ویزای کاری سوئد

کار پرستاری در سوئد

کار پرستاری در سوئد

مهاجرت پرستاران به کشورهای اروپایی برای درآمد بیشتر و برخورداری از امکانات رفاهی و شرایط مطلوب زندگی اتفاق تازه ای نیست. کار پرستاری در سوئد برای فارغ التحصیلان این رشته از درآمدهای قابل توجه و جایگاه رفیع اجتماعی برخوردار است که دلیل اصلی مهاجرت پرستاران به سوئد می باشد. امکان پیشرفت شغلی و رسیدن به جایگاه سرپرست بخش در کشور سوئد برای افراد مستعد و پر تلاش فراهم است زیرا پرستاران امنیت شغلی خوبی دارند. بازار کار برای پرستاران با تجربه رادیوگرافی، پزشکی داخلی و روانشناسی در حال حاضر از رونق خوبی برخوردار است؛ پرستاران با تجربه در این بخش‌ها می توانند به راحتی در سوئد کار پیدا کنند. این مقاله در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و برای راهنمایی علاقه مندان در زمینه مهاجرت کاری به سوئد نگارش شده است.

سوالات متداول درباب پرستاری در  کشور سوئد

دانشجویان ایرانی بسیاری در آرزوی ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی سوئد هستند. اغلب سوالات مطرح شده توسط این دانشجویان به شرح زیر می باشد، که ما در همین مقاله پاسخ کاملی به این سوالات ارائه می کنیم:

  • شرایط تحصیل پرستاری در کشور سوئد چگونه است و بهترین دانشگاه علوم پزشکی سوئد کدام است؟ داشتن نمرات در سطح A در دروس زیست شناسی، شیمی و ریاضیات و نیز مدرک زبان انگلیسی IELTS و یا TOEFL جزو شرایط اصلی پذیرش پرستاری در سوئد می باشد. بهترین و تخصصی ترین دانشگاه پزشکی سوئد، موسسه کارولینسکای سوئد (رتبه 41 جهانی در رنکینگ Time) می باشد.

  • شرایط اخذ ویزای کاری سوئد برای کار پرستاران خارجی چیست؟ داشتن مدرک دانشگاهی+ برخورداری از Job Offer از سوی کارفرمای سوئدی+ قبولی در آزمون تعیین صلاحیت پرستاران شرط کسب صلاحیت برای اخذ ویزای کاری سوئد و کار در این کشور به عنوان پرستار می باشد.

  • ماهانه پرستاران در سوئد چه مقدار درآمد دارند؟ به طور میانگین، پرستاران در کشور سوئد درآمدی حدود 39714 SEK در ماه دریافت می کنند.

  • آیا شغل پرستاری جزو مشاغل مورد نیاز سوئد می باشد؟ بله، مطابق گزارش آژانس کار دولتی سوئد (ArbestsfÖrmedlingen) هم اکنون 200 شغل مورد نیاز سوئد می باشد که شغل پرستاری جزو یکی از این مشاغل پر متقاضی محسوب می شود.

مراحل مهاجرت پرستاران به سوئد

فرآیند مهاجرت پرستاران به سوئد به این صورت است که در ابتدا ارائه یک پیشنهاد کار و دعوت نامه از سوی کارفرما “بیمارستان” یا کلینیک خصوصی در سوئد لازم است. هنگامی که پرستاران از سوی کارفرمایان سوئدی پیشنهاد کار دریافت می کنند باید در آزمون پزشکی و آزمون زبان سوئدی شرکت کنند قبولی کسب کنند. متقاضیانی که در آزمون ها قبول می شوند باید برای مدت مشخص آموزش های بالینی در سوئد را پشت سر بگذارند. کارفرمایان که در این مورد بیمارستان ها و کلینیک های کشور سوئد می باشند موظف هستند برای تمام پرستاران و پزشکان بیمه عمر و بیمه حوادث بگیرند. برای اخذ اجازه کار در سوئد ارائه پیشنهاد رسمی در مرحله اول و تکمیل و تحویل فرم درخواست پذیرش و صدور ویزای اقامت در مرحله دوم باید انجام شود.

ارائه پاسپورت معتبر به علاوه تمام اطلاعات شخصی و چند قطعه عکس پاسپورتی نیز از دیگر مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه کار در سوئد می‌باشد. حدود 6 ماه تا 8 ماه زمان می‌برد تا درخواست صدور ویزای شما در اداره مهاجرت سوئد بررسی و نتیجه آن اعلام شود. در نهایت اگر درخواست شما مورد قبول اداره مهاجرت سوئد قرار بگیرد برای شما و اعضای خانوادیتان کارت اقامت موقت صادر خواهد شد. اعتبار ویزاهای موقت کار در سوئد می تواند از چند ماه تا چند سال قبل از تبدیل به ویزای اقامت دائم متغیر باشد. دریافت اجازه کار و اقامت موقت در سوئد به معنی دریافت گواهینامه پرستاری برای متقاضیان است. طبق آخرین قوانین مهاجرت کشور سوئد 48 ماه اقامت در این کشور منجر به اخذ اقامت دائم برای پرستاران واجد شرایط خواهد شد.

دریافت گواهینامه جهت کار پرستاری در سوئد

تمام کشورهای پیشرفته جهان برای صدور گواهینامه پرستاری و پروانه پزشکی مراحل مخصوص به خود را دارند که باید توسط متقاضیان گذرانده شود. سوئد نیز از این قاعده مستثنی نیست و دریافت گواهینامه پرستاری در این کشور ملزم به گذراندن مراحل قانونی و آموزشی زیر خواهد بود:

ثبت و ارسال درخواست در دفتر سازمان ملی سلامت سوئد: در صورتی که شما خارج اتحادیه اروپا تحصیل کرده باشید باید با اثبات تسلط به زبان سوئدی مدارک تحصیلی خود را برای ارزیابی تحویل برد ملی سلامت سوئد دهید. برای اثبات تسلط به زبان سوئدی مدرک مورد نیاز گواهی سی-وان/C1 می باشد؛ متقاضیان می توانند با تسلط به زبان نروژی و هلندی نیز این مرحله را بگذرانند. شرکت در آزمون بالینی یا آزمون مربوط به مهارت پس از اثبات تسلط زبان مرحله بعد برای دریافت گواهینامه پرستاری در سوئد می‌باشد.

گذراندن دوره‌های آموزش تکمیلی در سوئد: با تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد در دوره های فشرده آموزشی کالج ها راه برای دریافت گواهینامه پرستاری متقاضیان بسیار هموار خواهد شد. دوره های آموزش تکمیلی در کشور سوئد از 6 ماه تا 2 سال متغیر می‌باشد که با توجه به سطح تحصیلات و توانایی متقاضی مشخص خواهند شد.

تحصیل در رشته پرستاری در کشور سوئد: دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته‌های پرستاری در کشور سوئد باید ابتدا مدارک تحصیلی خود را با توجه به سیستم آموزشی این کشور معادل‌سازی کنند. این ارزیابی مدرک تحصیلی برای متقاضیان هزینه ای نخواهد داشت اما ارائه مدارک تحصیلی مانند ریز نمرات و ترجمه مدرک تحصیلی الزامی می باشد.

شرایط کار پرستاران در سوئد

خبر خوش برای پرستاران خارجی که مایل به اخذ  ویزای کاری سوئد هستند اینکه، سازمان دهی مراقبتهای درمانی در سوئد غیر سلسله مراتبی است. این امر به پرستاران امکان داشتن وضعیت کاری خوب و رشد حرفه ای را فراهم می کند.  در این صورت احترام متقابل بالایی بین پزشکان و پرستاران برقرار می شود. خبر خوش دیگر برای متقاضیان این است که پرستاران در سوئد از محبوبیت بالایی برخوردارند. آنها هستند که اولین بار بر سر بالین بیمار حاضر می شوند و بیشترین تاثیر را بر روی نظام سلامت سوئیس دارند. اما حالا ببینیم شرایط کار پرستاران در سوئد چگونه است:

نوع قرارداد  قرارداد دائم تمام وقت
تایم کاری 38 – 36 ساعت در هفته
نوع بیمه بیمه عمر یا بیمه تکمیلی
اضافه کاری وجود دارد
متوسط درآمد به کرونا سوئد بین 20000 الی 30000 کرونا
دوره کارورزی آزمایشی 6 ماه

دریافت گواهینامه جهت کار پرستاری در سوئد

بازار کار پرستاری در سوئد چگونه است؟

شواهد و قراین بدست آمده از این مطالعه و نیز تحقیقات میدانی دیگر از وضعیت بازار کار سوئد حاکی از شرایط خوب بازار کار پرستاری در سوئد می باشد. اما به دو دلیل بازار کار پرستاری در کشور سوئد از رونق بسیار خوبی برخوردار است. اول اینکه، جمعیت سوئد در حال رشد است. دوم اینکه جمعیت سالخورده سوئد نیز همگام با رشد جمعیتی، در حال افزایش می باشد. باید بدانید که فرصت های بسیار زیادی در سوئد برای پرستاران وجود دارد.  تقاضای بالایی به پرستاران در بخش های مختلف (از کاردیولوژی گرفته تا روان پزشکی، آنکولوژی و غیره) وجود دارد. در کشور سوئد برآورد می شود که تقاضا برای پرستاران در سال 2030  به 40% برسد. یعنی تعداد پرستاران تا 20% تعداد فعلی افزایش می یابد و در نتیجه این گپ باید پر شود. بالاترین درآمدهای پرستاران در سوئد (2019) متعلق به 3 گروه از پرستاران به شرح زیر می باشد:

عنوان شغلی متوسط درآمدی درصد افزایش حقوق%
مدیر احیاء تنفسی 59,940 SEK (کرونا) 51+%
درمانگر شغلی 58,486 SEK (کرونا) 47+%
مدیر پرستاری 55,510 SEK (کرونا) 40+%

درآمد کار پرستاری در سوئد

به طور میانگین، پرستاران در کشور سوئد درآمدی حدود 39714 SEK در ماه دریافت می کنند. حداقل درآمدی و حداکثر در آمدی پرستاران سوئدی به ترتیب 19063 SEK و 58379 SEK می باشد. اما باید توجه کرد که کار در بیمارستان های دولتی برای پرستاران درآمد زیادی در بر نخواهد داشت و به طور میانگین مبلغ 229 SEK (کرونا) برای هر ساعت دریافت خواهند کرد. پرستارانی که تجربه و مهارت در رشته‌های قلب و مراقبت های ویژه و همچنین سرطان و تومور ‌شناسی دارند درآمد بیشتری در کشور سوئد خواهند داشت. لازم به ذکر است که تمام پرستاران در کشور سوئد از بیمه پزشکی و درمانی رایگان بهره مند می شوند و پس از بازنشستگی حقوق ماهیانه دریافت خواهند کرد. اما فاکتورهای اثرگذار بر روی رنج درآمدی پرستاران در سوئد شامل موارد زیر میباشد:

فاکتور سابقه کار پرستاران در سوئد

سابقه کار درصد افزایش حقوق میزان درآمد به کرونای سوئدی (SEK)
0 تا 2 سال = 22,208 SEK
2 تا 5 سال +25% 27,713 SEK
5 تا 10 سال +28% 35,576 SEK
10 تا 15 سال +12% 39,900 SEK
15 تا 20 سال +20% 47,764 SEK
بالای 20 سال +16% 55,234 SEK

فاکتور تحصیلات پرستاران در سوئد

مدرک تحصیلی درصد افزایش حقوق میزان درآمد به کرونای سوئد (SEK)
دیپلم = 28,499 SEK
کارشناسی +22% 34,789 SEK
کارشناسی ارشد به بالا +48% 51,499 SEK

فاکتور جنسیت پرستاران در سوئد

جنسیت درصد افزایش حقوق میزان درآمد به کرونای سوئد (SEK)
زن = 36,140 SEK
مرد +18% 42,494 SEK

امکان ماموریت کاری نیز برای پرستاران با تجربه برای ویزیت بیماران در خانه و بررسی شرایط بیمارستان ها در شهرهای دیگر نیز وجود دارد که در این صورت مشمول افزایش حقوق خواهید بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به سوئد با وکلای مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *