ویزای کاری

کار در کرواسی

کار در کرواسی

در حال حاضر، کار در کرواسی می تواند یک تجربه جالب برای کارمندان خارجی و مهاجران خارج از کشور در نقل و انتقالات درون شرکتی باشد. با این حال، احتمالاً برای مهاجران خودساخته که عمدتاً علاقه مند به کار در کرواسی هستند زمان خوبی می باشد تا زندگی جدید خود را در خارج از کشور تأمین کنند. از یک سو، کرواسی یک اقتصاد بازار به خوبی توسعه یافته با ارز ثابت (کونا کرواسی) و بخش خدمات عظیم است. از سوی دیگر، چشم انداز کار در کرواسی به دلیل مشکلات اقتصادی که این کشور با آن دست و پنجه نرم می کند، محدود شده است. این مشکلات شامل یک رکود مداوم است که به ارقام بالای بیکاری و توسعه نابرابر منطقه ای منجر شده است. این نوشتار شامل اطلاعات کاملی درباره شرایط و قوانین کار در کرواسی می باشد که توسط متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جمع آوری شده است.

کرواسی یک کشور خوش منظره بالکان است که پایتخت آن زاگرب است. جمعیت آن حدود 4.1 میلیون نفر در منطقه ای به وسعت 56542 کیلومتر مربع زندگی می کنند. واحد پول کرواسی کونا است و می توان نماد آن را به صورت HRK یا kn نوشت. زبان رسمی مورد استفاده در جمهوری کرواسی کرواتی است. آنها بیش از 1000 جزیره کوچک در امتداد خط ساحلی گسترده دارند که هر ساله هزاران گردشگر را به خود جذب می کند و بسیاری از آنها خالی از سکنه هستند. کرواسی دارای آب و هوای معتدل قاره ای در شمال است، اما هر چه به سمت جنوب حرکت کنیم، آب و هوای مدیترانه ای قوی تر شروع به پیشروی می کند. کرواسی چند سالی است که یک مقصد بسیار معروف برای تعطیلات بوده است. آنچه بیش از همه مردم را به خود جذب می کند، مناظر کوهستانی و خط ساحلی و غذاهای خوشمزه است.

اینفوگرافیک کار در کرواسی

شرایط اقتصادی کرواسی

کرواسی از بسیاری جهات یک اقتصاد خدماتی است. کشاورزی و سایر فعالیت ‌ها در بخش اولیه، مانند تولید نوشیدنی، ماهیگیری، چوب و معدن تنها 4.3% از تولید ناخالص داخلی سالانه را تشکیل می‌دهند. آنها درصد پایینی از همه افراد شاغل در کرواسی را استخدام می کنند (حدود 2٪). بخش ثانویه هنوز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، اگرچه اهمیت آن از زمان یک دولت متحد یوگسلاوی پس از جنگ جهانی دوم کاهش یافته است. در کرواسی، تولید بیش از یک چهارم کل تولید ناخالص داخلی را ایجاد می کند و برای تقریبا 30% نیروی کار شاغل در کرواسی شغل ایجاد می کند.


در نمودار زیر به توزیع اشتغال بر اساس بخش اقتصادی در کرواسی اشاره شده است:

توزیع اشتغال در بخش های اقتصادی در کرواسی

صنایع کلیدی کرواسی عبارتند از:

 • بخش های شیمیایی و دارویی
 • آهن
 • فولاد
 • فلزات ساخته شده
 • کشتی سازی
 • فرآوری مواد غذایی

بیشترین تعداد فرصت های شغلی در کرواسی و بیشترین بخش از تولید ناخالص داخلی از بخش سوم است. همه صنایع خدماتی با هم تقریباً 70% از تولید ناخالص داخلی ملی را تشکیل می دهند. بیش از 67% از افرادی که در کرواسی کار می کنند برای امرار معاش به مشاغل مرتبط با خدمات متکی هستند. با توجه به موقعیت استراتژیک کرواسی و زیبایی های دیدنی آن، تجارت و گردشگری منابع عمده درآمد در بخش خدمات هستند. کرواسی نه تنها یک مقصد مسافرتی محبوب است، بلکه معمولاً روابط اقتصادی با تجارت واردات و صادرات در اتریش، بوسنی و هرزگوین، آلمان، ایتالیا و اسلوونی دارد. علاوه بر این، کالاهای وارداتی زیادی از این کشورها و همچنین مجارستان و روسیه وارد می شود. کشورهایی که بین سال های 1993 تا 2008 بیشترین سرمایه گذاری مستقیم خارجی را به کرواسی تزریق کردند، اتریش، مجارستان، آلمان، هلند و فرانسه بودند. در باب سرمایه گذاری در کرواسی به لینک فوق مراجعه کنید.

بازار کار در کرواسی

کرواسی در حال حاضر به کارگران زیادی نیاز دارد و بسیاری از صنایع مانند ساخت و ساز و گردشگری وجود دارند که به سادگی افراد کافی برای پر کردن تمام موقعیت های باز را ندارند. در نتیجه، شرکت های کرواسی برای ایفای این نقش ها به دنبال کارکنان و کارمندان خارجی هستند. در کرواسی، یک شرکت کارمند خارجی را استخدام می کند و دولت مجوز کار می دهد.

این کمبود نیروی کار تا حدی به این دلیل است که جوانان کروات در حال مهاجرت به خارج از کشور به سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستند و تا حدی به این دلیل است که کروات ها نمی خواهند این نوع مشاغل را انجام دهند. افرادی که شهروند یک کشور غیر اتحادیه اروپا باشد، در صورت داشتن شرایط مناسب می تواند برای مجوز کار در کرواسی درخواست دهد. اگر فرد شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا EEA باشد، شرایط مناسب تری برای کار در کرواسی خواهد داشت. در باب ویزای کار کرواسی به لینک فوق مراجعه کنید.

شرایط عمومی کار در کرواسی برای ایرانیان

تمامی اتباع کشورهای ایرانی که به دنبال کار در کرواسی در مشاغل گوناگون هستند، باید در قدم اول شرایط عمومی کار در کرواسی برای ایرانیان را بررسی کنند. زیرا شرایط کار در کرواسی برای ایرانیان به نسبت اغلب کشورهای جهان به ویژه اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU) متفاوت تر خواهد بود. به عبارت دیگر، شرایط عمومی کار در کرواسی برای ایرانیان بسیار سختگیرانه تر خواهد بود و روند استخدام در این کشور برای اتباع کشورهای ثالث به ویژه برای ایرانیان دشوارتر می شود. به همین جهت توصیه می شود که قبل زا ورود به کرواسی جهت کار، تمامی اتباع ایرانی شرایط عمومی کار در این کشور را به طور دقیق بررسی کنند. در غیر این صورت با چالش های ویژه ای در زمینه های مختلف مواجه خواهند شد.

برای درک بهتر شرایط عمومی کار در کرواسی برای ایرانیان، به جدول زیر مراجعه فرمایید:

شرایط عمومی کار در کرواسی برای ایرانیانتوضیحات
ساعات کار ایرانیان در کرواسیزمان معمول کار اتباع ایرانی در کواسی بین 40 تا 48 ساعت در هفته می باشد.
تعطیلات در کرواسیتعطیلات کاری در کرواسی برای اتباع ایرانی حداقل 5 هفته در سال می باشد.
حقوق اتباع ایرانی در کرواسیمیزان حقوق و دستمزد اتباع کشورهای ثالث در کرواسی به ویژه اتباع ایرانی بسیار کمتر از اتباع کشروهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. دستمزد ماهیانه کارمندان ایرانی در کرواسی 45000HRK (کونا کرواسی) در ماه می باشد.
قرارداد کاریانعقاد قرارداد کاری بریا تمامی اتباع ایرانی که قصد کار د رکرواسی را دارند الزامی است. همچنین نام کارفرما و کارمند، تاریخ شروع کار و مدت قرارداد باید در قرارداد ذکر شود.

مهاجرت کاری به کشور کرواسی به همراه خانواده

متقاضیان و مهاجران خارجی که موفق به کسب کارت آبی اتحادیه اروپا می شوند، می توانند به همراه خانواده خود برای اشتغال و زندگی به کشور کرواسی مهاجرت کنند. در صورتی که متقاضیان و مهاجران خارجی تنها موفق به کسب ویزای کاری این کشور شوند، می توانند برای مهاجرت کاری همراه خانواده خود، از طریق سفارت اقدام کنند.

داشتن شرایط و مدارک زیر برای انجام این کار الزامی می باشد:

 • اثبات ارتباط با دارنده ویزا با ارائه شناسنامه، گواهی ازدواج و تولد
 • کپی گذرنامه معتبر
 • اثبات بودجه کافی برای اقامت در کرواسی
 • بیمه درمانی
 • مدارک پزشکی

پس از ورود به خاک کشور کرواسی، اگر متقاضی شهروند یک کشور خارجی باشد، باید ظرف 30 روز اقامت خود را در دفتر پلیس محلی ثبت کنید. در غیر این صورت، مجوز کار و اقامت کرواسی از طریق کار متقاضی باطل خواهد شد. اگر متقاضی شهروند اتحادیه اروپا باشد، هنوز هم باید به مقامات پلیس محلی خود گزارش دهد تا ظرف 3 ماه از ورود، اقامت خود را ثبت کند. در آنجا کارت اقامت کرواسی به متقاضی داده می شود. در باب ویزای همراه گرواسی به لینک فوق مراجعه کنید.

شرایط مجوز کار در کرواسی

اجازه اقامت بر اساس اشتغال یک مجوز منحصر به فرد است که اقامت موقت را فراهم می کند و به فرد اجازه می دهد برای یک شرکت خاص کرواسی در کرواسی کار کند.

برای واجد شرایط بودن برای مجوز کار، فرد باید این دو معیار را داشته باشد:

 • تبعه کشور ثالث (غیر اتحادیه اروپا) باشد.
 • قرارداد کاری با یک شرکت کرواسی به کارمند خارجی پیشنهاد شده باشد.

شایان ذکر است که یک سوء تفاهم رایج در مورد مجوز کار در کرواسی وجود دارد. این سوء تفاهم این است که کارمند خارجی فقط می تواند برای مجوز کار اقدام کند و سپس به این کشور سفر کند و کار پیدا کند. اما در واقع این امر برعکس است. برای مهاجرت به کرواسی، فرد خارجی ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی داشته باشد و سپس شرکت از طرف فرد برای اجازه کار و اقامت اقدام کند. به یاد داشته باشید که مجوز کار به یک قرارداد کاری خاص گره خورده است. به همین دلیل، مدت مجوز اقامت فرد خارجی با مدت قرارداد کاری وی، حداکثر تا 1 سال مطابقت دارد. اگر قرارداد کاری فرد خارجی (چه توسط فرد یا کارفرما) فسخ شود، اجازه کار و اقامت کارمند خارجی ظرف 15 روز فسخ خواهد شد.

مالیات بر درآمد در کرواسی

سال مالیاتی در کرواسی از 31 ژانویه تا پایان فوریه سال بعد است. بر اساس قوانین مالیاتی در کرواسی، افراد بر اساس درآمد خود مالیات پرداخت می کنند. همه افرادی که درآمد آن ها کمتر از 47780.28€ (یورو) در سال است، با سطح مالیاتی 20% روبرو خواهند شد. این کمترین میزان مالیات بر درآمد در این کشور است.

حال افرادی که بیش از این مقدار در سال درآمد کسب می کنند، باید 30% از درآمد خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند. می توان به این نکته توجه کرد که افرادی که مالیات 30% بر درآمد را به دولت پرداخت می کنند، اندک هستند. دریافت 4000€ (یورو) در ماه در کرواسی در مشاغل انگشت شماری در دسترس خواهد بود.

منبع: assets.kpmg

کاریابی در کرواسی

اولین قدم متقاضی خارجی، قبل از اینکه بتواند برای مجوز کار درخواست دید، یافتن شغل در کرواسی است. قبل از داشتن شغل کارمند خارجی نمی تواند برای مجوز کار درخواست دهد. پیدا کردن شغل می تواند انرژی و زمان زیادی را از بین ببرد. افرادی که نمی دانند چگونه در کرواسی شغل پیدا کنند، ممکن است انرژی زیادی را صرف برخی اقدامات کنند که نتیجه دلخواه آنها را به همراه نخواهد داشت. بروز ماندن در مورد مشاغل آزاد آسان ‌تر است اگر افراد بدانند در کجا جستجو کنند. منابع آنلاین زیادی وجود دارد که متقاضیان در آن می توانند موقعیت های شغلی موجود در کرواسی را جستجو کنند. برخی از پورتال ها نیز مقالاتی را با توصیه هایی منتشر می کنند که می تواند در جستجوی شغل کارمندان خارجی کمک کند.

رتبه بندی بزرگترین پورتال های کاریابی در کرواسی به صورت زیر است:

رتبه بندیپورتال های کاریابی در کرواسی
1Adorio
2Bika
3Danas radim
4Jooble HR
5MojPosao
6Njuškalo
7Nova karijera
8Oglasnik

هنگامی که کارمند خارجی شغل مورد نظر خود را در کرواسی پیدا کرد، می تواند درخواست مجوز کار خود را شروع کند. کارفرمای فرد خارجی باید یکی از موارد زیر را به عنوان مدرکی که استخدام شده است به متقاضی ارائه دهد:

 • پیشنهاد کار در یک شرکت کرواسی
 • قرارداد کار معتبر یا سایر مدارک کار

کاریابی در کرواسی

پس از داشتن یکی از موارد فوق، شرکت می تواند از طرف متقاضی خارجی اجازه کار و اقامت درخواست کند. با این حال، چند مرحله وجود دارد که شرکت باید قبل از درخواست مجوز کارمند خارجی طی کند که در قسمت بعدی توضیح داده شده است.

چالش های اساسی کار در کرواسی

همانطور که می دانید، کار در کرواسی نیز همانند اغلب کشورهای پیشرفته اروپایی، در کنار مزایای بی شماری که برای اتباع کشورهای خارجی به همراه دارد، دارای چالش های گوناگونی نیز در این زمینه می باشد. به عبارت دیگر، تمامی متقاضیانی که قصد اشتغال در کرواسی را دارند، باید در کنار بررسی مزایا این کشور، چالش های اساسی کرواسی را نیز مورد بررسی قرار دهند. یکی از اصلی ترین چالش های کار در کرواسی، قوانین کار سختگیرانه در این کشور می باشد. قوانیند کار در کرواسی به طور کلی بسیار سختگیرانه می باشد، به ویژه در مورد مسائلی مانند خاتمه کار، اضافه کار و ساعات کاری در کرواسی، که بسیار سختگیرانه است.

برای آشنایی بیشتر با چالش های اساسی کار در کرواسی به لیست زیر مراجعه فرمایید:

 • موانع زبان
 • مالیات بر درآمد در کرواسی
 • بلغارستان همواره به دلیل فرایند های بورکراتیک پیچیده خود در جهان شناخته شده است که این بورکراسی های اداری پیچید هم برای کارفرمایان و هم برای کارکنان بسیار دشوار است.

نحوه یافتن کار در کرواسی با مدرک دیپلم

یکی از بزرگترین چالش هایی که اتباع کشورهای خارجی برای کار در کرواسی با مدرک دیپلم با آن مواجه هستند، نحوه یافتن کار در این کشور می باشد. به عبارت دیگر، نحوه یافتن کار در این کشور با مدرک دیپلم، با توجه به پایین بودن مدرک تحصیلی متقاضیان کار بسیار دشواری است. به همین جهت اغلب دارندگان مدرک دیپلم، از پیدا کردن شغل در این کشور حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی ناراضی هستند. البته لتزم به ذکر است که، متقاصیان کار با مدرک دیپلم، تا زمانی که در خاک این کشور هستند، پیدا کردن شغل مناسب راحت تر خواهد بود.

اما به طور کلی شبکه سازی از طریق دوستان و خانواده همچنان به عنوان ابزاری مناسب برای یافتن کار در کرواسی با مدرک دیپلم می باشد. زیرا با این روش متقاضیان می توانند مستقیما شروع به برقراری تماس کنند، و هر کجا که تصمیم بگیرید شروع به جستجو کنید. علاوه بر این، اگر در حال حاضر در شرکتی مشغول به کار هستید که در کرواسی حضور دارد، می توانید در مورد فرصت های استخدام احتمالی پرس و جو کنید. اما اگر این روش برای متقاضیان کار در کرواسی با مدرک دیپلم امکان پذیر نیست، سعی کنید درخواست های سوداگرانه ایجاد کنید، که رد کرواسی از این روش استقبال می شود. زیرا اغلب مشاغل در کرواسی برای متقاضیان کار با مدرک دیپلم در کرواسی آگهی نمی شود.

برخی از نکات کلیدی برای یافتن کار در کرواسی با مدرک دیپلم به شرح زیر می باشد:

یافتن کار در کرواسی با مدرک دیپلم

شرایط دریافت اقامت از طریق کار در کرواسی

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت، شیوه دریافت اقامت دائم در کرواسی است. افرادی که می خواهند در این کشور به اقامت دائم دست پیدا کنند، باید موارد مختلفی را در نظر داشته باشند. رعایت قوانین داخلی و نداشتن جرائم سنگین و پرداخت مالیات در این رابطه مهم ترین نقش را خواهند داشت.

برای این که فرد به اقامت در کرواسی برسد، می تواند از طریق کار اقدام کند. فرد باید بتواند تا 5 سال، اقامت موقت خود در این کشور را تمدید کند. در حقیقت زمانی که فرد قرارداد کاری داشته باشد، می تواند اقامت خود را نیز تمدید کند. حال اگر فرد 5 سال در کرواسی حضور داشته باشد، می تواند به دو شرط، در کرواسی اقامت دریافت کند:

 • در صورتی که فرد هیچ سفر طولانی تر از 6 ماه خارج از کرواسی نداشته باشد!
 • در صورتی که در طول 5 سال، کمتر از 10 ماه خارج از کرواسی زندگی کرده باشد.

سهمیه های مجوز و آزمون بازار اشتغال در کرواسی

از اول ژانویه 2021، سهمیه های کاری در کرواسی لغو شده است. این بدان معنا است که محدودیتی برای تعداد کارگران خارجی که می توانند در کرواسی استخدام شوند وجود ندارد. این قطعاً پیشرفت است، اما هنوز یک حلقه وجود دارد که یک شرکت باید قبل از اینکه بتواند یک خارجی را استخدام کند، از آن عبور کند. این حلقه آزمون بازار کار نامیده می شود. اگر یک کارفرمای اهل کرواسی بخواهد یک تبعه غیر اتحادیه اروپا را استخدام کند، ابتدا باید از آژانس کار به نام HZZ اجازه بگیرد تا بتواند برای یک کارگر خارجی اجازه کار و اقامت درخواست کند. HZZ یک آزمایش بازار کار انجام می دهد تا مشخص کند آیا آنها به شرکت اجازه استخدام خارجی را می دهند یا خیر.

کارمند پاره وقت آینده باید حداقل 3.381HRK (کونا کرواسی) حقوق نتو داشته باشد. اگر این شرط برآورده شود، HZZ ممکن است برای استخدام یک کارمند پاره وقت چراغ سبز نشان دهد. اما چندین سناریو وجود دارد که در آن آزمون بازار کار مورد نیاز نیست.

اینها عبارتند از:

 • مشاغل ناقص
 • تمدید مجوز کار برای همان کارفرما و همان تبعه کشور ثالث
 • اشتغال فصلی اتباع کشورهای ثالث در کشاورزی، جنگلداری، پذیرایی و گردشگری (تا 90 روز در طول 1 سال)
 • گروه های فهرست شده در ماده 110 قانون خارجی ها (کارکنان کلیدی در شرکت ها، کارت آبی اتحادیه اروپا، افراد منتقل شده به داخل شرکت و غیره)

هموطنان محترم می توانند با تماس با متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات تکمیلی از شرایط مهاجرت کاری به کرواسی و سایر کشورهای اروپایی کسب کنند. برای اطلاع از لیست مشاغل مورد نیاز کرواسی می توانید با موسسه سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

پرتکرارترین سوالات کار در کرواسی

در راستای مهاجرت کاری به کرواسی به پاسخ پرتکرارترین سوالات توجه فرمائید:

 • بازار کار در کرواسی چگونه است؟ کرواسی در حال حاضر به کارگران زیادی نیاز دارد و بسیاری از صنایع مانند ساخت و ساز و گردشگری وجود دارند که به سادگی افراد کافی برای پر کردن تمام موقعیت های باز را ندارند. در نتیجه، شرکت های کرواسی برای ایفای این نقش ها به دنبال کارکنان و کارمندان خارجی هستند. در کرواسی، یک شرکت کارمند خارجی را استخدام می کند و دولت مجوز کار می دهد. این کمبود نیروی کار تا حدی به این دلیل است که جوانان کروات در حال مهاجرت به خارج از کشور به سایر کشورهای اتحادیه اروپا هستند و تا حدی به این دلیل است که کروات ها نمی خواهند این نوع مشاغل را انجام دهند.
 • شرایط عمومی کار در کرواسی برای ایرانیان به چه صورت است؟ تمامی اتباع کشورهای ایرانی که به دنبال کار در کرواسی در مشاغل گوناگون هستند، باید در قدم اول شرایط عمومی کار در کرواسی برای ایرانیان را بررسی کنند. زیرا شرایط کار در کرواسی برای ایرانیان به نسبت اغلب کشورهای جهان به ویژه اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا متفاوت تر خواهد بود. شرایط عمومی کار در کرواسی برای ایرانیان بسیار سختگیرانه تر خواهد بود و روند استخدام در این کشور برای اتباع کشورهای ثالث به ویژه برای ایرانیان دشوارتر می شود. به همین جهت توصیه می شود که قبل زا ورود به کرواسی جهت کار، تمامی اتباع ایرانی شرایط عمومی کار در این کشور را به طور دقیق بررسی کنند.
 • نرخ بیکاری در این کشور چقدر است؟ در حدود 6%
 • کار در کرواسی برای ایرانیان با چه معایبی همراه است؟ یکی از اصلی ترین معایب کار در کرواسی برای ایرانیان، وجود بوروکراسی های ادراری پیچیده در این کشور می باشد، که این موضوع موجب نارضایتی اغلب متقاضیان شده است.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *