ویزای کاری

کار در اوکراین

کار در اوکراین

کار در اوکراین یکی از راه های مهاجرت به این کشور است که بسیار پرطرفدار و پر متقاضی می باشد. جهت ورود به بازار کار کشور اوکراین شرایط و مقرراتی وضع شده است که اطلاع از آن برای متقاضیان الزامی و ضروری می باشد. مهاجرت کاری به این کشور با رعایت قوانین و مقررات منجر به اخذ اقامت دائم و پس از آن تابعیت این کشور برای متقاضیان خارجی و بین المللی می شود. اوکراین در اروپای شرقی جای گرفته است و دارای مرزهای مشترکی با کشورهای لهستان، روسیه، بلاروس، مجارستان، اسلواکی، رومانی و مولداوی است. این کشور مقصدی مقرون به صرفه و مکان بسیار مناسبی برای مهاجرت کاری محسوب می شود. در این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی شرایط شغلی این کشور می پردازند و اطلاعات مختصری در اختیار هموطنان عزیز قرار می دهند.

 • شرایط کار در اوکراین برای ایرانیان چیست؟
 • آیا می توان به صورت صوری در اوکراین پیشنهاد کاری دریافت کرد؟
 • آیا می توان از طریق اشتغال در این کشور، اقامت دریافت کرد؟
 • مزایای اشتغال در اوکراین برای شهروندان خارجی چیست؟
 • بهترین شهرهای اوکراین برای زندگی کدامند؟
 • متوسط درآمد در این کشور چقدر است؟
 • شرایط کاریابی در اوکراین چیست؟
 • مشاغل مورد نیاز در اوکراین کدامند؟

شرایط کلی کار در کشور اوکراین

اگر قصد دارید در بازار کار این کشور مشغول شوید باید به عنوان متقاضی خارجی موفق شوید در اولین قدم از کارفرمایی دعوت نامه شغلی دریافت کنید. به منظور یافتن کار می توانید از طریق وب سایت های کاریابی، موسسات کاریابی معتبر، دوستان و آشنایان و آگهی های منتشر شده اقدام کنید. با یافتن کاری مرتبط با رشته تحصیل و یا تخصص و مهارت خود می توانید مدارک لازم را برای بررسی درخواست به کارفرما مربوطه ارسال کنید.


بهترین مشاغل اوکراین عبارتند از مدیر توسعه نرم افزار، مدیر بازاریابی، مدیر ارتباطات تجاری، مدیر توسعه داروسازی صنعت، مدیر تکنولوژی در کارخانه شیرینی سازی. دقت داشته باشید که برای شروع شغل در مشاغل نامبرده باید دارای مهارت های بالایی باشید. زبان رایج در این کشور زبان اوکراینی است، پس باید برای برقراری ارتباط با دیگران به این زبان تسلط داشته باشید. لازم به ذکر است متقاضیانی که دارای مدارک آکادمیک هستند شانس زیادی برای یافتن شغل مورد نظر خود دارند.

شهر کیف از بهترین شهرهای اوکراین برای کار

کیف یکی از بزرگترین و مهمترین شهرهای اوکراین است که به عنوان پایتخت این کشور شناخته می شود با عبور روخانه دنیپر شهر به 2 بخش شرقی و غربی تقسیم شده است. کیف مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، علمی و هنری کشور اوکراین بوده به طوری که بزرگان و دانشمندان زیادی در این کشور زاده شده و زندگی کردند. شهر کیف علاوه بر اهمیت اقتصادی و سیاسی یکی از مراکز مذهبی اروپای شرقی و مسیحیت ارتدوکس شناخته می شود، اماکن مذهبی در شهر کیف عبارتند از: کلیسای جامع رستاخیز مسیح، کلیسای جامع کیف و کلیسای سنت اندرو.

شهر کیف برای کار و زندگی گزینه مناسبی است زیرا بالاترین میزان حقوق متوسط در این شهر به کارکنان تعلق می گیرد، میانگین حقوق و دستمزد ماهانه در شهر کیف 36000UAH (گریونا) برآورد شده است. از مشاغل مورد نیاز کیف در سال 2024 می توان به بازاریابی، امور مالی، ارتباطات، مدیر پروژه، توسعه دهنده وب، فنی و مهندسی، مدیر محصول، طراحی وب، توسعه تجارت و تحلیلگر اشاره کرد. شرکت های برتر که در شهر کیف مشغول به کار هستند عبارتند از: ENAVATE ،Philip Morris International ،Grid Dynamics ،Forte Group ،Wix ،Petcube ،Appen ،Google ،Baker McKenzie و Bolt.

خارکوف از بهترین شهرهای اوکراین برای کار

دومین شهر بزرگ کشور اوکراین خارکوف نام دارد که در شرق این کشور جای گرفته است، این شهر در سال 1654 تاسیس شد که پس از گذر زمان و پیشرفت به مرکز اصلی صنعت، تجارت و فرهنگ اوکراین در امپراتوری روسیه تبدیل شد. در حال حاضر شهر خارکوف یک مرکز مهم فرهنگی، علمی، آموزشی، حمل و نقل و صنعتی اوکراین است که دارای تعداد زیادی موزه، تئاتر و کتابخانه است. در درجه اول صنعت خارکوف در ماشین آلات و الکترونیک است. تصویرگری و کارآموزی از مشاغل برتر در شهر خارکوف هستند، شرکت های برتر در این شهر عبارتند از: Gameloft ،GeoComply ،Plarium ،G5 Entertainment ،Art2Hire ،MonetizeMore ،Oracle ،Axiom Software Laboratories ،Ciklum و DataArt.

بررسی قوانین کار در اوکراین

در رابطه با قوانین وضع شده مشاغل در این کشور می توان گفت چندین نوع توافق نامه وجود دارد که متناسب با شرایط متقاضی و درخواست کارفرما بین طرفین وضع می شود. ساعات کاری در این کشور طبق توافق کارفرما و کارکنان وضع می شود، اما به طور کلی کارکنان در طول هفته به مدت 40 ساعت مشغول به کار هستند. دانشجویان خارجی و بین المللی که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور اوکراین مشغول به ادامه تحصیل هستند می توانند به صورت پاره وقت در مشاغل دانشجویی مشغول شوند. در رابطه با قوانین مالیات نیز می توان گفت، مالیات بر درآمد به تناسب حقوق و دستمزد فرد تعیین می شود که معمولا بین 5% تا 34% است. در حال حاضر میزان حقوق و دستمزد ماهانه در این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی کم است.

بررسی قوانین کار در اوکراین

مجوز کار در کشور اوکراین

افرادی که موفق به اخذ دعوت نامه کاری در کشور اوکراین شده اند، می­ باید مجوز کار این کشور را نیز دریافت نمایند. اتباع خارجی در این کشور به 3 دسته تقسیم می­ شوند. دسته ویژه، دسته کارکنانی که قصد اخذ پناهندگی اوکراین را دارند و دسته سوم دیگر شهروندان خارجی می­ باشند. منظور از دسته ویژه، آن دسته از افرادی هستند که دارای مهارت و حرفه ای خاص هستند و با انجام کار در این کشور حقوق و دستمزدهای بالایی را دریافت می­نمایند. این افراد معمولاً متخصصان IT و فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر در جهان می­ باشند. شرایط و اعتبار مجوز کار اوکراین برای متقاضیان هر یک از افراد فوق با یکدیگر متفاوت است. مدت زمان اعتبار مجوز کار برای گروه های ویژه 3 سال و برای دیگر شهروندان خارجی یک سال می­ باشد.

شرایط اخذ ویزای کاری اوکراین

طبق قوانین وضع شده در کشور اوکراین متقاضیان خارجی و بین المللی برای ورود به بازار کار کشور اوکراین علاوه بر دعوت نامه شغلی به ویزای کار این کشور نیز نیاز دارند. برای دریافت ویزای کار اوکراین باید درخواست خود را به سفارتخانه یا کنسولگری کشور اوکراین اعلام کنید تا درخواست شما مورد بررسی قرار گیرد و در صورت موافقت ویزا صادر شود. از مزایای کار در کشور اوکراین می توان به امکان اخذ ویزای همراه این کشور اشاره کرد، که جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به مطالعه مقاله شرایط ویزای همراه اوکراین بپردازید. مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار اوکراین عبارتند از:

 • تکمیل فرم اخذ ویزای کار و تکمیل آن
 • پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزای کار اوکراین و ارائه رسید آن
 • دعوت نامه شغلی/ قرار داد کاری دریافت شده از کارفرمایی در کشور اوکراین
 • پاسپورت معتبر و مدت دار و ارائه ترجمه آن
 • 1 قطعه عکس رنگی در ابعاد 4.5* 3.5
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • مدرک معتبر زبان
 • انگیزه نامه
 • ارائه گواهی از دولت مبنی بر پرداخت مالیات
 • گواهی عدم سوء پیشینه تایید شده
 • گواهی تمکن مالی
 • ارائه تاییدیه مبنی بر اینکه کارفرما بدهی به صندوق بیکاری ندارد
 • ارائه تاییدیه ثبت و وضعیت کارفرما مربوطه

مدارک لازم جهت اقامت از طریق کار در اوکراین

متقاضیان انجام کار در اوکراین جهت اخذ مجوز کار این کشور می ­باید مدارک خود را به مرکز استخدامی کشور اوکراین ارسال نمایند. این اداره تمامی مدارک متقاضیان را بررسی و ارزیابی خواهند نمود. متقاضیان علاوه بر ارسال مدارک، باید مشخصات کارفرمای خود را نیز ارائه نمایند. اگر اداره مذکور درخواست کارکنان را تأیید نماید، کارفرمای مربوطه باید ظرف مدت 10 روز هزینه صدور مجوز کار برای کارمند خود را به شماره حساب این اداره واریز نماید. مدارک مورد نیاز جهت اخذ مجوز کار اوکراین عبارتند از:

 • یک قطعه عکس 3 در 4
 • ارائه یک نسخه کپی پاسپورت معتبر
 • کپی از قرارداد کاری طرفین

شرایط کار دانشجویی در کشور اوکراین

اگر قصد دارید در کشور اوکراین مشغول به کار شوید می توانید ابتدا از طریق مهاجرت تحصیلی وارد این کشور شوید و پس از پایان دوره تحصیلی به دنبال شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود باشید. لازم به ذکر است اگر از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل شده باشید شانس زیادی برای ورود به بازار کار کشور اوکراین دارید. دانشجویان پس از یافتن کار در اوکراین می توانند اقدامات لازم را در جهت تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری انجام دهند. متقاضیان می توانند طی مطالعه مقاله تحصیل در اوکراین اطلاعات خود را در زمینه تحصیل در این کشور تکمیل کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط کار اوکراین و یا سایر کشورهای مورد نظر و انجام پرونده های مهاجرتی می توانید همه روزه با وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید تا پاسخ سوالات خود را کسب کنید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *