ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

سرمایه گذاری در آذربایجان

سرمایه گذاری در آذربایجان

شرایط و روند سرمایه گذاری در آذربایجان علی رغم وجود چالش های قابل توجه همچنان در حال رشد است و باعث جذب حداکثری سرمایه گذاران خارجی می شود. در همین راستا نیز دولت آذربایجان تلاش هایی را برای الحاق به بازار کار جهانی و جذب سرمایه گذاران خارجی انجام داده است. متقاضیان برای سرمایه گذاری روش های مختلفی در اختیار دارند که از جمله می توان به ثبت شرکت، خرید ملک و یا سپرده گذاری در این کشور می باشد که ما در این مقاله علاوه بر شرح جزئیاتی در این باره به سوالات زیر نیز پاسخ می دهیم:

 • شرایط سرمایه گذاری چگونه است؟
 • نقاط قوت و ضعف سرمایه گذاری در این کشور چیست؟
 • انواع شیوه های سرمایه گذاری برای اخذ اقامت کدام است؟

کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با علم بر کلیه امور حقوقی و قوانین مهاجرتی روز دنیا آماده ارائه بهترین مشاوره ها در جهت مهاجرت و اخذ اقامت آذربایجان و سایر کشورهای اروپایی هستند.

شرایط سرمایه گذاری در آذربایجان در 2024

بر طبق گزارش سرمایه گذاری جهانی 2019 UNCTAD، جمهوری آذربایجان در سال 2018 جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) معادل USD 1.4 بیلیون دلاری را کسب کرده است که یک رکورد خوبی در بین کشورهای اروپای شرقی محسوب می شود. عمده سرمایه گذاری های خارجی در این کشور عمدتا متمرکز بر روی بخش نفت و گاز می باشد اگر چه یکی از اولویت های برتر خود دولت xd shg 2024 در زمینه متنوع سازی اقتصاد این کشور و جذب FDI در بخش ها کشاورزی، حمل و نقل، توریسم و تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات می باشد.

پرسودترین شهرها برای سرمایه گذاری در آذربایجان

تمامی سرمایه گذاران بین المللی که به دنبال یک سرمایه گذرای سودآور در آذربایجان هستند، قبل از مهاجرت به آذربایجان باید با پرسودترین شهرهای این کشور آشنا شوند. یکی از بزرگترین مزیت های سرمایه گذاری در این کشور امکان سرمایه گذاری در بهترین شهرهای آذربایجان می باشد. زیرا هر یک از شهرهای آذربایجان مزیت های مختلفی را در اختیار سرمایه گذاران بین المللی از نقاط مختلف جهان قرار می دهد. بنابراین به شدت توصیه می شود که قبل از شروع فرآیند سرمایه گذاری در آذربایجان به خوبی با قوانین سرمایه گذاری در شهرهای این کشور آشنا شوید.

در جدول ارائه شده در این بخش از مقاله می توانید با پرسودترین شهرهای آذربایجان جهت سرمایه گذرای آشنا شوید:

 • گنجه
 • باکو
 • لنکران
 • خاچماز
 • شکی

در نموداری که در این بخش از مقاله برای شما عزیزان تهیه کرده ایم، می توانید با نمودار روند سرمایه گذری در آذربایجان طی سالهای اخیر آشنا شوید:

پرسودترین شهرها برای سرمایه گذاری در آذربایجان

بررسی پروسه سرمایه گذرای در آذربایجان

مطابق گزارش trade.gov سرمایه گذاری در آذربایجان با توجه رشد قابل توجه این کشور در زمینه های مختلف اقتصادی، بیش از پیش مورد توجه اتباع کشورهای خارجی بوده است. به طور کلی جو سرمایه گذاری در آذربایجان همچنان در بخشهای خاصی بهبود می یابد، اگرچه چالش های قابل توجهی در این حوزه باقی مانده است. البته شایان ذکر است که، دولت آذربایجان به دنبال جذب سرمایه گذار خارجی بوده و اصلاحاتی را برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود انجام داده است. علاوه بر این، اقتصاد آذربایجان همچنان به شدت به تولید نفت و گاز وابسته است، که تقریبا 93% از درآمد صادراتی و نیمی از بودجه دولتی در این کشور را پوشش می دهد. نکته قابل توجه در خصوص جمهوری آذربایجان این است که، اقتصاد این کشور در سال 2024 نسبت به مدت مشابه سال قبل 4.9 درصد رشد داشته است.

اما به طور کلی، سرمایه گذاری در آذربایجان برای آن دسته از افرادی که به دنبال سودآوری قابل توجه در قاره اروپا هستند گزینه مناسبی خواهد بود. یکی از بزرگترین مزیت های سرمایه گذاری در آذربایجان ارتباط وسیع این کشور با اتحادیه اروپا می باشد. به طور مثال، آذربایجان و کمیسیون اروپا در سال 2024 یادداشت تفاهمی امضا کردند تا صادرات گاز آذربایجان به اروپا را تا سال 2028 به 20 میلیارد متر  مکعب افزایش دهند. همچنین لازم به ذکر است که، بر اساس قوانین جمهوری آذربایجان سرمایه گذارای های خارجی از حمایت قانونی کامل و بدن قید و شرط برخوردار هستند، که نمی توان آن ها را تصرف کرد.

الزامات سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آذربایجان در 2024

در سال های اخیر با افزایش مهاجران به آذربایجان شرایط مناسب برای سرمایه گذاری در این کشور بوجود آمد و بازار تجارت و کار از گذشته هموارتر گردید. سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آذربایجان در سال 2024 یک مزیت بزرگ دارد که می توانید مالک تمام سهام و سرمایه شرکت خود باشید و تمام سود و زیان را به کشور خود منتقل کنید. این امر از راه های مختلف امکان پذیر است که در لیست زیر مختصراً توضیح داده می شود:

 • سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری با ایجاد اشتغال
 • خرید سهام شرکت های دولتی
 • ثبت شرکت در آذربایجان
 • خرید ملک یا مغازه در آذربایجان

اخذ اقامت و تابعیت کشور آذربایجان بعد از گذراندن سال های مشخص با پرداخت مالیات و عدم ایجاد سابقه کیفری و قضایی امکان پذیر است. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری فرآیند پیچیده ای نخواهد بود اما با توجه به حساسیت موضوع بهتر است توسط وکلای مجرب و با تجربه انجام پذیرد.

موارد مورد توجه برای سرمایه گذاری در آذربایجان

آنچه که باید بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران خارجی قرار گیرد، توجه به نقاط قوت و ضعف و نیز اقدامات دولت آذربایجان جهت تشویق یا محدود سازی سرمایه گذاری خارجی در این کشور اورآسیایی است. از نقاط قوت سرمایه گذاری می توان به مواردی همچون هزینه های تولید رقابتی، نیروی کار ماهر و کم هزینه، منابع سرشار انرژی، صادرات گاز به ترکیه و اروپا و غیره اشاره کرد. همچنین از موارد نقطه ضعف سرمایه گذاری در این کشور می توان از بی ثباتی سیاسی منطقه ای بالا علی الخصوص مناقشه با ارمنستان، روابط منطقه ای و بین المللی نسبتا ضعیف، رژیم سیاسی دیکتاتوری، فساد قابل توجه و حمایت ضعیف از حقوق مالکیت، سیستم بانکداری ضعیف و نیز وابستگی شدید به منابع نفت و گاز نام برد. در باب هزینه زندگی در آذربایجان لینک فوق را بخوانید.

دولت آذربایجان نیز در طی چند سال اخیر معاهدات مختلفی برای تشویق سرمایه گذاری خارجی در این کشور انجام داده است. در همین راستا این دولت قوانین حمایتی در رابطه با تسهیل ثبت شرکت، کاهش نرخ مالیاتی و قوانینی برای حمایت از سرمایه گذاران همانند ایجاد مناطق آزاد به تصویب رسانده است. لازم به ذکر است که کشورمان ایران نیز با این کشور دارای قرارداد سرمایه گذاری دو جانبه است.

موارد مورد توجه برای سرمایه گذاری در آذربایجان

انواع روش های سرمایه گذاری در آذربایجان

یکی از روش های سرمایه گذاری سریع در جمهوری آذربایجان از طریق پس انداز و یا خرید سهام از بازار بورس سهام باکو است. متقاضیان خارجی با حداقل AZN500,000 (منات آذربایجان) یعنی معادل $294,120 (دلار آمریکا) می توانند در این کشور سرمایه گذاری بکنند. روش دیگر از طریق خرید ملک می باشد که ارزش تقریبی ملک بایستی حداقل AZN100,000 (منات آذربایجان) یعنی معادل 58,820$ (دلار آمریکا) باشد تا فرد مشمول برخورداری از امتیازات اقامت از این طریق باشد. در باب خرید ملک در آذربایجان لینک فوق را بخوانید.

روش دیگر برای انجام سرمایه گذاری از طریق روش ثبت شرکت یا کمپانی می باشد. هزینه ثبت شرکت از نوع مسئولیت محدود یا LLC در آذربایجان حدود AZN11 (منات آذربایجان) و هزینه ثبت شعب و نمایندگی شرکت در حدود AZN220 (منات آذربایجان) می باشد. اداره ثبت شرکت وزارت مالیات متولی رسیدگی به درخواست های ثبت شرکت می باشد. مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود یا LLC در این کشور (2024) بدین قرار است:

 • فرم درخواست تهیه شده توسط وزارت مالیات
 • اسناد و مدارک شرکتی همانند چارتر شرکت و اساسنامه
 • اطلاعاتی در خصوص هویت سهامداران
 • پاسپورت موسسان شرکت
 • اساسنامه شرکت
 • گواهی از سازمان ثبت شرکت
 • رسید پرداخت هزینه ثبت شرکت

در باب ثبت شرکت در آذربایجان لینک فوق را مطالعه کنید.

بهترین سرمایه گذاری در آذربایجان و شرایط آن

وضعیت اقتصادی آذربایجان مانند سال گذشته همچنان پایدار می باشد. قیمت نفت در این کشور افزایش یافته و به ندرت دچار نوسان می شود. دولت کشور آذربایجان توانسته است نرخ ارز پول ملی منات را در برابر یورو و دلار آمریکا تثبیت کند. به لطف این عوامل، فعالیت تجاری داخلی در این کشور افزایش یافته است. باید انتظار داشت که اصلاحات خاصی که دولت آذربایجان برای تغییر اوضاع تجاری انجام داده است باعث رونق بیشتر اقتصاد کشور خواهد شد. البته همانطور که نمودار ذیل نشان می دهد در حال حاضر قدرت خرید مردم در آذربایجان پایین است:

قدرت خرید مردم در آذربایجان

همچنین وضعیت سرمایه گذاری در آذربایجان در 2024 همچنان مطلوب می باشد. این کشور از ثبات سیاسی و اقتصادی برخوردار است و از نیروی کار بسیار تحصیل کرده ای برخوردار می باشد. این باعث می شود همه سرمایه گذاری های خارجی در کشور کم خطر باشد و سرمایه گذاران خارجی زیادی برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف اقدام به مهاجرت به آذربایجان کنند. بهترین سرمایه گذاری در آذربایجان در بخش های زیر می باشد:

 • نفت و گاز طبیعی
 • صنعت پتروشیمی
 • صنعت اطلاعات و ارتباطات از راه دور
 • صنعت ساخت و ساز
 • کشاورزی
 • حمل و نقل
 • گردشگری

کاهش ارزش منات، ارز آذربایجان، هم عواقب مثبت و هم منفی داشته است. از یک طرف، قدرت خرید و واردات، به ویژه از اتحادیه اروپا کاهش یافته است. از طرف دیگر، این فرصت هایی را برای صنایع صادر کننده ایجاد کرده است.

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری آذربایجان

سرمایه گذاری منجر به اخذ اقامت این کشور می شود و متقاضیان می توانند با پس انداز بانکی و یا خرید ملک و یا روش های دیگری که در این نگارش توضیح داده شد ویزای سرمایه گذاری (اقامت) جمهوری آذربایجان را دریافت کنند. شما هموطنان گرامی در جدول زیر می توانید با انواع اقامت از طریق سرمایه گذاری در سال 2024 آشنا شوید:

دسته ویزاشرایطدوره اقامتشرط دیگر
اعتبار اولیهاعتبار تمدید
(I) ویزای اقامت موقت(i) پس انداز بانکی AZN100000 (منات آذربایجان یعنی معادل 59000$ (دلار آمریکا)1 سال2 سال
(ii) مالکیت ملک AZN100000 (منات آذربایجان) یعنی معادل 294000$ (دلار آمریکا)
(iii) هر گونه سرمایه گذاری AZN500000 (منات آذربایجان) یعنی معادل 294000$ (دلار آمریکا)3 سال3 سال
(iv) ثبت شرکت1 سال2 سال
(II) ویزای اقامت دائم2 سال اقامت بر پایه ویزای اقامت موقتی5 سال5 سالگذراندن آزمون زبان آذربایجانی برای متقاضیان الزامی است.
حفظ شرایط درخواست ویزای اقامت موقتی (مثل پس انداز بانکی یا مالکیت ملک در جمهوری آذربایجان)

موارد سودآور در آذربایجان

باید توجه داشت در کل آذربایجان کشوری در حال توسعه است که حتی در مقایسه با ترکیه اقتصاد ضعیف تری دارد. مثلا صنعت توریسم در آذربایجان جزو پردرآمدترین مشاغل محسوب می شود با این حال باز هم در قیاس با ترکیه سطح پایین تری دارد. با این وجود افرادی که علاقه مند به سرمایه گذاری در آذربایجان هستند بهتر است ابتدائا از طریق کار یا تحصیل در آذربایجان اقامت داشته باشند و نیازهای جامعه آذربایجان را بهتر بشناسند و در این فرصت به زبان آذربایجانی نیز مسلط شوند.

منتهی به عنوان اطلاعات کلی لازم به ذکر است که در حال حاضر صنعت گردشگری و پذیرایی از مسافران خارجی در آذربایجان رونق بیشتری دارد و تمرکز دولت و سرمایه گذاران بخش خصوصی بر گسترش هتل ها، مهمانخانه ها، آژانس های مسافرتی و غیره است.

مزایای سرمایه گذاری در آذربایجان

نقاط قوت کلیدی سرمایه گذاری در کشور آذربایجان عبارتند از:

 • هزینه های رقابتی تولید
 • نیروی کار کم هزینه و واجد شرایط
 • پتانسیل گاز قابل توجهی در دریای خزر
 • چشم انداز صادرات گاز به ترکیه و اروپا
 • پیوند بین چین و اروپا از طریق توسعه راهروهای ریلی با ایران، ترکیه و گرجستان
 • دارایی های قابل توجه ارز خارجی در صندوق دولتی نفت آذربایجان
 • وضعیت مطلوب تجاری عمومی

شرایط خاتمه سرمایه گذاری در آذربایجان

آن دسته از سرمایه گذاران بین المللی که با اهداف گوناگون به دنبال شروع فرآیند سرمایه گذارای یا نوآفرینی در آذربایجان هستند، باید با شرایط خاتمه سرمایه گذاری در این کشور آشنا شوند. بدون در نظر گرفتن شرایط خاتمه سرمایه گذاری در آذربایجان با مشکلات گستره ای در این حوزه مواجه خواهند شد. به طور کلی تعلیق یا خاتمه فعالیت سرمایه گذاری در آذربایجان فقط با تصمیم مراجع ذیل مجاز است:

 • در صورت اعلام ورشکستگی سرمایه گذار به ترتیب قانونی در آذربایجان
 • نهاد دولتی صلاحیتدار، تصمیم ارگان دولتی در مورد تعلیق یا انحلال فعالیت های سرمایه گذاری در آذربایجان
 • اگر ناقض هنجارهای اکولوژیکی، لرزه ای، بهداشتی و معماری باشد.
 • در مواقع اضطراری و بلایای طبیعی
 • از حقوق و منافع شهروندان و اشخاص حقوقی در این کشور حمایت نشود.

در نمودار ارائه شده در این بخش از مقاله می توانید با پراکندگی سرمایه گذاران بین المللی در آذربایجان از نقاط مختلف جهان آشنا شوید:

شرایط خاتمه سرمایه گذاری در آذربایجان

معایب سرمایه گذاری در کشور آذربایجان

اصلی ترین نقاط ضعف سرمایه گذاری در این کشور عبارتند از:

 • بی ثباتی سیاسی منطقه ای بالا
 • روابط منطقه ای نسبتاً ضعیف، به ویژه درگیری مسلحانه با ارمنستان بر فراز قلمرو قره باغ
 • رژیم سیاسی استبدادی جمهوری آذربایجان
 • ضعف اثربخشی دولت و پیشرفت آهسته اصلاحات ساختاری
 • فساد قابل توجه و حمایت ضعیف از حقوق مالکیت
 • وابستگی شدید به بخش نفت و گاز و ایجاد آسیب پذیری خارجی قابل توجه
 • بخش غیر نفتی محدود
 • کاهش در تولید نفت (کاهش 25% طی 6 سال گذشته)
 • ریسک نرخ ارز
 • سیستم بانکی ضعیف

توصیه ما برای صرفه جویی در زمان و هزینه شما مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تمامی زمینه های تحصیلی و کاری می باشد.

سوالات متداول در خصوص سرمایه گذاری در آذربایجان

در بخش پایانی مقاله بر آن شده ایم تا به برخی از مهمترین سوالات شما عزیزان در خصوص شرایط سرمایه گذرای در این کشور پاسخ دهیم. برخی از کلیدی ترین سوالات شما در این حوزه عبارت اند از:

 • آیا الزامات خاصی برای سرمایه گذاری در آذربایجان از طریق ثبت شرکت وجود دارد؟ بله، بسته به صنعت خود ممکن است برای ثبت شرکت در آذربایجان به مجوزهای متعددی نیاز داشته باشید. این الزامات می تواند شامل ایجاد حساب بانکی، ثبت مالیاتی یا آشنایی با زبان آذربایجانی باشد.
 • بهترین گزینه برای سرمایه گذاری اتباع ایرانی در آذربایجان در کدام بخش است؟ بهترین بخش برای سرمایه گذرای اتباع ایرانی در آذربایجان در بخش صنعت در این کشور خواهد بود. زیرا بخش صنعت در آذربایجان نشان دهنده این کشور در تنوع و رشد است. آذربایجان با تاکید بر تولید و انرژی فرصت های ویژه ای را در اختیار اتباع ایرانی قرار می دهد.
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *