ویزای تحصیلی

تحصیل در تایلند

تحصیل در تایلند

وجود جاذبه های گردشگری بسیار و پایین بودن هزینه تحصیل در تایلند موجب شده همه ساله متقاضیان بسیاری از سراسر جهان برای مهاجرت به این کشور اقدام نمایند. تایلند کشوری در جنوب شرق آسیا بوده و فرهنگ مردمان آن ریشه در چین و هندوستان دارد. علاوه بر صنعت توریسم که منبع اصلی درآمد این سرزمین می باشد، بیش از 40% مردم تایلند مشغول به فعالیت در کشاورزی بوده و از این طریق امرار معاش می کنند. هزینه های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در شهرهای بزرگ این کشور چون بانکوک، موجب شده درصد زیادی از دانشجویان حاضر در رشته های مهندسی و علوم پزشکی این کشور از مهاجران خارجی باشند.

در سال 2024 دانشجویان حاضر در تایلند از 40 کشور گوناگون جهان در این سرزمین گرد هم آمدند. ما کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه این نگارش سعی داریم شما را با هزینه تحصیل در این کشور آشنا گردانیم:

 • آیا امکان تحصیل در تمامی مقاطع برای مهاجران خارجی فراهم است؟
 • تفاوت هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی به چه صورتی است؟
 • هزینه خوابگاه دانشجویی در پایتخت تایلند به چه میزان است؟
 • انواع راه های تامین هزینه های دانشگاه برای دانشجویان کدامند؟
 • شرایط تحصیل در تایلند چیست؟
 • آیا تایلند مقصد مناسبی برای تحصیل است؟
 • هزینه تحصیل در تایلند چقدر است؟
 • بهترین دانشگاه های تایلند برای تحصیل کدامند؟
 • آیا می توان بعد از تحصیل در تایلند به اقامت این کشور رسید؟

چرا تحصیل در تایلند؟

بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در زمینه های مختلف مانند بوم شناسی و محیط زیست، کشاورزی و توسعه به تایلند سفر می کنند، زیرا بیشتر مشاغلی که در ای در جنوب شرقی آسیا در تایلند وجود دارد، در این زمینه ها می باشد. برنامه های تحصیلی در دانشگاه های کشور تایلند در زمینه های گوناگون تحصیلی از جمله رشته های حسابداری، معماری، هنر، بیوتکنولوژی، مدیریت، تجارت، بازاریابی، امور مالی و بانکی، مدیریت عمومی، هتلداری، تجارت بین المللی، شیمی، اقتصاد، آموزش، مهندسی (همچنین مهندسی نانو، هوافضا، خودرو، مهندسی تولید)، فناوری اطلاعات، حقوق، ارتباطات جمعی، پزشکی، موسیقی، علوم پرستاری، مدیریت ریسک و علم و فناوری در مدارس و کالج های تجاری به زبان انگلیسی ارائه می شوند.


شرایط کلی تحصیل در کشور تایلند در 2024

برای دانشجویان بین المللی، مهاجرت به تایلند جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور نیاز به داشتن اطلاعات کافی و آمادگی لازم دارد. هزینه زندگی در تایلند در مقیاس بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. بنابراین هزینه تحصیل (شهریه) در اکثر دانشگاه های تایلند نیز بسیار کم است. دانشگاه های تایلند در حالی که دارای کیفیت قابل قبول بین المللی را در برنامه های تحصیلی خود می باشند، یکی از ارزان ترین دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان می باشند. مانند بسیاری از کشورهای آسیایی، آموزش و پرورش در تایلند بسیار ارزشمند و بسیار مهم است.

دانشجویان تایلندی برای ورود به بهترین مدارس و مراکز تحصیلی، امتحانات سختی را می گذرانند و برای شرکت در برنامه های تحصیلی مختلف با هم رقابت می کنند. هدف دولت تایلند قرار دادن دانشگاه های تایلند در صدر علم و فناوری است که احتمالاً نتیجه اقتصاد قوی این کشور و پیشرفت های مدرنی است که در حال تجربه است و همچنان به تجربه آن ها ادامه خواهد داد. دانشجویان بین المللی که در تایلند تحصیل می کنند می توانند از آموزش فوق العاده با کیفیت در آنجا بهره مند شوند.

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های تایلند

تایلند یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان بین ‌المللی برای ادامه تحصیل است. دانشگاه ‌های تایلند با برنامه‌ های تحصیلی متنوع و کیفیت آموزش بالا شناخته می‌ شوند. پذیرش تحصیلی از دانشگاه ‌های تایلند به دانشجویان فرصتی فراهم می ‌کند تا در یک محیط آموزشی بین ‌المللی و فرهنگی تحصیل کنند. برای پذیرش در دانشگاه‌ های تایلند، دانشجو باید ابتدا برنامه تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کند و سپس درخواست آنلاین خود را ارسال کند. برای پذیرش به برنامه کارشناسی، علاوه بر فرم درخواست، معمولا نیاز به ارائه مدارک تحصیلی، نمرات، رزومه و گاهی اوقات مهارت زبان انگلیسی است.

برای پذیرش به برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا، علاوه بر مدارک تحصیلی و نمرات، ممکن است نیاز به توصیه‌ نامه ‌ها، مقالات تحقیقاتی و گاهی اوقات آزمون ورودی خاص باشد. پذیرش به دانشگاه ‌های تایلند به دانشجویان فرصت آموزش در رشته ‌های مختلف از علوم پایه تا فنون زیبا و معماری را فراهم می‌ کند. همچنین، زندگی دانشجویی در تایلند با فضای فرهنگی چندگانه و مناظر طبیعی زیبا، تجربه جالب و خاطره ‌انگیزی خواهد بود. بنابراین، پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ های تایلند می ‌تواند برای دانشجویان بین ‌المللی فرصت مناسبی برای ادامه تحصیل در یک محیط آموزشی با کیفیت و فرهنگ متنوع باشد. Thailandeducation یک سایت در خصوص الزامات تحصیل و پذیرش تحصیلی است.

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های تایلند

هزینه تحصیل دوره های مختلف در تایلند

تایلند کشوری مدرن و پیشرفته بوده و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آن فراهم می باشد. دوره ها و رشته های تحصیلی گوناگون اغلب در شهرهای اصلی این کشور چون چیانگ مای و بهترین شهرهای تایلند برای تحصیل متمرکز بوده و مدارک تحصیلی اخذ شده در مقاطع مختلف دارای اعتبار جهانی می باشد. تحصیل در دوره کارشناسی 4 سال به طول انجامیده و با صرف نظر از رشته های علوم پزشکی، متوسط شهریه سالانه در این مقطع 3450$ (دلار آمریکا) می باشد. همچنین دانشجویان ملزم به گذراندن بیش از 120 واحد درسی در مقطع کارشناسی می باشند. دانشجویان با معدل مطلوب می توانند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه مورد نظر خود بپردازند. به طور معمول سپری کردن این دوره 2 سال زمان برده و هزینه آن اغلب 20% بیش از تحصیل کارشناسی در رشته مشابه می باشد.

تایلند در مجموع دارای 151 مرکز ارائه آموزش می باشد که از این تعداد 71 مرکز مربوط به موسسات آموزش خصوصی بوده و مابقی را دانشگاه های دولتی تشکیل می دهند. رشته های مدیریت کسب و کار، اقتصاد و زبان شناسی از پر طرفدارترین شاخه در بین مهاجرین با ویزای تحصیلی تایلند می باشد. تحصیل در دوره دکتری نیز دارای ضوابط خاص خود بوده و به دلیل هزینه های بالای تحصیل در این مقطع، انواع بورسیه های تحصیلی توسط دولت تایلند با همکاری آموزش و پرورش این کشور به افراد اعطا می گردد. امکان کار دانشجویی نیز برای افراد وجود داشته و با جستجو در سطح شهر بانکوک می توان موارد فراخوان بسیاری نظیر کار در کافه ها، کتابخانه و انواع مراکز تجاری را مشاهده کرد. میزان درآمد دانشجویان از این طریق مطلوب بوده و می توانند برای هر ساعت کار 22 بات دریافت نمایند.

برترین دانشگاه ها جهت تحصیل در تایلند

اگر می خواهید در تایلند تحصیل کنید، باید بدانید که کدام یک از دانشگاه های آن برای شما مناسب است. یکی از بهترین روش های مطلع شدن از برترین و با کیفیت ترین دانشگاه های خارجی، مراجعه به رتبه بندی THEWUR می باشد. این رتبه بندی رتبه بندی جهانی می باشد و به عملکرد دانشگاه های جهان در تمام زمینه های اصلی از جمله آموزش، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی اشاره می کند. لازم به ذکر است که در این رتبه بندی، کشور تایلند دارای 16 دانشگاه می باشد. انتخاب محل تحصیل برای کسب مدرک تحصیلی در تایلند یکی از بزرگترین تصمیماتی می باشد که دانشجویان بین المللی آن را انجام خواهند داد. از بهترین دانشگاه های کشور تایلند جهت ادامه تحصیل در زمینه های مختلف تحصیلی می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه کاستسارت (ku.ac.th)
 • دانشگاه تاماسات (tu.ac.th)
 • دانشگاه چیانگ مای
 • دانشگاه ماهیدول (mahidol.ac.th)
 • دانشگاه صنعتی کینگ مونگکات، تونبوری (kmutt.ac.th)
 • دانشگاه نرسوان
 • دانشگاه ماهاساراخام
 • دانشگاه خون کاین

چرا تحصیل در تایلند

معرفی دانشگاه ها در بهترین شهرهای تایلند برای تحصیل

شاید اگر بخواهیم به کشور تایلند به جای مقصد گردشگری به مقصدی برای ادامه تحصیل نگاه کنیم کار دشواری باشد اما باید گفت که در این کشور دانشگاه های خوبی وجود دارد که می تواند یکی از گزینه های شما برای ادامه تحصیل باشد. برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تایلند مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران هستند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علومدانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت
Chiang Mai UniversityKhon Kaen UniversityChiang Mai University
Silpakorn UniversityChulalongkorn UniversityChulalongkorn University
King Mongkut’s University of Technology ThonburiSrinkharinwirot UniversityKhon Kaen University
Mahidol UniversityMae Fah Luang UniversityMahidol University
Suranaree University of TechnologyAsian Institute of Technology ThailandPrince of Songkla University
Mahasarakham UniversityThammasat University
Kasetsart UniversityNaresuan University
Assumption University

تحصیل در تایلند در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تایلند یک فرصت بی‌ نظیر برای دانشجویان بین ‌المللی است که به دنبال ادامه تحصیلات خود در یک محیط آموزشی با کیفیت و فرهنگ متنوع هستند. دانشگاه ‌های تایلند با برنامه ‌های تحصیلی متنوع و اساتید برجسته شناخته می ‌شوند که به دانشجویان فرصت می‌ دهند تا در زمینه ‌های مختلف از علوم پایه تا فنون زیبا و معماری تخصص پیدا کنند. برای پذیرش به برنامه ‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه ‌های تایلند، دانشجو باید ابتدا برنامه تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کند و سپس درخواست آنلاین خود را ارسال کند. علاوه بر فرم درخواست، معمولا نیاز به ارائه مدارک تحصیلی، نمرات، رزومه و گاهی اوقات مهارت زبان انگلیسی است.

برخلاف مقطع کارشناسی، برای پذیرش به برنامه ‌های کارشناسی ارشد، ممکن است نیاز به توصیه ‌نامه ‌ها، مقالات تحقیقاتی و گاهی اوقات آزمون ورودی خاص باشد. این مرحله از تحصیل به دانشجویان فرصت می ‌دهد تا عمق تخصص خود را افزایش داده و به دانشگاه‌ های تایلند با رتبه بالا و شهرت جهانی وارد شوند. با زندگی دانشجویی در تایلند، دانشجویان فرصت خواهند داشت تا با فضای فرهنگی چندگانه و مناظر طبیعی زیبا این کشور آشنا شوند. تجربه زندگی در یک کشور با فرهنگ متنوع و زبان خوش ‌آوا همچون تایلند، جالب و خاطره‌انگیز خواهد بود. به طور کلی، تحصیل در تایلند در مقطع کارشناسی ارشد یک فرصت مناسب برای دانشجویان بین ‌المللی است که به دنبال گسترش دانش و تخصص خود در یک محیط دوستانه و پذیرای فرهنگ متنوع هستند.

تحصیل در تایلند در مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر تایلند

همچون سایر کشورهای آسیایی، دانشگاه های تایلند نیز دارای رده بندی و رتبه های معین در جهان می باشند. مشهورترین دانشگاه این کشور ماهیدول (Mahidol University) نام داشته و علاوه بر دارا بودن دانشکده های مهندسی متعدد، در شاخه های پزشکی نیز به آموزش دانشجویان می پردازد. همچنین طیف گسترده ای رشته های هنر و موسیقی زیر نظر این مرکز ارائه می شود. در این بین دانشگاه ماهیدول در رتبه 44 آسیا و 334 جهان قرار دارد و طبعا جزء دانشگاه های ممتاز گروه الف محسوب می گردد:

دانشگاه های گروه الفدانشگاه های گروه ب
King Mongkut’s University of TechnologyChulalongkorn University
Mahidol UniversityChiang Mai University
Asian Institute of TechnologyAssumption University
Thammasat University
Suranaree University of Technology

علی رغم اینکه هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی تایلند اندکی بالا بوده، شهریه دانشگاه های دولتی این کشور بسیار معقول می باشد. برای گذراندن هر واحد درسی در دانشگاه های برتر خصوصی دانشجویان ملزم به پرداخت 75$ تا 125$ (دلار آمریکا) می باشند. در صورتیکه هزینه تحصیل شرایط مشابه در دانشگاه های دولتی حدود 30% این مبلغ است. شهریه تحصیل در این کشور معمولا بیش از 12000$ (دلار) در سال است. در باب اعزام دانشجو به تایلند لینک فوق را بخوانید.

هزینه تحصیل و خوابگاه دانشجویی در تایلند

هر ساله بیش از 16 میلیون نفر با اهداف به تایلند سفر می کنند؛ علی رغم اینکه امکان اقامت موقت 30 روزه موجود بوده و افراد مدت زیادی را در تایلند سپری می کند، دغدغه اسکان و هزینه های آن هرگز از هزینه های عمده افراد به شمار نمی رود. با توجه به وضعیت مطلوب و کیفیت بسیار بالای خوابگاه های در نظر گرفته شده برای افراد، اغلب دانشجویان خوابگاه را برای اقامت خود بر می گزینند. علاوه بر خوابگاه های دولتی با هزینه بسیار اندک، تعدادی خوابگاه نیمه خصوصی نیز در سطح شهرها وجود دارد که مورد استقبال افراد خواهان امکانات بالاتر می باشد. افراد می بایست به محض دریافت پذیرش از دانشگاه هدف، برای اسکان در خوابگاه مبادرت ورزند. در غیر این صورت آپارتمان های دانشجویی تعبیه شده در مرکز شهر بهترین انتخاب می باشد که حداقل اجاره آن ها 168$ (دلار آمریکا) می باشد.

بورسیه تحصیلی در تایلند

بورسیه ‌های تحصیلی در تایلند یک فرصت بی ‌نظیر برای دانشجویان بین ‌المللی است که به دنبال ادامه تحصیلات خود در یک کشور پویا و پذیرا هستند. دولت تایلند و دانشگاه ‌های مختلف این کشور هر ساله بورسیه ‌های مختلفی را برای دانشجویان بین ‌المللی ارائه می ‌دهند تا آن ‌ها را در تحصیلاتشان حمایت کنند. برخلاف برنامه ‌های تحصیلی پولی، بورسیه ‌ها اغلب شامل هزینه ‌های تحصیلی، اقامت، هزینه ‌های زندگی و حتی هزینه ‌های سفر می ‌شوند. این به دانشجویان کمک می ‌کند تا بدون دغدغه مالی به تمرکز بر تحصیلات خود بپردازند و بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. سایت STUDENT VISA که برای کشور تایلند است در این خصوص اطلاعاتی ارائه می دهد.

برای اعطای بورسیه ‌ها، معمولا دانشجویان باید یک فرم درخواست مشخص را پر کرده و همراه با مدارک تحصیلی، نمرات، رزومه و گاهی اوقات توصیه ‌نامه ‌ها ارائه کنند. همچنین، برخی از بورسیه ‌ها نیاز به آزمون ورودی خاص دارند که دانشجویان باید در آن عملکرد خوبی داشته باشند. بورسیه ‌های تحصیلی در تایلند فرصت مناسبی برای دانشجویان بین ‌المللی است که به دنبال گسترش دانش و تجربه خود در یک محیط آموزشی با کیفیت هستند. با دریافت یک بورسیه در تایلند، دانشجویان فرصت خواهند داشت تا با فرهنگ و زبان این کشور آشنا شوند و از تجربه جذاب و خاطره ‌انگیز تحصیل در تایلند لذت ببرند.

بورسیه تحصیلی در تایلند

مدارک لازم جهت اخذ اقامت از طریق تحصیل در تایلند

با توجه به ارائه بورسیه های گوناگون جهت تسهیل پرداخت شهریه ها و همچنین هزینه های معقول زندگی در تایلند، دانشجویان بیش از 40 کشور جهان در حال تحصیل در دانشگاه های این کشور می باشند؛ فراهم آوردن این شرایط نیازمند تنظیم ضوابط خاص و اخذ مدارک مشخصی از افراد می باشد. دولت تایلند نیز همچون سایر کشورهای آسیایی حداقل هایی را برای علاقه مندان به تحصیل در این کشور در نظر گرفته است:

 • ارائه سوابق تحصیلی همراه ریز نمرات
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه همراه با امضاء مدیریت
 • پاسپورت با اعتبار بیش از 6 ماه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی تایلند
 • پرداخت هزینه 1900 THB (بات تایلند)

در نهایت می توان تایلند را با توجه به انواع هزینه های ذکر شده مقصدی ایده آل جهت تحصیل معرفی نمود. شما عزیزان مس توانید برای ارتباط با کارشناسان ما و دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و یا به صورت حضوری به دفتر این موسسه مراجعه نمایید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *