هزینه زندگی

هزینه زندگی در بلژیک

هزینه زندگی در بلژیک

هزینه زندگی در بلژیک برای 4 نفر بدون اجاره به میزان 3228.6€ (یورو) و برای یک نفر به میزان 921.0€ (یورو) می باشد که 134% بیشتر از ایران است. در مقاله هزینه زندگی در بلژیک که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، قصد داریم تا بهترین اطلاعات کار بردی را در مورد ریز هزینه های کاربردی و اقلام پر مصرف را ارائه کنیم.

و همچنین به سوال و جواب هایی می پردازیم که سوال اکثر افرادی است که تمایل به مهاجرت به بلژیک دارند.

 • هزینه زندگی در بلژیک چقدر است؟
 • ارزانترین شهر بلژیک کدام است؟
 • هزینه اجاره یا خرید مسکن در بلژیک چه میزان است؟
 • درآمد در بلژیک چقدر است؟
 • انواع روش های مهاجرت به بلژیک چیست؟
 • ویزاهای صادره از بلژیک کدامند؟

اینفوگرافیک هزینه زندگی در بلژیک

هزینه زندگی در بلژیک در شهرهای مختلف

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که اتباع کشورهای خارجی قبل از ورود به بلژیک باید به صورت کامل بررسی کنند، هزینه زندگی در بلژیک در شهرهای مختلف می باشد. زیرا هزینه زندگی در بلژیک بسته به شهری که در آن سکونت خواهید داشت، متفاوت خواهد بود. به طور مثال، هزینه زندگی در پایتخت بلژیک، به نسبت سایر شهرهای این کشور بالاتر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که، اگرچه بلژیک ارزانترین مکان برای زندگی مهاجران نمی باشد، اما به یاد داشته باشید که، با هزینه های بالای زندگی، استاندارد زندگی ایده آل ترین نیز دریافت خواهید کرد.

برای اینکه بیشتر با هزینه زندگی در شهرهای مختلف بلژیک آشنا شوید، جدولی را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم که در این بخش از مقاله به آن می پردازیم:

برترین شهرهای بلژیک برای زندگیخصوصیاتهزینه ماهانه زندگی به یورو
بروکسلاستاندارد زندگی در بروکسل به نسبت سایر شهرهای بلژیک بالا است، همچنین هزینه های مسکن و حمل و نقل عمومی به طور کلی کمتر از شهرهای اروپایی مجاور است.€1900
بروژبروژ یکی از قدیمی ترین شهرهای بلژیک می باشد، که همواره به عنوان برترین شهر دانشجویی نیز شناخته می شود.€1400
آنتورپآنتورپ بزرگترین شهر در شمال فلاندری است، از سوی دیگر بزرگترین شهر بلژیک نیز از نظر جمعیت می باشد.€1600
گنتیکی از زیباترین شهرهای بندری در اروپا می باشد، که از نظر تجاری یکی از مهم ترین شهرهای بلژیک می باشد. که سالانه صدها تبعه خارجی برای تبادلات تجاری به این شهر سفر می کنند.€1800

میزان هزینه زندگی در بلژیک 2024

قبل از مهاجرت به بلژیک چه از نوع تحصیلی و چه از نوع کاری آن اطلاع از مقدار هزینه زندگی در این کشور بد نیست. چرا که متقاضیان از این طریق می توانند با بودجه ای که دارند برنامه ریزی کنند و زندگی خودشان را در بلژیک مدیریت کنند. بلژیکی که هزینه زندگی در آن به مراتب کمتر از کشورهای اروپایی مطرحی مثل فرانسه و انگلستان است. در حال حاضر متوسط هزینه زندگی ماهیانه در این کشور اروپایی برای هر نفر در حدود 1600€ (یورو) می باشد.

هزینه ای که خود شامل آیتم های هزینه ای زیر می باشد:

آیتم هاهزینه به یورو
یک وعده غذایی در رستوران ارزان€15
یک عدد نان 500 گرمی€1.79
شیر یک کیلوگرم€0.96
یک کیلوگرم برنج€1.87
یک کیلو فیله مرغ€9.12
1 کیلو گوشت گاوی€15.28
یک کیلو سیب€2.25
یک کیلو گوجه€2.33
یک کیلو سیب زمینی€1.41
آب بطری 1.5 لیتری€0.81
یک کیلو پیاز€1.16
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)€2.50
هزینه حمل و نقل ماهیانه€49
1 لیتر بنزین€1.85
هزینه اشتراک برای آپارتمان 85 متر مربعی€175.37
اجاره آپارتمان 1 خوابه وسط شهر€806.42
اجاره آپارتمان 1 خوابه حومه شهر€658.11
باشگاه تناسب اندام، هزینه ماهیانه 1 نفر€28.62

اطلاعات بیشتر: سوپرمارکت حلال در بلژیک

ارزانترین و گرانترین شهر بلژیک

برای تعیین ارزانترین و گرانترین شهر بلژیک برای مهاجران می توان از شاخص هزینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور استفاده کرد. منتهای مراتب واقعیتی که هست اینکه سطح هزینه زندگی تقریبا در اغلب شهرهای بلژیک یکسان است و همان طوری که در جدول زیر نیز مشاهده می شود، سطح هزینه مذکور در شهرهای مختلف فقط 2 یا 3 رقم با هم اختلاف دارد.

به هر ترتیب با توجه به شاخص هزینه زندگی می توان چنین نتیجه گرفت گه گرانترین شهر بلژیک شهر بروکسل و ارزانترین شهر این کشور نیز شهر خنت می باشد:

شاخص هزینه زندگیشهر
69.5بروکسل
69آنتورپ
67لئوون
66.1خنت

هزینه اجاره مسکن در بلژیک

در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی، مستاجران در بلژیک، مسئول اکثر تعمیرات ملک خود هستند. به همین دلیل آزادی بیشتری برای بهبود اموال وجود دارد، که این بدان معنی است که بسیاری از مستاجران دریافتند که میزان رضایت آنها نسبت به داشتن خانه یا آپارتمان برابر با داشتن وام مسکن است. قراردادهای اجاره ای در بلژیک به طور معمول درازمدت هستند و امنیت را فراهم می کنند، که مستاجرین را تشویق می کند تا از محل سکونت خود استفاده کنند.

بررسی نرخ مالیات جهت برآورد هزینه زندگی در بلژیک

یکی از موضوعات کلیدی که اغلب اتباع کشورهای خارجی قبل از مهاجرت به بلژیک فراموش می کنند، بررسی نرخ مالیات در این کشور برای برآورد هزینه زندگی در بلژیک می باشد. بنابراین به شدت توصیه می شود که قبل از شروع نوآفرینی در بلژیک به خوبی با نرخ مالیات در این کشور آشنا شوید. اما نگران نباشید، زیرا سیستم مالیاتی بلژیک برخی از بالاترین نرخ کسر مالیات را در اروپا اعمال می کند، که این کسر مالیاتی با براکت های مالیات بر درآمد تا 50% برای بالاترین درآمدها است. مهاجران شاغل در بلژیک نیز معمولا موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت تعهدات مربوطه در این کشور هستند.

میزان هزینه زندگی در بلژیک

مراقبت های بهداشتی بخش مهمی از هزینه زندگی در بلژیک

تمامی مهاجرانی که به دنبال ادامه زندگی در بلژیک هستند باید همه چیزهایی که در مورد مراقبت های بهداشتی در بلژیک صدق  می کند را بررسی کنند. بنابراین اگر به تازگی به بلژیک نقل مکان کرده اید، یادگیری راهبردی در سیستم مراقبت های بهداشتی در ذهن شما خواهد بود. به طور کلی، تمامی ساکنینی که کار در بلژیک و زندگی مشغولند، موظفند بیمه درمانی را از بخش دولتی یا خصوصی انتخاب کنند. مهم نیست که با کدام پوشش به این کشور نقل مکان می کنید، بلژیک یک سیستم مراقبت بهداشتی همگانی با کیفیت بالا را به تمامی شهروندان خود ارائه می دهد. سیستم مراقبت های بهداشتی در بلژیک، دسترسی و آزادی انتخاب بیشتر را نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی ارائه می دهد. به این ترتیب، هزینه مراقبت های بهداشتی در بلژیک، بخش مهمی از هزینه های زندگی در این کشور را در بر می گیرد.

متوسط دستمزد برای پوشش هزینه زندگی در بلژیک

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که اتباع کشورهای خارجی قبل از ورود به بلژیک باید مورد بررسی قرار دهند، متوسط دستمزد این کشور برای پوشش هزینه زندگی در بلژیک می باشد. به عبارت دیگر، یکی از کلیدی ترین مسائلی که اتباع خارجی قبل از مهاجرت به بلژیک نادیده می گیرند، متوسط حقوق و دستمزد در این کشور می باشد. زیرا افرادی که از متوسط حقوق ماهیانه مناسبی در این کشور بهره مند نیستند، نمی توانند بخشی از هزینه های زندگی در این کشور را پوشش دهند. بنابراین با مشکلات گسترده ای در زمینه های مختلف، در طول اقامت در بلژیک مواجه خواهند شد. اما نگران نباشید، زیرا سطح حقوق و دستمزد در بلژیک به نسبت اغلب کشورهای اروپای غربی از سطح قابل قبولی برخوردار است. متوسط حوقوق یک تبعه خارجی بریا پوشش هزینه زندگی در بلژیک حدود 2800€ (یورو) در ماه می باشد.

 

در نمودار زیر می توانید متوسط حقوق ماهیانه در بلژیک را با کشورهای اروپایی دیگر مقایسه کنید:

مقایسه متوسط حقوق ماهیانه در بلژیک را با کشورهای اروپایی

اجاره ماهیانه مسکن در بلژیک

عمده هزینه زندگی ماهیانه در اروپا را هزینه مسکن شکل میدهد و این هزینه جهت اجاره به صورت میانگین متری 10€ (یورو) میباشد. در جدول ذیل حدود اجاره بهای ماهانه مسکن در بلژیک طی سال 2024 بیان گردیده است:

نوع آپارتماناجاره بهای ماهانه (یورو)
آپارتمان 1 خوابهاز 605€ تا 720€
آپارتمان 3 خوابهاز 930€ تا 1130€

قیمت خرید مسکن بخشی از هزینه زندگی در بلژیک

برای آن دست از افرادی که به دنبال خرید خانه در بلژیک هستند نمونه ای از قیمت ملک را ذکر میکنیم. البته قابل توجه است که کشور بلژیک با خرید ملک اقامت نمیدهد.

 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر: 3195€ (یورو)
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در خارج از مرکز: 2510€ (یورو)

حمل و نقل بخشی از هزینه زندگی در بلژیک

نقل شده از سایت expatica زیرساخت های حمل و نقل در بلژیک بر خلاف اغلب کشورهای مدرن اروپایی، شرایط بسیار ایده آلی را برای شهروندان خود فراهم کرده است. علاوه بر این، هزینه حمل و نقل در بلژیک به نسبت برخی از کشورهای اروپای غربی بسیار پایین تر خواهد بود. هزینه حمل و نقل در بلژیک بسته به محل سکونت شما در این کشور متفاوت خواهد بود. البته لازم به ذکر است که برای بهره مندی از حمل و نقل مطلوب در بلژیک بهتر است در شهرهای بروکسل یا گنت زندگی کنید. به طور مثال شهرهای بزرگ مانند آنتورپ، بروکسل، گنت و شارلوا دارای سیستم تراموا هستند، که کل شهر را پوشش می دهند و می توانند بدون هیچ مانعی شما را به اطراف ببرند. بروکسل همچنین دارایی یک شبکه مترو پیشرفته است.

در جدول ارائه شده در این بخش از مقاله می توانید با هزینه های حمل و نقل در بلژیک در شهرهای مختلف آشنا شوید:

مهمترین شهرهای بلژیکهزینه حمل و نقل ماهیانه به € (یورو)
آنتورپ€58
بروکسل€55
شارلوا€35
گنت€47
نامور€32

انواع مختلف کمک هزینه زندگی در بلژیک

بر خلاف اغلب کشورهای مدرن اروپایی، دولت بلژیک کمک هزینه های گوناگونی را برای رفاه شهروندان خود ارائه کرده است. به عبارت دیگر، کمک هزینه زندگی در بلژیک یکی از بزرگترین مزیت های زندگی در این کشور محسوب می شود. کمک هزینه های غیر مشمول مالیات در بلژیک به عنوان بازپرداخت هزینه های اضافی که در نتیجه مهاجرت به بلژیک متحمل می شوند به اتباع خارجی تعریف می شود. این کمک هزینه ها معمولا برای کارگرانی که از کشورهای غیر اروپایی به این کشور مهاجرت می کنند در دسترس خواهد بود. به طور کلی، بهتر از قبل از عزیمت به بلژیک با هزینه های زندگی در بلژیک و کمک هزینه های رایج در این کشور آشنا شوید، در غیر این صورت با چالش های متعددی در طول اقامت در این کشور مواجه خواهید شد.

برخی از مهمترین کمک هزینه های زندگی در بلژیک برای اتباع کشورهای خارجی در جدول زیر ارائه شده است:

انواع کمک هزینه زندگی در بلژیکتوضیحات
کمک هزینه یکبارهکمک هزینه های یکبار مصرف شامل هزینه های جابجایی، هزینه های ایجاد اقامت در بلژیک و خسارات وارده به فروش خودرو یا خانه در نتیجه نقل مکان به این کشور می باشد.
کمک هزینه برای هزینه های جاری در بلژیککمک هزینه برای هزینه های جاری در بلژیک شامل هزینه های زندگی و کمک هزینه مسکن می شود. البته هزینه های سفر برای کودکانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند و خسارات ناشی از اجاره خانه را نیز در برخی از شهرهای بلژیک را نیز پوشش می دهد.
تامین اجتماعیدر خصوص حقوق تامین اجتماعی در بلژیک، رژیم حقوق خاصی وجود ندارد.

در نمودار ارائه شده در این بخش از مقاله می توانید شاخص رفاه مردم بلژیک را به طور دقیق بررسی کنید:

شاخص رفاه مردم بلژیک

بیمه در کشور بلژیک

ثبت نام برای پوشش مراقبت های بهداشتی عمومی و یا بیمه درمانی خصوصی در بلژیک انجام می گیرد. دانش آموزان از اتحادیه اروپا و EFTA باید کارت بیمه درمانی اروپایی خود را داشته باشند. پس از ثبت نام در یک برنامه مراقبت بهداشتی در بلژیک، یک دوره 6 ماهه پیش از درخواست تقاضا وجود دارد. در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات در باب ویزای تحصیلی بلژیک به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

پروسه دقیق پرداخت هزینه های زندگی در بلژیک

آن دسته از اتباع کشورهای خارجی که قصد نقل مکان به بلژیک برای زندگی در این کشور زیبا را دارند، باید به خوبی با پروسه دقیق پرداخت هزینه های زندگی در این کشور آشنا شوند. زیرا بدون داشتن اطلاعات کافی در خصوص هزینه زندگی در بلژیک، با مشکلات گسترده ای در این کشور مواجه خواهند شد. البته شایان ذکر است که، بلژیک به عنوان یک مکان ارزان برای زندگی در اروپا در نظر گرفته نمی شود، اما از نظر اقتصادی کشوری ثروتمند است که استانداردهای زندگی بالایی دارد. در سال 2024 شاخص زندگی بهتر OECD گزارش کرد که بلژیک در سطوح پایین آلودگی، کیفیت آب، مشارکت رای دهندگان و آموزش امتیاز بالایی کسب می کند. همچنین واحد پول بلژیک € (یورو) است و متوسط هزینه های زندگی در این کشور به نسبت انگلستان بسیار پایین تر است. به طور کلی، بلژیک کشوری بسیار خانواده پسند برای زندگی است، که دارای امکانت آموزشی و بهداشتی پیشرفته در شهرهای اصلی است.

اما به طور کلی، برای پوشش کامل هزینه های زندگی در بلژیک باید حقوق و دستمزد ماهیانه نسبتا مطلوبی را در این کشور دریافت کنید. به طور مثال، طبق دفتر آمار ملی بلژیک در سال 2024 متوسط حقوق در بلژیک 3842€ (یورو) در ماه بوده است، که این رقم در مقایسه با میانگین حقوق ماهیانه در انگلستان بالاتر است. با این حال، مانند بسیاری از کشورهای اروپایی موقعیت های مدیریتی و حرفه ای بالاتر تمایل به دریافت نرخ های بالاتر از متوسط را دارند. یکی از بخش هایی که بلژیک در آن بسیار مقرون به صرفه است، مسکن است البته بسته به جایی که ممکن است بخواهید ملک بخرید. در نهایت اینکه، مهاجرانی که از کشورهای دیگر با میانگین قیمت ملک بالاتر به بلژیک حرکت می کنند، ممکن است متوجه شوند که می توانند خانه بزرگتری را در این کشور خریداری کنند. شما می توانید برای دریافت مشاوره در امور مهاجرتی به بلژیک و سایر کشورها با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

منبع: chasebuchanan.com

سوالات مکرر در باب هزینه زندگی در بلژیک

بلژیک از مقاصد مهاجرتی معروف محسوب می شود و به همین دلیل سوالات درباره این کشور اروپایی و نیز درباره موضوع هزینه زندگی در آن زیاد است:

 • از چه طرقی می توان به کشور بلژیک مهاجرت کرد؟ از طرق مختلفی مثل تحصیل، کار، سرمایه گذاری، الحاق خانواده و سایر می توان به کشور بلژیک سفر کرد.
 • انواع ویزاهای بلژیک چیست؟ ویزای بلژیک به دو دسته ویزای کوتاه مدت و بلند مدت (تایپ D) دسته بندی می شود.
 • هزینه زندگی در بلژیک 2024 چقدر است؟ در حال حاضر متوسط هزینه زندگی ماهانه در کشور بلژیک حدود EUR 1600 (یورو) می باشد.
 • درآمد کار در بلژیک 2024 چقدر است؟ طبق آخرین برآورد آماری، متوسط درآمد خالص در بلژیک ماهیانه در حدود EUR 2370 (یورو) است.
 • بیشترین هزینه از هزینه های زندگی در بلژیک متعلق به کدام آیتم هزینه ای است؟ هزینه خرید از بازارها بیشترین هزینه را در بلژیک تشکیل می دهد.
 • گرانترین و ارزانترین شهر بلژیک 2024 چیست؟ گرانترین شهر بلژیک شهر بروکسل و ارزانترین شهر این کشور نیز شهر خنت می باشد.
5/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *