ویزای کاری

کار در کانادا

کار در کانادا

کار در کانادا 2024 یک فرصت بسیار مناسب برای تغییر شرایط زندگی افراد است، به همین دلیل بسیاری از افراد رویای مهاجرت کاری به کانادا را دارند. مهاجرت از طریق کار یکی از برترین راه های مهاجرتی و اخذ اقامت دائم و تابعیت می باشد و به دلیل شرایط حاکم بر قوانین کار کانادا، در حال حاضر این کشور توانسته محبوبیت بیشتری در مقایسه با برخی دیگر از کشورها از جمله آمریکا به خود اختصاص دهد.

در این مطلب میخوانید نمایش

سوالاتی که در این خصوص در ذهن شکل می گیرد و سعی شده در مقاله پیش رو به آن ها پاسخ داده شود به شرح ذیل است:

 • ساده ترین راه ورود به کشور کانادا چیست؟
 • شرایط کار دائم در این کشور چیست؟
 • کار دانشجویی در این کشور چه شرایطی دارد؟
 • شرایط کار به کمک ویزای همراه در این کشور چگونه است؟

رتبه کشور کانادا از لحاظ کیفیت زندگی، ثبات سیاسی، امنیت و بازار کار در بالاترین سطح است. از برجستگی های دیگری که توانسته است در خصوص مهاجرت مورد توجه متقاضیان قرار گیرد، این است که کانادا صاحب یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا است. از این رو در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده سعی بر این بوده تا اطلاعاتی در خصوص کانادا و کار در این کشور ارائه گردد که امید است مطالعه آن مفید باشد.

اینفوگرافیک کار در کانادا

تحلیل وضعیت بازار کار کانادا 2024

مطابق آماری، نرخ بیکاری در کانادا در ماه ژوئن سال 2020، از 13.7% ماه می به 12.3% کاهش یافت و این اولین خبر خوش برای کارجویان در این کشور است. نکته دیگر در این رابطه آن است که نرخ بیکاری در کانادا در سال 2021، به کمتر از 10% کاهش یافته است این دستاورد کانادا در قرنطینه کرونا بدست آمده است. با کنار رفتن بحران کرونا در کانادا، نرخ بیکاری در این کشور در سال 2024 به 5.5% کاهش پیدا کرده است.

نرخ بیکاری در استان های مختلف کانادار طی این مدت حدود 952.9هزار شغل در کانادا ایجاد شده که بالاتر از پیش بینی 700000 شغلی دولت کانادا است. از این تعداد فرصت شغلی نیز حدود 488.1هزار به صورت کار تمام وقت و 464.8هزار شغل به صورت کار نیمه وقت هستند. متوسط دستمزد نیز در عرض فقط دو ماه جهش خوبی داشته و از ساعتی حدود 26.76$ (دلار کانادا) در ماه مارس به حدود 27.26$ (دلار کانادا) در ماه آوریل افزایش یافته:

متوسط دستمزد کار در کانادا

اما سوالی که ممکن است اکثر متقاضیان بپرسند این است که چه عواملی بیشترین تاثیر را در افزایش دستمزد کارگری در کانادا دارد؟ عامل اول همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، عامل سابقه کاری است و دسته کارگران 5 تا 10 سال با افزایش درآمد 36% بیشترین درآمد را از آن خود می کنند:

تاثیر سابقه کار در افزایش دستمزد کارگری در کانادا

عامل بعدی فاکتور تحصیلات متقاضیان است که در این رابطه بیشترین درصد حقوق دریافتی با 29% متعلق به دارندگان مدرک کارشناسی ارشد می باشد:

تاثیر تحصیلات در افزایش دستمزد متقاضیان در کانادا

برنامه کاری کانادا برای سال 2024

برنامه کانادا در زمینه مهاجرت این می باشد که یک میلیون مهاجر تا سال 2024 بپذیرد. کانادا کانونی است که محیط ایده آل برای مردم جهان را برای کسب و کار و یا تحصیل فراهم می نماید. هر سال هزاران کارگر خارجی وارد این کشور می شوند تا به صورت موقت یا دائمی کار کنند. البته بیشترین میزان مهاجرین به این کشور از طریق تحصیل بوده است.


تمایل دولت کانادا در خصوص کار برای متقاضیان بین المللی کار قانونی می باشد که متقاضیان باید ویزای کار مربوطه را درخواست نمایند. انتخاب دسته های مختلف ویزای کار در کانادا برای کارگران موقت به شرح ذیل است.
قوانین ویزای کار در کانادا

ویزای LMIA کانادا

LMIA سندی مثبت دال بر استخدام کارمندان از کشورهای خارجی می باشد. ارزیابی تاثیرات بازار کار LMIA در هر کارفرمای کانادایی باید صادر شود که اطمینان حاصل گردد که هیچ کارگر یا کارمند کانادایی به استخدام یک کارمند ماهر از یک کشور خارج از کشور نپردازد. این نوع ویزای کاری موقت در صورت داشتن شرایط خاص متقاضی قابلیت تبدیل به ویزای اقامتی بلند مدت را دارد. کانادا برای دانشجویان این امکان را فراهم نموده است که بتوانند هنگام تحصیل مشغول به کار شوند. اشتغال حین تحصیل برای دانشجویان بین المللی هم در داخل محیط دانشگاه و هم خارج از آن امکان پذیر می باشد.

کار حین تحصیل برای دانشجویان ملل دیگر به مقدار 20 ساعت در هفته است. کار پس از تحصیل و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری یکی دیگر از راه های اقامت دائم می باشد. قوانین کار در این کشور پس از فارغ التحصیلی در ایالت های مختلف متغیر می باشد که بعنوان مثال این قوانین در کبک برنامه PEQ نام دارد. در حال حاضر از آن جایی که سیستم ورود سریع یا همان اکسپرس انتری کمی سختگیرانه می باشد و نیاز است فرد امتیازات بالایی جهت اقدام از طریق آن کسب کند مهاجرت به کانادا از طریق peq مورد توجه افراد از سرتاسر دنیا قرار گرفته است.

مهم ترین فرصت های کاری در کانادا عبارتند از:

 • کار دانشجویی
 • کار در تعطیلات
 • دعوت نامه کاری
 • کاریابی دانشجویان خارجی پس از تحصیل
 • نیروی کار ماهر و متخصص (اسکیلد ورکر)
 • کار به عنوان همراه دانشجو

وبینار تخصصی مهاجرت کاری به آلمان

 

تعطیلات و کار در کانادا

کانادا به جوانان گروه سنی 18 تا 35 اجازه می دهد برای کار کوتاه مدت در کانادا اقدام کنند. این ویزا دارای پارامترهای مشخص است که مورد توجه قشر خاصی قرار می گیرد. هر ساله افراد زیادی در خصوص کار به این کشور مهاجرت می کنند تا به صورت موقت با ویزای LMIA در کانادا کار کنند. برای کار متقاضی باید پیشنهاد کاری یا قرارداد کاری از کارفرمای کانادایی داشته باشد. با ارائه نامه کارفرما دیگر نیازی به ارائه LMIA نیست. از دیگر راه های ورود به بازار کار این کشور، سیستم Expres Entry می باشد که این سیستم در خصوص زندگی و کار در کانادا به طور دائم می باشد که سیستمی مبتنی بر امتیاز بندی است.

10 مشاغل پردرآمد در کانادا

واجدین شرایط کار در تعطیلات در کانادا

زمانی که فردی بخواهد هزینه سفر خود به کانادا را تامین کند، می تواند در این کشور کار کند. در این شرایط افراد همراه قادر خواهند بود تا به کانادا سفر کنند اما آن ها باید به صورت مجزا برای درخواست کار اقدام کنند.

شرایط کار در تعطیلات در کشور کانادا به شرح زیر است:

 • عدم دسترسی به پیشنهاد کاری
 • تمایل به کار برای بیش از یک کارفرما
 • در اختیار داشتن حداقل 2500$ (دلار کانادا) سرمایه اولیه
 • در اختیار داشتن پاسپورت معتبر در طول مدت اقامت در کانادا
 • ارائه تمکن مالی به مبلغ خرید بلیت برگشت به مبدا اولیه
 • شرکت در تست پزشکی در صورت تمایل به اقامت بیش از 6 ماه
 • نیاز به دریافت اجازه کار آزاد

نکته اول: ایرانیان از انجام تست های پزشکی معاف هستند.

نکته دوم: در صورت سفر به برخی کشورها از جمله کنگو 6 ماه قبل از ورود به کانادا، تست پزشکی لازم می شود.

اجازه کار آزاد در کشور کانادا

منظور از اجازه کار آزاد در این کشور آن است که فرد محدودیتی برای کار برای کارفرمایان مختلف را نداشته باشد. در این صورت فرد باید برای کارفرمایانی که واجد شرایط هستند کار کند. این کارفرمایان پیش تر از اداره کار کشور کانادا اجازه گرفته اند تا نیروی کار خارجی را برای مدتی محدود استخدام کنند. میزان قابل توجهی از این کارفرمایان در حوزه خدمات رسانی به مسافران و تفریحات فعالیت می کنند.

مهارت مهاجران برای کار در کانادا

کارگران ماهر که خواستار مهاجرت کاری به کانادا می باشند، بر اساس توانایی خود جهت اقامت انتخاب می شوند که به اقتصاد کانادا کمک کنند. نیروی کار ماهر بر اساس مواردی مورد مورد ارزیابی قرار می گیرد که عبارت است از: تحصیلات، تجربه کاری، مهارت های زبان انگلیسی، فرانسوی و سایر عوامل. تقسیم بندی های در نظر گرفته شده از سوی کانادا از این قرار است:

 • پروسه کارگران فدرال ماهر (برای متقاضیان با تجربه حرفه ای ماهر)
 • برنامه کارآفرینی فدرال (برای متقاضیانی که دارای تجربه کاری در زمینه کارهای خاص دارند)
 • برنامه سابقه کاری کانادا (برای متقاضیان با کار حرفه ای در کانادا)

سیستم ورودی های جدید اکسپرس در ماه ژانویه 2015 راه اندازی شده است. این سیستم بیان می نماید که مهاجران ماهر از چه طریقی و به چه منظور باید به کانادا مهاجرت نمایند.

شرایط مهاجرت کاری به کانادا

کار در کانادا با دیپلم

در برنامه های مشخص شده کاری در کشور کانادا، افراد زیادی می توانند به عنوان نیروی کار با مدرک دیپلم نیز اقدامات لازم برای ورود به این کشور را انجام دهند. در برخی از گروه های تعریف شده در رده B و C نیروی متقاضی کار در کشور کانادا نیازی به شرکت در دوره های دانشگاهی ندارد و می تواند بدون مدرک تحصیلی نیز در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد. مشاغل تابستانه نیز کار در کانادا با دیپلم را امکان پذیر می کند. برخی از مهم ترین این مشاغل که می تواند فرد را بدون مدرک دانشگاهی به کانادا برساند عبارتند از:

 • فعالیت های کشاورزی
 • انبارداری
 • حمل و نقل
 • راننده کامیون
 • لوکوموتیو ران
 • فروشندگان مغازه های خرده فروشی
 • صندوق دار
 • متخصصین امور کامپیوتر و غیره

در چنین شرایطی فرد نمی تواند در برنامه اکسپرس انتری شرکت کند چراکه امتیازات او به طور کلی در بخش تحصیل از بین خواهد رفت. در نتیجه باید به این نکته اشاره کرد که افرادی که مدرک دیپلم در اختیار دارند و تحصیلات دانشگاهی را به پایان نرسانده اند، باید در برنامه های استانی و همچنین برنامه هایی نظیر طرح آتلانتیک شرکت کنند تا بتوانند خود را به کانادا برسانند.

امتیازبندی مرحله اول اکسپرس انتری کانادا در سال 2024

یکی از مسائلی که درباره کانادا و کار در این کشور باید دانست، شرایط امتیاز بندی در نظر گرفته شده برای مهاجران خارجی است. حداقل امتیازی که افراد می بایست در خصوص وارد شدن به پروسه های کارگران ماهر سیستم ورود سریع یعنی اکسپرس انتری در سال 2024 داشته باشند 67 می باشد که این امتیاز از چند مورد به دست می آید:

 1. مدرک زبان انگلیسی: حداقل امتیازی که در این قسمت می توان اخذ نمود 28 امتیاز می باشد که با افزایش نمره IELTS سطح امتیاز نیز بیشتر می شود. مدرک زبان فرانسوی نیز امتیاز جداگانه ای دارد.
 2. مدارک تحصیلی: این مورد با توجه به سطح تحصیلات امتیاز بندی می گردد که حداکثر 25 امتیاز دارد که مدارک تحصیلی می بایست مورد تائید اداره شهروندی و مهاجرت کانادا نیز باشد.
 3. تجربه کاری: سابقه کار فرد نیز امتیاز منحصر به خود را دارد که حداکثر امتیاز ارائه شده 15 می باشد.
 4. سن: حداکثر امتیازی که مربوط به سن متقاضی می شود 12 امتیاز می باشد که مربوط به 18 الی 35 سالگی است.
 5. دریافت پیشنهاد شغلی: در این پروسه که افرادی که از این پیشنهاد برخوردار باشند حداکثر 10 امتیاز می گیرند.
 6. سابقه تحصیل یا کار در کانادا: تعداد سال های حضور در کانادا برای افراد بیشترین امتیاز را به همراه خواهد داشت.

مرحله دوم اکسپرس انتری کانادا در سال 2024

همان طور که اشاره شد مجموع امتیاز بندی در مرحله اول این پروسه 100 امتیاز است که افراد می بایست حداقل 67 امتیاز را کسب نمایند که بتوانند وارد مرحله دوم شوند. افرادی که بیشترین امتیاز را کسب می نمایند می توانند حداکثر 60 روز پس از جواب برای مرحله دوم اقدام داشته باشند. در مرحله دوم امتیاز قابل توجه متعلق به دعوت نامه کاری می باشد و باقی امتیازات دیگر مربوط به شخص می گردد. با توجه به این که کار در این کشور از محبوبیت بالایی در بین متقایضان برخوردار می باشد، مدت زمان این پروسه در خصوص بررسی مدارک از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که طولانی مدت است و در حدود یک سال تا یک سال و نیم افراد باید در انتظار بررسی امتیازات خود باشند.

در این مرحله 600 امتیاز اضافه نیز در نظر گرفته شده است که مربوط به موارد زیر است:

 • حضور بستگان درجه یک در کانادا و دریافت اقامت
 • در اختیار داشتن نامزدی استانی
 • در اختیار داشتن پیشنهاد کاری
 • تسلط به زبان فرانسوی

امتیازبندی کانادا

کار در کانادا با ویزای توریستی

یکی از بزرگترین شانس هایی که مهاجرین به کانادا در اختیار دارند، امکان کاریابی در این کشور با ویزای توریستی است. زمانی که نیروی کار با ویزای توریستی راهی کانادا می شود، می تواند برخی از مشاغل خاص در این کشور را برای خود انتخاب کرده و استخدام شود. البته باید در نظر داشت که همه فرصت های شغلی در این کشور در اختیار مهاجران توریستی قرار نمی گیرد. شرط اول کاریابی در کشور کانادا برای مهاجران آن است که حداقل 45 روز از انتشار آگهی در کانادا گذشته باشد و هیچ متقاضی برای آن شغل پیدا نشده باشد. کار در کانادا با ویزای توریستی اگرچه به سختی امکان پذیر می شود اما به هر ترتیب یک فرصت به حساب می آید.

شهروندانی که در فصل خاصی از سال به عنوان توریست وارد کشور کانادا شده باشند، قادر خواهند بود تا با استفاده از ویزاهای کار موقت در این کشور مشغول به کار شوند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که کار موقت با ویزای توریستی کانادا هرگز به اقامت بلند مدت در این کشور تبدیل نخواهد شد و فرد در پایان دوره اقامت خود باید به کشورش باز گردد.

کار در کانادا برای ایرانیان

شرایط کار در کانادا برای ایرانیان نیز فراهم است و هموطنان ما می توانند مانند مردمان سایر کشورهای جهان از این طریق خود را به کشور کانادا برسانند. استفاده از سیستم اکسپرس انتری در کانادا بی توجه به ملیت افراد است و صرفا هر فرد بر اساس میزان توانایی های خود مورد سنجش قرار خواهد گرفت. افرادی که از این طریق وارد کانادا می شوند، قادر خواهند بود تا PR این کشور را به دست آورند و از این طریق شرایط بسیار مناسبی را برای آینده خود در این کشور ایجاد کنند.

بدون تردید شهروندان ایرانی که از طریق کار وارد خاک کانادا می شوند، شرایط مناسب تری برای زندگی در این کشور و کاریابی خواهند داشت چراکه می توانند پس از تحصیل خود در این کشور به جستجوی کار در کانادا بپردازند و در این حالت تجربه کاری خود در کانادا را افزایش داده و امتیازات اضافه مربوط به تحصیل و کار در کانادا را نیز به دست آورند. کانادا یک کشور با تنوع فرهنگی و نژادی بسیار زیاد است و به همین دلیل است که مسیر همواری را برای مهاجرت شهروندان کشورهای مختلف در نظر گرفته  است و هیچ ملیتی در این کشور ممنوعیت ورود ندارد. از جمله راه های مهاجرتی ایرانیان برای کار عبارتند از :

 • اکسپرس انتری
 • تحصیل
 • کارآفرینی
 • سرمایه گذاری

شرایط کار دانشجویی در کشور کانادا

یکی از مسائلی که می تواند در رابطه با شرایط کار در کانادا دارای اهمیت بالایی باشد، شرایط کار دانشجویی در این کشور است. دانشجویان در کشور کانادا قادر خواهند بود تا از 2 روش مختلف نسبت به کاریابی در این کشور اقدام کنند. دانشجویان می توانند بسته به شرایط خود، در محیط دانشگاه یا خارج از آن شغل مناسبی برای خود بدست آورند که هر یک از آن ها دارای شرایط و ویژگی های خاص مربوط به خود است. در ادامه با توجه به اهمیت موضوع، به تشریح جز به جز شرایط کار دانشجویی در کشور کانادا پرداخته خواهد شد.

شرایط کار دانشجویی در کشور کانادا

شرایط کار دانشجویی در محیط دانشگاه در کانادا

اولین فرصت شروع کار در کشوری مانند کانادا، کار در محیط دانشگاه در این کشور است که نیازی به دریافت اجازه کار نیز نخواهد داشت. دانشجویان بنا به شرایط زیر می توانند در محیط دانشگاهی که در آن تحصیل می کنند، کار کنند.

پیش شرط کار در محیط دانشگاهشروط کار در محیط دانشگاه
دانشجو در یک دوره تمام وقت ثبت نام کرده باشد به شرط آنکه:دانشجو در یکی از مراکز دولتی معتبر مانند کالج یا دانشگاه در شهر کبک نام نویسی کرده باشد.
فرد در یکی از دانشگاه های خصوصی کشور کانادا مشغول به تحصیل باشد.
دانشجو در یک موسسه آموزشی نیمه خصوصی مشغول به تحصیل در کبک باشد.
فرد بیمه درمانی در اختیار داشته باشد.
اجازه تحصیل دانشجو به رسمیت شناخته شود.

در این صورت فرد تنها قادر خواهد بود در ساختمان های مربوط به دانشگاه به کار مشغول شود. البته در صورتی که فرد کاری که در اختیار یکی از اعضای دانشگاه باشد را اختیار کند، می تواند در محیطی خارج از دانشگاه اما برای اعضای رسمی دانشگاه نیز کار کند.

اجازه کار دانشجویی در محیط دانشگاه، در شرایط زیر لغو می شود:

 • دوره تحصیلی تمام وقت دانشجو به پایان برسد.
 • در صورتی که فرد به هر دلیل دوره تحصیلی خود را به پایان برساند.
 • اجازه تحصیل دانشجو به هر دلیل متوقف شود.
 • در صورتی که فرد محل تحصیل خود را تغییر دهد و در تعطیلات باشد
 • در صورتی که فرد به شرایط تحصیل بازگردد، می تواند مجدد در محیط دانشگاه کار کند.

شرایط کار دانشجویی خارج از محیط دانشگاه در کانادا

علاوه بر کار در محیط دانشگاه، دانشجویان اجازه خواهند داشت تا در خارج از این محیط نیز به کار مشغول شوند و از مزایای آن بهرمند شوند. در این حالت متقاضیان موظف هستند تا اجازه کار رسمی از اداره کار کشور کانادا بدست آورند و در غیر این صورت با متخلفین برخورد جدی خواهد شد و ممکن است اجازه تحصیل آن ها نیز باطل شود و از کشور کانادا اخراج شوند.

دانشجویان می توانند در کانادا خارج از محیط دانشگاه کار کنند، اگر همه شرایط زیر را داشته باشند:

 • اجازه کار رسمی خارج از محیط دانشگاهی
 • تحصیل در یک دوره تمام وقت در کشور کانادا
 • متقاضی تنها در دوره های دانشگاهی یا فنی نام نویسی کرده باشد
 • دوره تحصیلی متقاضی شروع شده باشد
 • طول دوره تحصیلی دانشجو حداقل 6 ماهه باشد
 • در پایان دوره تحصیل به دانشجو یک مدرک معتبر اهدا شود
 • دانشجو بیمه درمانی داشته باشد

در صورتی که دانشجو در دوره نیمه وقت تحصیل کند نیز اجازه کار خواهد داشت اگر:

 • آخرین ترم تحصیلی دوره تمام وقت او باشد
 • دانشجو توانایی اخذ واحدهای درسی بیشتر برای تبدیل تحصیل خود به تمام وقت نداشته باشد
 • دانشجو تمام ترم های گذشته تحصیلی، یک دانشجوی تمام وقت بوده باشد

شرایط تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

شرایط کار برای همراه دانشجویان در کانادا

یکی از فرصت های بسیار مناسب موجود در کشور کانادا، استفاده از اجازه کار به عنوان همراه است. در این صورت فرد همراه هیچ گونه محدودیتی در رابطه با کار در کشور کانادا نخواهد داشت. به دلیل وجود این قانون موضوع تحصیل در کانادا بی مدرک زبان نیز همواره مورد توجه افراد زیادی قرار داشته است. چرا که غالب کشورهای دنیا اصلا ویزای همراه به دانشجو نمی دهند و برخی از کشورهایی که ویزای همراه دارند٬ به همراه اجازه کار نمی دهند. نتیجتا کانادا با این قانون منحصر به فرد محبوبیت زیادی بین مهاجران به دست آورده است.

کاریابی در کشور کانادا

شرایط کاریابی در کانادا به شرایط کاریابی در کشورهای اروپایی شباهت بسیار زیادی دارد. افرادی که قصد دارند در کشور کانادا شغل مناسبی پیدا کنند باید حتما یک رزومه کاری و انگیزه نامه قدرتمند برای خود تهیه کنند، همچنین باید درخواست پذیرش شغلی خود را نیز به صورت آنلاین تکمیل کرده و در اختیار کارفرمایان قرار دهند. پس از آنکه کارفرما رزومه را مورد تایید قرار دهد حتما باید در یک مصاحبه کاری شرکت کرده و کارفرما را به صورت کامل متقاعد کند. این مصاحبه قاعدتا باید به صورت حضوری انجام شود اما به دلیل اینکه امکان مهاجرت به کانادا برای بسیاری از افراد میسر نیست، افراد می توانند در مصاحبه تلفنی شرکت کنند. از برترین موسسات کاریابی در کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Canadajobs.com
 • Eluta.ca (موتور جستجوی رسمی کاریابی نزد 100 کارفرمای برتر در کشور کانادا)
 • Job Bank (سایت دولتی کاریابی در کانادا)
 • University Affairs: Jobs (یافتن کار در دانشگاه های کشور کانادا)
 • Workopolis
 • Jobboom

موسسات معتبر کاریابی در کانادا

شرایط خانواده در مهاجرت به کانادا از طریق کار

در بسیاری از کشورهای اروپایی، افرادی که به کمک ویزای کار راهی این کشورها می شوند حداقل برای مدتی طولانی اجازه همراهی خانواده خود را پیدا نخواهند کرد. در بسیاری از موارد همسر یا همراه قانونی فرد اجازه کار در کشور کانادا را پیدا خواهد کرد. اگر که فرزندان مهاجر قصد ادامه تحصیل در کانادا را داشته باشند، باید برای آن ها اجازه تحصیل دریافت شود.

در حالی که فرد مهاجر نمی تواند برای کارفرمایان متفاوت کار کند و برای تغییر شغل باید مراجع قانونی را مطلع کرده و اجازه کار دیگری دریافت کند، همسر وی آزادانه می تواند در کشور کانادا برای کارفرمایان مختلف کار کند. البته این اجازه کار به همسران افرادی داده خواهد شد که ویزای اسکیل ورکر را دریافت کرده باشند. اجازه کار سایر افراد دارای محدودیت های قانونی است.

شرایط کار در کانادا در دوران کرونا

یکی از مسائلی که در سال 2020 تا 2022 جهان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است، شرایط بیماری کرونا است. این بیماری سبب شده است که بسیاری از افراد شغل خود را از دست دهند و بسیاری از کشورها در تامین مایحتاج زندگی شهروندان خود با مشکلات بیشتری روبرو شوند. کانادا نیز یکی از کشورهایی بوده است که با این مشکل روبرو بوده و بیش از 1 میلیون شغل در این کشور به طور کامل از بین رفته است. البته پس از پایان دوره اول قرنطینه، شرایط کار کم کم به حالت معمول خود نزدیک شده است. در نمودار زیر تحولات فرصت های کاری در کشور کانادا در طول های اخیر بررسی شده است.

تعداد مشاغل ایجاد شده در کانادا

نمودار فوق به خوبی نشان می دهد که در دوره اوج بیماری کرونا، تعداد زیادی از مشاغل در این کشور از بین رفته است اما پس از انجام واکسیناسیون عمومی، شرایط به طور کلی تغییر پیدا کرده است و از جولای 2021، روند ایجاد شغل در این کشور همواره رو به افزایش بوده است.

کبک در صدر فهرست بهترین شهرها جهت کار در کانادا

ممکن است دیدن نام شهر کبک در فهرست بهترین شهرها جهت کار در کانادا تعجب آور باشد، اما این شهر یکی از بهترین شهرها جهت کار و زندگی برای افراد 20 الی 40 سال می باشد. در شهر کبک هزینه های زندگی و نرخ بیکاری بسیار پایین می باشند و کارکنان زمینه های مختلف با درآمدهای گوناگون می توانند به راحتی در این شهر زندگی کنند و از امکانات مختلف شهروندی بهره مند شوند. نرخ بیکاری در شهر کبک به 3.9% می رسد. این امر به معنای کاهش استرس اقتصادی برای مهاجران خارجی و راحت تر بودن شرایط کاریابی در این شهر می باشد.

شهر کبک به دلیل داشت معماری استثنایی و همچنین فرهنگ بسیار غنی شناخته شده می باشد و لازم به ذکر است که در این شهر کافه ها، رستوران ها، موزه ها و همچنین پارک های بی شماری وجود دارند و ساکنین این شهر می توانند برای تفریح در تمامی ساعات شبانه روز از این موارد بهره مند شوند. وجود امنیت و آسایش در این شهر باعث شده است تا افراد زیادی برای زندگی و کاریابی در شهر کبک به کانادا مهاجرت کنند.

شرایط کار در تورنتو

پر جمعیت ترین شهر در کشور کانادا که در ایالت اونتاریو قرار گرفته است، تورنتو می باشد که بیش از سه میلیون نفر جمعیت دارد. بیش از 50% جمعیت این شهر مدرن را مهاجران خارجی تشکیل می دهند و لازم به ذکر است که تقریبا نیمی از کل محصولات تولیدی در کشور کانادا در شهر تورنتو تولید می شود.

اگر به فکر کاریابی در کشور کانادا هستید، شهر تورنتو از بهترین گزینه های کاریابی به شمار می رود. در نظر داشته باشید که نرخ بیکاری در این شهر بسیار پایین می باشد و افرادی که در شهر تورنتو زندگی می کنند می توانند به راحتی پس از از دست دادن شغل خود، شغل دیگری بیابند. عواملی چون سطح و کیفیت بالای زندگی، بهداشت ایمنی، امنیت و شرایط مطلوب تجاری و اقتصادی از اصلی ترین دلایل مهاجران برای زندگی در شهر تورنتو می باشند. این شهر یکی از قدرتمند ترین شهرهای کشور کانادا در بخش اقتصادی می باشد و به دلیل وجود مردمی با فرهنگ های گوناگون، شهر تورنتو از محبوب ترین شهرهای جهان برای زندگی به شمار می رود.

حقوق کار در کانادا

با بررسی شاخص های مختلف کار در کانادا، به احتمال فراوان اطلاعات دقیقی در این رابطه به دست آورده اید اما شرایط پرداخت دستمزد در این کشور چگونه است؟ نیروی کار در کانادا دغدغه چندانی برای تامین هزینه های زندگی خود در این کشور نخواهد داشت و می تواند آن ها را تامین کند. بسیاری از مشاغل در کانادا درآمدی بالاتر از متوسط درآمد در این کشور در اختیار دارند و بسیاری نیز درآمدی بالاتر از آنچه یک خانواده 4 نفره به آن نیاز خواهند داشت دریافت می کنند. در جدول زیر، برخی از مهم ترین مشاغل در کشور کانادا مورد بررسی قرار گرفته اند.

شغلمتوسط درآمد به دلار کانادا
مدیر حسابداری14800$
امانت دار شرکت12900$
آنالیزور مالی13600$
مدیر شرکت9030$
معمار12200$
مدیر پروژه12400$
مهندس عمران9260$
مهندس الکترونیک9670$
وکیل20400$

حقوق ماهیانه کار در کانادا

مروری جامع بر آخرین وضعیت بازار کار در کانادا

بر طبق آمار سال 2024، متوسط درآمد یک کارگر تمام وقت در کانادا سالانه حدود $54630 (دلار) و یا به طور هفتگی حدود $1050.59 (دلار) می باشد. و حالا با این توصیف اگر بخواهیم متوسط درآمد کار در بین استان های مختلف کانادا را بیان کنیم بایستی به جدول زیر مراجعه کنیم:

استان و یا قلمرومتوسط درآمد سالانه (دلار)
Nunavut$87355
Northwest Territories$77670
Alberta$61865
Yukon$61812
Ontario$55524
Newfoundland and Labrador$55508
Saskatchewan$54371
British Columbia$53516
Quebec$51735
Manitoba$49661
New Brunswick$49511
Nova Scotia$48470
Prince Edward Island$45912

و حالا با همدیگر به بررسی متوسط درآمدی در بخش های اقتصادی مختلف کانادا 2024 می پردازیم:

بخش های شغلیمتوسط درآمد به دلار
خدمات اقامتی و غذایی$22877
اداری و اجرایی$47369
هنر، سرگرمی و تفریحی$40241
ساخت و ساز$68374
آموزش$58343
امور مالی و بیمه$76843
جنگلداری و چوب بری$58739
مراقبت های بهداشتی و مددکاری اجتماعی$52888
صنایع فرهنگی و اطلاعاتی$71634
مدیریت شرکت ها$74560
تولید$59250
استخراج گاز و نفت و معدن$113506
خدمات حرفه ای، فنی و علمی$76077
کارمند دولتی$75799
املاک$58623
خرده فروشی$34503
حمل و نقل و انبارداری$61011
خدمات رفاهی$101531
تجارت عمده فروشی$67456

و حالا باید دید که کدامیک از صنایع کانادا بیشترین رشد درآمدی را داشته است. با توجه به نمودار زیر می توان متوجه شد که بخش هنرها، تفریح و سرگرمی با 26.3%+ بیشترین رشد درآمدی را داشته است:

رشد درآمدی در بخش های اقتصادی مختلف کانادا

هزینه زندگی در سال 2024 در کانادا

یکی از دلایلی که افراد کانادا را برای زندگی انتخاب می کنند تورم پایین در این کشور است. به عنوان مثال در سال 2024 تورم در کانادا تنها 2+% است، رقمی که حتی از ایالات متحده آمریکا نیز کمتر است. در نتیجه هزینه زندگی افراد سال به سال افزایش چشمگیری نخواهد داشت. در حال حاضر هزینه زندگی در کانادا ماهیانه در شهرهایی مثل تورنتو و ونکوور حدود 1500$ (دلار کانادا) می باشد.

اقلامقیمت (دلار کانادا)
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت18.00$
یک وعده غذایی در مک دونالد11.00$
یک بطری آب معدنی1.84$
یک بطری شیر یک لیتری2.47$
یک قالب نان سفید 500 گرمی2.95$
یک کیلوگرم فیله مرغ14$
یک کیلوگرم سیب4.00$
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی3.25$
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی90.00$
اشتراک ماهیانه باشگاه ورزشی51.55$
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر1363.21$
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر2184.49$

مطابق آخرین آمارهای اعلامی هزینه زندگی در کانادا در سال 2024 برای یک فرد مجرد در حدود 1500$ (دلار کانادا) و برای یک خانواده چهار نفره در حدود 5000$ (دلار کانادا) است. درآمد افراد نیز در کشور کانادا بالاست و پاسخگوی هزینه ها می باشد. در مقاله بالا که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده اطلاعاتی در خصوص کار در کانادا به صورت تمام وقت و دانشجویی و هم چنین مطالب مرتبط دیگر با این عناوین بیان شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

سوالات پرتکرار در خصوص یافتن شغل در کانادا

متقاضیان کار در کانادا در سال 2024 برای اطلاع از شرایط این کشور سوالات زیر را مطرح می نمایند:

 • اخذ ویزای کار کانادا چگونه است؟ به طور کلی ویزای کار کانادا دارای امتیازبندی می باشد که افراد باید برای مرحله اول 67 امتیاز از 100 امتیاز و در مرحله دوم بسته به نوع ایالت حداقل امتیاز 450 به بالا را کسب نمایند.
 • امتیازبندی کانادا در سال 2024 بر چه اساسی است؟ این ویزا به صورت دو مرحله ای می باشد که دارای دو استخر است و افراد باید از مواردی مانند سن، سابقه کار، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و تطابق پذیری با محیط امتیاز کسب نمایند.
 • تطابق پذیری با محیط کانادا برای اخذ ویزای کار به چه معناست؟ داشتن کارفرمای کانادایی، اخذ مدرک تحصیلی از کالج یا دانشگاه های کانادا یا حضور بستگان درجه یک او در کانادا برای اثبات تطابق پذیری فرد بررسی می شود.
 • رایج ترین مشاغل غیر تخصصی در کانادا کدامند؟ فروشندگان، گارسون، کافه دار، صندوق دار، آرایشگر و آشپز.
 • آیا با ویزای توریستی می توان در کانادا کار کرد؟ با ویزای توریستی اجازه هیچ گونه کار قانونی وجود ندارد. افراد فقط با ویزای توریستی می توانند به دنبال کارفرماهای کانادایی بوده تا بتوانند از طریق اسکیل ورکر و یا اکسپرس اینتری اقدام نمایند.
 • چگونه می توان در سیستم اکسپرس انتری شانس بیشتری داشت؟ یادگیری زبان فرانسوی و همچنین کاریابی در برنامه های استانی کانادا بهترین گزینه است.
 • متوسط حقوق کار در کانادا چقدر است؟ در حدود 9770$ (دلار کانادا).
4.8/5 - (33 امتیاز)

29 دیدگاه برای “کار در کانادا

 1. زیادی گفت:

  سلام وقتتون بخیر من دانشجوی کارشناسی آموزش زبان انگلیسی هستم و فوق‌العاده عاشق کار تدریس هستم و تدریس هم کردم ولی خب بیمه رد نشده برام توی موسسات کار کردم توی ایران و همسرم کار حسابدار و حسابرسی انجام میده حدود ۴سال توی پرشیا خودرو هم کار کرده به نظر تون از چه طریقی برای اقامت کانادا اقدام کنیم (به صورت دانشجویی نباشه)

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   اگر نمی خواهید از طریق تحصیلی مهاجرت کنید، یا باید استارتاپ اقدام کنید یا از طریق کار. امتیازهای خودتون برای کار رو محاسبه کنید تا متوجه بشید آیا امتیاز کافی در این زمینه رو دارید یا خیر

 2. فرهاد گفت:

  سلام. بنده ۳۰ سال سن دارم. مدرک دکتری مدیریت دولتی دارم و ۳ سال در زمینه منابع انسانی سابقه‌ فعالیت دارم. زبانم خوبه و میتونم مدرک و بدست بیارم. با این اوصاف امکان اقامت برای بنده وجود داره؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید در سیستم امتیازبندی کانادا امتیازهای خودتون رو حساب کنید.
   موارد اولیه رو دارید.
   اگر بتونید مدرک زبان حداقل آیلتس 7 در هر مهارت به دست بیارید شانس خوبی خواهید داشت

 3. dayan گفت:

  سلام
  ایا با مدرک کمک پرستاری و ۴سال سابقه کاری میتونم برای مهاجرت ب کانادا اقدام کنم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله این امکان برای شما وجود داره
   باید از طریق برنامه های استانی یا اکسپرس انتری اقدام کنید

 4. نوید یوسفیان گفت:

  با درود و عرض ادب
  من لیسانس عمران با بیش از 5 سال سابقه بیمه هستم و به چند نرم افزارهای مرتبط با طراحی و رشته عمران آشنا مسلط هستم. مدرک معتر کارشناسی ایمنی دارم و در حال حاضر در شرکت مترو مشغول به کارم همچنین مهارت قلم زنی بر روی مس و کابینت سازی MDF دارم و در این رشته ها نیز کار کرده ام و به زبان انگلیسی و اسپانیایی آشنایی دارم .
  لطفا بفرمایید به چه روش و برای کدام کشور جهت مهاجرت اقدام کنم بهتر است؟
  با سپاس فراوان

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   لطفا برای اطلاعات بیشتر با ما تماس باشید

 5. نگار یوسفیان گفت:

  درود بر شما من خانم 26 ساله هستم و لیسانس حسابداری با 5 سال سابق بیمه و سابقه کار دارم 2/5 سال اسپانیا زندگی کردم و به زبان انگلیسی و اسپانیایی صحبت می کنم ولی مدرک ندارم بنظر شما به چه روشی و برای چه کشوری بهتر است که اقدام کنم. و چه مهارت هایی را یاد بگیرم تا بتوانم از طریق آن در کشور مقصد کسب درآمد کنم؟
  سپاسگزارم

  1. داوری گفت:

   سلام ودرود
   برای کشور کانادا شرایط خوبی دارید لطفا برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

 6. ندا.م گفت:

  سلام من 35 سالمه و فوق لیسانس مدیریت بازرگانی – بازاریابی هستم و به مدت 17 سال در بانک مشغول به کارم و برام بیمه رد شده و همسرم هم 36 سالش و دوتا لیسانس حسابداری و حقوق داره و در حدود 15 سال شاغل در بانک بنظر شما آیا امکان اخذ اقامت وکار در کانادا را داریم؟
  و اینکه در حال یادگیری زبان انگلیسی هستیم
  بنظر شما لازمه دوره ی غیر از سوابق کاریمون بگذرونید ؟؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   اگر برای کار در کانادا می فرمائیید ابتدا باید امتیازات خودتون رو بررسی کنید ببنید امتیازتون به حد نصاب میرسه یا خیر

 7. jalil jamali گفت:

  سلام و عرض ادب
  دارای لیسانس مهندسی ناوبری و همچنین مدارک بین المللی فرمانده کشتی و راهنمای (marine pilot)شناور های اقیانوس پیما می باشم به زبان انگلیسی تسلط دارم و نزدیک بیست سال سابقه کاری مرتبط دارم با این شرایط می توانم برای ویزای کار در کشور کانادا اقدام کنم؟ با تشکر

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما ویزای کار کانادا به صورت امتیاز بندی بر روی سن سابقه کار مدرک تحصیلی و مدرک زبان می باشد که علاوه بر این شرایط باید جاب آفر و یا یه مدرک از کالج یا دانشگاه های کانادا داشته باشید که تطابق پذیری شما با محیط را مشخص کند به همین منظور اگر این شرایط را ندارید بهترین روش برای شما تحصیلی است مگر اینه کارفرما از کانادا داشته باشید برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 8. ارش گفت:

  ارش
  سلام وقت بخیر 27 سال سن دارم مدرکم دیپلم قبلا شرکت کامپیوتری داشتم خودم مدیر عامل بودم.در حال حاظر مدیر و سرپرست معدن سنگ شکن هستم 9 سال بیمه دارم.با لودر و بیل مکانیکی هم کار کردم سابقه کار دارم.زبان هم در حال یاد گرفتن هستم با این شرایط میتونم ویزا کانادا بگیرم با تشکر

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   میتونید از طریق مهاجرت کاری به آتلانتیک اقدام کنید
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 9. ارش گفت:

  ارش
  سلام وقت بخیر 27 سال سن دارم قبلا شرکت کامپیوتری داشتم خودم مدیر عامل بودم.در حال حاظر مدیر و سرپرست معدن سنگ شکن هستم 9 سال بیمه دارم.با لودر و بیل مکانیکی هم کار کردم سابقه کار دارم.زبان هم در حال یاد گرفتن هستم با این شرایط میتونم ویزا کانادا بگیرم با تشکر

 10. حانیه گفت:

  با سلام
  آیا نمره مدرک آزمونPTE رو می تونیم به جای نمره آیلتس ارائه بدیم؟
  با تشکر

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   PTE رو برای چه چیزی ارائه کنید؟

 11. سلمان گفت:

  سلام،وقت بخیر،جهت گرفتن ویزای توریستی کانادا چجوری میتونم اقدام کنم،در ضمن اینکه من توسط یکی از دوستانم میتوانم به کشور ایتالیا سفر کنم و ویزای شینگن بگیرم.

  1. داوری گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   در این خصوص ابتدا مقاله ویزای توریستی کانادا رو مطالعه کنید اگر سوالی بود در خدمتتون هستم

 12. Vahid گفت:

  با سلام .
  29 سالمه
  کاردانی برق صنعتی دارم
  مدارک فنی حرفه ای در خصوص برق فشار ضعیف و سیم کشی ساختمان دارم
  3سال سابقه بیمه دارم
  به کارهای برقی مسلط میباشم .
  برای زبان هم در حال یادگیری هستم
  میخاستم ببینم میتونم اقدام کنم برای ویزای کار کانادا
  متشکر ازین ک وقت گذاشتین

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   در خصوص کار درکانادا از طریق مهاجرت کاری به آتلانتیک اقدام کنید

 13. Abolfazl گفت:

  سلام
  من مدرک م دیپلم هسش و شغلم کابینت کاریه و زبان انگلیسی رو بلدم من امتیاز میتونم بگیرم ایا کار من بدرد کشور کانادا میخوره

  1. em.user2 گفت:

   سلام و احترام
   در ویزای کار کانادا برای رسیدن به امتیاز مناسب به حداقل لیسانس و سابقه کار با بیمه نیاز است. همچنین مدرک زبان نیز بسیار اهمیت دارد. برای بررسی راه های متناسب با شرایط خود پیشنهاد میکنیم با شماره ۲۶۷۰۵۳۵۶ تماس بگیرید.

 14. مهرداد منصوردهقان گفت:

  با سلام و احترام. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که چجوری میشه از مشاوره های شما کمک گرفت و آیا با شرایط زیر، شانسی دارم برای کانادا یا خیر؟

  32 سالمه،
  کارشناسی ارشد
  فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتی
  6 سال سابقه کاری مرتبط
  تخصص در زمینه مدیریت پروژه
  سطح زبان انگلیسی CLB 9

  1. em.user2 گفت:

   با سلام و احترام
   شرایط شما برای تحصیل در کشور کانادا مناسب است، با توجه به اطلاعاتی که ذکر فرموده اید نیز شانس اخذ ویزای کاری کانادا وجود دارد. ویزای کار کانادا شرایط امتیازبندی خاص خود را داراست که متناسب با شرایط شما باید مورد محاسبه و بررسی قرار گیرد. پیشنهاد می کنیم برای اخذ اطلاعات در این زمینه با شماره ۲۶۷۰۵۳۵۶-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

 15. احسان رفیعی چوبدار گفت:

  من لیسانس حقوق دارم و چند مدرک فنی حرفه ای مثل ارایشگری و ….
  کارهای تجربی هم زیاد کردم مثل لوله کشی و سیمکشی ساختمان

  1. em.user2 گفت:

   با سلام و عرض ادب
   برای بررسی کشورها و روش های متناسب با شرایط خود می توانید با دفاتر ما از طریق شماره ۰۲۱۲۶۷۰۵۳۵۶ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *