ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

سرمایه گذاری در رومانی

سرمایه گذاری در رومانی

در سالهای اخیر رومانی امکانات خوبی در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار داده است و سرمایه گذاری در رومانی مورد توجه است. کشور رومانی از لحاظ منابع طبیعی و طبیعت یکی از کشورهای قدرتمند جهان است. پایین بودن سطح مالیات، سهولت ثبت شرکت در رومانی، هزینه های کم نگهداری از شرکت و قابل پرداخت بودن حقوق کارکنان، از دیگر مزایای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در رومانی است. در این مقاله که به وسیله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص ثبت شرکت در رومانی در سال 2024 توضیحاتی ارائه شده است.

دلایل سرمایه گذاری در رومانی در 2024

از سال 2005 تا کنون، کشور رومانی موفق شده است تا سرمایه گذاران زیادی را جذب کند. در سال 2005 قوانین مالیاتی کشور رومانی به طور کامل اصلاح شد. در اثر این تغییرات بالاترین سطح مالیات در این کشور به 16% کاهش پیدا می کند. رومانی از سال 2007 نیز به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. از این زمان قوانین مالی این کشور نیز بر اساس قوانین اتحادیه اروپا تغییر پیدا کرد. از جمله مزایای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در رومانی در سال 2024 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صفر بودن مالیات بر سود درآمد
 • مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی
 • دسترسی به 16 فرودگاه و 10 اسکله فوق پیشرفته
 • دسترسی به بیش از 500 میلیون مشتری در قاره اروپا
 • موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب کشور رومانی که دسترسی به بالکان و اروپا را فراهم می آورد
 • وجود اسکله تجاری کونستانتا در دریای سیاه. این اسکله تجاری می تواند شرق اروپا را به غرب اروپا، شمال آفریقا و خاور میانه متصل کند.
 • چند زبانه بودن کشور رومانی؛ زبان های ایتالیایی و فرانسوی در کشور رومانی رایج هستند، از طرفی بسیاری از مردم رومانی به زبان انگلیسی، اسپانیایی و آلمانی تسلط دارند. در باب مهاجرت به رومانی به لینک فوق مراجعه کنید.

ریسک ورود پول به رومانی

همان طور که می دانید روند سرمایه گذاری در هر کشور نیز از معایبی نیز برخوردار می باشد. از جمله معایب سرمایه گذاری در رومانی عبارتست از:

 • عدم ثبات سیاسی کشور رومانی
 • ناتوانی دولت در استفاده از کمک هزینه های اتحادیه اروپا
 • جمعیت با قدرت خرید پایین
 • بدهی بالای بخش های خصوصی به کشورهای خارجی
 • غیر قابل پیش بینی بودن نظارت های مالی و قضایی در رومانی
 • ضعف در سرمایه گذاری های بانکی و امور بانکداری

روش های سرمایه گذاری در رومانی 2024

رومانی Romania از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است که سرمایه گذاران خارجی از طریق سرمایه گذاری فعال در این کشور به راحتی می توانند به اقامت اروپایی دست یابند. معمولا نیز دولت رومانی برای سرمایه گذاران خارجی ویزای سرمایه گذاری Investment Visa صادر می کند. ویزایی که سرمایه گذاران برای اخذ آن بایستی بیزینسی را در رومانی پایه ریزی کنند، یا که در بیزینس رومانیایی موجود سرمایه گذاری کنند و یا اینکه از طریق پروژه های سرمایه گذاری بر توسعه کشور رومانی تاثیر گذار باشند.

منبع: bakertilly.ro

حداقل سرمایه مورد نیاز در رومانی 2024

پس از طریق سرمایه گذاری و راه اندازی یک بیزینس کوچک در رومانی می توان به مجوز اقامت 1 ساله و قابل تمدید این کشور دست یافت که به ویزای سرمایه گذار رومانی معروف است. اما سوال اینجاست که برای اینکار چقدر سرمایه لازم است. حداقل سرمایه گذاری به نقش سرمایه گذار بستگی دارد. مثلا مدیران شرکت بایستی حداقل حدود EUR50000 (یورو) اساسا در بخش املاک یا فناوری رومانی سرمایه گذاری بکنند. از معیارهای صلاحیت اخذ این ویزا نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولا متقاضیان بایستی مالکیت شرکت را اثبات کنند، درآمد حداقل حدود EUR500 (یورو) برای سهامداران شرکت های مسئولیت محدود و حدود EUR 700 (یورو) برای سهامدان شرکت های سهامی عام را حفظ کنند.
 • دوما فاندهای ضروری برای انجام فعالیتهایشان را حداقل EUR150000 (یورو) برای سهامداران شرکتهای سهامی عام و EUR100000 (یورو) برای سهامداران شرکتهای مسئولیت محدود اثبات کنند.

منبع: citizenmatch

حداقل سرمایه مورد نیاز در رومانی

در کشور رومانی، شرکت های کوچک با سرمایه 10000€ (یورو)، تنها مجبور به پرداخت 3% مالیات بوده اند. از سال 2019 این قانون دچار تغییر شده است. بر اساس این قوانین مالیات 3% برای سرمایه های 1000000€ (یورو) در نظر گرفته می شود. همین مسئله باعث شده است که سرمایه گذاری در کشور رومانی دارای جذابیت های ویژه ای باشد. این قانون برای شرکت هایی در نظر گرفته می شود که به استخدام نیروی کار رومانیایی بپردازند. با توجه به دستمزد کم و همچنین آگاهی بسیار مناسب به زبان انگلیسی این می تواند یک گزینه مناسب باشد.

حداقل سرمایه مورد نیاز در رومانی

ویزای سرمایه گذاران رومانی در سال 2024

در بسیاری از کشورهای اروپایی امکان دریافت ویزای سرمایه گذاری وجود دارد. این ویزا در حالتی به افراد تحویل می شود که مبلغ تعیین شده را پرداخت کنند. این مبلغ بدون شک از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. حداقل سرمایه مورد نیاز 50000€ (یورو) برای شرکت های مسئولیت محدود و حدود €70000 (یورو برای شرکت های سهامی عام در رومانی است. ویزای سرمایه گذاری در کشور رومانی یک سال اعتبار قانونی داشته و قابل تمدید است. یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا، نباید در پرونده قضایی خود تخلف مالی داشته باشید. پس از 5 سال در دست داشتن ویزای سرمایه گذاری می توان اقامت دائم کشور رومانی را بدست آورد. همچنین پس از 8 سال می توان به عنوان یک شهروند کشور رومانی شناخته شد.</p>

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای سرمایه گذاری رومانی

از جمله مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای سرمایه گذاری رومانی عبارتست از:

 • گذر نامه معتبر
 • 2 قطعه عکس در قطع گذرنامه
 • کپی شناسنامه
 • مدارک مالی در رابطه با تمکن مالی
 • توجیه اقتصادی طرح
 • گواهی عدم سوء پیشینه قضایی
 • بیمه سلامت درمانی
 • گواهی عدم ابتلا به بیماری های خاص

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در رومانی به سرمایه کمتری نیاز است. برای مثال، ویزای سرمایه گذاری کشور انگلستان، در حدود 10 برابر ویزای سرمایه گذاری رومانی هزینه خواهد داشت. در صورتی که بتوانید یک اسپانسر مالی برای خود بیابید، می توانید یک تجارت موفق در رومانی داشته باشید. شما می توانید همچنین از شرکای تجاری در این کشور استفاده کنید. البته سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور می تواند یک عمل پرریسک بوده و سرمایه شما را به خطر بیاندازد.

پیشنهادات ویژه برای سرنمایه گذاری در رومانی

مشخص شد که برنامه سرمایه گذار در این کشور ویزای 1 ساله با قابلیت تمدید اعطاء می کند. اما سرمایه گذاران از دو طریق زیر می توانند به مجوز اقامت 3 ساله و حتی به اقامت دائم PR این کشور دست یابند:

اخذ اقامت دائم و تابعیت رومانی ازطریق سرمایه گذاری

با اینکه رومانی برنامه شهروندی مستقیم از طریق سرمایه گذاری ارایه نکرده است. ولی دولت این کشور مسیر همواری برای سرمایه گذاران خارجی در جهت دست یابی به شهروندی رومانی فراهم کرده است. به این ترتیب که متقاضیان ابتداء برای اخذ مجوز اقامت موقت رومانی تلاش می کنند. پس از گذشت 5 سال از اقامت موقت، آنها می توانند اقامتشان را به اقامت دائم تبدیل کرده و نهایتا پس از گذشت 3 سال از اقامت دائم نیز برای شهروندی رومانی درخواست دهند. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با توجه به تجربه خود در این زمینه، می توانند همراه شما در این راه باشند.

گزینه هاشرایط سرمایه گذاری
اقامت طولانی Extended Stay (3 ساله و قابل تمدید)با حداقل سرمایه حدود EUR500000 (یورو) یا اشتغالزایی برای 50 شهروند یا مقیم رومانی
میانبر به اقامت دائم Pathway to Permanenceبا حداقل سرمایه حدود EUR1000000 (یورو) یا اشتغالزایی برای حداقل 10 نفر

چند پرسش در مورد سرمایه گذاری در رومانی

<p>زمانی که فرد می خواهد سرمایه خود را به کشور دیگری منتقل کند، بدیهی است که پرسش هایی در ذهن او نیز ایجاد شود. برخی از مهم ترین این پرسش ها عبارتند از:

 • آیا رومانی کشور مناسبی برای سرمایه گذاری به حساب می آید؟ هرگز نمی توان گفت که این کشور در دسته کشورهای ضعیف اروپایی برای سرمایه گذاری است ولی باید به این نکته اشاره کرد که کشورهای اروپایی بهتری نیز برای سرمایه گذاری وجود دارند.
 • آیا سرمایه زیادی برای ورود به رومانی وجود دارد؟ خیر با حدود 50000€ (یورو) هم می توان سرمایه خود را وارد این کشور کرد.
 • آیا می توان از طریق سرمایه گذاری، اقامت این کشور را به دست آورد؟ بله رومانی اقامت خود از این طریق را در اختیار شهروندان خارجی نیز قرار می دهد.
 • آیا رومانی بنگاه های اقتصادی بزرگی در اختیار دارد؟ متاسفانه بسیاری از بنگاه های اقتصادی این کشور کوچک مقیاس هستند.
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *