هزینه زندگی

هزینه زندگی در ژاپن

هزینه زندگی در ژاپن

هزینه زندگی در ژاپن تابعی از فاکتورهای مختلف از جمله نرخ تورم سالیانه، سبک زندگی افراد، شهر محل سکونت آنها و غیره می باشد. به هر حال اطلاع از این هزینه برای افرادی که قصد مهاجرت به ژاپن را دارند بسیار مهم و حیاتی است. چرا که آنها فقط از این طریق می توانند برای سفر خود برنامه ریزی دقیقی انجام دهند. آمار سال 2024 نیز نشانگر این واقعیت است که متوسط هزینه زندگی در کشور ژاپن حدود 1100$ (دلار) می باشد و در این میان گرانترین شهر ژاپن برای زندگی مهاجران شهر توکیو با متوسط هزینه زندگی حدود 1400$ (دلار) می باشد.

 • هزینه زندگی در ژاپن به تومان چقدر است؟
 • قیمت خانه در ژاپن به پول ایران چقدر است؟
 • هزینه زندگی در توکیو در قیاس با سایر کشورها چقدر است؟
 • قیمت مواد غذایی در ژاپن چقدر است؟

تقریبا همه با سرزمین چشم بادامی های جهان ژاپن آشنایی دارند، کشوری که تقریبا در هر موضوعی جزء رتبه های برتر جهان است. این کشور یک کشور جزیره ای در شرق آسیا است که به لحاظ جغرافیایی در شمال غربی اقیانوس آرام قرار دارد. کشوری که مردمان آن جزء کاری ترین و فعالترین مردم جهان به شمار رفته و به همین دلیل نیز اقتصاد آنها سومین اقتصاد برتر جهان با میزان GDP حدود 5.37 تریلیون دلار در سال 2024 محسوب می شود. از این گذشته پاسپورت ژاپن نیز در رتبه اول جهان قرار دارد و سطح رفاه مردم این کشور نیز در آسیا مثال زدنی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کشور ژاپن و شرایط مهاجرت به این کشور حتما با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درارتباط باشید.

هزینه اقامت و زندگی در ژاپن

میزان هزینه زندگی در ژاپن

قیمت های بازار در ژاپن می تواند کاملاً متفاوت از آنچه شما انتظار دارید باشد. این به ویژه در مورد غذا صادق است. به عنوان مثال، میوه ها و سبزیجات وارداتی در مقایسه با آنچه که ممکن است به پرداخت آن عادت داشته باشید، بسیار گران هستند. با این حال، محصولات تولید شده محلی اغلب می توانند کاملاً مقرون به صرفه و با کیفیت باشند. مهم است که به یاد داشته باشید که ژاپن تاکید زیادی بر کیفیت و توجه به جزئیات دارد که در قیمت بسیاری از محصولات منعکس شده است.

اطلاعات بیشتر: مکان های دیدنی ژاپن

برآورد هزینه زندگی در ژاپن 2024

اصولا یکی از مهمترین دغدغه ها برای انجام مهاجرت به ژاپن، اطلاع از هزینه زندگی یا Cost of Living در کشور مقصد می باشد. پس طبیعی است که یک نگاه متقاضیان مهاجرت به ژاپن 2024 نیز معطوف به هزینه اقامتشان در این کشور باشد. غالبا نیز ترکیب جمعیت مهاجران ایرانی مقیم ژاپن را دانشجویان و کارگران تشکیل می دهند و از همین رو نیز اطلاع دقیق و کامل از هزینه زندگی در ژاپن برای آنها بسیار مهم است. چرا که آنها از این طریق می توانند برنامه زندگی خود را تنظیم کرده و حتی در کشور ژاپن پس انداز داشته باشند. همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، متوسط هزینه زندگی با احتساب هزینه اجاره منزل حدود $1403 (دلار) و بدون محاسبه اجاره خانه در حدود $763 (دلار) می باشد:

متوسط هزینه زندگی در ژاپن

اگر ما این هزینه ها را به صورت ریز دسته بندی کنیم باید به هزینه های اجاره خانه و اشتراک، حمل و نقل، خورد و خوراک و هزینه های متفرقه اشاره کنیم. هزینه هایی که در ژاپن 2024 از قرار ذیل بوده است. همان طوری که در جدول زیر هم مشاهده می شود، از بین هزینه های مذکور نیز بیشترین هزینه افراد در ژاپن مربوط به هزینه اجاره خانه و اشتراک شهری می باشد:

جزئیات هزینه زندگی در ژاپن


نکته مهم دیگر درباب تحلیل هزینه های زندگی در ژاپن متوسط درآمد ماهیانه افراد در ژاپن می باشد. طبق آمار فوق، متوسط درآمد ماهیانه در ژاپن حدود $2376 (دلار) است. بنابراین همانطوریکه در نمودار زیر هم ملاحظه می شود دخل و خرج در ژاپن با همدیگر تناسب دارد:

مقایسه دخل و خرج زندگی در ژاپن

قیمت مواد غذایی در ژاپن

یکی از آیتم های مهم در مبحث هزینه زندگی در ژاپن، قیمت مواد غذایی در ژاپن است. هزینه ای که بیش از هر چیزی به سبک و عادت غذایی افراد و نیز رستوران و حتی شهری بستگی دارد که آنها در کشور ژاپن انتخاب می کنند. مثلا طبیعی است که هزینه غذا در شهر توکیو بسیار بالاتر از شهری مثل کاشیوا باشد. بر طبق آمار سال 2024 متوسط هزینه غذا در ژاپن $456 (دلار) برای هر نفر باشد. در جدول زیر می توان با جزئیات این نوع هزینه در ژاپن آشنا شد:

هزینه غذای خارج از خانه در ژاپن

هزینه اجاره خانه و اشتراک در ژاپن

همان طوری که در مطالب قبلی هم گفته شد، متوسط هزینه اجاره خانه و اشتراک در کشور ژاپن حدود $500(دلار) بوده و به همین دلیل سهم بیشتری از هزینه زندگی در ژاپن 2024 را به خود اختصاص می دهد. برای اطلاع دقیق از جزئیات هزینه مذکور نیز می توانید به جدول زیر مراجعه نمایید. نکته مهم در بررسی این هزینه از مجموع هزینه زندگی در ژاپن نیز این است که غالبا هزینه اجاره خانه در بخش های مرکزی یا همان بخش تجاری شهرهای ژاپن بسیار بیشتر از حومه آن می باشد:

هزینه اجاره خانه و اشتراک در ژاپن

قیمت خرید خانه در ژاپن

هیچ محدودیت قانونی برای افراد خارجی که دارای املاک و مستغلات در ژاپن هستند وجود ندارد. قوانین مشابهی برای شهروندان ژاپنی و خارجی ها هنگام خرید ملک اعمال می شود. علاوه بر این ژاپن یکی از معدود کشورهای آسیایی است که ساختار مالکیت آزاد را ارائه می دهد که برای بسیاری از خریداران و سرمایه گذاران خارجی جذاب است. متوسط ​​قیمت یک خانه یک خانواده در ژاپن حدود 30¥ تا 50¥ میلیون (ین) تقریباً 273000-455000$ (دلار آمریکا) است. با این حال، قیمت ها می تواند در مناطق شهری محبوب مانند توکیو، اوزاکا و کیوتو بالاتر باشد.

هزینه حمل و نقل در ژاپن

از نظر حمل و نقل کشور ژاپن دارای یکی از پیشرفته ترین سیستم های حمل و نقلی در جهان می باشد و شاید به جرات بتوان گفت که در این زمینه ژاپن هماورد و رقیبی در جهان ندارد. ناوگان هوایی، حمل و نقل دریایی، حمل و نقل عمومی، ترابری بار همه و همه در ژاپن بخشی از یک سیستم یکپارچه و مدرن است. در ضمن هزینه حمل و نقل در این کشور نیز بسیار مقرون به صرفه بوده و از قرار ذیل می باشد:

هزینه حمل و نقل در ژاپن

هزینه خواروبار در ژاپن

از دیگر هزینه های مهم زندگی در ژاپن می توان به هزینه خواروبار در این کشور اشاره نمود. هزینه ای که در مقایسه با دیگر مخارج زندگی در ژاپن دارای تنوع و گستردگی بالایی است. این دسته از هزینه زندگی در ژاپن به نوعی متاثر از نرخ تورم سالیانه در ژاپن نیز می باشد. نرخ تورمی که برای سال 2024 پیش بینی می شود که به سطح 3.2% نیز برسد. در جدول زیر می توانید با انواع هزینه خواروبار در ژاپن آشنا شوید:

هزینه خواروبار در ژاپن

هزینه زندگی در ژاپن در شهرهای مختلف

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که اتباع کشورهای خارجی قبل از مهاجرت به ژاپن باید مورد بررسی قرار دهند، هزینه زندگی در ژاپن به ویژه در شهرهای مختلف این کشور می باشد. زیرا هرینه زندگی در این کشور علاوه بر سبک زندگی افراد در ژاپن، به شهر محل اقامت مهاجران نیز بستگی دارد. البته لازم به ذکر است که، هزینه زندگی در ژاپن به نسبت اغلب کشورهای آسیای شرقی نسبتا بالاتر است. بنابراین برای داشتن زندگی ایده آل در این کشور باید درآمد ماهانه مساعدی را در ژاپن داشته باشید. بنابراین هزینه زندگی در ژاپن در مقایسه با سایر شهرها بالاتر است.

در جدول زیر می توانید هزینه زندگی در شهرهای ژاپن را با یکدیگر مقایسه کنید:

برترین شهرهای ژاپن جهت زندگیخصوصیاتهزینه ماهانه زندگی به (دلار)
اوساکابه طور کلی، اوسکا یک جایگزین سرگرم کننده برای توکیو است، و هزینه زندگی در این شهر نسبت به توکیو بسیرا مقرون به صرفه تر است.1100$
نامبایکی از مناطق زیبای ژاپن است که در بین گردشگران بسیار محبوب است. این شهر به خاطر فروشگاه ها و سرگرمی های آخر هفته خود مشهور است.1200$
هیروشیمایکی از مقرون به صرفه ترین شهرهای ژاپن می باشد، هیروشیما بسیار آرام است که با خیابان ها و مراکز تفریحی زیبا طراحی شده است.1000$
فوکوکافوکوکا هر ساله تعدا زیادی از مهاجران و عشایر دیجیتال را از سراسر جهان به خود جذب می کند. این شهر به دلیل سیستم حمل و نقل پیشرفته مشهور است.1170$

هزینه های متفرقه افراد در ژاپن

بخش دیگری از هزینه ها که در قالب هیچ یک از دسته بندی های فوق نیز قرار نمی گیرد، هزینه های متفرقه در کشور ژاپن می باشد. برخی از این هزینه ها شامل هزینه پوشاک، آرایش مو، ویزیت دکتر، هزینه پوشاک و کفش، بلیط سینما، باشگاه ورزشی و امثالهم می باشد. در جدول زیر می توان با برخی از این هزینه ها در ژاپن 2024 آشنا شد:

هزینه های متفرقه افراد در ژاپن

گرانترین و ارزانترین شهر ژاپن کدامند؟

در پایان این مقاله قصد داریم شما را با گرانترین و ارزانترین شهرهای ژاپن آشنا کنیم. برای شناسایی گرانترین و ارزانترین شهر ژاپن می توان از شاخصی به نام شاخص هزینه زندگی در ژاپن استفاده کرد. بر طبق شاخص مذکور در سال 2024 نیز همان طوری که انتظار هم می رفت، توکیو گرانترین شهر و تویاما ارزانترین شهر ژاپن می باشند و صحت این گفتار را می توان در نمودار زیر اثبات کرد:

مقایسه هزینه گران ترین شهر ژاپن و متوسط هزینه به دلار

همواره برای اخذ آسان و سریع اقامت ژاپن روش های متنوعی مثل کار، تحصیل و یا سرمایه گذاری در ژاپن وجود دارد. بنابراین برای اطلاع کامل از مسیرهای مهاجرتی فوق به کشور ژاپن و همچنین ارزیابی شرایط خود می توانید از خدمات مشاوره تخصصی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره گیرید.

سوالات متداول در باب هزینه های زندگی در ژاپن 2024

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات شما در باب هزینه های زندگی در ژاپن 2024 می باشیم:

 • هزینه اجاره خانه و اشتراک در ژاپن چقدر است؟ متوسط هزینه اجاره خانه و اشتراک در کشور ژاپن حدود $500(دلار) بوده و به همین دلیل سهم بیشتری از هزینه زندگی در ژاپن 2024 را به خود اختصاص می دهد.
 • قیمت مواد غذایی در ژاپن چقدر است؟ یکی از آیتم های مهم در مبحث هزینه زندگی در ژاپن، قیمت مواد غذایی در ژاپن است. هزینه ای که بیش از هر چیزی به سبک و عادت غذایی افراد و نیز رستوران و حتی شهری بستگی دارد که آنها در کشور ژاپن انتخاب می کنند. مثلا طبیعی است که هزینه غذا در شهر توکیو بسیار بالاتر از شهری مثل کاشیوا باشد. بر طبق آمار سال 2024 متوسط هزینه غذا در ژاپن $456 (دلار) برای هر نفر باشد.
4.6/5 - (15 امتیاز)

33 دیدگاه برای “هزینه زندگی در ژاپن

 1. رویا گفت:

  سلام هزینه ی خرید یک خانه ی معمولی در ژاپن حدودا چقدر هست لطفاً به ریال بگید

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   با نرخ تقریبی 350 تومان برای یک ین ژاپن میشه گفت هر متر مربع خونه متوسط توی این کشور نزدیک به 180 میلیون تومان هست که یک خونه 30 متری 5.3 میلیارد تومان ارزش داره

 2. مهدی گفت:

  سلام میخواستم بدونم از راه سرمایه گذاری و ثبت شرکت بت خرید سهام میتونم برای خودم و خانوادم اقامت دائم دریافت کنم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   100 میلیون ین نیاز خواهید داشت

 3. امیر زرکلامی گفت:

  سلام خسته نباشید من و همسرم اریشگر هستیم بنظرتون میتوانیم در ژاپن زندگی کنیم و پیشرفتی داشته باشیم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید پیشنهاد رسمی کار داشته باشید توی این کشور تا بتونید از این طریق اقدام کنید

 4. محمد گفت:

  واقعا یک ایرانی با این زندگی تجملی می‌تونه تو ژاپن زندگی کنه؟ نوشته دخل با خرج میخونه ولی این برای یک فرد شاغل هست اما آیا یک نفر می‌تونه خرج یه خانواده ۴نفری رو بده؟ حس میکنم ما تو ایران دخل خرجمون واقعا بیشتر به زندگی مون میخوره تا ژاپنیا و آلمانیا اونجا اگه پدر مادر هر دو کار نکنن به غذای روز مره هم نمیرسن

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   هر کس با سبک زندگی خودش ممکن هست بتونه یا نه.
   در کشورهایی مثل آلمان و ژاپن مالیات ها با توجه به شرایط اقتصادی خانواده دریافت می شه و این مسئله می تونه به افراد کمک کنه

  2. شانلی گفت:

   با سلام شما باید با در امد اونا مقایسه کنید درامد یه ایرانی نصف هزینه هاشه اما تو ژاپن درامدو جوری تنظیم میکنن که حداقل 4 برابر هزینه های معمولیشون بشه برای همینه یکی از شاد ترین کشور هاس

 5. دانیال گفت:

  سلام خدمت شما بنظر شما من میتونم با برنامه نویسی مهاجرت کاری انجام دهم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در صورتی که یک پیشنهاد رسمی از این کشور داشته باشید، می تونید اقدام کنید.

 6. تارا گفت:

  سلام
  با توجه به اینکه هزینه زندگی در شهرهای غیر از توکیو کمتر است ، آیا درآمد هم به همان نسبت کم می‌شود یا خیر ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله طبیعتا همینطور هست

 7. آرین گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید میشه بگید چجوری باید اقامت داعم رو گرفت برای زندگی و ی کار برای رشته کامپیوتر

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما اگر در ژاپن کار کنید می تونید از این فرصت بهره ببرید. البته به همین سادگی هم نیست.
   رشته مهندسی کامپیوتر در ژاپن یکی از کاربردی ترین رشته های تحصیلی به حساب میاد.

 8. Sajjad گفت:

  سلام،

  به من یک موقعیت کاری در ژاپن پیشنهاد شده برای دو سال و حقوق ماهیانه ¥362,000 per month هست. این مبلغ چطور هست؟ و آیا میشه چیزی هم پس انداز کرد؟

  متشکرم

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا ریز هزینه ها رو در این مقاله ببینید و با درآمد خودتون مقایسه کنید که برای شما مناسب هست یا خیر

 9. مهدی گفت:

  سلام مطالب خوبی گذاشتید مفید بود میخواستم بفهمم چطور به ژاپن سفر کنم و باید از کجا درخواست بدم و چقدر پول البته به ریال ایران نیاز دارم تا یک زندگی خوب برای یک سال داشته باشم اگر بخواهیم

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در ژاپن لطفا ابتدا مقاله کار دانشجویی در ژاپن و موسسات کاریابی در ژاپنرو مطالعه کنید اگر سوالی بود در خدمتتون هستم

 10. امید گفت:

  سلام
  آیا با مبلغ ماهانه 143000 ین میتونم یک زندگی سه نفره رو تو ژاپن اداره کنم؟ یک زندگی ساده

  1. داوری گفت:

   سلام
   در خصوص هزینه در ژاپن بسته به نحوه زندگی شما شهر محل سکونت و غیره خواهد داشت اما این مبلغ بطور کلی معقوله

 11. شایان گفت:

  آیا در ژاپن یه دکتر که از کشور دیگه باشن رو قبول میکنن یا باید آنجا تحصیل مجدد داد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در کل شما به عنوان یک پزشک در کشور دیگه باید مدارکتون رو ارزشیابی کنید و آزمون بدید

 12. ??????? گفت:

  واقعا جا داره تشکر کرد که این اطلاعات رو گذاشتین ممنون
  با این توضیحات احساس کردم زندگی تو ژاپن هم جالبه هم کمی سخته البته کمی نه یکم بالاتر
  واقعا چطور میتونن اینقدر بهم احترام بزارم خیلی سخته
  به هر حال میشه بگین چه شغل های توی ژاپن خیلی خیلی پر در آمده

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   لطفا مقاله کار در ژاپن رو مطالهه نمایید

 13. مهدی حیدری گفت:

  سلام،آیا میشه به یک شرکت در ژاپن،درخواست شغل کنیم؟مثلا کسی ک فوتوشاپ حرفه ای بلده،میتونه کاری پیدا کنه و به شرکتی ایمیل بزنه تا قبول کنن؟یه چیزی مثل ویزای کار

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله درخواست کاری میتونید ارائه بدید اما احتمال اینکه با این درخواست به شما از ژاپن قرارداد کاری ارسال بشه و ویزا بگیرید کمه

 14. مریم گفت:

  سلام. با مبلع 362,000 ین در ماه میشه د رتوکیو زندگی کرد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله و البته به نحوه زندگی شما هم بستگی داره

 15. سِتا گفت:

  سلام ، هزینه یک سفر توریستی ۱۰ روزه به ژاپن با تمام هزینه پرواز و اقامت و… برای یک نفر چه قدر هست؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   لطفا هزینه های مربوط به هواپیما و سفر توریستی رو از آژانس های مسافرتی سوال بفرمائید

 16. گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعات جامع 🙂

  1. داوری گفت:

   خواهش میکنم
   سوالی بود در خدمتتون هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *