ویزای کاری

کار در یونان

کار در یونان

این روزها مهاجرت با ویزای کار دارای مخاطبین بالایی می باشد و کار در یونان یکی از کشورهای مورد انتخاب از سوی بسیاری از افراد می باشد. در نوشتار زیر که توسط مترجمان و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نوشته شده سعی بر این شده تا در مورد کار در کشور یونان و همچنین نحوه اخذ ویزای کار برای شما عزیزان توضیحاتی به صورت مختصر داده شود. کشور یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و شبه جزیره بالکان واقع شده است. این کشور دارای تاریخی ویژه و میراث فرهنگی قابل توجهی در فرهنگ اروپایی می باشد، این کشور همچنین جز کشورهای اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اروپا و ناتو می باشد.

رشد تولید ناخالصی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بیشتر می باشد، از منابع عمده درآمدزایی در این کشور صنعت گردشگری آن می باشد، نیروی کار در این کشور بیش از 4.9 میلیون نفر است که در مقایسه با کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بعد از کشور کره جنوبی، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. نزدیک به یک پنجم از نیروی کار در این کشور را مهاجران خارجی تشکیل می دهند که اکثرا در بخش کشاورزی و ساخت و ساز، مشغول به کار هستند.

 • شرایط فعالیت اقتصادی در یونان چیست؟
 • مزایای اشتغال در یونان چیست؟
 • متوسط درآمد نیروی کار در یونان چقدر است؟
 • بهترین مشاغل در یونان کدامند؟
 • شرایط دریافت ویزای کاری این کشور چیست؟
 • مشاغل مورد نیاز در یونان کدامند؟

اشتغال در یونان برای شهروندان EEA-EU

اگر فردی عضو یکی از کشورهای اتحادیه اروپا (EEA-EU) باشد بدون هیچ محدودیتی فقط با در دست داشتن پاسپورت و کارت شناسایی، برای اخذ ویزا و ورود به کشور به یونان، اجازه دارد به مدت 90 روز کامل در این کشور کار کند. این افراد پس از مراجعه به اداره پلیس و دریافت کارت رایگان (Tmima Allodapon) اجازه دارند در این کشور کار کنند. اگر شهروندان اتحادیه اروپا قصد داشته باشند که بیش از 90 روز در کشور یونان بمانند و کار کنند با ارائه مدارک زیر می توانند ویزای خود را تمدید نمایند:

 • فرم درخواست (که از اداره پلیس موجود است)
 • کپی از پاسپورت و شناسنامه
 • 4 قطعه عکس مشابه پاسپورت
 • کارت بهداشت اروپا یا بیمه تامین اجتماعی یونان OAEE
 • ارائه پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما یا مدرکی مبنی بر اینکه فرد منابع کافی برای تامین معیشت خود دارد.
 • اگر بازنشسته هستید یک نامه از حقوق بازنشستگی خود دارائه دهید که درآمد سالانه کافی برای امرار معاش دارید.
 • آدرس محل سکونت فرد در این کشور

اگر هدف شخصی اقامت دائم در این کشور باشد با 5 سال کار کردن و پرداخت بیمه و مالیات، قادر است درخواست اقامت دائم را داشته باشد. افرادی که از خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا (non EU-EEA) هستند برای ورود به کشور یونان و همچنین کار در این کشور نیازمند ویزا (اجازه ورود) می باشند.

ویزای کار در یونان و اجازه ورود برای ایرانیان

National Work Visa قبل از ورود به این کشور باید صادر شود و فرد باید قبل از ورود به یونان این ویزا را دریافت کند و اگر شخصی قصد دارد بیش از 90 روز در کشور یونان بماند، باید برای کار در یونان یک پیشنهاد شغلی (JOB OFFER) از سوی کارفرمای یونانی خود کسب نماید و با کارفرمای یونانی قرارداد کاری منعقد نماید که این قرارداد کار می تواند از سوی شرکت های مختلف و یا شرکتی که خود فرد در یونان به ثبت رسانده و راه اندازی کرده، باشد. مدارک لازم عبارت است از:

 • گذرنامه معتبر
 • قرارداد کار از سوی کارفرمای یونانی
 • بیمه
 • گواهی پزشکی
 • نامه عدم سوء پیشینه

ویزای کار در یونان و اجازه ورود برای ایرانیان

پیدا کردن کارفرما جهت کار در یونان

اگر فردی از طریق سایت های کاریابی نتواند پیشنهاد شغلی در این کشور پیدا کند باید از طریق ویزای توریستی به این کشور رفته و به دنبال کار باشد. مصاحبه های کاری زیادی انجام دهد، حتی در صورت پیدا کردن کارفرمای احتمالی، باید به کشور مبدا خودش برگردد و منتظر بماند تا کارفرما بالقوه با تکمیل پرونده و ارسال آن به اداره نیروی انسانی و وزارت امور داخلی، ثابت کند که هیچ تبعه یونانی یا شهروندان اتحادیه اروپا برای این فرصت شغلی وجود ندارد و فقط فرد خارجی می تواند از پس از آن برآید سپس سپرده چند ماه حقوق را نیز بر عهده بگیرد. این فرآیند ممکن است تا یک سال زمان ببرد.

مدارک ویزای کار در یونان در 2024

مدارک مورد نیاز ویزای کار در یونان در سال 2024 شامل موارد ذیل است:

 • گذرنامه معتبر
 • پاسپورت
 • گواهی بیمه پزشکی
 • آدرس محل سکونت
 • نامه تمکن مالی به منظور توانایی زندگی در این کشور
 • نامه ثبت نام مالیات محلی
 • گواهی ثبت نام از بیمه تامین اجتماعی

شرایط  کار در یونان

در اقتصاد پر تقاضای امروزی، یافتن تعادل بین کار و زندگی اکثر مردم چالش بزرگی است. براساس تحقیقات انجام شده، در یونان شهروندان 2109 ساعت در سال کار می کنند که بسیار بالاتر از میانگین جهانی 1749 ساعت است. 74% از کارکنان مجبور هستند بیشتر از 2010 ساعت در سال کار کنند. مردم یونان بسیار تلاش می کنند تا کار را با زندگی شخصی خود تطبیق دهند، بنابراین با مشکلاتی در برقراری تعادل بین زندگی شخصی و کاری مواجه می شوند. یونان، پرتغال، اسپانیا و ایرلند کشورهایی هستند که کمترین انعطاف پذیری را برای قبولی مرخصی کارکنان خود دارند. در نتیجه شهروندان احساس می کنند که زمان کافی برای تفریح ندارند.

ساعت کاری در کشور یونان

ساعت کاری در یونان 5 روز در هفته بین 8 الی 9 ساعت است. میانگین کار در اروپا 40.3 ساعت و میانگین کار افراد در یونان 42 ساعت در هفته است. به دلیل وضعیت اقتصادی فعلی در یونان، کار پاره وقت در این کشور در حال افزایش است. کارمندان بانک از دوشنبه تا پنجشنبه از ساعت 8 صبح تا 14:30 و در روز جمعه از ساعت 8 صبح تا 2 بعد از ظهر مشغول به کار هستند، مغازه ها از ساعت 9 صبح باز و دوشنبه تا شنبه بین ساعت 2:30 تا 15 بسته می شوند. همچنین عصرها از ساعت 5 تا 9 شب در روزهای سه شنبه، پنجشنبه و جمعه باز هستند. اخیراً قانونی تصویب شده است که اجازه می دهد مغازه ها در مناطق توریستی در روزهای یکشنبه نیز باز باشند.

کلام آخر اینکه با وجود قوانین حمایت از نیروی کار داخلی و هزینه های بالا، کمتر کافرمایی قبول به بستن قرارداد با نیروی کار خارجی می کند. در نتیجه اگر هدفتان کار در کشور یونان و اقامت و تابعیت است با اخذ ویزای تحصیلی، این کار راحت تر خواهد بود. همواره مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با مشاوره در خصوص مهاجرت به یونان، علاقمندان را راهنمایی می کنند.

سوالات تخصصی در خصوص کار در یونان

در بخش موخره مقاله کار در یونان به پاسخ گویی سوالات مهم شما اختصاص داده شده است:

 • شرایط  کار در یونان چگونه است؟ در اقتصاد پر تقاضای امروزی، یافتن تعادل بین کار و زندگی اکثر مردم چالش بزرگی است. براساس تحقیقات انجام شده، در یونان شهروندان 2109 ساعت در سال کار می کنند که بسیار بالاتر از میانگین جهانی 1749 ساعت است. 74% از کارکنان مجبور هستند بیشتر از 2010 ساعت در سال کار کنند. مردم یونان بسیار تلاش می کنند تا کار را با زندگی شخصی خود تطبیق دهند، بنابراین با مشکلاتی در برقراری تعادل بین زندگی شخصی و کاری مواجه می شوند. یونان، پرتغال، اسپانیا و ایرلند کشورهایی هستند که کمترین انعطاف پذیری را برای قبولی مرخصی کارکنان خود دارند. در نتیجه شهروندان احساس می کنند که زمان کافی برای تفریح ندارند.
 • پیدا کردن کارفرما جهت کار در یونان به چه صورت است؟ اگر فردی از طریق سایت های کاریابی نتواند پیشنهاد شغلی در این کشور پیدا کند باید از طریق ویزای توریستی به این کشور رفته و به دنبال کار باشد. مصاحبه های کاری زیادی انجام دهد، حتی در صورت پیدا کردن کارفرمای احتمالی، باید به کشور مبدا خودش برگردد و منتظر بماند تا کارفرما بالقوه با تکمیل پرونده و ارسال آن به اداره نیروی انسانی و وزارت امور داخلی، ثابت کند که هیچ تبعه یونانی یا شهروندان اتحادیه اروپا برای این فرصت شغلی وجود ندارد و فقط فرد خارجی می تواند از پس از آن برآید سپس سپرده چند ماه حقوق را نیز بر عهده بگیرد. این فرآیند ممکن است تا یک سال زمان ببرد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *