مهاجرت تحصیلی فرانسه

کالج زبان در فرانسه

کالج زبان در فرانسه

فرانسه جزء یکی از کشورهای قدرتمند اروپا در خصوص مهاجرت تحصیلی میباشد و کالج زبان در فرانسه این روزها از بیشترین درخواست در میان افراد بوده است، همچنین جذب نیروی متخصص برای کار و حتی سرمایه گذاری در این کشور نیازمند دانش زبان در این کشور می باشد که در سال های متوالی توانسته است مورد استقبال زیادی از افراد در خصوص مهاجرت و اخذ تابعیت و اقامت قرار گیرد، در نوشتار ذیل ما سعی کرده ایم به سوالات پر تکراری مانند موارد زیر پاسخ دهیم:

 • تحصیل در کالج زبان فرانسه به چه صورت می باشد؟
 • هزینه یادگیری زبان در فرانسه چقدر هست؟
 • نحوه ثبت نام دوره زبان در فرانسه به چه صورت می باشد؟
 • پذیرش ارزان زبان از دانشگاه های فرانسه؟

به محض این که واژه مهاجرت به گوش برخورد می نماید، ذهن متقاضیان به سمت بهترین راه سوق پیدا می نماید که در میان طرقی که متقاضیان می توانند در خصوص این امر اقدامات لازمه را داشته باشند پروسه های تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری می باشد که با توجه به قوانین حاکم بر اروپا بهترین راهی که می توان برای متقاضیان مهاجرت به فرانسه در برگرفته شود ویزای تحصیلی می باشد که توانسته است مورد استقبال زیادی از متقاضیان قرار گیرد و در ادامه این مقاله که توسط کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نوشته شده است، در این خصوص بحث می نمایم.

زبان کشور فرانسه

زبان فرانسه یک زبان هنداروپایی می باشد که در اکثر کشورها به عنوان زبان دوم شناخته شده می باشد و زبان فرانسوی در حال حاضر زبان 29 کشور جهان می باشد که همین میزان تعداد کشورهای توانسته است محبوبیت آموزش زبان فرانسه را در متقاضیان ملل دیگر افزایش دهد. طبق آخرین آمار و ارقام بدست آمده از اتحادیه اروپا زبان فرانسوی در سایر کشورهای اروپایی به عنوان زبان مادری شناخته شده است که می توان تاثیرات بیشتر آن را در کشور کانادا در شهرهای کبک، نیو برانزویک و انتاریو مشاهده نمود. در سایر کشورهای اروپایی می توان به کشورهای بلژیک و لوکزامبرگ و سوئیس اشاره نمود که زبان فرانسوی در آنها رایج است. طبق آخرین اخبار در اتحادیه اروپا به میزان 26% به گویش فرانسوی صحبت می نماید که همین میزان آمار توانسته رتبه سوم زبان فرانسوی در خصوص گویش را به خود اختصاص دهد.

درباره کالج های زبان در فرانسه

کشور فرانسه جزء یکی از گزینه هایی می باشد که با توجه به نظام آموزشی رایگان در سال های متوالی توانسته است مورد توجه متقاضیان ملل دیگر قرار گیرد. در خصوص بررسی راه های ورود به کشور فرانسه برای متقاضیان می توان به طرق ویزای تحصیلی، ویزای کاری و ویزای سرمایه گذاری اشاره نمود. اما همان طور که عیان است یکی از کم هزینه ترین راه ها در خصوص مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل می باشد.

شرایط تحصیلات رایگان در کشور فرانسه برای دانشجویان بین المللی به نحوی می باشد که متقاضیان می بایست از مدرک زبان این کشور در سطح عالی برخودار باشند که بتوانند از این مزیت استفاده نمایند به همین خاطر می توان به کالج زبان در فرانسه اشاره نمود. متقاضیان بین المللی که قصد یادگیری زبان فرانسوی در کشور فرانسه را دارند می بایست از مزیت سن مناسب در خصوص مهاجرت برخودار باشند که در حال حاضر این شرایط برای متقاضیان بالای 16 سال با ارائه حداقل مدرک پیش دانشگاهی انجام پذیر می باشد.

برای دسترسی به اطلاعات بیشتر راجع به دوره های زبان فرانسه در سال 2019 جدول زیر را مشاهده نمایید:

نام دوره آموزشی دوره زبان فرانسه
موسسات آموزشی مدارس زبان تابستانی، کالج های زبان و دانشگاه ها
دانشچوی متقاضی سالانه 8000 دانشجو از سراسر دنیا
اعتبار مدرک کالج زبان در فرانسه عضو کمپوس فرانس (موسسه دولتی مسئول ارتقای آموزش عالی در خارج)، IALC (انجمن بین المللی مراکز زبان) و ATOUT France (آژانس توسعه گردشگری خارجی در فرانسه)
کیفیت آموزشی کالج ها و مدارس زبان دارای نشان Qualite Francais Language Etrangere میباشد.
انواع دوره ها کورس زبان، دوره کوتاه/تابستانی، توریسم و مهمانپذیری، برنامه آمادگی ورود به دانشگاه یا Pathway program

تحصیل در کالج زبان در فرانسه

طبق آمار بررسی شده این روزها بدست آوردن نمره مطلوب در یکی از آزمون های زبان برای افرادی که زبان مادری آنها زبانی به غیر از انگلیسی، فرانسه،آلمانی و سوئدی است، سخت و گاها غیر ممکن میباشد و حتی مشمول هزینه های بالایی نیز میشود. بسیاری از دانشگاه های کشورهای مختلف برنامه هایی را برای دانشجویانی که متقاضی ورود به کشورها با پذیرش تحصیلی و تحصیل در دانشگاه ها هستند اما دارای برخی شرایط پذیرش نیستند، تحت عنوان Pathway programs ارائه میدهند.

این دوره های تحصیل در کالج زبان فرانسه به دانشجویان کمک می کند تا برای موضوعات مختلف بر اساس رشته خود در دانشگاه مورد نظر از زبان انگلیسی و فرانسوی تا موضوعات دانشگاهی آمادگی لازم ر پیدا نمایند. طول این دوره های کمکی(یا دوره زبان) بین 9الی15 ماه می باشد و افراد ویزا و مجوز ورودی نوع D را دریافت میکنند که اجازه کار نیمه وقت در حین خواندن زبان نیز برای آن ها وجود دارد. این نکته باید دقت شود که به دلیل اینکه بعد از پذیرش پروسه اخذ ویزای تحصیلی مهم میباشد در نتیجه پذیرشی که گرفته میشود باید قابل توجیه برای آفیسر در سفارت باشد تا به فرد مجوز ورود به کشور را بدهند

دوره فشرده زبان فرانسوی

دوره فشرده فرانسه برای بزرگسالان تاکید بر ارتباطات است و در عین حال در مورد جنبه های مختلف زبان فرانسه هم کار می نمایند. دانش آموزان دوره ای فشرده فرانسه را در مدرسه زبان فرانسه انتخاب می نمایند زیرا می خواهند زبان فرانسه را با گذراندن دوره زبان در فرانسه برای پیشرفت سریعتر مطالعه نمایند. برنامه های فرانسوی به متقاضیان این امکان را می دهد که علاوه بر بهبود بخشیدن مهارت های زبان با فرهنگ فرانسوی آشنا شود تا زبان متقاضی همانند فردی که زبان مادری اش فرانسوی است باشد.

دوره آموزش زبان در فرانسه

دوره های آموزش زبان در فرانسه شامل دوره های عمومی، فرانسوی آکادمیک، آمادگی دانشگاه زبان تخصصی کار، دوره های آموزش مختص متقاضیان بالای 50 سال می باشد که در تمامی این دوره ها علاوه بر زبان آموزش زبان فرانسوی با فرهنگ این کشور و همچنین درباره فرانسه متقاضیان آشنا می گردند. دوره پیشرفته فرانسه برای بزرگسالان به ویژه دانشجویانی که مایل به پیشرفت دانش خود در مورد تمامی جنبه های زبان فرانسوی هستند مناسب است. این دوره فرانسوی برای یادگیرنده از مبتدی A1 تا سطح پیشرفته C2 برای یادگیری و بهبود زبان اهمیت دارد.

موضوعات مختلف در طول برنامه کالج زبان در فرانسه ارائه می شود تا ارتباطات را برای دانش آموزان آسان تر نماید تا در زندگی روزمره خود مستقل باشند، ملاقات دانشجویانی که از پنج قاره مختلف هستند در طی این پروسه بسیار جذاب می باشد.

درس های فراوانی که در دوره های زبان فرانسوی ارائه شده است، مخصوصا برای کسانی که مایل به پیشرفت سریع هستند مفید است. از یک طرف، فراگیری زبان در مدرسه زبان فرانسه که توسط معلمان واجد شرایط برگزار می گردد، یک رویکرد کامل به جنبه های مختلف زبان فرانسه را تضمین می نمایند و از سوی دیگر فرصتی برای تمرین، بازدید و آشنا با فرانسویان راه زندگی می باشد زیرا متقاضیان با آنها در تماس مستقیم خواهند بود.

تور آموزشی در کالج زبان در فرانسه

تور آموزش زبان در فرانسه به دو صورت میباشد:

1- برخی از دانشگاه های فرانسه با کالج زبان در ارتباط بوده و دارای سهمیه آموزشی زبان هستند، در نتیجه برای پذیرش دانشجویان خود قبل از شروع کورس اصلی برای بالا رفتن دانش زبان فرانسه، برای دانشجویان خارجی تور آموزش زبان در فرانسه برگزار میکنند.

2- گاها دیده شده بعضی از آژانس ها در ا تور مسافرتی شنگن برای افراد از کالج های زبان در فرانسه دعوت نامه ای تحت عنوان آموزش زبان میکیرند که این دوره ها 3 الی 6 ماه میباشد که افراد صرفا اجازه آموزش زبان دارند و هیچگونه اجازه کار برای آن ها وجود ندارد، اما باید این نکته را متذکر شویم که شانس ویزا در این دوره ها برای ایرانیان پایین میباشد.

هزینه یادگیری زبان و زندگی در فرانسه 

پارامتر هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه از موارد برجسته و قابل توجه مهاجران واجدین شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق کالج زبان و تحصیل می باشد و آن ها می بایست با در نظر گرفتن هزینه های تحصیل و زندگی قدم در این راه گذارند. هزینه های تحصیل در کالج های زبان در فرانسه در موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها متغیر است. هزینه زبان خواندن در برخی دانشگاه ها حدود 2500 € و هزینه های تحصیل در کالج زبان از حداقل 4700 الی 6000 € در سال می باشد. البته هزینه یادگیری زبان در فرانسه بسته به طول دوره متفاوت میباشد.

هزینه های تحصیل در کالج زبان در فرانسه

هزینه های تحصیل در کالج زبان در فرانسه

هزینه های تحصیل در موسسات و کالج های زبان در کشور فرانسه عبارتند از:

دوره ثبت نام ماهیانه ثبت نام سه ماهه ثبت نام نیمسال (5 ماهه) ثبت نام سالیانه (10 ماه)
عادی 540 €/ 60ساعت 1458 €/ 180ساعت 2295 € یورو/ 300 ساعت 4320 € یورو/ 600ساعت
فشرده 720 €/ 80ساعت 1944 €/ 240ساعت 3060 € یورو/ 400ساعت 5760 € یورو/ 800 ساعت
بلند مدت 160 €/ 16 ساعت 432 €/ 48 ساعت 680 € یورو/ 80 ساعت 1280 € یورو/ 160 ساعت

هزینه های زندگی در فرانسه نسبت به کشورهای حوزه اسکاندیناوی کمتر می باشد. پاریس پایتخت فرانسه از هزینه های زندگی بالایی نسبت به دیگر شهرهای این کشور برخوردار می باشد. کمک هزینه های محل سکونت دانشجو (خوابگاه، آپارتمان، پانسیون) از موارد قابل ذکر در خصوص هزینه های زندگی است که نباید از آن چشم پوشی کرد.

این کمک هزینه های توسط سازمان کمک هزینه مسکن دانشجویی ارائه می گردد. این کمک هزینه ها بسته به نوع محل اقامت متغیر می باشد. میزان کمک هزینه های در نظر گرفته شده برای دانشجویان از 70 یورو آغاز می گردد. برای اگاهی بیشتر در مورد هزینه زندگی در فرانسه مخصوصا در شهرهای مختلف به مقال ای که لینک آن بارگذاری شده است رجوع بفرمایید.

مزایای کالج زبان در فرانسه

کشور فرانسه جزء یکی از محبوب ترین نقاط گردشگردی در خصوص جذب توریست و مهاجر می باشد که به تنوع زیاد در خصوص سلیقه های مختلف توانسته است در سال های متوالی این محبوبیت را در میان مهاجران حفظ نماید. دوره یادگیری زبان فرانسه برای متقاضیان می تواند یک مهاجرت آسان و اصولی به فرانسه باشد که ایده آل برای بهبود مهارت های زبان در کشور فرانسوی زبان می باشد که از مزیت های فراوانی برخوردار است مانند:

 • تمرین، ارتقاء روایی و افزایش اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن فرانسوی
 • مقابله با شرایط روزمره در فرانسه
 • تقویت مهارت های دستوری در طول اقامت زبان فرانسوی خود
 • گستره وسیعی از واژگان فرانسوی
 • بهبود فونتیک
 • کاوش فرانسه و رسیدن به قلب فرهنگ فرانسوی
 • بازدید از جاذبه های توریستی
 • دریافت کمک هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

هزینه کالج زبان در فرانسه 

این هزینه ها به مقدار 4.000 الی 6.000 € در سال می باشد که این میزان بسته به نوع طول دوره های تحصیلی متغیر می باشد. از دیگر شرایطی که می بایست مورد توجه متقاضیان قرار گیرد میزان هزینه های زندگی می باشد که در حال حاضر هزینه های زندگی در پاریس نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر می باشد میزان هزینه های زندگی در فرانسه به میزان ماهیانه 2.000€ است و متقاضیانی که قصد تحصیل در کالج زبان فرانسه را دارند، می توانند از شهرهای ارزان تر که بی تردید ارزان بودن به معنای تحصیل رایگان در اروپا نیست نیز استقبال نمایند.

پذیرش ارزان زبان از دانشگاه

نکته بسیار جالب اینکه از سال 2020 شرایط اخذ پذیرش ارزان زبان از دانشگاه ها نیز فراهم شده است و میتوان با حدود 2000 الی 2500 یورو در فرانسه زبان خواند.

مراحل ثبت نام دوره زبان در فرانسه

مراحل ثبت نام در کالج های زبان در کشور فرانسه عبارتند از:

مرحله اول متقاضی ابتدا باید پیش ثبت نام در وب سایت کالج با ارسال ایمل انجام دهد.
مرحله دوم از سوی کالج ایمیلی مبنی براینکه آیا پیش ثبت نام صورت گرفته، مورد تایید کالج هست یا نه ارسال میشود، که در صورت قبولی، متقاضی باید پولی (deposit) بیعانه پرداخت نماید.
مرحله سوم بعد از پرداخت deposit از سوی کالج ایمیلی مبتنی بر آزمون اولیه تعیین سطح برای سنجیدن دانش زبان فرانسه و اینکه فرد در چه سطحی از زبان است گرفته می شود و در صورتی که فرد در این آزمون قبول شود و سطحش مشخص شود، آن ها نامه ای تحت عنوان اجازه ورود با ویزای تحصیلی را ارسال می کنند.
مرحله چهارم آماده سازی مدارک ویزا و رجوع به سفارت فرانسه در کشور مبدا برای دریافت مجوز ورود به کشور فرانسه

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مهم ترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا عبارت اند از:

 • نامه پذیرش از کالج فرانسه
 • تکمیل 2 نسخه از فرم درخواست ویزای بلند مدت تحصیلی
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر با حداقل 1سال اعتبار که اگر از 1 سال کمتر هست بهتره پاسپورتتان عوض شود.
 • کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • ترجمه شناسنامه همراه با مهرهای تایید و ارائه اصل و کپی آن
 • ارائه رزومه یا CV به زبان فرانسوی و یا انگلیسی
 • ارائه انگیزه نامه به زبان فرانسوی و یا انگلیسی
 • ارائه مدارک تحصیلی مانند دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و ….
 • ارائه گواهی اشتغال به کار و یا تحصیل و همچنین برگه مرخصی برای دریافت ویزای تحصیلی (در صورتی فردی محصل و یا شاغل نباشد نیازی به ارائه چنین مدارکی نیست)

مرحله آخر: این مرحله پس از اخذ ویزای تحصیلی فرانسه و رسیدن به کشور فرانسه می باشد که فرد وقتی به وارد کالج زبان شد باید کل شهریه را به کالج پرداخت نماید تا پذیرش نهایی خود را دریافت نماید که این مورد میتواند منجر به اخذ کارت اقامت و همچنین اجازه کار ضمن تحصیل در فرانسه از اداره مهاجرت باشد.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

کشور فرانسه هر ساله حدود 30 هزار دانشجوی بین المللی را از کشورهای خارجی پذیرا می باشد و این حجم از مخاطب به دلیل سیستم نظام آموزشی رایگان و همچنین پذیرش در دوره های زبان بدون محدودیت سنی است. تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان از سریع ترین و بهترین راه رسیدن به این کشور و عمدتا پلی ارزان به حوزه شنگن برای رسیدن به اهداف بالاتری مانند تحصیل رایگان در فرانسه و یا همچنین اخذ مدرک زبان فرانسه برای امتیاز مضاعف کار در کشور کانادا شناخته شده.

اگر احساس میکنید در زبان فرانسه به اندازه کافی مهارت ندارید، دوره های زبان بسیاری در کالج های دولتی تا خصوصی با هزینه 2000 تا 6000 € به صورت پرداخت اقساطی برای دانشجویان خارجی بدون داشتن هیچ مدرک زبانی مانند فراگیری زبان فرانسوی در استراسبورگ که مایل به پیشرفت مهارت های زبان خود هستند، وجود دارد.

کالج زبان فرانسه در ترکیه

کشور ترکیه را می توان به عنوان آموزش زبان های مختلف از جمله زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسه در کالج های زبان انتخاب نمود، دلیل انتخاب کشور ترکیه به عنوان آموزش زبان فرانسه در ترکیه از سوی افراد را میتوان:

 1. نزدیکی به کشور ایران
 2. هزینه های پایین زندگی
 3. راحتی در امر اخذ ویزا مثال زد.

هزینه دوره های زبان فرانسه در ترکیه 3900 $ به مدت یک سال می باشد و در این یک سال اشخاص اجازه کار ضمن تحصیل در ترکیه را نیز خواهند داشت، سپس بعد از یادگیری زبان میتوانند برای کشورهای اروپایی نیز اقدام نمایند. اما به دلیل اینکه همین دوره زبان در کشور فرانسه نیز برگزار میشود به افراد پیشنهاد میشود دوره های زبان را در خود فرانسه به علت اعتبار بالای کشوری از نظر اتحادیه اروپا و شنگن بودن اقدام نمایند، همچنین این روش میتواند راه سریع و ساده ای برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه مهاجرتی استان کبک کانادا باشد.

شرایط کار در فرانسه

در باب کار حین تحصیل با کالج زبان در فرانسه می توان گفت که متقاضیان نمی توانند از این مورد در حین تحصیل برخوردار شوند زیرا هدف از برگزاری کالج زبان بهبود سطح زبان و آشنایی مقدماتی می باشد. همان طور که مطالعه نمودید هدف از نگرش این مقاله اطلاعاتی در باب کالج زبان فرانسه می باشد که می توان در مجموع گفت که راهی مطمئن در خصوص مهاجرت به این کشور می باشد.

در هر گونه پروسه ای در خصوص مهاجرت علاوه بر داشتن شرایط برای پذیرش دانشجو شرایط دیگری تحت عنوان پروسه ویزای تحصیلی فرانسه برای متقاضیان که هر فرد می بایست از این شرایط بصورت کامل در خصوص ارائه کیس به سفارت آگاهی لازمه را داشته باشد که توصیه می شود که قبل ازاینکه وارد این پروسه شود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته شود و شرایط مورد بررسی کارشناسان مهاجرت و وکلا خبره قرار گیرد.

سوالات پرتکرار در خصوص کالج زبان در فرانسه

افرادی که به دنبال تحصیل در کالج زبان فرانسه هستند موارد زیر را عنوان می نمایند:

 • هزینه تحصیل در کالج های زبان در فرانسه چه میزان است؟ کالج های متنوعی در فرانسه وجود دارد که شهریه آن ها از 300€ تا 1200€ (یورو) در هر ترم متغیر است.
 • مدت زمان مورد نیاز برای آموختن زبان در کالج های زبان در فرانسه چه مدت است؟ برای آموختن اصولی زبان فرانسوی به حداقل 9 ماه تا 1 سال مطالعه مداوم نیاز است.
 • آیا امکان اقامت در خوابگاه برای شرکت در کالج های زبان در فرانسه وجود دارد؟ برخی از کالج های زبان در فرانسه اجازه اقامت به دانشجویان خود در خوابگاه را به صورت محدود می دهند.
 • آیا امکان اخذ ویزای همراه برای شرکت در دوره های زبان در فرانسه وجود دارد؟ دانشجویان کالج های زبان نمی توانند از ویزای همراه در این کشور استفاده کنند.
 • چرا باید زبان فرانسوی را آموخت؟ زبان فرانسوی یکی از زبان های رایج در جهان است و 29 کشور جهان به این زبان صحبت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *