مهاجرت تحصیلی فرانسه

کالج زبان در فرانسه

کالج زبان در فرانسه

فرانسه یکی از کشورهای قدرتمند اروپا در خصوص مهاجرت تحصیلی میباشد و کالج زبان در فرانسه این روزها از بیشترین درخواست افراد بوده است. همچنین جذب نیروی متخصص برای کار و حتی سرمایه گذاری در این کشور نیازمند دانش زبان در این کشور می باشد که در سال های متوالی توانسته است مورد استقبال زیادی از افراد در خصوص مهاجرت و اخذ تابعیت و اقامت قرار گیرد. در نوشتار ذیل ما سعی کرده ایم به سوالات پر تکراری مانند موارد زیر پاسخ دهیم:

 • تحصیل در کالج زبان فرانسه به چه صورت می باشد؟
 • نحوه ثبت نام دوره زبان در فرانسه به چه صورت می باشد؟

در ادامه این مقاله که توسط کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نوشته شده است، در این خصوص بحث می نماییم.

زبان فرانسه یک زبان هنداروپایی می باشد که در اکثر کشورها به عنوان زبان دوم شناخته شده می باشد. فرانسوی در حال حاضر زبان 29 کشور جهان می باشد که همین میزان تعداد کشورهای توانسته است محبوبیت آموزش زبان فرانسه را در متقاضیان ملل دیگر افزایش دهد. طبق آخرین آمار و ارقام بدست آمده از اتحادیه اروپا زبان فرانسوی در سایر کشورهای اروپایی به عنوان زبان مادری شناخته شده است که می توان تاثیرات بیشتر آن را در کشور کانادا در شهرهای کبک، نیو برانزویک و انتاریو مشاهده نمود. در سایر کشورهای اروپایی می توان به کشورهای بلژیک و لوکزامبرگ و سوئیس اشاره نمود که زبان فرانسوی در آنها رایج است. طبق آخرین اخبار در اتحادیه اروپا به میزان 26% به گویش فرانسوی صحبت می نماید. همین میزان آمار توانسته رتبه سوم زبان فرانسوی در خصوص گویش را به خود اختصاص دهد.

درباره کالج های زبان در فرانسه در 2022

کشور فرانسه جزء یکی از گزینه هایی می باشد که با توجه به نظام آموزشی رایگان در سال های متوالی توانسته است مورد توجه متقاضیان ملل دیگر قرار گیرد. در خصوص بررسی راه های ورود به کشور فرانسه برای متقاضیان می توان به طرق ویزای تحصیلی، ویزای کاری و ویزای سرمایه گذاری اشاره نمود. اما همان طور که عیان است یکی از کم هزینه ترین راه ها در خصوص مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل می باشد.

شرایط تحصیلات رایگان در کشور فرانسه برای دانشجویان بین المللی به نحوی می باشد که متقاضیان می بایست از مدرک زبان این کشور در سطح عالی برخودار باشند که بتوانند از این مزیت استفاده نمایند به همین خاطر می توان به کالج زبان در فرانسه اشاره نمود. متقاضیان بین المللی که قصد یادگیری زبان فرانسوی در کشور فرانسه را دارند می بایست از مزیت سن مناسب در خصوص مهاجرت برخودار باشند که در حال حاضر این شرایط برای متقاضیان بالای 16 سال با ارائه حداقل مدرک پیش دانشگاهی انجام پذیر می باشد.

برای دسترسی به اطلاعات بیشتر راجع به دوره های زبان فرانسه در سال 2022 جدول زیر را مشاهده نمایید:

نام دوره آموزشیدوره زبان فرانسه
موسسات آموزشیمدارس زبان تابستانی، کالج های زبان و دانشگاه ها
دانشجوی متقاضیسالانه 8000 دانشجو از سراسر دنیا
اعتبار مدرک کالج زبان در فرانسهعضو کمپوس فرانس (موسسه دولتی مسئول ارتقای آموزش عالی در خارج)، IALC (انجمن بین المللی مراکز زبان) و ATOUT France (آژانس توسعه گردشگری خارجی در فرانسه)
کیفیت آموزشیکالج ها و مدارس زبان دارای نشان Qualite Francais Language Etrangere میباشد
انواع دوره هاکورس زبان، دوره کوتاه/تابستانی، توریسم و مهمانپذیری، برنامه آمادگی ورود به دانشگاه یا Pathway program

تحصیل در کالج زبان در فرانسه

طبق آمار بررسی شده این روزها بدست آوردن نمره مطلوب در یکی از آزمون های زبان برای افرادی که زبان مادری آنها زبانی به غیر از انگلیسی، فرانسه،آلمانی و سوئدی است، سخت و گاها غیر ممکن میباشد. حتی مشمول هزینه های بالایی نیز میشود. بسیاری از دانشگاه های کشورهای مختلف برنامه هایی را برای دانشجویانی که متقاضی ورود به کشورها با پذیرش تحصیلی و تحصیل در دانشگاه ها هستند. اما دارای برخی شرایط پذیرش نیستند، تحت عنوان Pathway programs ارائه میدهند.

این دوره های تحصیل در کالج زبان فرانسه به دانشجویان کمک می کند تا برای موضوعات مختلف بر اساس رشته خود در دانشگاه مورد نظر از زبان انگلیسی و فرانسوی تا موضوعات دانشگاهی آمادگی لازم را پیدا نمایند. طول این دوره های کمکی (یا دوره زبان) بین 9 الی 15 ماه می باشد. افراد ویزا و مجوز ورودی نوع D را دریافت میکنند که اجازه کار نیمه وقت در حین خواندن زبان نیز برای آن ها وجود دارد. این نکته باید دقت شود که به دلیل اینکه بعد از پذیرش پروسه اخذ ویزای تحصیلی مهم میباشد. در نتیجه پذیرشی که گرفته میشود باید قابل توجیه برای آفیسر در سفارت باشد تا به فرد مجوز ورود به کشور را بدهند

تحصیل در کالج زبان در فرانسه

هزینه یادگیری زبان و زندگی در فرانسه

پارامتر هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه از موارد برجسته و قابل توجه مهاجران واجدین شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق کالج زبان و تحصیل می باشد. آن ها می بایست با در نظر گرفتن هزینه های تحصیل و زندگی قدم در این راه گذارند. هزینه های تحصیل در کالج های زبان در فرانسه در موسسات آموزش عالی و دانشگاه ها متغیر است. هزینه زبان خواندن در برخی دانشگاه ها حدود 2500€ (یورو) و هزینه های تحصیل در کالج زبان از حداقل 2000€ الی 6000€ (یورو) در سال می باشد. البته هزینه یادگیری زبان در فرانسه بسته به طول دوره متفاوت میباشد. برای آگاهی بیشتر در مورد هزینه زندگی در فرانسه مخصوصا در شهرهای مختلف به مقاله ای که لینک آن بارگذاری شده است رجوع بفرمایید.

مزایای کالج زبان در فرانسه

کشور فرانسه جزء یکی از محبوب ترین نقاط گردشگردی در خصوص جذب توریست و مهاجر می باشد که به تنوع زیاد در خصوص سلیقه های مختلف توانسته است در سال های متوالی این محبوبیت را در میان مهاجران حفظ نماید. دوره یادگیری زبان فرانسه برای متقاضیان می تواند یک مهاجرت آسان و اصولی به فرانسه باشد. ایده آل برای بهبود مهارت های زبان در کشور فرانسوی زبان می باشد که از مزیت های فراوانی برخوردار است مانند:

 • تمرین، ارتقاء روایی و افزایش اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن فرانسوی
 • مقابله با شرایط روزمره در فرانسه
 • تقویت مهارت های دستوری در طول اقامت زبان فرانسوی خود
 • گستره وسیعی از واژگان فرانسوی
 • کاوش فرانسه و رسیدن به قلب فرهنگ فرانسوی
 • بازدید از جاذبه های توریستی
 • دریافت کمک هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

تفاوت کالج زبان در فرانسه و سایر کشورها

برخلاف دیگر کشورها، خوشبختانه در فرانسه به دانشجویانی که پذیرش دوره زبان فرانسه دارند ویزای تایپ D اعطا می شود و دانشجو می تواند کارت اقامت تحصیلی (OFFI) خود را یک ماه پس از ورود به خاک دریافت نماید.افراد با دریافت کارت اقامت از تمامی مزایای یک دانشجو در فرانسه چون بیمه دانشجویی، حمل و نقل رایگان، 20 ساعت در هفته کار و حق مسکن (CAFF) بهره مند خواهند شد.معمولا در فرانسه نیز بیمه به دو قسمت خصوصی و دولتی تقسیم میشود. بیمه دانشجویی در فرانسه تقریبا تمامی خدمات درمانی جز دندانپزشکی، زیبایی و غیره تشکیل می دهد که این بیمه برای افراد بالای 28 سال رایگان بوده و برای افراد زیر 28 سال هزینه کمی را شامل می شود.

بطور کلی طبق مصوبه ارایه شده از طرف سازمان کار، حقوق یک دانشجو ساعتی 10€ (یورو) می باشد که البته این مبلغ در شهرهای مختلف و شغل های مختلف متغیر است. هزینه های زندگی در فرانسه به سبک زندگی فرد و شهری که در آن ساکن است بستگی دارد و هزینه زندگی و تحصیل در فرانسه شامل مسکن، موادغذایی، پوشاک، حمل و نقل، بیمه و غیره می شود. بطور کلی یک دانشجو می تواند با 600€ تا 1000€ (یورو) زندگی کند.

مقایسه هزینه زندگی در مجارستان و فرانسه

مراحل ثبت نام دوره زبان در فرانسه

مراحل ثبت نام در کالج های زبان در کشور فرانسه عبارتند از:

اولمتقاضی ابتدا باید پیش ثبت نام در وب سایت کالج با ارسال ایمیل انجام دهد.
دوماز سوی کالج ایمیلی مبنی براینکه آیا پیش ثبت نام صورت گرفته، مورد تایید کالج است یا نه ارسال میشود، که در صورت قبولی، متقاضی باید پولی (deposit) بیعانه پرداخت نماید.
سومبعد از پرداخت deposit از سوی کالج ایمیلی مبتنی بر آزمون اولیه تعیین سطح برای سنجیدن دانش زبان فرانسه و اینکه فرد در چه سطحی از زبان است گرفته می شود و در صورتی که فرد در این آزمون قبول شود و سطحش مشخص شود، آن ها نامه ای تحت عنوان اجازه ورود با ویزای تحصیلی را ارسال می کنند.
چهارمآماده سازی مدارک ویزا و رجوع به سفارت فرانسه در کشور مبدا برای دریافت مجوز ورود به کشور فرانسه

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

مهم ترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه عبارت اند از:

 • نامه پذیرش از کالج فرانسه
 • تکمیل 2 نسخه از فرم درخواست ویزای بلند مدت تحصیلی
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر با حداقل 1سال اعتبار که اگر از یک سال کمتر هست بهتره پاسپورتتان عوض شود
 • کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • ترجمه شناسنامه همراه با مهرهای تایید و ارائه اصل و کپی آن
 • رزومه یا CV به زبان فرانسوی و یا انگلیسی
 • انگیزه نامه به زبان فرانسوی و یا انگلیسی
 • مدارک تحصیلی مانند دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و غیره
 • گواهی اشتغال به کار و یا تحصیل و همچنین برگه مرخصی برای دریافت ویزای تحصیلی (در صورتی فردی محصل و یا شاغل نباشد نیازی به ارائه چنین مدارکی نیست)

توصیه می شود که قبل از اینکه فرد وارد این پروسه شود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرد.

سوالات پرتکرار در خصوص کالج زبان در فرانسه

افرادی که به دنبال تحصیل در کالج زبان فرانسه هستند موارد زیر را عنوان می نمایند:

 • هزینه تحصیل در کالج های زبان در فرانسه چه میزان است؟ کالج های متنوعی در فرانسه وجود دارد که شهریه آن ها از 300€ تا 1200€ (یورو) در هر ترم متغیر است.
 • مدت زمان مورد نیاز برای آموختن زبان در کالج های زبان در فرانسه چه مدت است؟ برای آموختن اصولی زبان فرانسوی به حداقل 9 ماه تا 1 سال مطالعه مداوم نیاز است.
 • آیا امکان اقامت در خوابگاه برای شرکت در کالج های زبان در فرانسه وجود دارد؟ برخی از کالج های زبان در فرانسه اجازه اقامت به دانشجویان خود در خوابگاه را به صورت محدود می دهند.
 • آیا امکان اخذ ویزای همراه برای شرکت در دوره های زبان در فرانسه وجود دارد؟ برخی از کالج های زبان در فرانسه اجازه اقامت به دانشجویان خود در خوابگاه را به صورت محدود می دهند.
 • چرا باید زبان فرانسوی را آموخت؟ زبان فرانسوی یکی از زبان های رایج در جهان است و 29 کشور جهان به این زبان صحبت می کنند.
4.7/5 - (15 امتیاز)

14 دیدگاه برای “کالج زبان در فرانسه

 1. TH گفت:

  سلام می خواستم ببینم وضعیت ویزا دادن سفارت در حال حاضر به چه شکلیه؟ آخه شنیده بودم یه مدت سفارت برای کالج زبان ریجکتی می زنه، هنوزم همونطوره؟ یا تغییر کرده؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله اطلاعات شما درست هست اما خوشبختانه ما در چند مدت اخیر ویزاهای زیادی در این رابطه به دست آوردیم

 2. سحر گفت:

  سلام من 24 سالمه و تازه لیسانس آموزش زبان انگلیسی رو گرفتم و حدود دوساله زبان فرانسه رو شروع کردم میخواستم ببینم شرایط اقدام برای دوره کالج فرانسه رو دارم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای دوره زبان فرانسه میتونید اقدام کنید لطفا مقاله خواندن زبان فرانسه در فرانسه رو مطالعه نمایید

 3. ستایش گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  بنده ۱۶ سالمه و میخوام در تور سه ماهه اموزش زبان فرانسه در کشور فرانسه شرکت کنم!
  سطح فعلی من اواخر A1 هست و به زودی به A2 میرسم.
  ممنون میشم جواب بدید

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما می تونید در این دوره شرکت کنید ولی قبل از اون حتما با مشاورین ما در تماس باشید

 4. الهام گفت:

  سلام
  میخوام ویزای تحصیلی بگیرم برا فرانسه ولی نه زبان انگلیسی بلدم نه فرانسه، بدون داشتن مدرک زبان چطوری میتونم اقدام؟ وقتی زبانم کاملا صفر باشه میتونم اقدامی انجام بدم که برم توو خود فرانسه زبان رو یاد بگیرم بعد وارد دانشگاه بشم؟
  لطفا راهنماییم بفرمایید
  تشکر

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای دوره زبان اصل براینه که شما زبانی بلد نیستید اما باید در ابتدا یک مفدار زبان بخونید تا زمانی که برای اونجا اقدام کردید در حد مبتدی دانش زبان داشته باشید

 5. رومینا گفت:

  سلام و وقت بخیر
  آیا امکان بورس شدن برای تحصیل در این کالج ها وجود داره؟ و آیا در ایران هم میشه مدرک لازم رو بدست آورد که نیاز به هزینه گزاف نباشه در ترکیه؟ اسم این کالج در ترکیه چه هستش؟

  ممنون میشم اگه پاسخ بدین

  1. داوری گفت:

   سلام
   کالج ها امکان بورس ندارن اما شما در مورد کالج در ترکیه صحبت میکنید یا فرانسه؟ و اصلا هدفتون چیه و چرا میخواین برید کالج؟

 6. Amir Momeni گفت:

  سلام.خسته نباشید
  من هنرجو رشته تربیت بدنی در پایه دوازدهم هستم.اگر ثبت نام کالج زبان فرانسه رو تکمیل کنم،امکان صدور ویزا از سوی سفارت در این شرایط کرونا هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در حال حاضر با اخذ پذیرش امکانپذیره

 7. Shaghayegh گفت:

  سلام من 20سالمه و در حال حاضر دانشجوی ادبیات فرانسه هستم .میخواستم برای دوره ی فشرده ی تابستانه ی امسال موسسه زبان استرالانگ شهر استراسبورگ اقدام کنم . ایا شانس ویزا شدن دارم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   باید رزومه تون رو بررسی کنم که دقیق تر خدمتتون عرض کنم
   لطفا با شماره 02191003232 تماس بگیرید

Comments are closed.