مهاجرت به کشور گرجستان

گرجستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

گرجستان مقصدی جذاب برای مهاجرت

جاذبه های گردشگری متعدد و هزینه های پایین زندگی موجب شده است تا در نظر اغلب افراد گرجستان مقصدی جذاب برای مهاجرت لقب گرفته و یکی از بهترین مقاصد برای علاقه مندان به زندگی در کشوری ثانویه انگاشته شود. هر چند کوه های شمالی قفقاز از ورود جریان هوای سرد به شهرهای این کشور جلوگیری می کنند، گرجستان سرزمینی چهارفصل بوده و دارای اقلیم های متعدد و منحصر به فردی می باشد. طبق اعلام رسمی سازمان گردشگری گرجستان دارای 42 منطقه زیستگاهی مختلف بوده که همراه با بیش از 3500 گونه گیاهی این کشور، موجب شده اند تا یکی از متنوع ترین مناطق جهان از نظر تنوع زیست گاهی در گرجستان مشاهده شود. در ادامه به بررسی جنبه های جذاب کشور گرجستان برای مهاجرت و انواع راهکارها و شیوه های سفر به این کشور که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه شده اند می پردازیم.

مهاجرت به گرجستان و جذابیت های گوناگون این کشور

روند صعودی نرخ مهاجرپذیری گرجستان در دهه اخیر بیانگر افزایش استانداردهای زندگی و پیشرفت بی سابقه این کشور در زمینه های گوناگونی چون رونق بازار اقتصادی بوده است. تعداد مهاجرانی که هرساله از گرجستان بازدید می نمایند، از مرز 7.5 میلیون نفر تجاوز کرده و این امر موجب شده تا علاوه بر صادرات محصولاتی چون انواع فرآورده های روغنی که از پایه های اقتصاد گرجستان می باشد، گسترش توریسم و گردشگری در دستور کار دولت این کشور قرار گرفته و این مضمون یکی از ساختارهای اصلی درآمد اقتصادی در گرجستان باشد. شایان ذکر است که تصمیم گیری های کلان و تصویب قوانین در گرجستان نیز همچون کشور ما ایران، توسط نمایندگان مجلس صورت می گیرد. طبق آخرین اعلام رسمی این کشور در سال 2018، بیش از 1.1 میلیون نفر از جمعیت گرجستان را مهاجران سایر کشورها تشکیل داده اند.

چگونگی توزیع سایر کشورها در گرجستان

گرجستان مقصدی جذاب برای مهاجرت گردشگری

کشور کوچک گرجستان در منطقه اوراسیا واقع شده و درواقع جداکننده دریای خزر از دریای سیاه می باشد. وضعیت آب و هوایی این کشور به گونه ای است که در مناطق غربی آن می توان آب و هوای گرمسیری و مرطوب را در بنادری چون باتومی تجربه کرد و به علت وجود مناطق بیشتر کوهستانی در نیمه شرقی، دمای هوا در شهرهای این ناحیه کمی پایین تر است. گرجستان کشور پربارانی محسوب شده و پیرو همین امر فعالیت های کشاورزی و دامداری چون کشت چای و چغندر قند در این کشور مخاطبان بسیاری دارد. بهترین زمان سفر به گرجستان فصل پاییز بوده و ماه آوریل تلاقی برگزاری انواع فستیوال های جذاب و فضای دل انگیز موجود در طبیعت بکر این کشور می باشد. پس از اعلام استقلال گرجستان در سال 1991 مردم این کشور تلاش بسیاری در جهت حفظ فرهنگ و آداب و رسوم دیرینه خود نمودند.

علی رغم اینکه گرجستان جزء کشورهای اتحادیه اروپا نمی باشد، علاقه مندان سفر به این کشور می توانند در ادامه از سرزمین های همسایه چون آذربایجان، روسیه، ارمنستان و ترکیه که همگی جزء مهاجرپذیرترین کشورها بوده و مردم خونگرمی دارند نیز بازدید نمایند. از جاذبه های طبیعی موجود در گرجستان می توان به یخچال ها، قله های برفی کوه های مرتفع و شهرهای تاریخی Mtskheta و Kutaisi اشاره کرد. همچنین روستای بوچورنا با ارتفاع 2300 متری از سطح دریا مرتفع ترین منطقه مسکونی در بین کشورهای اوراسیا می باشد. با کشف جمجمه هایی با قدمت 1.8 میلیون سال، باستان شناسان نتیجه گرفتند که اولین تمدن های اروپایی در گرجستان حضور داشته اند. به فراخور این موضوع بسیاری از بناها و اماکن موجود با عقبه تاریخی در گرجستان در سازمان جهانی یونسکو ثبت جهانی شده اند:

  • کلیسای جامع گلاتی
  • منطقه Svaneti
  • چشمه های Tskaltubo
  • صومعه سنت ناینو

گرجستان مقصدی جذاب برای مهاجرت گردشگری

گرجستان مقصدی جذاب برای مهاجرت تحصیلی

علی رغم اینکه ویژگی های منفی زندگی در شهرهای اصلی گرجستان چون تفلیس، از قبیل شلوغی، ترافیک و آلودگی هوا اندکی آزاردهنده می باشد، نقاط مثبت متعددی در این مناطق وجود دارد که نه تنها نکات منفی را پوشش داده بلکه حتی موجب جلب توجه افراد و درصد بالای رضایتمندی مهاجرین مقیم گرجستان می باشد. یکی از این شاخصه های مثبت نظام آموزشی گرجستان می باشد که اگرچه همچنان پیرو برخی روش های سنتی در نحوه آموزش بوده اما با تخصیص انواع بورسیه های تحصیلی علی الخصوص برای مقطع دکتری، در سال های اخیر مخاطبان بی شماری پیدا کرده است. دانش آموزان دارای تابعیت گرجستان قادر خواهند بود 9 سال آغازین تحصیل خود در مدارس این کشور را به طور رایگان پشت سر گذاشته و با ورود به دبیراستان به فراخور تمایل خود وارد هر یک از شاخه های فنی، تجربی یا مهندسی گردند.

از ملزومات تحصیل در گرجستان تسلط به زبان گرجی و ارائه مدرک زبان به سفارت این کشور می باشد؛ تکمیل فرم درخواست شامل نام دانشگاه مقصد و ررشته تحصیلی که فرد در آن موفق به اخذ پذیرش شده است، از دیگر مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی گرجستان می باشند. تحصیل در دانشگاه های معتبر گرجستان بسیار مقرون به صرفه بوده و به طور متوسط هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی این کشور برای رشته های گوناگون 1600€ (یورو) برای هر ترم می باشد. هزینه تحصیل در شاخه های علوم پزشکی اندکی بیشتر بوده و برای مثال تحصیل رشته پرستاری در مقطع کارشناسی هزینه ای معادل با 1850€ (یورو) در پی خواهد داشت. از دانشگاه های برتر گرجستان می توان به دانشگاه دولتی ایلیا و دانشگاه ایوان جاواخیشویلی اشاره کرد؛ همچنین موسسه امور عمومی گرجستان از دیگر مراکز آموزش عالی باکیفیت در این کشور می باشد.

گرجستان مقصدی جذاب برای مهاجرت کاری

اگرچه به علت قوانین خاص وضع شده درصد کمی از افراد در گرجستان مشغول فعالیت هایی چون خرید و فروش ملک و خودرو می باشند، ثبت شرکت در این کشور با توجه به مزایای فراوان و ریسک پایینی که اشخاص و سرمایه آن ها را تهدید می نماید، از بهترین شیوه های مهاجرت به این کشور و دستیابی به سرمایه ای هنگفت می باشد؛ همچنین علت کاهش نرخ خرید و فروش ملک را می توان تغییر واحد سنجش قیمت آن از لاری به دلار دانست. از بهترین شهرهای گرجستان برای کار می توان به کوتایسی و زوگدیدی اشاره کرد.

حداقل حقوق افراد در گرجستان 450 لاری بوده و افراد با تخصص و مهارت ویژه قادر خواهند بود با فعالیت در موسسات و شرکت های معتبر به حقوق 3000 لاری نیز دست یابند. هزینه های زندگی در شهرهای اصلی این کشور نیز بسیار معقول بوده و افراد به مشکلی از این بابت برنخواهند خورد. در پایان با توجه به تمامی موارد ذکر شده می توان گرجستان را یکی از جذاب ترین کشورها برای مهاجرت در نظر گرفت که جهت جامه عمل پوشانیدن به این موضوع همکاران مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قادر خواهند بود بهترین مشاوره ها را به شما عزیزان ارائه دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *