ویزای کاری

کار در اندونزی

کار در اندونزی

کار در اندونزی به دلیل شرایط اقتصادی رو به رشد میتواند انتخاب خوبی باشد. منتهی باید بررسی گردد که زندگی در کشور اندونزی چه مزایا و معایبی دارد و آیا انتظارات فرد متقاضی مهاجرت را برآورده می کند یا خیر. اندونزی کشوری در جنوب شرقی قاره آسیا است که از لحاظ جغرافیایی بین اقیانوس های هند و آرام قرار گرفته است و از بیش از 17000 جزیره تشکیل گردیده است. در واقع اندونزی بزرگ ترین کشور جزیره ای و چهاردهمین کشور وسیع در کل دنیا است که با 267 میلیون نفر جمعیت، چهارمین کشور پرجمعیت نیز می باشد. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به کار در اندونزی اطلاعاتی ارائه گردیده است.

 • روند کاریابی در اندونزی چگونه است؟
 • هزینه های زندگی در اندونزی چه رابطه ای با درآمد در این کشور دارد؟
 • فرایند مهاجرت کاری به اندونزی چگونه است؟
 • مزایای اقامت کاری در اندونزی چیست؟

شرایط کار در اندونزی

اقتصاد اندونزی قوی است چراکه این کشور صاحب شانزدهمین تولید ناخالص داخلی در دنیا است. با توجه به سرعت رشد اقتصادی و سوددهی شرکت های خارجی در اندونزی، علاوه بر سرمایه گذاران داخلی، خارجی های بسیاری نیز به کارآفرینی و ثبت شرکت در اندونزی پرداخته اند. همین مسئله در کنار شرایط بسیار خوب صنعت گردشگری موجب شده است تا فرصت های شغلی زیادی در این کشور وجود داشته باشد و برخی افراد را به فکر مهاجرت به اندونزی بیندازد. در نمودار زیر نرخ بیکاری در اندونزی طی چند سال گذشته نشان داده شده است:

بررسی نرخ بیکاری در اندونزی

 

البته باید توجه داشت که لزوم پیدا کردن شغل در اندونزی تسلط به زبان رسمی این کشور یعنی زبان اندونزیایی است. علی رغم دشواری یادگیری این زبان، برخی افراد از آن جایی که اندونزی کشوری مسلمان است و ترجیح می دهند حتما اقامت آن را به دست آورند، به فراگیری این زبان می پردازند. در جدول ذیل نشان داده شده است که سطح درآمد در اندونزی طی سال 2024 به چه صورت است:

درآمد ماهیانهتوضیحات
3070000IDR (روپیه اندونزی)کمترین میزان درآمد ماهیانه در اندونزی
12100000IDR (روپیه اندونزی)متوسط درآمد ماهیانه در اندونزی
54200000IDR (روپیه اندونزی)بیشترین میزان درآمد ماهیانه در اندونزی

البته متاسفانه گپ درآمد دریافتی خانم ها و آقایان در اندونزی بسیار زیاد است و در این کشور به برابری جنسیتی توجهی نمی شود. به عبارت دقیق تر یک خانم از همکار آقای خود در اندونزی که به اندازه وی مهارت شغلی، سابقه کار و غیره دارد، 17% کم تر حقوق دریافت می کند. یعنی متوسط درآمد آقایان طی سال 2024 در اندونزی 12900000IDR (روپیه اندونزی) است در حالی که متوسط درآمد خانم ها ماهیانه تنها 11000000IDR (روپیه اندونزی) است.


دستیابی به کار در اندونزی

به منظور کار در اندونزی فرد ابتدائا باید اقدام کند و ویزای کاری اندونزی را به دست آورد. جهت اخذ ویزای کاری اندونزی نیز باید 4 گام برداشته شود:

 1. اخذ تاییدیه دولت اندونزی و ارائه درخواست (RPTKA) به وزارت کار اندونزی
 2. تقاضای اخذ IMTA
 3. درخواست اخذ ویزای اقامتی محدود (Limited stay visa)
 4. درخواست اخذ کارت KITAS و دفترچه آبی ثبت نام خارجی ها

باید توجه داشت کسانی که قصد در دارند در اندونزی کار کنند ضروری است اسپانسر داشته باشند؛ به عبارت دقیق تر کارفرمایی در اندونزی باید آن ها را پیش از ورود به این کشور استخدام کرده باشد. شرکت مربوطه در اندونزی باید به این منظور درخواست اخذ KITAS (Kartu Izin Tinggal Sementara) یعنی کارت اجازه اقامت موقت را ارائه می دهد. شرکت های اندونزی همچنین برای این که اجازه داشته باشند خارجی ها را استخدام کنند باید اجازه کار ویژه یا همان IMTA داشته باشند. ذکر این نکته ضروری است با ویزای 30 روزه توریستی افراد اجازه کار در اندونزی را ندارند و باید حتما پیش از ورود خود به این کشور مراحل لازم را طی نموده و ویزای کار اندونزی را اخذ نمایند.

بزرگ ترین صنعت برای کار در اندونزی صنعت کشاورزی است که فرصت های شغلی زیادی برای متخصصین این حوزه از جمله مهندسین کشاورزی فراهم نموده است. به علاوه خارجی هایی که به زبان اندونزیایی و انگلیسی تسلط کامل داشته باشند می توانند شغل مناسبی در حوزه تدریس زبان انگلیسی نیز پیدا کنند. عمده ترین مشاغل در اندونزی عبارت هستند از:

 • آموزگار
 • کارمند بانک
 • کارمند دولت
 • تاجر
 • کارمند بخش مهاجرت اندونزی
 • متخصص حوزه IT
 • خبرنگار
 • حسابدار

دستیابی به کار در اندونزی

کار در اندونزی و اخذ اقامت دائم

علاقه مندان به مهاجرت به اندونزی باید حتما به این نکته توجه داشته باشند که اندونزی به هیچ عنوان کشور مهاجرپذیری نیست و نتیجتا قوانینی ندارد که منجر به جذب مهاجر گردد. بر خلاف کشوری مثل اتریش که بعد از 10 سال اقامت قانونی به خارجی ها حتی پاسپورت هم می دهد، در اندونزی تنها می توان کارت اقامت دائم یا همان ITAP گرفت که فقط 5 سال اعتبار دارد. این کارت تا 5 بار دیگر قابلیت تمدید دارد که نهایتا منجر می شود فرد بتواند 25 سال در اندونزی اقامت داشته باشد بدون این که بتواند پاسپورت این کشور را به دست آورد.

جاکارتا از بهترین شهرهای اندونزی برای کار

جاکارتا پایتخت کشور اندونزی است که به عنوان بزرگترین و مهمترین شهر در این کشور نیز شناخته می شود، این شهر مرکز اقتصادی، تجاری، حمل و نقل و صنعتی کشور اندونزی و مرکز اداری و سیاسی ایالت جاکارتا می باشد. امروزه شهر جاکارتا مرکز انجمن ملل آسیای جنوب شرقی، مقر وزارت خانه ها و سازمان های مهم اندونزی محسوب می شود. فرصت های تجاری جاکارتا و پتانسیل آن برای ارائه سطح زندگی بالاتر مهاجران زیادی را برای کار و زندگی جذب کرده است. میانگین حقوق و دستمزد ماهانه در سال 2024 در شهر جاکارتا 17900000IDR (روپیه) است.

از مشاغل مورد نیاز در این شهر می توان به طراح گرافیک، مدرس زبان انگلیسی، کار در خانه، سر آشپز اجرایی، طراح مد و فشن، مهندس مکانیک، مدیر توسعه تجارت، دستیار اجرایی و تحلیلگر تجارت اشاره کرد. موسسات برتری که در شهر جاکارتا قرار دارند عبارتند از:

 • Shearson Lehman Brothers
 • Kantar
 • Grab
 • CLASP
 • McKinsey & Company
 • TikTok
 • Siemens Healthineers
 • ANTAM
 • Deutsche Bank
 • Siemens

سمارانگ یکی از بهترین شهرهای اندونزی

یکی دیگر از شهرهای کشور اندوزی که برای کار و زندگی مناسب است و دارای فرصت های شغلی زیادی برای متقاضیان می باشد شهر سمارانگ است. این شهر بندری مهم در دوران استعمار هلند بوده و در حال حاضر به عنوان مهم ترین بندر در منطقه شناخته می شود. میانگین حقوق و دستمزد ماهانه در این شهر 16000000IDR (روپیه) است، شغال هایی مثل: داروسازی، کارشناس منابع انسانی، گارد امنیتی، دستیار اداری، حسابدار، راننده کامیون، طراح گرافیک، پرستار، مشاغل بهداشت و درمان و بازاریابی از شغل های مهم در شهر سمارانگ محسوب می شوند.

معایب بازار کاری اندونزی

علاوه بر عدم صدور پاسپورت برای خارجی ها، مشکلات دیگری نیز وجود دارد که موجب می شود اندونزی علی رغم تمام ویژگی های خوبی که دارد، مقصد مهاجرتی خوبی به شمار نیاید. به عنوان مثال برخلاف کشورهایی مثل اتریش، پرتغال، اکوادور و غیره، در اندونزی تنها اندونزیایی ها اجازه دارند ملک خریداری کنند. یعنی خرید ملک از سوی خارجی ها در اندونزی قانونا غیرممکن است و آن ها تنها اجازه دارند ملکی اجاره نمایند و همزمان از آن استفاده کنند. هزینه زندگی در اندونزی نیز ماهیانه حدود 800$ (دلار آمریکا) است در حالی که با صرف هزینه ای کم تر از آن می توان اقامت کشور توسعه یافته و قدرتمندی مثل مجارستان را به دست آورد که از سال 2007 نیز عضو شنگن شده است. در نمودار زیر هزینه زندگی در مجارستان و اندونزی با هم مقایسه شده است:

مقایسه هزینه ماهیانه زندگی در اندونزی و مجارستان

در خصوص فرهنگ اندونزی نیز ذکر چند نکته ضروری است؛ مثلا باید توجه نمود که نباید در خیابان های این کشور نوشیدنی الکی استفاده نمود یا ورق بازی کرد. همچنین آب لوله کشی در اندونزی قابل نوشیدن نیست و افراد تنها باید از بطری های آب معدنی استفاده کنند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است راجع به کار در اندونزی طی سال 2024 اطلاعاتی ارائه گردید. هرچند پیشنهاد می شود متقاضیان مهاجرت به دنبال گزینه های بهتری مثل کار در اتریش، آلمان و غیره باشند تا علاوه بر برخورداری از امکانات رفاهی ایده آل پس از چند سال نیز بتواند پاسپورت این کشورها را بدست آورند.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *