پرتغال همچنین باید به پرداخت مالیات و امنیت اجتماعی از حقوق خود بپردازند، اما اینکه چقدر مالیات بدهند به میزان درآمد هر شخص بستگی دارد. اگر تمام ‌وقت خود را با کار در یک شرکت پرتغالی بگذرانید، سهم این مالیات ها را از حقوق ماهانه شما کسر خواهند کرد.

مشاغل موجود برای کار در پرتغال

صنعت گردشگری برای اقتصاد پرتغال حیاتی است، به علاوه انواع مشاغل فصلی و پاره‌ وقت در زمینه ارائه خدمات در سراسر این صنعت به خصوص در بخش هتل ها و رستوران ها، این در حالی است که بخش تجاری این کشور رشد شغلی خوبی را نشان می ‌دهد و هر ساله در بخش تولید، مشاغل تخصصی بیشتری در این کشور ایجاد می‌شوند و نیاز به کارگران ماهر بیشتر می شود. برای آن دسته از فارغ التحصیلان که به دنبال کار برای شرکت ‌های بزرگ هستند، شهر “لیسبون” در یک جایگاه فوق العاده برای کار کردن با شرکت ‌های چند ملیتی مثل شرکت نوکیا، شرکت سامسونگ و غیره قرار دارد.

پس از مهاجرت به پرتغال ساده‌ ترین راه برای گرفتن مجوز کار پرتغالی احتمالا کار برای شرکت های چند ملیتی است که در این کشور فعالیت می‌کند. زیرا این شرکت ها معمولا اکثر تشریفات اداری را خودشان انجام می دهند. اگر شما قصد اخذ ویزای کارآفرینی در پرتغال دارید خوب است بدانید که دولت پرتغال هم اکنون کار آفرینان را تشویق می‌ کند تا کسب و کارهای جدید خود را راه ‌اندازی کنند و در این راستا مبلغ 20 میلی نیوتن را به یک نهاد سرمایه گذاری به نام “سرمایه ‌گذاری پرتغال” برای کمک به این کار اختصاص داده‌ است.

مشاغل موجود برای کار در پرتغال

قانون اشتغال در کشور پرتغال

در کشور پرتغال هر کارمند به اندازه 40 ساعت در هر هفته یعنی حدود 8 ساعت در روز کار می کند، اما قوانین کار در این کشور در موارد خاص انعطاف خوبی از خود نشان داده و تا 60 ساعت کار در روز را مجاز اعلام می کنند. تمام کارمندان تمام‌ وقت در این کشور مشمول 22 روز مرخصی در سال هستند و در این کشور در هر سال حدود 9 روز تعطیلات عمومی اجباری وجود دارد.

قراردادهای استخدام در این کشور به طور مشابه با بسیاری از کشورهای اروپایی به صورت ثابت، پاره ‌وقت، نیمه ‌وقت و کار متناوب (رایج ‌ترین روش‌ های کار هستند) وجود دارند. در حالی که صحبت کردن به زبان پرتغالی مفید است، مشاغل زیادی در پرتغال برای انگلیسی زبانان وجود دارد و اگر زبان یک مانع برای شما باشد، موسسات زیادی هستند که کلاس ‌های زبان‌ CESA و موسسه Eurolingua را ارائه می‌ کنند.

صدور ویزا و مجوزهای اقامت پرتغالی

شهروندان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا (EU) و سوییس که به پرتغال نقل ‌مکان می‌ کنند، به هیچ مجوز رسمی برای کار در این کشور نیاز ندارند اما آن ها برای یافتن کار در این کشور به درخواست برای یک کارت اقامت (Cartao de Residencia) ظرف 6 ماه نیاز دارند. اگر شخص مدت زمان 6 ماه را از دست بدهد با جریمه مواجه می شود.

اگر شغلی ندارید که به واسطه آن درآمد مشخص و مرتب داشته باشید، ممکن است درخواست شما رد شود اما زمانی که یک شغل پیدا می‌ کنید و یا کسب ‌و کار خودتان را شروع می‌ کنید، می‌ توانید برای کارت اقامت اجباری پرتغال درخواست دهید. اگر شما شهروند غیر عضو اتحادیه اروپا هستید به طور معمول باید ویزا بگیرید تا در این کشور کار کنید، اما اگر شما تنها در یک قرارداد کوتاه‌ مدت قصد کار در این کشور را دارید، می‌ توانید ویزای اقامت موقت دریافت کنید که برای 3 ماه معتبر است.

برای اشتغال طولانی‌ مدت شما ابتدا باید اجازه اقامت پرتغالی را از دبیرخانه عمومی وزارت آموزش و علوم بگیرید (SGMEC) این اجازه نامه به شما امکان می‌ دهد که به مدت 4 ماه در کشور پرتغال بمانید؛ در حالی که شما برای اقامت موقت درخواست می‌کنید که برای یک سال معتبر است و سپس می‌ تواند تمدید شود.

مشکلات اخذ مجوز کار در پرتغال

به عنوان یک تبعه غیر اتحادیه اروپا ممکن است برای تضمین مجوز کار مشکل هایی وجود داشته باشد، چرا که معمولا شرکت‌ ها برای ارائه مشاغل، اول به استخدام شهروندان پرتغالی یا اتباع کشورهای اتحادیه اروپا /EEA رو می آورند و تنها در صورتی که هیچکس از این گروه صلاحیت نداشته باشد یک شرکت می‌ تواند پیشنهادی را به شخص خارجی دیگری ارائه دهد؛ اگر مهارت ‌های تخصصی دارید که پیشنهادات کار را به آسانی به دست می‌ آورید شانس بیشتری خواهید داشت. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تیمی متشکل از کارشناسان متخصص و با تجربه در زمینه انواع ویزای مهاجرت به سراسر کشورهای جهان آماده همکاری با شما عزیزان می باشد.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *