ویترین

سرمایه گذاری در اسکاندیناوی

سرمایه گذاری در اسکاندیناوی

بازار سرمایه گذاری در اسکاندیناوی بازار پرسودی است که سرمایه گذاران خارجی غالبا با ثبت شرکت و خرید ملک می توانند به این بازار بزرگ اروپایی دست یابند. کشورهای فنلاند، نروژ، دانمارک، سوئد و ایسلند همان کشورهای اسکاندیناوی می باشند که از شرایط کار و زندگی مطلوبی برخوردارند. ما در این مقاله سعی می کنیم تا علاوه بر آنالیز روش های سرمایه گذاری در این کشورها و مشخص کردن بهترین کشور برای سرمایه گذاری همچنین شرایط اخذ اقامت و تابعیت ازطریق سرمایه گذاری را نیز توضیح دهیم. بر همین اساس نیز کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به سوالات سرمایه گذاران متقاضی نیز در همین مقاله پاسخ می دهند:

 • سرمایه گذاری در کشورهای اسکاندیناوی چه مزایایی دارد؟
 • روش های سرمایه گذاری در کشورهای اسکاندیناوی چیست؟
 • بهترین کشور اسکاندیناوی برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت چیست؟
 • آیا از طریق سرمایه گذاری می توان اقامت و تابعیت اسکاندیناوی اخذ کرد؟

امتیازات سرمایه گذاری در اسکاندیناوی

سرمایه گذاری مزایا و امتیازات فراوانی برای سرمایه گذار خارجی درپی دارد. اولا کشورهای حوزه اسکاندیناوی یعنی 5 کشور ایسلند، نروژ، دانمارک، فنلاند و سوئد از جمله امن ترین کشورهای اروپا و جهان به شمار می روند. اقتصاد قوی و ساختارمند از جمله مزایای این کشورها به حساب می آید. همچنین از دیگر امتیازات سرمایه گذاری در این کشورها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • زیرساخت های تکنولوژیکی و فن سالارانه
 • وجود نیروهای متخصص و کارگران ماهر فراوان
 • ارزش پولی بالا در قیاس با سایر کشورها
 • درصد فساد مالی و اداری بسیار پایین
 • امکان دسترسی به وام های دولتی
 • به رسمیت شناختن مالکیت خارجی و غیره

امتیازات سرمایه گذاری در اسکاندیناوی

شرایط سرمایه گذاری در اسکاندیناوی

کشورهای اسکاندیناوی که شامل فنلاند، نروژ، سوئد، دانمارک و ایسلند باشند بخاطر سود سرشار ناشی از سرمایه گذاری معروف هستند. سرمایه گذاران خارجی برای به سرانجام رساندن پروژه های خود در این کشورها و در نهایت اخذ اقامت اروپایی روش های مختلفی در اختیار دارند. از جمله این روش ها می توان به خرید ملک، ثبت شرکت و پس انداز بانکی را نام برد که متقاضیان می توانند بسته به شرایط مالی خود یکی از روش های فوق را انتخاب کنند. مثلا برای ثبت شرکت در کشورهای اسکاندیناوی، سرمایه گذاران خارجی علاوه بر ارائه مدارک هویتی همچنین نیازمند:

 • شماره ID شخصی
 • شماره مالیاتی یا Tax Number
 • اساسنامه شرکت
 • افتتاح حساب بانکی
 • بیزینس پلن یا برنامه کاری

سرمایه گذاران برای ثبت شرکت در اسکاندیناوی دارای گزینه های مختلفی مثل شرکت با مسئولیت محدود، شرکت با مسئولیت مشترک، شراکت و غیره می باشند. اما هزینه انجام کلیه امور مربوط به ثبت شرکت شامل موارد فوق در کشورهای مختلف اسکاندیناوی متفاوت است. در مجموع، هزینه ثبت شرکت در نروژ با میانگین 10175€ (یورو) بسیار پایین تر از دیگر کشورهای اسکاندیناوی بوده و از شرایط اداری آسانتری برای سرمایه گذاری جهت ثبت شرکت برخوردار است:

مقایسه متوسط کل هزینه ثبت شرکت در کشورهای اسکاندیناوی

روش پرمتقاضی دیگر برای سرمایه گذاری پرسود در کشورهای اسکاندیناوی از طریق روش خرید خانه می باشد. از این روش نیز سرمایه گذاران می توانند ویزای اقامت اسکاندیناوی خود را اخذ کنند. در این مورد سرمایه گذاران برای خرید انواع ملک خانگی یا تجاری از هیچ محدودیتی برخوردار نیستند. اما قبل از خرید ملک در کشورهای اسکاندیناوی، خریداران بایستی علاوه بر فاکتور قیمت ملک همچنین بایستی به مواردی از جمله موارد ذیل توجه نمایند:

 • مالیات بر نقل و انتقال ملک
 • هزینه های مشاور املاک
 • هزینه های رهن و غیره

اخذ اقامت سرمایه گذاران در اسکاندیناوی

یکی از دلایل و اهداف اصلی برای سرمایه گذاری در کشورهای این حوزه امکان اخذ اقامت اروپایی می باشد. به همین دلیل دغدغه و سوال اصلی اکثر سرمایه گذاران خارجی در فرآیند سرمایه گذاری در کشورهای این منطقه از اروپا امکان اخذ اقامت خانوادگی می باشد. متقاضیان می توانند پس از سرمایه گذاری در این کشورها برای اخذ اقامت موقت (از نوع C یا D) و نه دائمی درخواست دهند. اما سرمایه گذاران خارجی به همراه اعضای خانواده خود می توانند پس از مدت مشخصی تقاضای اقامت دائمی اسکاندیناوی را ارائه دهند. در جدول زیر می توان با شرایط اخذ اقامت دائم (PR) کشورهای اسکاندیناوی پس از سرمایه گذاری آشنا شد:

کشورهای اسکاندیناوی شرایط اخذ اقامت دائمی
نروژ پس از زندگی پیوسته به مدت 3 سال
سوئد پس از زندگی پیوسته به مدت 5 سال
فنلاند پس از زندگی پیوسته به مدت 5 سال
دانمارک پس از زندگی پیوسته به مدت 5 سال
ایسلند پس از زندگی پیوسته به مدت 4 سال

همانطوری که در جدول فوق نیز مشاهده می شود، اقامت سرمایه گذار نروژ در بین کشورهای اسکاندیناوی دارای راحتترین و سریعترین اقامت از نظر شرط اقامتی محسوب می شود. اما نکته دیگر درباره اقامت سرمایه گذاران در کشورهای اسکاندیناوی اینکه از بین 5 کشور اسکاندیناوی از لحاظ سرعت رسیدگی به درخواست ها سوئد با زمان رسیدگی 3 هفته ای وضعیت خوبی دارد.

اخذ تابعیت در اسکاندیناوی

تابعیت اسکاندیناوی از جمله اهداف درجه یک سرمایه گذاران محسوب می شود. معمولا نیز هدف بلند مدت و منظور نهایی سرمایه گذاران دست یابی به پاسپورت این کشورها می باشد. اما لازم است سرمایه گذاران محترم در جریان باشند که هیچ یک از کشورهای پنج گانه اسکاندیناوی برنامه اخذ تابعیت مستقیم از طریق سرمایه گذاری ندارند. بنابراین، سرمایه گذاران پس از اخذ اقامت دائم و زندگی در این کشورها به مدت مشخص می توانند برای اخذ تابعیت درخواست دهند. این فرآیند به عنوان قبول تابعیت یا Naturalization نامیده می شود. شرایط اعطای تابعیت 2021 به سرمایه گذاران خارجی از قرار ذیل می باشد:

کشورها شرایط اعطای تابعیت
نروژ پس از 7 سال زندگی
سوئد پس از 5 سال زندگی
دانمارک پس از 9 سال زندگی
ایسلند پس از 5 سال زندگی
فنلاند پس از 5 سال زندگی

در واقع اخذ تابعیت کشورهای اسکاندیناوی که غالبا هم عضو اتحادیه اروپا و ناحیه شنگن هستند امتیازات فراوانی برای سرمایه گذاران به همراه دارد. از جمله این مزایا می توان به آزادی مسافرت به سراسر اروپا، کار و زندگی در کل اسکاندیناوی، دریافت خدمات دولتی و غیره اشاره نمود. با این توضیح اکنون در نمودار ذیل به بررسی برترین پاسپورت اسکاندیناوی می پردازیم:

مقایسه امتیاز پاسپورت های کشورهای اسکاندیناوی

همانطوریکه در نمودار فوق هم مشخص شده فنلاند با امتیاز پاسپورت 171 رتبه اول پاسپورت های اسکاندیناوی و رتبه دوم پاسپورت های جهان را به خود اختصاص می دهد. با این پاسپورت افراد می توانند آزادانه به 127 کشور جهان مسافرت کنند. هموطنان عزیزی که مایل به مهاجرت از طریق ویزای سرمایه گذاری فنلاند و اخذ پاسپورت ارزشمند این کشور هستند می توانند با دریافت مشاوره تخصصی از وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت موفقیت مهاجرتی خود را تضمین کنند.

4.9/5 - (19 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :