ویزای تحصیلی

تحصیل در اسلوونی

تحصیل در اسلوونی

دانشجویان بین المللی می توانند برای تحصیل در اسلوونی در سال 2024 از دانشگاه های این کشور پذیرش اخذ نموده و با ویزای تحصیلی وارد این کشور شوند. شما به عنوان یک دانشجوی خارج از اتحادیه اروپا شرایط متفاوتی را در امر پذیرش و ویزا با یک دانشجوی اروپایی خواهید داشت.

 • آیا می دانید شرایط تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و مقطع دکترا در اسلوونی به چه صورت است؟
 • آیا اسلوونی جزو کشورهای شنگن محصوب می شود؟
 • رنکینگ این دانشگاهها به چه ترتیب است؟
 • ویزای تحصیلی اسلوونی ایا شامل ویزای همراه نیز می شود؟
 • هزینه های تحصیل در اسلوونی به چه مقداریست؟
 • آیا از میزان هزینه زندگی دانشجویی 2024 در کشور اسلوونی آگاه هستید؟

اینها مواردی است که در این مقاله بررسی می کنیم.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کشورهای درجه پایین تر اروپایی نسبت به دانشگاه های کشورهایی همچون آلمان، اتریش و نروژ آسانتر بوده و همچنین پروسه ای کوتاه تر در اخذ ویزا دارند. شما می توانید با آگاهی کامل در این زمینه برای تحصیل در دانشگاه های این کشور در مدتی کمتر از یکسال موفق به ورود به این کشور شوید. شما می توانید برای مهاجرت به هر کشوری با انواع ویزا از مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره اخذ نمائید.

درباره کشور اسلوونی

جمهوری اسلوونی یکی از کشورهای کوچک و زیبا وارزان اروپای مرکزی است که قبل از این بخشی از کشور یوگسلاوی سابق و اصطلاحا صربستان حال حاضر محسوب می‌ شد. اسلوونی تا سال 1991 قسمتی از کشور یوگسلاوی بود و پس از آن مستقل شد. کشور اسلوونی شمالی‌ترین بخش یوگوسلاو بود که در سال 1991 و پس از یک کشمکش مختصر نظامی با کشور صربستان، استقلال کشور خود را اعلام کرد و با رفراندوم این کشور تشکیل شد. این جمهوری، از لحاظ ارتباط سیاسی و دیپلماتیک همواره پل ارتباطی بالکان با مرکز و غرب کشورهای اروپایی بوده‌ است.


بخش اعظمی از این کشور، نوع کوهستانی است و اکثر جمعیتش، در شهرکوچک لیوبلیانا و حومه آن زندگی می‌کنند. چرا که این شهر اقتصاد مهیا تری دارد. همانگونه که ذکر شد کشور اسلوونی بر پایه راستی و صداقت عمل می کند و ملتی است که رسانه‌ها در آن به سرعت بیشتری رشد کردند و سرعت اینترنت در این کشور در زمره بهترین های جهان محسوب می شود و اصلی‌ترین روزنامه پرطرفدار آن کشور در اختیار بخش خصوصی است.

جمعیت کشور اسلوونی نزدیک 2میلیون نفر است که جزو کشورهای کم جمعیت اروپا شناخته می شود که به صورت میانگین سنی آنها 41 سال است و نرخ رشد جمعیت در این کشور نیز رو به منفی است. میانگین امید به زندگی در اسلوونی برای زنان 80.47 سال و به صورت میانگین برای مردان 84/72 سال است. کشور اسلونی استقلال یافته میباشد و همسایه کشورهای کرواسی و مونته نگرو و صربستان و غیرهمی باشد. اسلوونی‌ها 1/38%، صرب‌ها 2%، کروات‌ها 8/1%، بوسنیایی‌ها 1/1% و بقیه قومیت‌ها و مهاجرین را اصطلاحا 12% از جمعیت اسلوونی را شامل می شود.

تحصیل کارشناسی در اسلوونی

تحصیل کارشناسی در اسلوونی در 2024

جهت تحصیل در دانشگاه های کشور اسلونی در مقطع لیسانس کارشناسی داوطلب باید اخرین مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی و مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات خود را بعد از ترجمه رسمی به دانشگاه از طریق دی اچ ال فرستاده و پس از صدور پذیریش اقدام به مرحله ویزا کنند. یکی از مواردی که باید در نظر داشته باشیم طول دوره تحصیل در این مقطع بین 4 تا 4.5 سال می باشد و نسبت به دیگر کشورهای همسایه کمی طولانی تر می باشد اما مهمترین نکته داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی می باشد.

یعنی اینکه در 2024 فرد باید دیپلم 12 ساله داشته باشد و این لزوم مدرک این موضوع را روشن می کند که افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع پایینتر مانند مدراس و کالج را دارند در عین حال باید کشورهای دیگر را برای این موضوع انتخاب کنند. شهریه سالانه مقطع کارشناسی دانشگاه های اسلوونی در سطح نمودار ذیل می باشد:

شهریه سالانه مقطع کارشناسی دانشگاه های اسلوونی

تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

برای ادامه تحصیل و گرفتن پذیرش در دانشگاههای اسلونی در مقطع کارشناسی ارشد فوق لیسانس متقاضیان باید حتما آخرین مدرک تحصیلی لیسانس یعنی همان کارشناسی را بعد از ترجمه به دانشگاه مورد نظر ارسال کرده و پس از صدور پذیریش اقدام به دریافت ویزا شود. ذکر این نکته اساسیت که معدل نهایی اخرین مقطع اخذ شده یعنی مدرک لیسانس نفش موثری در انتخاب دانشجو و دادن پذیرش به او توسط دانشگاه دارد، که این موضوع برای دانشگاه مقصد و کم تعداد کشور اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد مهم و اساسی است. طول این دوره تحصیل بین 2 تا 3 سال می باشد که البته اکثر رشته ها 2 ساله می باشند. شهریه دانشگاه های اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد به شرح نمودار ذیل است:

شهریه دانشگاه های اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع دکترا رشته ها نیاز به نمره زبان بالا می باشد چرا که معمولا این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می شود و بیشتر رشته های ارائه شده توسط دانشگاه ها به زبان انگلیسی و اسلوونیایی می باشد. طول تحصیل در مقطع دکترا نیز مانند دیگر مقاطع طولانی تر است و بین 4 تا 6 سال می باشد و معمولا شانس آنهایی بیشتر است که فارغ التحصیل و یا تبعه اسلوونی هستند٬ پاسپورت این کشور را دارند و می توانند برای تحصیل در مقطع دکترا اقدام نمایند. در رابطه با کار دانشجویی در کشور اسلوونی در مقاله مربوطه مطالعه نمائید.

معرفی رشته های تحصیلی در اسلوونی

نظام آموزشی کشور اسلوونی همانند سایر کشورهای عضوء اتحادیه اروپا از فرآیند بولونیا الگو برداری می کند، اسلوونی تلاش می کند تا اقدامات مربوط به فرصت های برابر، موفقیت دانشگاهی، آموزش عالی و فنی حرفه ای، یادگیری زبان و آموزش از راه دور را عملی کند. در طول سال های اخیر آموزش عالی در اسلوونی تغییرات ساختاری، توسعه سریع نهادی و اجرای برنامه مطالعاتی را پشت سر گذاشته است در نتیجه این کشور به مقصد دانشجویی بین المللی تبدیل شده است. اکنون حدودا 2000 دانشجو خارجی و بین المللی در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند و از این بین تقریبا 10% دانشجویان در مقطع تحصیلی دکتری تحصیل می کنند. در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اسلوونی رشته های تحصیلی در طیف گسترده ای ارائه می شود که در ادامه به برخی از رشته های تحصیلی مهم در مقاطع تحصیلی اشاره می کنیم.

کارشناسیکارشناسی ارشددکتری
گرایش های مختلف رشته پزشکیعلوم انسانیمدیریت بازرگانی
بازاریابیمدیریت تجارت بین المللعلوم محیط زیست
مدیریت کسب و کاربازاریابی و مدیریت تبلیغاتعلوم کامپیوتر
زمین شناسیکارآفرینی تجاریفناوری اطلاعات و ارتباطات
جامعه شناسیزبان های خارجهعلوم فناوری نانو
هنرگرایش های مختلف پزشکیموسیقی/ هنر و تئاتر
گرایش های فنی و مهندسیمدیریت گردشگریحقوق
مردم شناسیمعماریفنی و مهندسی
امور مالی/ بانکداریهنردامپزشکی
تحلیل سیاسیامور مالی و بانکداریگرایش های رشته پزشکی
مدیریت دولتیعلوم سیاسی و علوم اجتماعیشیمی و فناوری شیمی
ریاضیاتعلوم زیست شناسیاقتصاد
علم نانو و فناوری نانوگرایش های فنی و مهندسیداروسازی

نظام آموزش عالی اسلوونی

همانند اکثر کشورهای اروپایی، کشور اسلوونی نیز از استانداردهای آموزش عالی اروپایی بهره می گیرد. به همین دلیل در دانشگاه های اسلوونی نیز ما شاهد یک نظام آموزشی 3 سیکلی یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا PhD هستیم. پس کیفیت آموزشی در اسلوونی نیز تضمین شده است و از همین رو مدارک اعطایی دانشگاه های این کشور نیز در اغلب کشورهای جهان معتبر است.

در این میان یکی از نقاط قوت نظام آموزش عالی اسلوونی وجود دانشگاه های برتر از جمله دو دانشگاه لیست شده زیر می باشد:

دانشگاهرنکینگ دانشگاهی شانگهای جیائو 2024رنکینگ دانشگاه های برتر 2024رنکینگ یو. اس. نیوز 2024
دانشگاه لیوبلیانا401601450
دانشگاه ماریبور801

آشنایی با خوابگاه های دانشجویی در اسلوونی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلوونی

شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای داوطلبین تحصیل در کشور اسلوونی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی و اسلوونی مهیا است. دانشجویان متقاضی در شرایطی خاص حتی به زبان انگلیسی باید کورس زبان اسلوونیایی را نیز بگذرانند. آیا کشور اسلوونی برای ورود به مقاطع تحصیلی مدرک زبان نیاز دارد یا خیر؟ برای ورود به مقاطع تحصیلی مدرک زبان از شما نمی خواهد. اما به این نکته توجه داشته باشید که برای ورود به سفارت باید در سطح حدودا 5.5 آیلتس داشته باشید یا اینکه بتوانید تا حد آیلتس 5.5 صحبت کنید.

تحصیل در کالج در اسلوونی

کالج ها درواقع همان مراکز تحصیل غیر دانشگاهی می باشند. این مراکز به متقاضیانی که دوره متوسطه خود را به پایان رسانده اند و می خواهند مشغول به تحصیل در مراکز غر دانشگاهی شوند، اجازه ادامه تحصیل می دهد. نخستین مرکز تحصیلی غیر دانشگاهی (کالچ) در سال 1376 شمسی تاسیس شد. تا سال 1384 شمسی، بیش از 40 کالج در کشور اسلوونی تاسیس شد. لازم به ذکر است مراکز تحصیلی غیر دانشگاهی، زیر نظر آموزش پرورش اسلوونی فعال می باشند. متقاضیانی که قصد تحصیل در کالج را دارند، باید 2 سال تحصیلی در این مراکز آموزشی سپری کنند. پس از پایان دوره تحصیلی در کالج، دانشجو باید پایان نامه ای مطلوب ارائه دهد و مدافع آن باشد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی

ویزای تحصیلی اسلوونی Slovenia Student Visa مخصوص دانشجویان بین المللی است که مایل به تحصیل در یک دوره فول تایم در این کشور هستند. و طبق قانون تمامی درخواست های ویزای تحصیلی اسلوونی همانند دیگر ویزاهای اقامت طولانی این کشور بایستی به سفارت اسلوونی تحویل داده شود.

اما درخواست ویزای مذکور نیازمند طی یکسری مراحل به شرح ذیل می باشد:

مدارک ویزای تحصیلی اسلوونی

در این بین مدارکی که لازم است متقاضیان برای شروع درخواست ویزای خود به سفارت اسلوونی تحویل دهند عبارت است از:

 • فرم درخواست ویزای D ملی
 • پاسپورت ملی معتبر
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از یک دانشگاه اسلوونی
 • تاییدیه تمکن مالی کافی برای اقامت در اسلوونی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی اسلوونی

مقایسه تحصیل در آرژانتین با اسلوونی

هزینه و مدت زمان رسیدگی به ویزای تحصیلی اسلوونی

ویزای تحصیلی اسلوونی همانند دیگر ویزاهای بلند مدت این کشور بوده و هزینه آن هم دور و بر €77 (یورو) می باشد. اما ناگفته نماند که علاوه بر پرداخت هزینه ویزا شما همچنین بایستی هزینه مجوز اقامت را هم پرداخت کنید. مجوز اقامتی که اخذ آن برای دانشجویان بین المللی در اسلوونی الزامی است.

برای اخذ این نوع اقامت نیز 2 هزینه زیر در اختیار متقاضیان قرار دارد:

هزینه و مدت زمان رسیدگی به ویزای تحصیلی اسلوونی

پس در واقع ویزای تحصیلی اسلوونی از 3 تا 6 ماه معتبر بوده و دانشجویان خارجی پس از ورود به کشور اسلوونی بایستی برای اخذ مجوز اقامتی خودشان تلاش کنند. گذشته از این پرداخت هزینه ای در حدود €15.47 (یورو) بابت درخواست صدور کارت اقامتی الزامی است. نکته آخر هم اینکه کوتاهترین زمان رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی اسلوونی در حدود 15 روز کاری است و این ممکن است بسته به فاکتورهای مختلفی طولانی تر شود.

آخرین شرایط دریافت ویزای کاری اسلوونی

کار حین تحصیل و پس از تحصیل در اسلوونی

ابتداء از کار حین تحصیل در اسلوونی شروع می کنیم. بله، دانشجویان بین المللی با داشتن ویزای تحصیلی از طریق یک قرارداد کار دانشجویی می توانند در کشور اسلوونی کار بکنند. این قرارداد به دانشجویان دانشگاه اجازه انجام کارپاره وقت از طریق قراردادهای خاص را می دهد. اما اگر دانشجویی پس از فارغ التحصیلی بخواهد در کشور اسلوونی بماند او بایستی ابتداء امر کاری در این کشور پیدا کرده و برای درخواست ویزای کاری اقدام بکند. برای این منظور دانشجویان قبل از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی اشان در اسلوونی می توانند برای اخذ مجوز اقامت یکساله پسا تحصیل درخواست داده و به دنبال کاریابی در اسلوونی باشند.

به محض یافتن کار نیز اقامت اسلوونیایی خودشان را از تحصیلی به کاری تبدیل کنند. با توجه به رنج درآمدی زیر در اسلوونی کسب درآمد کنند:

رنج درآمد ماهانه در اسلوونی

میزان هزینه تحصیل در اسلوونی

تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی در دانشگاه های اسلوونی دارای هزینه خاصی هستند که دانشجویان موظف به پرداخت آنها می باشند. برای مثال دانشجویی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارد، باید هزینه تحصیل در اسلوونی را بین مبالغ 2000€ الی 5000€ (یورو) در هر سال تحصیلی بپردازد. با همین روال، دانشجویان علاقمند به تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز برای تحصیل در رشته مورد نظر خود به ترتیب ملزم به پرداخت مبالغ 3000€ الی 7000€ (یورو) و 4000€ الی 12.000€ (یورو) به صورت سالیانه می باشند. بنابراین دقت داشته باشید به منظور مهاجرت به کشور اسلوونی از طریق تحصیلی باید هزینه های تحصیلی را به دقت بررسی نمایید. به جدول زیر دقت نمایید:‌

مقطع تحصیلی رشته های تحصیلیشهریه تحصیلی به صورت سالیانه
کارشناسیعلوم اجتماعی1500$
مطالعات فنی، هنر و علوم طبیعی2000$
کارشناسی ارشدعلوم اجتماعی2.250$
مطالعات فنی، هنر و علوم طبیعی3000$
دکترا (PHD)علوم اجتماعی4500$
مطالعات فنی، هنر و علوم طبیعی6000$

گفتنی است دانشجویان مقطع کارشناسی برای تحصیل به صورت پاره وقت باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایند.

هزینه خوابگاه و مسکن دانشجویی در اسلوونی

دانشجویان بین المللی که با هدف تحصیل در اسلوونی روانه این کشور شده اند، می توانند از خوابگاه های دانشجویی استفاده نمایند و یا نسبت به اجاره مسکن دانشجویی اقدامات لازم را به عمل آورند. هزینه هایی که در این دو مورد وجود دارد، متفاوت است. برای مثال دانشجویی که تمایل به اقامت در خوابگاه دانشجویی دارد، به صورت ماهیانه باید مبلغ 80€ الی 120€ (یورو) بپردازد که با توجه به امکانات موجود در خوابگاه متغیر است. اما شخصی که مسکن خصوصی را برای اقامت در اسلوونی انتخاب می نماید، با در نظر گرفتن میزان امکانات رفاهی در آن به شرح نمودار ذیل است:

اقامت در خوابگاه دانشجویی در اسلوونی

بنابراین از مبالغ مذکور می‌توان نتیجه گرفت برای به صرفه بودن هزینه تحصیل در اسلوونی شایسته است از خوابگاه های دانشجویی برای اقامت استفاده نمایید. البته بورسیه های تحصیلی مبالغ مربوط به اسکان دانشجو را نیز تامین می‌نماید. دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در اسلوونی نیز می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند، اگر واجد شرایط دریافت بورسیه باشند.

زندگی دانشجویی در اسلوونی در سال 2024

یک دانشجو با توجه به میزان هزینه ها در طول سال و سبک زندگی دانشجویی ماهیانه بین 500€ تا 800€ (یورو) هزینه دارد که این هزینه شامل مسکن، خورد و خوراک و غیره می باشد که این هزینه ها با توجه به زندگی افراد و نوع زندگی کاملا متفاوت است. یکی از مهمترین موضوعات در انتخاب کشور این است که اقامت این کشور چه تاثیری در کشورهای دیگر دارد؟ همانطور که می دانید کشور اسلوونی عضو شنگن می باشد و شما عزیزان می توانید از کشور اسلوونی برای کشورهای عضو شنگن سفر داشته باشید و نیاز به هیچ ویزایی نخواهید داشت.

هزینه زندگی دانشجویی در اسلوونی در سال 2024 بدین صورت می باشد:

 • خوابگاه/ اقامت دانشجویی: 80€ تا 200€ (یورو) در هر ماه
 • محل اقامت خصوصی: 150€ تا 250€ (یورو) در هر ماه
 • کارت حمل و نقل عمومی اوربانا: 20€ (یورو) در هر ماه

همچنین امکان اقامت شما در هر یک از کشورهای اروپایی نیز وجود خواهد داشت، شما می توانید با اخذ ویزای کار اسلوونی در کمتر از 5 سال به اقامت دائم این کشور و اتحادیه اروپا دست یابید. اگر در حال حاضر از عواملی همچون سن خوب، تحصیلات دانشگاهی بهره مند هستید می توانید به طرقی از قبیل ویزای کاری یا تحصیل با هزینه های خیلی کمتر نسبت اخذ اقامت کشورهای اروپایی اقدام نمائید، سوالات مهاجرتی خود را با مشاروین و وکلای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در میان بگذارید.

سوالات مهم درخصوص شرایط تحصیل در اسلوونی

مطمئنا سوالات در این باب زیاد است و ما در بخش زیر به برخی از سوالات کلیدی پیرامون همین موضوع می پردازیم:

 • شرایط لازم برای تحصیل در کشور اسلوونی چیست؟ از جمله این شرایط می توان به ارائه مدرک دیپلم متوسطه، کارنامه تحصیلی و نیز مدرک زبان انگلیسی اشاره نمود.
 • برترین دانشگاه های حال حاضر اسلوونی کدامند؟ دو دانشگاه لیوبلیانا و دانشگاه ماریبور فعلا دو دانشگاه برتر کشور اسلوونی به شمار می رود.
 • هزینه درخواست ویزای تحصیلی اسلوونی چقدر است؟ هزینه آن هم حدود €77 (یورو) می باشد
 • هزینه زندگی دانشجویی در اسلوونی چقدر است؟ ماهیانه بین 500€ تا 800€ (یورو) می باشد.
 • آیا دانشجویان بین المللی از حق کار دانشجویی در اسلوونی برخوردارند؟ دانشجویان بین المللی با داشتن ویزای تحصیلی از طریق یک قرارداد کار دانشجویی می توانند در کشور اسلوونی کار بکنند.
امتیاز دهید

2 دیدگاه برای “تحصیل در اسلوونی

 1. امین گفت:

  با درود . من کارشناسی زبان انگلیسی رو دارم و دانش
  زبانیم خوبه. میخواستم بپرسم برای ارشد میتونم بدون مدرک زبان پذیرش برای دانشگاه اسلوونی بگیرم یا خیر

  1. داوری گفت:

   سلام
   داشتن مدرک زبان برای اخذ پذیرش الزامیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *