ویزای کاری

کار در چک

کار در چک

اتباع ایرانی برای کار در چک و اخذ این نوع ویزا در ابتدا نیاز به یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای چکی با رعایت قوانین مهاجرتی خواهند داشت. شما برای دستیابی به اقامت دائم این کشور می توانید با در دست داشتن این ویزا ظرف مدت 3 سال درخواست دهید. برای آگاهی از این مسیر در ادامه این نوشتار همراه ما باشید، همچنین می توانید با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز در ارتباط باشید.

چک، کشوری در اروپای مرکزی است که از غرب با کشور آلمان، از جنوب با اتریش، از شرق با اسلواکی و از شمال شرقی با لهستان هم مرز است. کار در چک جزء موضوعاتی است که شاید کمتر بدان پرداخته شده و ابهامات و سوالات زیادی برای افرادی که خواهان کار در این کشور هستند وجود دارد لذا در این مقاله می خواهیم بیشتر با شرایط زندگی در این کشور و همچنین کار در کشور چک آشنا شویم. در ابتدا توضیحات مختصری برای آشنایی بیشتر با این کشور اروپایی در رابطه با فرهنگ و رسوم آن ارائه می دهیم، سپس به مقوله کار میپردازیم.

درباره جمهوری چک

جمهوری چک Czech republic با مساحتی نزدیک به 79 کیلومتر مربع جمعیتی در حدود 11 میلیون نفر را در خود جای داده است و پایتخت آن، شهر پراگ، با 1.5 میلیون نفر، پرجمعیت ترین شهر این کشور است. در باب جمعیت چک لینک فوق را مطالعه کنید. چک از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سازمان ناتو و سازمان ملل متحد است. طبق گزارش سایت european-union.europa.eu، این کشور از تاریخ 1- م می سال 2004 به عضویت این اتحادیه درآمده است. بنابراین برای بسیاری از کسانی که قصد کار در یک کشور خارجی را دارند، کار در این کشور ممکن است جزء مطرح ترین گزینه ها برای اشتغال نباشد.

اینفوگرافیک کار در جمهوری چک

با این حال کشور چک، جواهر پنهان در قبل اروپاست و مقصد مورد علاقه اشخاصی است که آن را می شناسند. گردشگران و افراد بسیاری از سراسر جهان برای گردش، کار و یا بازدید اقوام به این کشور اعجاب انگیز سفر می کنند. در حدود نیم میلیون نفر تبعه خارجی در جمهوری چک زندگی می کنند و تعداد زیادی از مکان های تفریحی این کشور به شهروندانی غیر از مردم این کشور خدمات ارائه می دهند. این کشور زادگاه بسیاری از کمپانی ها وشرکت های معروف بین المللی مانند دلوتی، اکسون موبایل و زارا است.


انواع کار در جمهوری چک در 2024

در کشور چک مشابه کار در آلمان 3 نوع کار طی سال 2024 وجود دارد:

 • دعوت نامه کاری (Job Offer)
 • جستجوی کار (Job Seeker)
 • کار فصلی

دعوت نامه کاری، نیازمند قرارداد با کارفرمایی است که شخصیت حقوقی چکی داشته باشد و دعوت نامه کاری ارسال نماید و مطابق با قوانین اتحادیه اروپایی است. این قانون مشترک اروپایی مبتنی بر دو نوبت آگهی 3 ماهه در خود کشور چک و سپس اتحادیه اروپایی است. جستجوی کار نیز تابع قوانین متغیری است که آن هم به نوبه خود تابع اوضاع اقتصادی این کشور است. این فرصت، همواره برای همه ملیت ها و همه مشاغل موجود نمی باشد. کار فصلی نیز معمولا برای مدت 3 ماه تا نهایتا شش ماه در سال می باشد.

بازار کار در چک

شرکت های برجسته بین المللی دلوتی، اکسون موبایل و زارا همگی ابتدا در این کشور ظهور کرده اند. برای رسیدن به شغل در این کشور باید توسط یکی از طرق ذیل اقدام شود:

 • داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای چک و اقدام از طریق سفارت چک در کشور مبدا
 • جستجوی کار و مراجعه حضوری به این کشور برای پیدا کردن شغل
 • اقدام برای کارهای فصلی در این کشور که معمولا برای مدت 3 ماه تا 6 ماه در سال است.

بازار کار در جمهوری چک همواره وضعیت ثابتی ندارد و با توجه به قوانین موجود، دائما تغییر می کند. برای کار در این کشور ابتدا باید اعتبار مدارک تحصیلی فرد متقاضی بررسی شود و مدارک فرد با دوره های تحصیلی موجود در چک مقایسه و معادل سازی شود. انجام این امر توسط نهادهای دانشگاهی یا در برخی موارد وزارت آموزش، جوانان و ورزش صورت می گیرد.

اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در چک را در لینک فوق بخوانید.

مطابق داده های آماری وب سایت tradingeconomics.com، نرخ بیکاری کشور چک تا فوریه سال 2024، حدودا 4% تخمین زده شده است که وضعیت اقتصادی بسیار خوب این کشور را نشان می دهد. البته تسلط به زبان چکی برای اشتغال در موقعیت های شغلی بسیاری، ضروری است. بر طبق آخرین آمارها نیز میانگین درآمد ماهیانه CZK 61100 (کرون) است که در بیشترین حالت به CZK272000 (کرون) در ماه می رسد. البته لازم به ذکر است که افزایش این میزان حقوق به بالا رفتن تجربه کاری و مهارت شغلی بستگی دارد. به طور مثال افرادی که 2 تا 5 سال سابقه کاری دارند، درآمدشان 32% بیشتر از تازه کاران است.

نرخ بیکاری در چک

پراگ از بهترین شهرهای چک برای کار

پراگ پایتخت و بزرگترین شهر چک است که به عنوان سیزدهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا و پایتخت تاریخی بوهیما معرفی می شود. این شهر دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی با تابستان های نسبتا گرم و زمستان های سرد است. شهر پراگ با تاریخ غنی کامل مرکز سیاسی، فرهنگی و اقتصادی اروپای مرکزی است، در این شهر بیش از 10 موزه بزرگ، گالری، تئاتر و سینما و نمایشگاه های تاریخی وجود دارد که باعث جذب گردشگران زیادی می شود. سیستم حمل و نقل مدرن در پراگ نقاط مختلف این شهر را به هم وصل می کند، علاوه بر اینکه پراگ شهر مناسبی برای کار و زندگی است شهر مناسبی برای ادامه تحصیل است. در این شهر دانشگاه های معتبر خصوصی و دولتی قرار گرفته که از مهمترین آن ها می توان به دانشگاه پراگ اشاره کرد.

اطلاعات بیشتر در باب دانشگاه های ارزان چک را در لینک فوق بخوانید.

اقتصاد شهر پراگ صادرات محور و مربوط به بخش خدمات می باشد، در سال 2010 این شهر به عنوان بهترین شهر در مرکز و شرق اروپا برای کسب و کار معرفی شد. از مشاغل محبوب در این شهر می توان به تحلیلگر مشاغل، توسعه دهنده جاوا، مدیر منابع انسانی، رهبر تیم، توسعه دهنده وب، مهندس نرم افزار، مدیر ارشد پروژه، مشاور SAP، امور مالی و برنامه نویس Python اشاره کرد. میانگین حقوق و دستمزد ماهانه در شهر پراگ در سال 2024 در حدود CZK 63800 (کرون چک) اعلام شده است.

مهمترین موسسات کاریابی در چک که در شهر پراگ قرار دارند عبارتند از:

 • Bolt
 • Regus
 • SC Johnson
 • GoodData
 • Novartis
 • SAP
 • Siemens
 • Cyient
 • Amazon
 • Cisco Systems

استراوا از بهترین شهرهای چک برای کار

Ostrava شهری در شرق جمهوری چک است که در نزدیکی مرز لهستان واقع شده استراوا به دلیل موقعیتش و دسترسی به ذغال سنگ و متالورژی به عنوان قلب فولاد چک شناخته می شد و در حال حاضر به یک مرکز مهم صنعتی در جمهوری چک تبدیل شده است. از لحاظ جمعیت و مساحت استراوا سومین شهر بزرگ جمهوری چک، دومین شهر بزرگ در موراویا و بزرگترین شهر در Czech Silesia است. میانگین حقوق و دستمزد ماهانه در این شهر CZK46559 (کرون چک) است، از مهمترین مشاغل در این شهر می توان به مهمانداری، معاون فروش، دستیار اداری، معاون پزشکی، پرستار، حسابدار، بازاریابی و کارشناس منابع انسانی اشاره کرد.

موسسات معتبری که در استراوا جای دارند عبارتند از:

 • ITT
 • Quadient
 • Pricefx
 • Essity
 • ABB
 • Ebury Partners
 • Siemens Healthineers
 • Red Bull
 • TietoEVRY
 • Siemens

قوانین کار در کشور چک

طبق سایت وزارت کشور جمهوری چک (portal.gov.cz)، استاندارد مدت زمان کار در جمهوری چک توسط قانون کار بند 79 تعیین شده است. بر این اساس متوسط زمان کار به طور کلی 40 ساعت در هفته و هفته کاری حدود 5 روز است. کار در جمهوری چک نیز به همین صورت است با این تفاوت که میزان تعطیلات در کشورهای دیگر معمولا 20 روز در سال است ولی در چک 11 روز بیشتر از دیگر کشورهاست. برای کار درچک، طبق قانون کار این کشور همانند کار در آلمان، باید الزاما یک مجوز کار که نشان دهنده توانایی شما برای کار در این کشور است را ارائه دهید مگر اینکه آن فرد از این قضیه معاف باشد. خوشبختانه اکثر اتباع خارجی که از کشورهای اروپایی به چک می آیند قبل از شروع به کار در این کشور با موانع اداری و بروکراتیک مواجه نخواهند شد. چرا که فرآیندهای مرتبط با آن شغل توسط کارفرما انجام می شود.

گروه بزرگی از افرادی که برای کار در این کشور نیاز به مجوز کار ندارند شامل موارد ذیل هستند:

 • شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، لیختن اشتاین و ایسلند و یا عضو خانواده ای از این کشورها باشد.
 • خارجیانی که مجوز اقامت دائم دارند.
 • پناهندگان
 • دانش آموزانی که مشغول تحصیل تمام وقت هستند
 • افرادی که تحصیلات دبیرستانی یا دانشگاهی را گذرانده و به اتمام رسانده اند.

قوانین کار در کشور چک

صلاحیت کار در جمهوری چک

بررسی صلاحیت مدارک خارجی برای حرفه های خاص در جمهوری چک مورد نیاز است. حرفه های خاصی در جمهوری چک وجود دارند که برای تصدی آن ها لازم است مدارک تحصیلی، سابقه قبلی و مانند آن توسط مقام مربوطه مورد تایید قرار بگیرد. فارغ التحصیلان کالج ها و دانشگاه های خارجی می توانند برای به رسمیت شناختن پیشرفت ها و مدارک تحصیلی خارجی خود درخواست کنند. به رسمیت شناختن علم بر اساس مقایسه دقیق برنامه های تحصیلی صورت می گیرد و نتیجه گیری می شود که آیا تحصیلات در خارج از کشور با تحصیل در چک برابر است.

شناسایی مدارک تحصیلی خارجی توسط دانشگاه های عمومی تعیین می شود. در برخی موارد، صدور گواهینامه برای شناسایی توسط وزارت آموزش، جوانان و ورزش ارائه شده است. پیش نیاز لازم داشتن اسناد مربوط به مطالعات یا تکمیل مطالعات است. شناسایی به دوره های تخصصی (مانند ماساژ، لوازم آرایشی و غیره) که در خارج از کشور انجام می شود، از زمانی که دوره های کارشناسی نیستند، اعمال نمی شود.

مراحل کار در چک برای پناهندگان

برای کار در چک برای پناهندگان شرایط سخت و پر ریسکی وجود ندارد. به این صورت می باشد که اگر دولت چک با درخواست پناهندگی افراد خارجی موافقت نماید، اجازه اقامت به مدت 3 سال را در صورتی به فرد خواهد داد که او در این 3 سال در کشور چک کار کند و نیز طی این سال های بیمه و مالیات خود را پرداخت نماید.

اطلاعات بیشتر در باب پناهندگی در چک را در لینک فوق بخوانید.

عمدتا زمانی که درخواست پناهندگی فرد پذیرفته می شود به او کار اقامت کشور چک یا همان PR را می دهند که به صورت یک فرد عادی اروپایی برای آن فر دو اعضای خانواده اش تمامی حقوق شهروندی اعم از تحصیل رایگان، کار، استفاده از خدمات پزشکی و غیره به غیر از حق رای و استخدام در شغل های سیاسی به وجود می آید. در این راستا افراد با کار کردن به مدت 3 الی 5 سال می توانند کارت PR و با زندگی کردن به مدت 8 سال و رعایت قوانین کشور چک و تسلط به زبان اسلوایی امکان اخذ پاسپورت نیز خواهند داشت. البته در خلال این مسیر اگر فرد خارجی با تبعه چکی ازدواج کند بسیار سریعتر به کار، اقامت و پاسپورت خواهد رسید.

قوانین مجوز کار در جمهوری چک

بعد از اینکه برای مجوز کار درخواست خود را ارائه کردید باید هزینه های این درخواست را به مبلغ 500 کرون پرداخت نمایید. این مجوز اقامت را نمی توان به شخص دیگری واگذار نمود. این مجوز اقامت در چک فقط برای یک دوره زمانی خاص (به مدت 2 سال) صادر می شود اما قابل تمدید است و فقط برای کارفرمای خاص معتبر است. با توجه به شرایط سختگیرانه اداری، روند اخذ مجوز کار می تواند 4 ماه به طول انجامد. وب سایت وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری چک (mpsv.cz) جزئیات دستورالعمل در مورد چگونگی تکمیل و ارسال درخواست برای مجوز کار را ارائه می دهد.

این یک روند معمول است که مجوز کار با یک کارت اقامت به اصطلاح دوگانه ترکیب شده است. علاوه بر این، گزینه ای برای مجوز اقامت شناخته شده در اتحادیه اروپا وجود دارد که اصطلاحا به آن کارت آبی اروپا می گویند و معمولا به متخصصان با مهارت بالا (نیاز به داشتن تحصیلات دانشگاهی) و درآمد بالا (حداقل 1.5 برابر میانگین درآمد در چک) اعطا می شود. بر طبق سایت blog.foreigners.cz نیز مزایای اخذ بلوکارت اروپایی شامل:

 • تایید سریع به واسطه تقاضای بالا برای کارگران ماهر در جمهوری چک
 • معافیت از سهمیه های سفارت
 • عدم نیاز به تست بازار کار No labor market test
 • امکان بیکار ماندن تا 6 ماه البته پس از 2 سال داشتن بلوکارت
 • امکان تبدیل بلوکارت به مجوز اقامت دائمی جمهوری چک

اقامت چک از طریق کار برای ایرانیان

یک تبعه ایرانی زمانی می تواند در اولویت اخذ یک پیشنهاد کاری از چک قرار بگیرد که کارفرما اثبات نماید متناسب با آن موقعیت کاری هیچ نیروی متخصصی در ابتدا در کشور چک و سپس در اتحادیه اروپا وجود نداشته تا شما به عنوان یک نیروی کار بالقوه واجد شرایط شوید. منتهی در اکثر کشورهای اروپایی چنین قانونی تحت عنوان حمایت از نیروی کار داخلی تعریف شده که این فرصت در ابتدا بایستی برای اروپایی ها قرار گیرد، مگر در مواقعی که از سوی دولت رشته های مورد نیاز که کمبود نیروی کار ماهر آن مشخص شده فرصت را در اختیار یک خارجی قرار دهد. در برخی مشاغل هم اکنون کشور چک این فرصت را به فرد خارجی می دهد که با ارتباط از راه دور و مکاتبه در برخی حرفه ها شخص بتواند به یک پیشنهاد کاری دست یابد.

در نظر داشته باشید که جمهوری چک از یک بازار کاری خوب و پر رونقی برخوردار است. به طوری که بر طبق گزارش سایت جستجوی کار در اتحادیه اروپایی (eures.europa.eu)، حدود 70.9% از پست های شغلی در این کشور مناسب کارگران خارجی است. بر همین اساس نیز از جمله مشاغل مورد نیاز جمهوری چک در سال 2024 می توان به مشاغل زیر اشاره کرد که بسیار هم مورد نیاز بازار کاری این کشور است:

 • کارگران ساختمانی
 • اپراتورهای بالابر یا لیفت
 • کارگران انبار
 • کارگران مونتاژ
 • اپراتورهای دستگاه CNC
 • رانندگان کامیون و تریلر
 • برنامه نویسان کامپیوتر
 • آشپزها
 • بناها
 • کاشی کارها
 • مستخدمین
 • تمیزکارها

کیفیت زندگی و مهاجرت به چک از طریق کار

سطح کیفیت زندگی با شاخصه های متعددی مورد سنجش قرار می گیرد که از جمله آنها می توان به امکانات فرهنگی، کیفیت وسایل حمل و نقل عمومی، سیستم های درمانی و سلامت، نظام آموزشی و کیفیت آب و هوا اشاره کرد. سطح امنیت در چک نیز طی سال 2024 در نمودار ذیل نشان داده شده است:

سطح امنیت در چک

در این مقاله سعی نموده ایم تا اطلاعاتی در زمینه مشاغل چک به شما دوستان عزیز ارائه دهیم. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در این زمینه به شما دوستان عزیز ارائه دهیم. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تلاش است تا آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به مهاجرت را در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهد لذا خواهشمند است در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با موسسه ما تماس حاصل فرمایید تا حرفه ای ترین وکلای مهاجرت در ایران شما را از آخرین اخبار مربوط به مهاجرت مطلع سازند.

سوالات پرتکرار در باب یافتن شغل در چک

متقاضیان کار در این کشور با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • آیا کاریابی در چک آسان است؟ حقیقت امر آن است که کاریابی در چک برای شهروندان غیراروپایی دشوار است اما بطور کلی متخصصان IT بالاترین شانس کاریابی در چک را خواهند داشت.
 • چگونه میتوان در جمهوری چک مجوز کار بدست آورد؟ مجوز کار در این کشور توسط اداره کار و منابع انسانی صادر می شود و شهروندان خارجی باید پیش از ورود به چک این مدرک را بدست آورند.
 • آیا دانشجویان خارجی می توانند در چک مشغول به کار شوند؟ از نظر قانونی هیچ محدودیتی برای کار پاره وقت دانشجویان بین المللی در این کشور وجود ندارد.
 • حقوق ماهیانه مشاغل در جمهوری چک چه میزان است؟ بر طبق آخرین آمارها نیز میانگین درآمد ماهیانه CZK 61100 (کرون) است که در بیشترین حالت به CZK 272000 (کرون) در ماه می رسد.
5/5 - (18 امتیاز)

3 دیدگاه برای “کار در چک

 1. عادل گفت:

  ممنون . مرسی از مطالبتون در مورد کشور چک. من قصد دارم برای این کشور اقدام کنم ولی نمیدونم از طریق تحصیل بهتره با کار

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای راهنمایی شما پیشنهاد میکنیم با مشاورین ما ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *