مهاجرت

مهاجرت به بلغارستان

مهاجرت به بلغارستان

در این مقاله سعی بر آن است که راه های مهاجرت به بلغارستان و اخذ اقامت و تابعیت این کشور را برای متقاضیان این امر به صورت جامع توضیح دهیم. شما عزیزان با توجه به میزان تمکن مالی و سنجش شرایط مختلف می توانید بهترین روش را برگزینید و بهترین روش را انتخاب بفرمایید. همچنین شخصی که می خواهد مهاجرت کند باید در این راستا به وکیل مهاجرت که مجوز این امر را دارد و در این راستا فعالیت دارد مراجعه کنید. در ادامه میخواهیم انواع روش های مهاجرت به بلغارستان در سال 2024 را بیان نماییم.

راه های مهاجرت به بلغارستان عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق پناهندگی
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت بازنشستگان به بلغارستان
 • مهاجرت از طریق کاری
 • مهاجرت از طریق تحصیلی

دلایل مهاجرت به بلغارستان

سالانه صدها تبعه خارجی از کشورهای مختلف جهان، با دلایل مختلفی مهاجرت به بلغارستان را برای ادامه زندگی انتخاب می کنند. به عبارت دیگر، مهاجرت به بلغارستان برای تمامی افرادی که به دنبال پیشرفت های متوالی در زمینه های مختلف هستند، مزایا بی شمرای را ارائه می دهد. یکی از اصلی ترین دلایل مهاجرت به بلغارستان، کیفیت بالای زندگی در این کشور می باشد. طبق آمار به دست آمده در سال 2024 بلغارستان در بین 20 کشور جهان برای زندگی و کار می باشد. به طور کلی مهاجرت به بلغارستان چیزهای زیادی برای ارئه به اتباع کشورهای خارجی دارد.


در تصویر زیر می توانید با دیگر دلایل مهاجرت به بلغارستان آشنا شوید:

دلایل مهاجرت به بلغارستان

دسته بندی انواع ویزای مهاجرت به بلغارستان

بر طبق قوانین کشور بلغارستان ورود اتباع خارجی به داخل مرزهای کشور بلغارستان منوط به اخذ ویزای ورود است. ویزایی که در کشور بلغارستان همانند اغلب کشورهای عضو ناحیه شنگن البته بر اساس مدت زمان اقامت افراد به 3 دسته اصلی به شرح زیر تقسیم بندی می شود:

نوع ویزای بلغارستانشرایط صدور
ویزای ترانزیت فرودگاهی (نوع A)این ویزا به دارنده تنها اجازه عبور از فرودگاه بلغارستان برای رفتن به یک مقصد دیگر را می دهد. این ویزا معمولا به صورت سینگل و دوبل اینترای صادر می شود
ویزای اقامت کوتاه (نوع C)ویزای مذکور با هدف توریسم، بیزینس و یا ملاقات دوستان و سایر با اعتبار 90 روزه و معمولا به صورت سینگل اینترای صادر می شود.
ویزای اقامت طولانی (نوع D)این ویزا مخصوص کسانی است که قصد اقامت طولانی مدت یا دائمی در بلغارستان را دارند. مثلا خواستار تحصیل، کار و یا سرمایه گذاری در بلغارستان هستند.

بر طبق روال قانونی نیز متقاضیان ویزای بلغارستان بایستی مدارک زیر را تهیه کرده و در خلال فرآیند درخواستشان به سفارت این کشور تحویل دهند:

 • فرم درخواست تکمیلی و امضاء شده ویزای بلغارستان
 • گذرنامه ملی معتبر
 • فوتوکپی از صفحه مشخصات پاسپورت ملی
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • بلیط مسافرتی
 • بیمه سلامت با پوشش €30000 (یورو)
 •  رزرواسیون هتل محل اقامت
 • مدرک در رابطه با هدف سفر
 • گواهی تمکن مالی کافی حداقل €50 (یورو) در روز
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • رسید واریز هزینه ویزای کشور بلغارستان

اینفوگرافیک مهاجرت به بلغارستان

مهاجرت به بلغارستان از طریق تولد فرزند

به طور کلی نظام حقوقی کشورها بر 2 اساس نظام قانون مدون و کامن لا استوار می باشد که نظام حقوقی کشور بلغارستان بر اساس قانون نوشته شده می باشد به این معنا که بر اساس خون اعطای تابعیت را به افراد اعطا می کند. نظام حقوقی سیویل لا نسبت به اعطای تابعیت از سیستم خاک سختگیرتر است ولی این موضوع به این معنا نمی باشد که هیچ وقت شخص متقاضی نمی توان اقامت و در نهایت تابعیت کشور بلغارستان را اخذ کند. نظام حقوقی و سیستم اعطای تابعیت کشور بلغارستان از طریق خون می باشد.

این موضوع بیانگر این امر است که وقتی فرزندی متولد می شود به تبع پدر خود می تواند همان تابعیت را کسب کند. و بر همان اساس فرزندی که در کشور بلغارستان متولد می شود به تبع از پدر خود به تابعیت می رسد. پس اگر یکی از پدر و مادر فرزند که متولد شده تابعیت بلغارستان را داشته باشد، به فرزند تابعیت بلغارستان اعطا خواهد شد. به طور کلی تابعیت یک رابطه سیاسی و معنوی فیما بین فرد و دولت متبوع خودش است و پروسه اخذ تابعیت با تولد فرزند شروع می شود و در دوره حیات شخص ادامه دار می شود. اصولا تابعیت یک امر غیر ارادی است. و این امر به این معنا است که در بدو تولد بر طبق قوانین موجود در یک کشور، شخص تابعیت همان کشور را می گیرد.

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

یکی از انواع راه های مهاجرت که در نهایت منتهی به اخذ اقامت یک کشور می شود این است که شخص متقاضی اخذ اقامت با تبعه همان کشور ازدواج کند که می تواند بستری را برای اخذ اقامت فرد متقاضی فراهم کند. چنانچه شخص متقاضی، با یکی از اتباع کشور بلغارستان ازدواج کند در این خصوص دولت آن کشور برای این موضوع تصمیم گیری می نماید و موضوع را مورد بررسی قرار می دهد. یکی از مواردی که می تواند در پیشروی این موثر باشد و آن را تسریع بخشد این است که شخص متقاضی ازدواج با تبعه بلغارستان، درآمد مکفی برای گذران زندگی خود و همسر آینده اش داشته باشد و بتواند این موضوع را به اثبات برساند که این امر باعث تسریع هرچه پرونده می گردد.

شرایط مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواجبه این ترتیب شخص متقاضی اخذ اقامت می تواند اقامت کشور بلغارستان را از طریق ازدواج به دست آورد و در این میان هیچگونه تفاوتی بین زن و مرد نیست. یکی از انواع طرق مهاجرت، اقدام از طریق پناهندگی می باشد. پناهندگی در کشور بلغارستان پروسه ای پیچیده و طولانی مدتی دارد. افرادی که در کشور خود مورد تهدید هستند و دولت متبوعشان نمی تواند از آن ها در برابر تهدیدات دفاع کند می توانند از کشورهای دیگری درخواست پناهندگی داشته باشند. در این میان هر کشوری در خصوص پناهندگی قوانین خاص خودش را دارد.

مهاجرت به بلغارستان از طریق ازدواج

شرایط دشوار در روش پناهندگی در بلغارستان

شرایط و راه های ورود به کشور مقصد از طریق پناهندگی بسیار سخت و ناامن است و توصیه نمی گردد. شایان ذکر است که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت هیچگونه خدماتی از بابت مهاجرت از طریق پناهندگی ارائه نمی دهد.در خصوص اقدام اولیه برای امر پناهندگی شخص متقاضی باید اعلام کند که وارد خاک کشور بلغارستان شده و بعد از آن اداره پناهندگی بلغارستان به درخواست شخص متقاضی رسیدگی می کند. سپس از شخص متقاضی پناهندگی اثر انگشت گرفته می شود تا بررسی شود که در سابق اسم شخص متقاضی در فهرست متقاضیان پناهندگی ثبت شده است یا خیر.

بعد از طی شدن این مراحل اداره امور مهاجرت کشور بلغارستان موظف است افراد متقاضی پناهندگی را از حق و حقوق خود آگاه کند و مسوولیت تمکین محل سکونت را عهده دار شود. شخص متقاضی که در کشور بلغارستان پناهنده می شود در ماه های اول پس از پناهندگی اجازه کار نخواهد داشت. اما پس از گذشت 9 ماه از تقاضای پناهندگی می تواند در صورتی که اداره امور پناهندگی در بلغارستان در خصوص کیس متقاضی اعمال تصمیم نکرده باشد درخواست کار کند. اگر شخص متقاضی پناهندگی فرزندی داشته، همچنین این موقعیت برای فرزند شخص متقاضی پناهندگی وجود دارد که در نزدیک ترین مدارس آموزشی به صورت رایگان ادامه تحصیل دهد.

سرمایه گذاری از انواع راه های مهاجرت به بلغارستان

محیط سرمایه گذاری در بلغارستان به سبب پیشرفت زیرساخت های خدماتی و صنعتی این کشور و نیز ارائه مشوق های مالیاتی و ویزایی از طرف دولت بلغارستان محیط جذابی است. متقاضیان خارجی می توانند با سرمایه گذاری در بلغارستان از طریق خرید ملک، ثبت شرکت و یا خرید اوراق قرضه دولتی سریعا به این کشور مهاجرت کرده و اقامت دائم و تابعیت این کشور را فقط در عرض 2 سال به دست آورند. شرایط ویزای اقامت مربوط به هر یک از روش های سرمایه گذاری بدین شرح می باشد:

روش سرمایه گذاریشرایطهزینهنوع ویزا
ثبت شرکتکارآفرینی برای 10 نفر تا مدت 6 ماه برای ثبت شرکت و بدون کارآفرینی برای ثبت نمایندگی شرکت خارجی€150 (یورو) بابت ثبت شرکت و نرخ مالیاتی 10%بیزینس ویزای بلغارستان نوع D
خرید ملکبدون محدودیت سرمایه و فقط با پرداخت ودیعه 2000€ (یورو) و ثبت در اداره ثبت اسناد محلی و پرداخت مابقی پول و انتقال سند مالکینبدون محدودیتبیزینس ویزای بلغارستان نوع D
خرید اوراق قرضهسرمایه گذاری 511292€ (یورو) در اوراق قرضه دولتی و غیرقابل استرداد به مدت 5 سالبیزینس ویزای بلغارستان نوع D

لازم به ذکر است که از بین این 3 روش سرمایه گذاری در بلغارستان، سریع ترین روش برای دست یابی به تابعیت (پاسپورت) بلغارستان از طریق روش خرید اوراق قرضه دولتی می باشد. چراکه در این روش متقاضی واجد شرایط در عرض 4 تا 6 ماه اقامت دائم بلغارستان و در عرض 2 سال با دو برابر کردن سرمایه گذاری می توانند تابعیت بلغارستان را دریافت می کند. اما اخذ تابعیت بلغاری در روش های اول و دوم حداقل نیازمند گذشت 5 سال اقامت در بلغارستان است.

اخذ اقامت دائم و شهروندی بلغارستان از طریق سرمایه گذاری

دولت بلغارستان برای اخذ شهروندی و پاسپورت بلغارستان یک پروسه دو مرحله ای را پیشنهاد می کند. سرمایه گذاران بایستی ابتداء با سرمایه گذاری حدود €512000 (یورویی) در یک صندوق سرمایه دولتی برای اخذ اقامت دائمی خودشان اقدام کنند. که کل این فرآیند حدود 6 ماهی طول می کشد. و مجددا در مرحله دوم سرمایه گذار بعد از گذشت 5 سال و نیز با سرمایه گذاری حدود €512000 (یورویی) بایستی برای اخذ شهروندی بلغارستان اقدام کند.

در انتها بد نیست با حقایق کلیدی درباره این نوع سرمایه گذاری نیز آشنا شوید:

 • سرمایه €512000 (یورویی) برای اقامت دائمی
 • سریعترین روش برای اخذ حق شهروندی در عرض 18 ماه با کل سرمایه حدود €1024000 (یورو)
 • انتخاب انواع سرمایه گذاری
 • اقامت کل خانواده
 • انعطاف پذیر، بدون شرط اقامتی
 • بدون نیاز به شرط زبانی
 • دریافت کل سرمایه پس از گذشت 5 سال
 • سفر معاف از ویزا به 188 کشور جهان

مهاجرت بازنشستگان به بلغارستان

یکی دیگر از روش های مهاجرتی به بلغارستان 2024 از طریق مهاجرت بازنشستگان می باشد. در واقع بلغارستان از ارزانترین کشورها برای بازنشستگی محسوب می شود و همین امر سبب شده تا بلغارستان به برترین مقصد برای گذران سال های بازنشستگی بدون دغدغه پول تبدیل شود. طبق قاموم نیز افراد برای بازنشستگی در کشور بلغارستان نیازمند درخواست ویزایی موسوم به ویزای D بازنشستگی بلغارستان هستند. از مهمترین مدارک برای درخواست ویزای بازنشستگی بلغارستان از طریق سفارت این کشور نیز می توان به مدارک زیر اشاره نمود:

 • فرم درخواست
 • عکس پاسپورتی
 • خود پاسپورت
 • مدارک بازنشستگی صادره از مثلا ایران
 • داشتن حساب بانکی در کشور بلغارستان
 • گواهی اسکان معتبر و آدرس منزل در بلغارستان
 • گواهی عدم سوء پیشینه

معمولا مدت اعتبار ویزای بازنشستگی بلغارستان 1 ساله و قابل تمدید است. در آخر نیز ذکر 2 نکته مهم به صورت زیر الزامی است:

شرایط مهاجرت بازنشستگان به بلغارستان

در نمودار زیر می توانید روند مهاجرت بازنشستگان را به بلغارستان طی سال های اخیر مشاهده فرمایید:

روند مهاجرت بازنشستگان را به بلغارستان

مهاجرت به بلغارستان در 2024 از طریق کار

شخصی که علاقه مند به اخذ ویزای کار در بلغارستان است باید بداند که علم و تسلط او به زبان انگلیسی جزو شرایط دریافت این ویزا است. همچنین به شخص متقاضی قدرت و شانس بیشتری برای پیدا کردن کار می دهد. در کشور بلغارستان هر شخصی برای اینکه شغل و موقعیت اجتماعی خویش را حفظ کند بیشترین تلاش را در این جهت انجام می دهد. برای مثال شخصی که منشی یک شرکت تجاری است حتی برای تنظیم و چیدمان صندلی های جلسات سمینار دقت بسیار زیادی دارد.

شخص متقاضی می تواند در صورت قبولی در آزمون استخدامی و مصاحبه های شغلی در شرکت هایی که معتبر هستند کار کند. شخصی که متقاضی ویزای کار در بلغارستان است اگر برای 3 ماه می خواهد در این کشور بماند باید درخواست ویزای بلند مدت خود را به اداره کار در بلغارستان ارائه دهد تا مورد بررسی قرار گیرد. سطح درآمد در برخی از شهرهای مهم بلغارستان در سال 2024 به شرح نمودار ذیل است:

 

سطح درآمد در برخی از شهرهای مهم بلغارستان

مزایا و معایب مهاجرت به بلغارستان

همانند اغلب کشورهای مدرن اروپایی، مهاجرت به بلغارستان نیز در کنار مزایا بی شماری که برای اتباع کشورهای خارجی به همراه دارد، دارای معایب محدودی نیز در حوزه های مختلف می باشد. به عبارت دیگر، تمامی متقاضیانی که قصد مهاجرت به بلغارستان را دارند، باید در کنار مزایا مهاجرت به این کشور، با معایب زندگی در بلغارستان نیز آشنا شوند. در قدم اول به این نکته مهم توجه فرمایید که، بلغارستان شبیه هیچ کشور دیگری نیست، و برای برخی از مهاجران مطمئنا یک شوک فرهنگی خواهد بود. اما در مقابل برای برخی دیگر از مهاجران درک این موضوع است که، بالاخره بهشت خود را بر روی زمین یافته اند.

در نمودار زیر می توانید روند مهاجرت به بلغارستان را طی سال های اخیر مشاهده فرمایید:

روند مهاجرت به بلغارستان

چالش های اساسی اقامت بلغارستان

همانطور که می دانید، اقامت بلغارستان در کنار مزیت های متعددی که برای تمامی مهاجران به همراه دارد، دارای چالش های گوناگونی نیز در زمینه های مختلف می باشد. بنابراین تمامی افرادی که به دنبال اقامت بلغارستان هستند، باید در کنار بررسی مزیت های ای کشور، با چالش های محدود بلغارستان نیز در حوزه های مختلف آشنا شوند. در غیر این صورت با مشکلات گسترده ای در طول اقامت در بلغارستان مواجه خواهند شد. یکی از اصلی ترین چالش های اقامت بلغارستان، روند اخذ مجوز اقامت در این کشور می باشد. زیرا بر خلاف اغلب کشورهای مدرن اروپایی، روند درخواست مجوز اقامت در بلغارستان، بسیار زمان بر و طاقت فرسا می باشد که به همین جهت تعداد بالایی از متقاضیان، از درخواست مجوز اقامت این کشور پشیمان می شوند.

در نمودار زیر می توانید روند اخذ اقامت در  بلغارستان را طی سال های اخیر مشاهده فرمایید:

روند اخذ اقامت در  بلغارستان

در جدول زیر می توانید با برخی از مهمترین چالش های اقامت بلغارستان آشنا شوید:

چالش های اساسی اقامت بلغارستانتوضیحات
هزینه زندگیهزینه زندگی در بلغارستان برای اغلب افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند، بسیار بالا است.
زیرساخت های آموزشیزیرساخت های آموزشی بلغارستان برای دانشجویان بین المللی که به دنبال اقامت تحصیلی در این کشور هستند، بسیار نامطلوب می باشد.
اقامتگاهپیدا کردن اقامتگاه در بلغارستان با توجه به امکانات محدود محدود این کشور در زمینه مسکن، کار بسیار دشواری می باشد.

برای آشنایی بیشتر با دیگر چالش های اقامت در بلغارستان به تصویر زیر توجه فرمایید:

دیگر چالش های اقامت در بلغارستان

تحصیل از انواع راه های مهاجرت به بلغارستان

تحصیل در بلغارستان بنا به دلایلی مثل کیفیت آموزشی و نیز هزینه تحصیل و زندگی پایین مورد توجه اغلب دانشجویان خارجی است که در آرزوی تحصیل در اروپا می باشند. هم اکنون بیش از 51 دانشگاه در سراسر کشور بلغارستان وجود دارند که برنامه های تحصیلی مختلف را به زبان های انگلیسی یا بلغاری به متقاضیان ارائه می کنند. مخصوصا دوره های تحصیلات تکمیلی و دوره های پزشکی به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می گردد که این خود باعث جذب بیشتر متقاضیان بین المللی می گردد.

بهترین دانشگاه بلغارستان

دانشگاه های بلغارستان معمولا برنامه های تحصیلی خود را در 3 سیکل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با شهریه سالانه حدود 3000€ (یورو) برای دوره های علوم پایه و 8000€ (یورو) برای دوره های علوم پزشکی ارائه می دهند. از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در بلغارستان ارائه نامه پذیرش و قبولی در آزمون ورودی می باشد. با اخذ نامه پذیرش نوبت به اخذ ویزای دانشجوئی بلغارستان (D-Type Visa) با اعتبار 3 الی 6 ماه می رسد. مدارک مورد نیاز تحویلی به سفارت بلغارستان عبارتند از:

مدارک لازمشرایط
مدارک شناسائیفتوکپی پاسپورت معتبر با اعتبار یک ساله + عکس پاسپورتی رنگی و جدید در ابعاد سانتی متر با پس زمینه سفید + فوتوکپی پاسپورت یا ویزای قبلی
مدارک مسافرتیکپی و اصل بلیط برگشت + رضایت نامه مکتوب از والدین برای متقاضیان زیر 18 سال
مدارک دانشگاهینامه پذیرش یا تاییدیه دانشگاهی
مدارک مالیاثبات تمکن مالی با ارائه صورت حساب بانکی + بیمه پزشکی با پوشش کل کشورهای عضو اتحادیه اروپایی (EU)
مدارک سلامت شخصیتی و جسمیگواهی عدم سوء سابقه و گواهی سلامت پزشکی

اقامت در بلغارستان از طریق تحصیل

شخصی که متقاضی ادامه تحصیل در کشور بلغارستان است باید مدرک زبان انگلیسی را متناسب با مقطع تحصیلی خود کسب کند. زیرا اخذ پذیرش از دانشگاه ها و کالج های بلغارستان برای افرادی که فاقد مدرک زبان هستند امکان پذیر نخواهد بود. کشور بلغارستان به دلیل داشتن سطح رفاهی بالایی که دارد متقاضیان بسیاری را به سمت خود جذب می کند. دانشجویانی که در حال تحصیل در کشور بلغارستان هستند، هفته ای 20 ساعت اجازه کار دارند.

در پایان از برترین دانشگاه های بلغارستان 2024 برای مهاجرت تحصیلی به این کشور می توان به دانشگاه های زیر اشاره نمود:

رتبه بین المللی در رنکینگ QS در سال 2024دانشگاه
561دانشگاه سنت کلیمنت اوردیسکی صوفیا

تجربه زندگی در بلغارستان

بلغارستان یکی از کشورهایی است که زندگی در آن می تواند برای بسیاری ارزشمند و برای بسیاری یک عامل ناامیدکننده باشد. باید در نظر داشت که در حال حاضر کشورهای کمی در جهان وجود دارند که شرایط مشابهی با بلغارستان دارند و از طرفی شرایط زندگی در بلغارستان نیز برای بسیاری از علاقمندان مهاجرت گنگ و ناشناخته است. در حال حاضر سفر به بلغارستان می تواند عامل موثری برای شناخت این کشور باشد.

دلایل سفر به بلغارستان

وکیل مهاجرت به بلغارستان

راه های زیادی برای مهاجرت به بلغارستان وجود دارد و در این مسیر نیز چالش های بسیاری هست که می تواند مهاجرت به این کشور را دشوار سازد. باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از افراد برای مهاجرت به این کشور از وکیل مهاجرت به بلغارستان استفاده می کنند تا بتوانند شانس دریافت ویزای خود را افزایش دهند. وظیفه یک وکیل مهاجرت آن است که شانس دریافت ویزا و مدت زمان انتظار برای آن را کاهش دهد و هیچ کس نمی تواند دریافت ویزای فرد را تضمین کند.

انواع اقامت بلغارستان

متقاضیانی که خارج از اتحادیه اروپا قصد اقامت در بلغارستان را دارند و می خواهند بلند مدت در این کشور مجوز اقامت طولانی مدت داشته باشند حداقل بایستی یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

تمایل به کار تحت قرارداد کار پس از اخذ مجوز از مقامات وزارت کار و سیاست اجتماعی را دارند.

طبق روال قانونی در بلغارستان به فعالیت های تجاری بپردازد و در نتیجه فعالیت های مذکور حداقل ده شغل برای اتباع بلغارستان ایجاد شده باشد، مگر اینکه در معاهده بین المللی تصویب جمهوری بلغارستان، ابلاغ و لازم الاجرا شده باشد.

 • برای تحصیل تمام وقت در مؤسسات آموزشی دارای مجوز پذیرفته شده باشند.
 • متخصصان خارجی هستند که به موجب معاهدات بین المللی که جمهوری بلغارستان عضو آن است در بلغارستان اقامت دارند.
  لایلی برای اجازه اقامت دائم داشته باشند یا با یک خارجی مقیم دائم بلغارستان ازدواج کرده باشند.
 • والدین ساکنان دائم خارجی در بلغارستان یا یک شهروند بلغارستانی که از نظر مالی خود حمایت می کنند.
 • برای درمان طولانی‌مدت در یک مرکز درمانی بستری شده‌اند و دارای امکاناتی برای پرداخت هزینه‌های این درمان و زندگی هستند.
 • خبرنگاران رسانه های گروهی خارجی هستند که در جمهوری بلغارستان معتبر هستند.
 • دارای حقوق بازنشستگی و وسایل زندگی مطابق با استانداردهای بلغارستان هستند.
 • انجام فعالیت های تحت قانون تشویق سرمایه گذاری – این بدان معناست که قبلاً حداقل 500000$ دلار در بلغارستان سرمایه گذاری کرده باشند.
 • اعضای خانواده یک خارجی هستند که اجازه اقامت بادوام دریافت کرده اند.
 • به موجب ماده 25 قانون مبارزه با قاچاق انسان از وضعیت حمایتی ویژه برخوردار شده اند.

مزایای اخذ اقامت بلغارستان در 2024

افرادی که موفق به دریافت اقامت بلغارستان و شهروندی این کشور می شوند، مشمول مزیت هایی می گردند که برخی از آن ها در سال 2024 به شرح ذیل است:

 • سرعت پردازش و بررسی پرونده های دریافت اقامت کشور بلغارستان به سرعت انجام می گیرد و نهایتا به مدت 7 الی 9 ماه طول می کشد.
 • افراد متقاضی اقامت در کشور بلغارستان برای دریافت اقامت نیازی به حضور فیزیکی در این کشور ندارند.
 • فرد به راحتی می تواند جهت تحصیل، کار و یا زندگی به سایر کشورهای اروپایی که عضو اتحادیه اروپا هستند، تردد داشته باشد.
 • امکان تحصیل رایگان در کشورهای اتحادیه اروپا وجود دارد.
 • امکان بهره مندی از بیمه های بهداشتی به صورت رایگان در این کشور و کشورهای اتحادیه اروپا وجود دارد.
 • افراد می توانند بدون دریافت ویزا، به کشورهای آمریکا و کانادا سفر کنند.
 • حفاظت حقوقی در کشورهای اتحادیه اروپا برای فرد وجود دارد.
 • فردی که دارای کارت اقامت بلغارستان است مجاز است بدون دریافت ویزا، به مدت 3 ماه در هر 180 روز در کشور رومانی، قبرس و کرواسی، قانونا اقامت کند.
 • با در دست داشتن کارت اقامت بلغارستان می توان به اقامت دائم در این کشور دست یافت.

برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره درباره انواع راه های مهاجرت به بلغارستان شما عزیزان همراه می توانید از 2 گزینه مشاوره تلفنی یا حضوری در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره گیرید.

سوالات مهم درباب شراط مهاجرت به بلغارستان

سوالات و ابهامات در خصوص شرایط مهاجرت به کشور بلغارستان نیز پرتعداد است و در ین بخش سعی می کنیم تا به برخی از مهمترین آنها پاسخ دهیم:

انواع ویزای بلغارستان چیست؟ ویزای کشور بلغارستان بسته به مدت اقامت افراد به سه نوع ویزای ترانزیت (تایپ A)، ویزای اقامت کوتاه مدت (تایپ C) و ویزای اقامت کوتاه مدت (تایپ D) تقسیم بندی می شود.

 •  ویزاهای کاری و تحصیلی بلغارستان از چه نوع ویزایی است؟ اینها جزء ویزاهای بلند مدت یا تایپ D کشور بلغارستان به حساب می آیند.
 • آیا دانشجویان خارجی در کشور بلغارستان از حق کار دانشجویی برخوردارند؟ بله آنها می توانند تا 20 ساعت در هفته را به کار پاره وقت بپردازند.
 • شرایط اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد چیست؟ دولت بلغارستان بر اساس اصل خون تابعیت بلغاری را به افراد اعطا می کند.
 • آیا از طریق ازدواج می توان به اقامت دائمی (PR) بلغارستان رسید؟ بله، منتها بشرطی که از زندگی مشترک در بلغارستان (با ویزای بلندمدت) حدود 3 سالی گذشته باشد.
 • آیا بازنشستگان نیز امکان مهاجرت به بلغارستان را دارند؟ بله، آنها از طریق درخواست ویزای بازنشستگی (تایپ D) می توانند به بلغارستان سفر کنند.
 • شرایط اخذ اقامت دائمی بلغارستان از طرق سرمایه گذاری چیست؟ سرمایه گذاران ابتداء با سرمایه گذاری حدود EUR 512000 (یورویی) در یک صندوق سرمایه دولتی و یا خرید سهام میتوانند برای اخذ اقامت دائمی خودشان اقدام کنند.
 • شرایط اخذ شهروندی بلغارستان از طریق سرمایه گذاری چیست؟ سرمایه گذاران با سرمایه حدود EUR 1024000 (یورویی) و بعد از حدود 5 سال اقامت می توانند به پاسپورت بلغاری دسترسی یابند.
4/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *