ویزای تحصیلی

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی ارزان قیمت میباشد. این کشور جزو معدود کشورهای اتحادیه اروپا با نظام تحصیلی ارزان قیمت است و این موضوع در کنار دلایل متعدد دیگر از جمله اقتصاد قدرتمند و زیبایی های تاریخی و طبیعی کشور فرانسه موجب شده دانشجویان از سرتاسر دنیا به امید شروع یک زندگی بهتر این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند.

فرانسه عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است و در آغاز 2023 تولید ناخالص داخلی آن 3$ ترلیون (دلار آمریکا) اعلام شده است. آمار بیکاری این کشور قدرتمند که بیش از 65 میلیون نفر جمعیت دارد، در ژانویه 2023 تنها 8.71% بوده که اگر چه در مقابل کشورهایی همچون سوئیس با آمار بیکاری 4.85%، رقم بالایی است اما باز هم نشان دهنده شرایط خوب بازار کار در فرانسه است. در مقاله پیش رو تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه اطلاعاتی در خصوص تحصیل در فرانسه و شرایط این کشور پرداخته اند.

اینفوگرافیک تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی

هر ساله جمعیت قابل توجهی از ایرانیان از طریق تحصیل راهی فرانسه می شوند. دانش آموزان و دانشجویان می توانند در مقطع دبیرستان، دانشگاه یا دوره های آموزش زبان فرانسوی درخواست پذیرش ثبت کرده و در نهایت با دریافت ویزای تحصیلی فرانسه، راهی شوند. اگر متقاضیان دانش زبان فرانسوی نداشته باشند می توانند در دوره های زبان فرانسوی در این کشور شرکت نمایند و بعد از اتمام دوره وارد دانشگاه های فرانسوی زبان شوند.

در جمع 100 موسسه علمی برتر جهان، نام چهار موسسه علمی کشور فرانسه نیز دیده می شود که نشان از سطح بالای آموزش در این کشور دارد. در این کشور، امکان آموزش به زبان فرانسوی و انگلیسی وجود دارد و متقاضیان باید مطابق با برنامه آینده خود تصمیم بگیرند که ادامه تحصیل به کدام زبان برای آن ها بهتر است. بسیاری از دانشگاه های فرانسه از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و دانشجویان می توانند پس از یک دوره تحصیلی برای ادامه تحصیل و یا کار به کشورهای مطرح دیگر نیز مهاجرت کنند.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

زبان انگلیسی رایج ترین زبان در جهان می باشد و بسیاری از افراد خواهان تحصیل به زبان انگلیسی هستند. تحصیل به زبان انگلیسی علاوه بر اینکه یک زبان بین المللی است، فرصت های بیشتری را نیز برای حرفه آموزی فراهم می کند. خبر خوب این است که تحصیل در کشور فرانسه به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. بسیاری از دانشگاه ها در حال حاضر برنامه های 2 زبانه برگزار می کنند.

شرایط تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان فرانسه عبارت است از:

تعداد موسسات آموزش عالی139 دانشگاه
بهترین دانشگاه ملیدانشگاه علوم و ادبیات (PLS) فرانسه
مدرک زبان انگلیسیآزمون IELTS با نمرات 6 یا 6.5 و 7 برای مقاطع لیسانس تا دکترا
ویزای مورد نیازویزای اقامت تحصیلی VL-TS
دریافت بورس تحصیلیامکان پذیر است

شرایط تحصیل در فرانسه

معمولا شرایط اخذ پذیرش از مدارس فرانسه در سال جدید برای افرادی که در این کشور حضور ندارند کمی دشوار است، با این وجود بسیاری از مدارس این کشور، فرم های ثبت نام را به صورت آنلاین در اختیار مخاطبین خود قرار داده اند. شرایط برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه های این کشور متفاوت است و آن ها می توانند با ارائه مدارکی نظیر کپی پاسپورت، عکس شخصی و مدارک آخرین دوره تحصیلی، پذیرش خود را بدست آورند.

جهت آشنائی با سیستم آموزش عالی فرانسه، جدول ذیل تهیه شده است:

سیستم آموزشی فرانسهشرح
سیستم آموزشی3 سطحی
استاندارد آموزشیسیستم بلونیا

واحدهای درسی مقاطع
لیسانس با 180 ECTS
فوق لیسانس با 120 ECTS
دکترا با 120 ECTS
سال تحصیلیسپتامبر الی ژوئن
دانشجو1400000 دانشجو (260000 دانشجو خارجی)
شرط تحصیلVisa de long sejour etudes
شرایط کار دانشجوئی
964 ساعت در سال با درآمد مطابق حداقل درآمدی فرانسه (SMIC)
بورسیه تحصیلیدارد

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه

در دانشگاه های فرانسه هزینه تحصیل متفاوت است به علاوه این هزینه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی فرد متفاوت خواهد بود. به صورت کلی هزینه سالیانه تحصیل در برخی از دانشگاه های ارزان فرانسه شامل موارد زیر می باشد:

دانشگاه های فرانسهشهریه به یورو
University Lille Science et Technologiesمیانگین شهریه 261€
Université de Lyonمیانگین شهریه 500€
Université du Maineمیانگین شهریه 500€
موسسه مهندسی دانشگاه گرنوبل INPمیانگین شهریه 261€
دانشگاه بورگوندیمیانگین شهریه 500€

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم در کالج زبان

دوره های فشرده زبان فرانسه در این کشور با توجه به شهری که در آن تحصیل می کنید می تواند از 2000€ تا 3000€ (یورو) برای متقاضیان هزینه داشته باشد. تمام رشته های تحصیلی در بخش مهندسی، پزشکی، هنر و علوم انسانی در دانشگاه های معتبر کشور فرانسه ارائه می شوند و با توجه به این که کسانی که تحصیلات دانشگاهی دارند راحت تر می توانند در فرانسه مشغول به کار شوند معمولا افرادی که با مدرک دیپلم در کالج زبان های این کشور مشغول به مسلط شدن به زبان فرانسوی هستند، در نهایت از یکی از رشته های گفته شده در دانشگاه های فرانسه پذیرش می گیرند.

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم برای دانشجویانی که در نهایت وارد دانشگاه های دولتی این کشور می شوند، مزیت های اجتماعی زیادی از جمله استفاده از حمل و نقل رایگان داخل شهری و کمک هزینه اقامتگاه خواهد داشت. بطور کلی تحصیل در رشته های پزشکی، حقوق، مد و فشن، تجارت بین الملل و هنر در کشور فرانسه پرمخاطب ترین انتخاب های متقاضیان می باشد.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

برای تحصیل بدون ارائه مدرک زبان یک راه شناخته شده وجود دارد و متقاضیان می توانند بدون ارائه مدرک زبان در این کشور اقامت تحصیلی خود را به دست بیاورند. در این صورت این متقاضیان باید در دوره های زبان که در فرانسه برگزار می شود شرکت نمایند و دانش زبان خود را به سطح مورد نیاز برسانند. همچنین اگر شخصی ثابت نمایند که قبلا تحصیلات خود را به زبان انگلیسی انجام داده است، می تواند پذیرش خود را در این دانشگاه های انگلیسی زبان فرانسه بدون ارائه مدرک زبان دریافت نماید.

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

برنامه های تحصیلی در فرانسه

دانشگاه ها و کالج های فرانسوی دارای برنامه های تحصیلی مختلفی به زبان انگلیسی در مقاطع لیسانس (UG)، فوق لیسانس (PG) و دکتری (PhD) می باشند که عبارتند از:

 • آغاز و پایان سال تحصیلی: سپتامبر تا ژوئن
 • تعداد دانشگاه ها: 136 دانشگاه
 • تعداد دانشجوی بین المللی: 160000 دانشجو
برنامه های دوره لیسانس
لیسانس علوم (B.SC)13 برنامه
لیسانس هنر (B.A.)42 برنامه
لیسانس مهندسی (B.Eng)4 برنامه
لیسانس مدیریت بازرگانی (M.B.A)15 برنامه
برنامه های دوره فوق لیسانس
فوق لیسانس علوم (M.SC)322 برنامه
فوق لیسانس هنر (M.A.)86 برنامه
فوق لیسانس مهندسی (M.Eng)12 برنامه
فوق لیسانس مدیریت بازرگانی (M.B.A)68 برنامه
برنامه های دوره دکتری
دوره دکتری (PhD) در فرانسه8 برنامه

قوانین اعزام دانشجو به فرانسه

اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه ها در فرانسه

لازم به ذکر است در فرانسه سطح درآمد و فرصت های شغلی خوبی وجود دارد. به طوری که پایین ترین درآمد سالانه 12500€ (یورو) و بالاترین درآمد سالانه 221000€ (یورو) است. متوسط درآمد سالانه در فرانسه نیز 49500€ (یورو) است. اما یافتن شغل در فرانسه برای غیر اروپایی ها به سادگی اروپایی ها نیست. اخذ پذیرش از دانشگاه هایی که رنکینگ خوبی دارند کمک می کند فرد بتواند هم ضمن تحصیل و هم پس از فارغ التحصیلی، راحت تر شغل خوبی در فرانسه پیدا کند. بهترین دانشگاه های فرانسه در سال 2024 عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه های فرانسهرتبه ملی 2024
PSL Research University1
École Polytechnique2
Sorbonne University3
University of Paris4
Paris-Saclay University5

شرایط پذیرش تحصیلی فرانسه 2024

یکی از اصلی ترین مباحث درباره پذیرش تحصیلی فرانسه اطلاع در خصوص شرایط و مدارک لازم جهت اپلای از دانشگاه های این کشور می باشد. با اینکه شرایط پذیرش ممکن است بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی در فرانسه کمی از هم متفاوت باشد. ولی در حالت کلی شرایط پذیرش یا Admission requirements در فرانسه شامل ارائه مدرک تحصیلی بهمراه ریزنمرات، مدرک مهارت زبان فرانسوی و نیز قبولی در آزمون پذیرش و یا مصاحبه ای است که هر دانشگاه مدنظر قرار می دهد. در این بین از آنجایی که تحصیل در دانشگاه های فرانسه غالبا به زبان فرانسوی است از همین رو دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش خود از این دانشگاه ها ملزم هستند تا یکی از مدارک زیر را ارائه دهند:

مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی کشور فرانسه

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در فرانسه

لازم به ذکر است که از شرایط تحصیل در فرانسه ارائه مدرک دیپلم متوسطه و نیز ارائه نمره آزمون زبان IELTS در حدود 6.5 می باشد. همچنین، متقاضیان بایستی مدارک لازم جهت درخواست پذیرش از دانشگاه های فرانسوی را به شرح زیر تهیه و به سفارت فرانسه تحویل دهند:

 • فرم درخواست پذیرش
 • اسکن آخرین مدرک تحصیلی (دیپلم متوسطه یا مدرک لیسانس)
 • ریزنمرات دوره قبلی تحصیلی
 • اسکن پاسپورت و شناسنامه
 • CV یا رزومه
 • نمرات آزمون GRE, GMAT یا LSAT
 • مدرک بورسیه تحصیلی یا اعطای فاند
 • انگیزه نامه (SOP)
 • 2 الی 3 توصیه نامه (LOR)
 • نمونه آثار و مقالات مکتوب
 • مدرک زبان انگلیسی IELTS, TOEFL ,C1 Advanced

پس از اخذ پذیرش هم نوبت به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می رسد. مهم ترین مدارک به این منظور در سال 2024 عبارت هستند از:

 • نامه پذیرش قطعی از دانشگاه مورد نظر در فرانسه
 • تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری و ترجمه رسمی
 • مدرک زبان
 • محل اقامت در فرانسه
 • پاسپورت معتبر تا حداقل 3 ماه پس از اتمام دوره تحصیلی
 • عکس پاسپورتی جدید

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل یکی از ساده ترین روش های مهاجرت تحصیلی در جهان است و سفارت این کشور با سهولت بیشتری نسبت به صدور ویزای تحصیل اقدام می کند. علاقه مندان به تحصیل در فرانسه می توانند به منظور بررسی شرایط خود مطابق با قوانین با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

سوالات پرتکرار در خصوص تحصیل در فرانسه

متقاضیان تحصیل در فرانسه باید موارد زیر را مد نظر قرار دهند:

 • چرا تحصیل در فرانسه پرطرفدار است؟ بدلیل تحصیل رایگان، برخورداری از کمک هزینه تحصیلی، محل اقامت و اخذ اقامت پس از تحصیل به منظور ورود به بازار کار.
 • شهریه تحصیل در فرانسه چقدر است؟ میانگین هزینه تحصیل در این کشور به میزان €396 (یورو) در مقطع دکتری و €260 (یورو) در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های دولتی می باشد. این هزینه در دانشگاه های خصوصی بیشتر است.
 • آیا تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ بله، دانشجویان می توانند به منظور یادگیری زبان فرانسوی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند و سپس برای مقاطع تحصیلی و بازار کار اقدام کنند.
 • هزینه تحصیل دوره های زبان در فرانسه چقدر است؟ میانگین هزینه در دانشگاه های دولتی کمتر از کالج های خصوصی می باشد. در مجموع به میزان 2000€ الی €6000 (یورو) می باشد.
4.9/5 - (67 امتیاز)

8 دیدگاه برای “تحصیل در فرانسه

 1. الهام بارانی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ۲۵ سالمه
  هدفم تحصیل در فرانسه هست
  میخوام برای طراحی لباس اقدام کنم – ایا نیاز به مدرک زبان داره
  و این که میتونم این رشته رو بخونم
  هزینه تحصیل در فرانسه حدودا چقد
  ممنون میشم راهنمایم کنید

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   باید مدارک شما بررسی بشه تا بتونیم نتیجه نهایی رو به شما اعلام کنیم
   ولی در کل مشکلی دیده نمیشه. هزینه تحصیل هم معمولا در حدود 2500 تا 5000 یورو هست که باید دید که از کدوم دانشگاه می تونید پذیرش بگیرید

 2. sunrise گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من رشته مدیریت بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی تهران خوندم و معدلم حدود16 است، امکان پذیرش برای من هست؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله مشکلی در این رابطه نیست

 3. zahra گفت:

  سلام من دانشجوی کارشناسی دانشگاه یزد هستم .رشته مهندسی برق معدل 16 و 9 ترمه تموم کردم.روزانه تحصیل میکنم.ایلس نمره 7.5 رو تموم کردم . 2 تا مقاله هم دارم .
  امکان قبولی من در فرانسه چقدر هست؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   امکان اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلفی در فرانسه برای شما وجود داره.

 4. بیات گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من امسال دیپلم گرفتم با معدل ۱۵و از لحاظ مالی تا سالانه ۵۰۰میلیون میتونم هزینه کنم
  میخواستم ببینم میتونم برای دندانپزشکی فرانسه اقدام کنم
  و البته ۶ماه مکالمه فشرده زبان فرانسوی رفتم

  1. داوری گفت:

   سلام
   ابتدا باید دوره زبان فرانسه بخونید
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *