مهاجرت

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان ممکن است به دلایل مختلف از جمله پایین بودن هزینه های زندگی در این کشور از سوی افراد، طرفدارانی داشته باشد. آذربایجان کشوری در جنوب ناحیه اوراسیا است که از شرق به دریای مازندران (کاسپین) ختم می شود، از شمال با روسیه، از شمال غربی با گرجستان، از غرب با ارمنستان و از جنوب با ایران همسایه و هم مرز می باشد.

جمهوری دموکراتیک آذربایجان از سال 1918 استقلال خود را اعلام نمود و اولین دولت سکولار دموکرات مسلمان در دنیا بود. پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور آذربایجان شهر باکو است و زبان رسمی نیز در این کشور زبان آذربایجانی یا آذری می باشد. از دیگر زبان هایی که در آذربایجان به آن ها صحبت می شود می توان به گرجی، روسی و کوردی اشاره نمود. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به آذربایجان توضیح داده شده است.

 • بهترین مسیر مهاجرت به جمهوری آذربایجان چیست؟
 • شرایط کار در آذربایجان چیست؟
 • آیا دانشگاه های آذربایجان دارای اعتبار هستند؟
 • فرایند مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل چیست؟
 • ساده ترین راه رسیدن به جمهوری آذربایجان چیست؟

شرایط زندگی و مهاجرت به آذربایجان

جمهوری آذربایجان دارای ذخایر نفت و گاز قابل توجهی می باشد؛ اما برای اطمینان از رفاه همه شهروندان، این کشور به اقتصاد متنوع تری نیاز دارد. بیش از یک سوم شهروندان کشور آذربایجان در زمینه کشاورزی مشغول به کار می باشد. اما این بخش کمتر از 6% اقتصاد کشور آذربایجان را شامل می شود. بیش از نیمی از جمعیت فقیر در جمهوری آذربایجان در مناطق روستایی زندگی می کنند که از نظر زیرساخت ها و تأمین آب آشامیدنی، گاز و برق دچار کمبود و همچنین غیرقابل اعتماد هستند. لازم به ذکر است که فقط 80% از آذربایجانی ها به آب قابل شرب دسترسی دارند.

از سال 1998، FINCA جمهوری آذربایجان به بیش از 77000 آذربایجانی در بهبود زندگی خود کمک کرده است. رشد سریع شرکت تابعه گواهی بر تقاضای عظیم کشور برای تأمین اعتبار خرد است. این وام های فردی، گروه کوچک، کشاورزی و SME در 35 مکان شهری و روستایی در کشور ارائه می دهد. FINCA بزرگ ترین موسسه اعتباری غیر بانکی در جمهوری آذربایجان است و اولین موسسه وام خرد بود که مجوز بانک ملی این کشور را دریافت کرد.

مجمع جهانی اقتصاد رتبه بندی خود را از 109 کشور جهان در “شاخص توسعه فراگیر” منتشر کرد، که کشورها را برای توسعه فراگیر اندازه گیری می کند. لازم به ذکر می باشد که جمهوری آذربایجان در فهرست 79 اقتصاد در حال توسعه، در رده دوم قرار دارد و این برای مهاجران خبر بسیار خوبی است. از دیگر نکات مثبت راجع به آذربایجان می توان به سطح درآمد در این کشور اشاره نمود. متوسط درآمد ماهانه در آذربایجان AZN2950 (منات آذربایجان) است و با این که نرخ تورم در این کشور پایین است، چند ماه یکبار برای جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم، به این حقوق افزوده می شود. افزایش درآمد در آذربایجان به شرح ذیل است:

افزایش درآمد در آذربایجان

مزایای مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان می ‌تواند برای افرادی که به دنبال فرصت‌ های جدید و زندگی بهتر هستند، مزایای زیادی داشته باشد. آذربایجان کشوری با فرهنگ و تاریخ غنی، مناظر طبیعی زیبا، جامعه پذیرا و اقتصاد رو به رشد است. در ادامه به برخی از مزایا و فواید مهاجرت به آذربایجان اشاره خواهیم کرد. یکی از مزیت های این کشور در زمینه فرصت ای شغلی است. آذربایجان یک بازار کار پویا و رو به رشد دارد که برای افرادی که به دنبال فرصت ‌های شغلی جدید هستند، فرصت ‌های مناسبی ارائه می ‌دهد. همچنین، سرمایه گذاری در این کشور می ‌تواند به رشد و توسعه کسب و کار شما کمک کند. از دیگر مزایای مهم مهاجرت به آذربایجان، زندگی آرام در این کشور است. آذربایجان یک کشور با آرامش و امنیت خوب است که این امر می ‌تواند برای افرادی که به دنبال یک زندگی آرام و خوشبخت هستند، جذاب باشد.

مهم ترین مزیت زندگی در آذربایجان، هزینه های مناسب زندگی است. نرخ هزینه ‌های زندگی در آذربایجان نسبتا پایین است و این امر می ‌تواند برای مهاجران از کشورهای دیگر جذاب باشد. آذربایجان یک کشور با تاریخ و فرهنگ بسیار قدیمی است که این امر می‌ تواند برای علاقه ‌مندان به مطالعه و بررسی فرهنگ‌ ها و تاریخ‌ های مختلف جذاب باشد. با مهاجرت به آذربایجان، شما به بازارهای جدید و فرصت ‌های تجاری جدید دسترسی خواهید داشت که می‌ تواند به رشد و توسعه کسب و کار شما کمک کند. با توجه به مزایا و فواید مختلف مهاجرت به آذربایجان، این کشور ممکن است یک مقصد جذاب برای افرادی با اهداف و آرزوهای مختلف باشد و فرصت‌ های جذابی را برای زندگی و کسب و کار شما ارائه دهد.

مزایای مهاجرت به آذربایجانمهاجرت به آذربایجان از طریق تولد

مهاجرت به کشورهای دیگر از طریق تولد یک فرایندی است که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. مهاجرت به آذربایجان نیز یکی از گزینه‌ های مورد توجه بسیاری از افراد است. آذربایجان کشوری است که در قلب قفقاز واقع شده و با داشتن تاریخ و فرهنگ بسیار غنی، جذابیت ‌های فراوانی برای مهاجران دارد. یکی از روش ‌های مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد است. افرادی که در آذربایجان متولد شده‌ اند، می‌ توانند از حقوق و مزایای شهروندی این کشور بهره‌ مند شوند. این شامل دسترسی به خدمات بهداشتی، آموزشی و اجتماعی، حق رأی دادن در انتخابات، حق بهره ‌مندی از برنامه‌ های دولتی می ‌شود. در باب تولد در آذربایجان لینک فوق را بخوانید.

با این حال، مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد نیازمند پیگیری و انجام مراحل مشخص است. برای درخواست شهروندی آذربایجان، افراد باید به تمام مراحل قانونی و مورد نظر کشور مورد نظر خود توجه کنند و تمام مدارک لازم را تهیه کنند. به طور کلی، مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد یک فرصت جذاب برای افراد است که به دنبال شروع یک زندگی جدید در یک کشور با فرهنگ و تاریخ بزرگ هستند. اما قبل از هر چیز، لازم است که افراد به دقت مطالعه و تحقیقات لازم را انجام دهند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن این فرصت را به دست آورند. یکی از منابع دولتی و معتبر وبسایت citizenship of the Republic of Azerbaijan است.

مهاجرت به آذربایجان از طریق تولد

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

تحصیل در آذربایجان رایگان نیست اما بسیار ارزان قیمت است. به طور متوسط یک دانشجوی بین المللی در آذربایجان باید ماهیانه بین 300$ تا 850$ (دلار آمریکا) برای زندگی در این کشور صرف نماید. هزینه مذکور مربوط به اجاره مسکن یا خوابگاه، خوراک، پوشاک، حمل و نقل و غیره در کشور آذربایجان خواهد بود. هزینه تهیه کتاب و ورودیه دانشگاه های آذربایجان نیز در هر ترم بین 100$ تا 150$ (دلار آمریکا) می باشد.

شهریه دانشگاه های آذربایجان نیز بسیار پایین است هرچند با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی به صورت زیر متفاوت خواهد بود:

هزینه به دلارشهریه دانشگاه های آذربایجان با توجه به مقطع تحصیلی
1000$ تا $2500 (دلار) در سالمقطع کارشناسی
1000$ تا $4000 (دلار) در سالمقطع کارشناسی ارشد
1500$ تا $4000 (دلار) در سالمقطع دکتری

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

با توجه به این که کسانی که مستقیما ویزای کاری آذربایجان را اخذ نمایند لازم نیست هزینه ای بابت تحصیل صرف نمایند، این روش مهاجرتی طرفداران زیادی دارد. منتهی باید توجه کرد که در حال حاضر کشورهای معدودی هستند که ویزای جستجوی کار صادر می کنند و نتیجتا نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی از ابتدای امر ندارند. در مابقی کشورها که آذربایجان نیز در آن گروه قرار می گیرد، متقاضیان کار باید حتما از یک کارفرمای آذربایجانی (شخص حقیقی یا حقوقی) پیشنهاد شغلی داشته باشند. به این منظور نیز ضروری است به زبان آذربایجانی مسلط باشند؛ هرچند کسانی که علاوه بر این زبان به انگلیسی نیز تسلط داشته باشند، موقعیت های شغلی بیشتری خواهند داشت.

خوشبختانه نرخ بیکاری در کشور آذربایجان پایین می باشد و در جدول ذیل بررسی شده است:

سالنرخ بیکاری در آذربایجان
2017%5.0
2018%4.9
2019%5.5
2020%5.3
2021%6.2
2022%5.8
2023%5.6

البته باید توجه داشت که مردم آذربایجان قدرت خرید نسبتا پایین تری در مقایسه با روسیه یا ترکیه دارند چرا که ارزش منات آذربایجان در مقایسه با ارزهای مطرح جهانی یعنی دلار، یورو و پوند پایین است. همچنین متوسط درآمد ماهیانه نیز در کشور آذربایجان کم است؛ در این کشور کمترین درآمد ماهیانه 750AZN (منات آذربایجان) و بیشترین میزان درآمد ماهیانه افراد نیز 13200AZN (منات آذربایجان) می باشد. از جمله مواردی که تعیین می کند هر فردی در آذربایجان چه میزان درآمد داشته باشد می توان به نوع شغل، مدرک تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، سابقه کار، مهارت های عملی و غیره اشاره نمود. متاسفانه مورد تاثیرگذار دیگر در میزان درآمد در آذربایجان جنسیت افراد است.

به عبارت دقیق تر آقایان از همکاران خانم خود در آذربایجان با همان مهارت ها و همان رزومه کاری حدود 17% بیشتر حقوق دریافت می کنند که در نمودار ذیل بررسی شده است:

مقایسه متوسط درآمد زنان و مردان در آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری یک گزینه جذاب برای افرادی است که به دنبال شروع یک زندگی جدید و فرصت ‌های تجاری در یک کشور با اقتصاد رو به رشد هستند. آذربایجان، کشوری با موقعیت جغرافیایی مناسب و امکانات بسیار مناسب برای سرمایه گذاری است. این کشور با داشتن منابع طبیعی غنی، بازارهای متنوع، زیرساخت ‌های مناسب و قوانین سرمایه گذاری ملایم، فرصت ‌های بسیاری برای سرمایه گذاران خارجی فراهم می‌ کند. برای مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری، افراد می ‌توانند از برنامه‌ های سرمایه گذاری مختلفی که توسط دولت آذربایجان ارائه می ‌شود، بهره مند شوند.

این برنامه ‌ها شامل سرمایه گذاری در صنایع مختلف، خدمات، گردشگری، مسکن و سایر می ‌شود. با سرمایه گذاری در این بخش ‌ها، افراد می‌ توانند به شکل قانونی و مشروط به انجام تعهدات مورد نظر، اقامت و حتی شهروندی آذربایجان را به دست آورند. با این حال، برای موفقیت در مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری، لازم است که افراد دقت و تحقیقات کافی را انجام دهند. همچنین، باید با قوانین و مقررات کشور آشنا شده و به دقت تمام مدارک لازم را تهیه کنند. در نهایت، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آذربایجان می ‌تواند فرصت بسیار خوبی برای شروع یک زندگی جدید و پروژه ‌های تجاری موفق باشد. می توانید فرصت و دلایل سرمایه گذاری در آذربایجان را در سایت invest in Azerbaijan مطالعه کنید.

مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به آذربایجان از طریق خرید ملک

خرید ملک از آن جایی که به نظم عمومی کشورها مربوط می شود در هر کشوری قوانین منحصر به فردی دارد؛ به عنوان مثال ایران خرید زمین های کشاورزی را از سوی بیگانگان مجاز نمی داند یا اسلوونی تنها خرید ملک خارجی هایی را اجازه می دهد که شهروندان اسلوونی نیز در کشور آن ها اجازه خرید ملک غیر منقول داشته باشند. مطابق قوانین آذربایجان اگرچه خارجی ها نیز مثل شهروندان این کشور قادر به خرید آپارتمان هستند، صاحب زمین نخواهند شد به عبارتی عرصه و اعیان مجموعا قابل انتقال به خارجی ها نیستند. نتیجتا برخلاف کشورهایی مثل ترکیه و پرتغال که مهاجرت را با خرید ملک نیز ممکن کرده اند در آذربایجان بر مبنای خرید آپارتمان به کسی اقامت داده نخواهد شد.

حداقل ارزش ملک خریداری شده در آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق ازدواج

همان طوری که در مطالب فوق نیز گفته شد، برای مهاجرت به آذربایجان روش های گوناگونی وجود دارد. که یکی از این روش ها از طریق ازدواج با شهروند آذربایجانی است که روش پرطرفداری نیز محسوب می شود. چرا که این روش یکی از آسانترین شیوه ها برای دسترسی به اقامت و تابعیت آذربایجانی است. منتها به شرط اینکه رویداد ازدواج واقعی باشد و همچنین به طور رسمی در این کشور به ثبت برسد. در این صورت شهروند خارجی می تواند به اقامت آذربایجان دست یابد.

شرایط و هزینه اقامت آذربایجان از طریق ازدواج

شرایط و هزینه مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از راه های مختلف امکان پذیر است و با توجه به راه های مهاجرتی، هزینه مهاجرت به آذربایجان متغیر و متفاوت می باشد.

روش مهاجرت به آذربایجانشرایط و میزان هزینه
مهاجرت از طریق ثبت شرکتمهاجرت از طریق ثبت شرکت در اصطلاح کسب و کار به سفرهای کوتاه مدت اطلاق می شود که نیاز به دریافت مجوز کار از کشور مقصد نخواهد داشت. مهاجرت از طریق ثبت شرکت و کسب و کار یعنی شرکت در جلسات کاری یا جلسات آموزشی و کنفرانس ها یا شرکت در سمینارهای تخصصی که باید منافع یکی از کارفرمایان در خارج از کشور باشد.
مهاجرت از طریق کارمهاجرت از طریق ویزای کاری یعنی دریافت جواز فعالیت تجاری در داخل آذربایجان به عنوان استخدام در یک مرکز یا شروع یک کار موقت در خاک آذربایجان که با توجه به موارد ملیت، نوع و خدمات شرکت و حقوق و دستمزد میزان اعتبار آن مشخص می شود.
مهاجرت از طریق تحصیلهزینه مهاجرت به آذربایجان از طریق ویزای تحصیلی در شهریه دانشگاه ها و هزینه سفارت آذربایجان برای بررسی درخواست ویزا خلاصه می شود. ویزای تحصیلی آذربایجان معمولاً تمام دوره تحصیلی را پوشش می دهد که در مقطع لیسانس 4 سال در مقطع فوق لیسانس 2 سال می باشد.
مهاجرت از طریق سرمایه گذاریهزینه مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری در این کشور در میزان سپرده بانکی یا مالکیت اموال مورد نیاز تعریف می شود. افراد می توانند با سپرده بانکی معادل AZN 100000 (مانات آذربایجان) و یا مالکیت املاک معادل AZN 100000 (مانات) و یا سرمایه گذاری کلان در اقتصاد این کشور معادل AZN 500000 (مانات) اقامت آذربایجان را دریافت کنند.

مهاجرت به آذربایجان یا ترکیه

یکی ا ز جدی ترین پرسش هایی که در عصر حاضر در رابطه با این موضوع مطرح می شود آن است که آیا مهاجرت به ترکیه ارزشمند تر است یا مهاجرت به آذربایجان؟! به طور کلی باید به این نکته اشاره کرد که هر دو کشور مسیرهای نسبتا مشابهی برای مهاجرت دارند و به همین دلیل می توان گفت که از نظر روش های مهاجرتی تفاوتی میان دو کشور به طور کلی وجود ندارد. با این حال شاخص های کیفیت زندگی است که به شدت می تواند در هر دو کشور و شرایط مهاجرت به آن ها تاثیر گذار باشد.

مقایسه شاخص کیفیت زندگی در آذربایجان و ترکیهدر چنین شرایطی می توان به سادگی بیان داشت که ندگی در ترکیه شرایط بهتری را برای افراد ایجاد می کند و به همین دلیل است که تمایل به مهاجرت به ترکیه بسیار بیشتر است. با این حال نمی توان در این رابطه بیان داشت که مهاجرت به آذربایجان یک اشتباه است اما به طور کلی ورود به ترکیه شرایط بهتری را ایجاد می کند.

مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی

یکی از راه های پر متقاضی مهاجرت به آذربایجان در سال های اخیر، مهاجرت از طریق پناهندگی به این کشور بوده به طوری که جمعیت زیادی در سال های اخیر توانستند اقامت این کشور را به دست آورند اما این فقط یک روی سکه است. در حدود 15000 شهروند که به صورت غیرقانونی به آذربایجان نقل مکان کرده بودند، در آغاز سال از این کشور اخراج شدند و به همین دلیل است که نمی توان این کشور را مقصد مناسبی برای مهاجرت از طریق پناهندگی دانست. به طور کلی پروسه مهاجرت به آذربایجان به گونه ای است که پناهندگی در این کشور را بی معنا می کند چراکه مسیر ساده و همواری برای ورود قانونی به این کشو وجود دارد.

قوانین اخذ تابعیت آذربایجان

در آذربایجان، قوانین مربوط به اخذ تابعیت به منظور مهاجرت از طریق سرمایه گذاری وجود دارد. بر اساس قوانین فعلی، افراد می ‌توانند اقامت دائم و حتی تابعیت آذربایجان را از طریق سرمایه گذاری در کشور به دست آورند. برای اخذ تابعیت آذربایجان، شرایط و مقررات خاصی وجود دارد که باید رعایت شود. یکی از شروط اصلی برای اخذ تابعیت آذربایجان، سرمایه گذاری در پروژه‌ های مشخص و مورد تأیید دولت است. این پروژه ‌ها ممکن است شامل صنایع مختلف، خدمات، گردشگری، مسکن و سایر باشند. همچنین، مهاجران باید تعهدات مالی و اقتصادی خاصی را نیز به دولت آذربایجان ارائه کنند.

علاوه بر این، افراد باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنند و به دقت اقدامات لازم را برای اخذ تابعیت انجام دهند. بعد از پایان مراحل لازم، دولت آذربایجان ممکن است تصمیم به اخذ تابعیت فرد بگیرد و فرد می ‌تواند به عنوان شهروند آذربایجان زندگی کند. به طور کلی، قوانین اخذ تابعیت آذربایجان از طریق سرمایه گذاری نسبتا ملایم است و با رعایت شروط و مقررات مورد نظر، افراد می ‌توانند به راحتی این فرصت را به دست آورند و یک زندگی جدید و پروژه‌ های تجاری در آذربایجان را شروع کنند. Citizenship of the Republic of Azerbaijan یک منبع دولتی معتبر جهت بررسی است.

شرایط کسب ویزای کشور آذربایجان جهت مهاجرت

اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت (آذربایجان) می توانند برای صدور ویزا به نمایندگی های دیپلماتیک و کنسولگری جمهوری آذربایجان در کشور محل اقامت خود یا در کشور ثالث بصورت حضوری یا از طریق نمایندگان خود اقدام کنند. در مواردی که توسط مرجع اجرایی ذیربط تعریف شده باشد، افراد خارجی و افراد بی تابعیت می توانند ویزای خود را در قلمرو جمهوری آذربایجان دریافت کنند. متقاضیان و مهاجران خارجی می توانند به صورت الکترونیکی نیز ویزای کشور آذربایجان را کسب کنند.

انواع روش های مهاجرت به کشور آذربایجان

همه این ویزاها می توانند در فرم ورود به تک و چندگانه ارائه شوند؛ اما متقاضیان ایرانی باید در نظر بگیرند که هزینه رسمی ویزاهای یکبار ورود یا سینگل اینترای آذربایجان حدود 20$ (دلار آمریکا) می باشد. در حالی که برای کسب ویزاهای چندبار ورود یا مولتیپل اینترای متقاضیان ایرانی باید 350$ (دلار آمریکا) پرداخت کنند.

علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی نیز می توانند مقصد خود را از میان کشورهای توسعه یافته ای که نظام تحصیلی رایگان یا ارزان قیمت دارند انتخاب کنند؛ از آن جمله می توان به نروژ و فرانسه اشاره نمود. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص اقامت آذربایجان توضیحاتی ارائه گردید.

سوالات متداول درباره مهاجرت به آذربایجان

در بخش موخره مقاله مهاجرت به آذربایجان به سوالات شاخص شما پاسخ داده خواهد شد:

 • مهاجرت به آذربایجان از طریق خرید ملک چگونه است؟ خرید ملک از آن جایی که به نظم عمومی کشورها مربوط می شود در هر کشوری قوانین منحصر به فردی دارد؛ به عنوان مثال ایران خرید زمین های کشاورزی را از سوی بیگانگان مجاز نمی داند یا اسلوونی تنها خرید ملک خارجی هایی را اجازه می دهد که شهروندان اسلوونی نیز در کشور آن ها اجازه خرید ملک غیر منقول داشته باشند. مطابق قوانین آذربایجان اگرچه خارجی ها نیز مثل شهروندان این کشور قادر به خرید آپارتمان هستند، صاحب زمین نخواهند شد به عبارتی عرصه و اعیان مجموعا قابل انتقال به خارجی ها نیستند. نتیجتا برخلاف کشورهایی مثل ترکیه و پرتغال که مهاجرت را با خرید ملک نیز ممکن کرده اند در آذربایجان بر مبنای خرید آپارتمان به کسی اقامت داده نخواهد شد.
 • مهاجرت به آذربایجان از طریق پناهندگی به چه صورت است؟ یکی از راه های پر متقاضی مهاجرت به آذربایجان در سال های اخیر، مهاجرت از طریق پناهندگی به این کشور بوده به طوری که جمعیت زیادی در سال های اخیر توانستند اقامت این کشور را به دست آورند اما این فقط یک روی سکه است. در حدود 15000 شهروند که به صورت غیرقانونی به آذربایجان نقل مکان کرده بودند، در آغاز سال از این کشور اخراج شدند و به همین دلیل است که نمی توان این کشور را مقصد مناسبی برای مهاجرت از طریق پناهندگی دانست. به طور کلی پروسه مهاجرت به آذربایجان به گونه ای است که پناهندگی در این کشور را بی معنا می کند چراکه مسیر ساده و همواری برای ورود قانونی به این کشو وجود دارد.
5/5 - (3 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مهاجرت به آذربایجان

 1. کوبی گفت:

  دراین شرایط که اختلاف هست بین ایران و آذربایجان
  مشکلی برای توریست بیش نمیاد عایا؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   معمولا مشکل خاصی انتظار نمی ره ولی بهتر هست اقدامی انجام نشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *