ویزای کاری

کار در بلژیک

کار در بلژیک

اشخاصی که قصد اقامت و کار در بلژیک را دارند، بهتر است که از شرایط کار در این کشور اطلاع داشته باشند تا با آگاهی کامل جهت مهاجرت اقدام نمایند. بزرگ ترین سوال افراد در همین خصوص این است که چه افرادی واجد شرایط کار در این کشور می باشد که در این خصوص می توان گفت شرایط اخذ کار برای شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان خارج از اتحادیه اروپا متغیر می باشد. وکلا و کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز مفتخر به راهنمایی افراد در خصوص اخذ کار از این کشور هستند.

 • بلژیک برای کار کردن چگونه کشوری است؟
 • وضعیت بازار کار بلژیک چگونه است؟
 • متوسط درآمد کارگران در بلژیک 2024 چقدر است؟
 • شرایط و مدرک دریافت ویزای کاری بلژیک چیست؟
 • نحوه کاریابی در بلژیک به چه صورتی است؟
 • بهترین شیوه های کاریابی در بلژیک چیست؟
 • آیا تست بازار کار labor market test بخشی از فرآیند اخذ مجوز کاری در بلژیک می باشد؟

درباره وضعیت بازار کار بلژیک

بلژیک جزء کشورهای اروپایی با اقتصاد درآمد بالا و نیز یک بازار کاری پر رونق است. به طوری که طبق آخرین برآوردهای آماری، نرخ بیکاری این کشور در آخرین ماه سال 2022 در حدود 5.5 % بوده است. این نرخ در سال 2024 نیز ثابت بوده است.

متوسط نرخ بیکاری در بلژیک

آنچه که قبل از کار در بلژیک بایستی بدانید این است که تایید درخواست متقاضیان برای صدور مجوز کاری و ویزای کار بلژیک مستلزم تطبیق شغلی با لیست مشاغل مورد نیاز این کشور است. لیستی که آپدیت شده آن در سال 2024 از این قرار است:

 • پرستاران
 • مهندس عمران
 • تکنسین های صنعتی
 • مدیران املاک
 • مجریان ساخت
 • مستخدمین
 • رانندگان تراکتور- تریلر
 • تکنسین و تعمیرکار یخچال و کولر
 • تکنسین های دستگاه
 • تکنسین دستگاه های کشاورزی
 • نصاب های برق صنعتی
 • نجار
 • نقاش ساختمان
 • شیشه کار
 • سقف کار
 • بنا
 • کاشی کار

قانون کار در این کشور به کارگران و کارمندان اجازه می دهد تا در هر روز حدود 9.5 ساعت مشغول کار بشوند. کلیه حقوق و مزایای آنها از جمله بیمه تامین اجتماعی، بیمه بازنشستگی و نیز بیمه خدمات درمانی آنها بر طبق قرارداد کاری آنها لحاظ می شود. در ضمن مالیت بر درآمد حقوق کارکنان در بلژیک نیز بین %25 تا 50% اعمال می شود که کارجویان و کارگران در این کشور بایستی بدان توجه نمایند.

انجام کار در کشور بلژیک در 2024

همانطور که بیان نمودیم کشور بلژیک از لحاظ اقتصادی دارای شرایط بسیار مناسبی می ­باشد. از همین رو امروزه افراد زیادی با اخذ ویزای کاری بلژیک سعی در مهاجرت به این کشور را دارند. متقاضیان انجام کار در این کشور پس از اخذ ویزای کاری این کشور می­ باید مجوز کار بلژیک را نیز دریافت نمایند. مجوز کار این کشور خود به سه دسته A و B و C تقسیم می­ شوند. مجوز کار نوع A از دشوارترین نوع مجوزهای کاری این کشور بشمار می­ رود، اما دارای مزایای بیشتری نسبت به دو نوع دیگر می ­باشد. افراد با اخذ مجوز کاری نوع A می ­توانند تا هر زمان که بخواهند در بلژیک به انجام کار بپردازند. البته برای اخذ این مجوز متقاضیان باید دارای حداقل 4 سال سابقه کاری در بلژیک را داشته باشند.

مجوز کاری نوع B دارای یکسال اعتبار است و افراد پس از اخذ ویزای کاری و پس از ورود به بلژیک در مدت 8 روز ملزم به ارائه درخواست مجوز کاری می­باشند. همچنین متقاضیان اخذ این نوع مجوز باید محل سکونت خود را مشخص نمایند و به هنگام درخواست این نوع مجوز می ­بایست مدارک زیر را بهمراه خود داشته باشند:

 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت فرد مورد نظر
 • تکمیل فرمی که نشان دهنده مشخصات فردی وی است
 • ارائه قراردادکاری

مجوز نوع C از آسانترین نوع مجوزهای کاری در بلژیک است و این نوع مجوز به افرادی که دارای کارهای موقتی هستند و مکان و محل زندگی آنها دائماً در حال تغییر است. این نوع مجوز را معمولاً دانشجویان که در حال انجام کار ضمن تحصیل در بلژیک هستند و یا کشاورزان در این کشور اخذ می­ نمایند.

شرایط کاری در بلژیک

برای اینکه بدانیم آیا کشور بلژیک مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری است یا خیر در ابتداء بایستی به بررسی وضعیت کار و زندگی در این کشور اروپایی بپردازیم. طبق آخرین آمار، متوسط درآمد خالص ماهیانه در کشور بلژیک برای هر کارگر ساده در حدود €2370 (یورو) می باشد. که سطح درآمدی خوبی است. در حالی که متوسط هزینه زندگی ماهیانه در این کشور اروپایی برای هر فرد در حدود €1600 (یورو) می باشد. بنابراین تعادل کار و زندگی ایده آلی در کشور بلژیک برقرار است و کارگران ضمن تامین مخارج زندگی همچنین توان پس انداز ماهیانه به صورت زیر را دارند:

مقایسه دخل و خرج و پس انداز در بلژیک

ویزای شاغلین در بلژیک در 2024

اشخاص متقاضی کار در کشورهای اروپایی و درخواست اقامت بلند مدت می بایست قبل از هر اقدامی نسبت به اخذ دعوت نامه کاری یا پشنهاد کاری (job offer) اقدام داشته باشند. برای داشتن پیشنهاد شغلی لازم است شغل مورد نظر توسط کارفرما در آن کشور آگهی شود. اگر برای آن شغل تقاضایی مطرح نشده بود در مرحله دوم باید کارفرما آن را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی کند که در این مرحله نیز اگر هیچکس به آن شغل تمایلی نشان نداد، در آن صورت می تواند برای فردی که در نظر دارد آن شغل را پیشنهاد دهد که همان طوری که می دانید، روندی سخت و طولانیست.

لذا ممکن است در عمل این اتفاق نیفتد یا خیلی کم شاهد ارائه پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما به یک متقاضی کار باشیم. کار در این کشور نیز از این قاعده مستثنی نیست کما اینکه در هر کشوری برای یافتن شغل اتباع آن کشور در ارجحیت هستند. حال آنکه اکثر اتباع کشورهای دیگر برای کار در این کشور به اجازه اقامت کاری نیاز دارند. بسته به مدت زمانی که اشخاص در بلژیک خواهند ماند، ممکن است به مجوز اقامت بلند مدت نیاز داشته باشند.

برای کار در این کشور 3 نوع مجوز اقامت متفاوت وجود دارد. ویزای کاری که صادر می گردد با نوع اقامتی که افراد در بلژیک کسب می کنند، ارتباط نزدیکی دارد. بدین معنی که در اکثر موارد نیاز است، قبل از اقدام به کسب هر نوع مجوزی برای زندگی و کار شغلی از قبل برای افراد در نظر گرفته شده باشد.

کاریابی در بلژیک؛ شرایط و مقررات

همان طوری که در مطالب فوق هم گفته شد، شرط اصلی و مهم جهت اخذ ویزای کار بلژیک داشتن جاب آفر از کارفرمای بلژیکی است. برای همین نیز گام اول و پیش شرط درخوست ویزای کاری باژیک نیز کاریابی صحیح در این کشور اروپایی است. همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، برای انجام یک کاریابی موفق در بازار کاری بلژیک، متقاضیان بایستی اولا یک رزومه یا CV خوبی را تهیه کنند. ثانیا از طرق مختلفی مثل وب سایت های کاریابی یا موسسات معتبر کاریابی به جستجوی شغل مورد نظر پرداخته و در صورت یافتن شغل مورد نظر نیز برای مصاحبه شغلی مهیا شوند.

این عملی نیست مگر اینکه آنها 3 اصل زیر را نیز مدنظر قرار دهند:

شرایط و مقررات کاریابی در بلژیک

قوانین اشتغال در بلژیک برای شهروندان

ناگفته نماند که شرایط کار در این کشور برای شهروندان اتحادیه اروپا سهل تر می باشد که نباید، نادیده گرفته شود:

 • کشورهای اتحادیه اروپا: تمامی شهروندان اتحادیه اروپا و کشورهای عضو شنگن و سوئیس بدون نیاز به دریافت مجوز اقامت کاری بلژیک می توانند به سهولت به کار در کشور بلژیک مشغول شوند.
 • کشورهای خارج از اتحادیه اروپا: به عنوان یک قاعده و قانون تمامی شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه برای کار در این کشور مانند کار در آلمان به مجوز اقامت کاری احتیاج دارند. اما در این بین بسته به نوع فعالیت و اقامت آن تبعه استثنائاتی وجود دارد به عنوان مثال محققان علمی یا افرادی که دارای اقامت دائم نامعین در بلژیک هستند نیازی به ارائه مجوز کار در کشور بلژیک نخواهند داشت. در بسیاری از موارد به اعضای خانواده افرادی که موفق به اقامت بلند مدت بلژیک می شوند نیز مجوز کار در این کشور اعطا می گردد.

مجوز کار در کشور بلژیک در 2024

همان طور که مطالعه فرمودید در 2024 شهروندان اتحادیه اروپا نیاز به مجوز کار برای استخدام ندارند. این در حالی است که شهروندان خارج از اتحادیه اروپا می بایست از حق قانونی اجازه کار در این کشور نیز برخوردار باشند که این امر مستلزم پیشنهاد کاری یا فرصت های کاری پس از اتمام تحصیلات است. سه نوع مجوز کار در این کشور وجود دارد که بسته به موقعیت افراد برای کار در کشور بلژیک یکی از آن ها ممکن است مناسب باشد. در ادامه تفاوت های این مجوزهای کاری را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

مجوز کار در کشور بلژیک

مجوز کار در بلژیک نوع A

مجوز کاری نوع A برای تمام کارفرمایان و مشاغل فعال در بلژیک بدون محدودیت معتبر است. اشخاص نیز می توانند برای کارفرما در بلژیک برای مدت زمان نامحدود به کار بپردازند و به طور معمول شخصا می بایست برای آن درخواست دهند. افراد برای اخذ مجوز کاری نوع A باید در 10 سال گذشته با مجوز کاری نوع B در بلژیک 4 سال بدون وفقه و متوالی کار کرده باشند. بدون وقفه بدین معناست که در مدت اقامت در بلژیک کمتر از یکسال از این کشور خارج نشده باشند.

اگر افراد ملیت الجزایر، بوسنی، کوزوو، مقدونیه، مونته نگرو، مراکش، صربستان، تونس و ترکیه را داشته باشند، این مدت به 3 سال کاهش می یابد. این دوره های 3 یا 4 ساله نیز می توانند یکسال دیگر کاهش یابند اگر همسر یا فرزندان همراه با شخص در بلژیک زندگی کنند. ناگفته نماند که برخی از افراد نمی توانند ویزای نوع A را اخذ کنند که عبارتنداز:

 • نیروی کار ماهر
 • کارآموزان
 • کارگران فصلی
 • محققان و اساتید میهمان
 • تکنسین های تخصصی
 • اعضای خانواده افرادی که ویزای نوع B دارند یا به خوداشتغالی مشغولند و یا نیازی به دریافت مجوز کاری ندارند

مجوز کار در بلژیک نوع B

مجوز کاری نوع B برای شغلی خاص از طرف کارفرمایی خاص علیرغم قرارداد کاری برای مدت حداکثر 12 ماه صادر می گردد. با این حال می توان این مجوز را تا زمانی که قرارداد اشخاص ادامه یابد، تمدید نمود. این نوع از مجوز کاری نیازمند حمایت کارفرما می باشد و کارفرما می بایست آن را برای افراد درخواست نماید. این مجوز تنها در صورت درخواست کافرما برای یک شغل خاص اعتبار دارد. در اصل یک کارگر تبعه دیگر تنها در صورتی اجازه کار در این کشور را می یابد که بلژیک تشخیص دهد هیچ گزینه مناسبی برای اشتغال آن کار در این کشور یا اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد.

مجوز کار در بلژیک نوع C

مجوز نوع C برای اتباع خارجی خاصی است که در بلژیک به طور موقت اقامت دارند مانند دانشجویان و اعضای خانواده آن ها یا مامورین کنسولی آن کشور. این مجوز به مدت یک سال صادر می شود و می تواند تحت شرایط خاصی تمدید گردد. اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که قصد خوداشتغالی یا ایجاد یک بیزینس در بلژیک را دارند باید کارت حرفه ای را که مجوز فعالیت آن ها در این کشور است، را درخواست نمایند.

برای دریافت این کارت افراد می توانند با تماس با سفارت بلژیک در کشور مبدا قبل از ورود به این کشور درخواست دهند. اشخاصی که مجوز کار در این کشور را دریافت می کنند اگر قرارداد کار دائمی یا حداقل یکساله با کارفرمای بلژیکی داشته باشند و حقوقشان کمتر از 52.000€ (یورو) در سال نباشد به شرط داشتن مدرک تحصیلات دانشگاهی کارت آبی اروپا را دریافت می کنند. کارت آبی اروپا اجازه اقامت بلند مدت و اشتغال را برای کارگران ماهری که تبعه کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستند، صادر می کند.

با توجه به شرایطی که در این مقاله بیان شد به نظر می رسد کار در این کشور با دریافت پیشنهاد کاری اگر نگوییم غیرممکن است، سخت و دشوار می باشد. لذا شاید برای آن دسته از اشخاصی که قصد اقامت و کار در این کشور را دارند بهتر است تا اقامت از طریق تحصیل در بلژیک را کسب نمایند. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر در زمینه اقامت کاری و یا تحصیلی و یا بررسی هزینه زندگی در بلژیک با مشاورین مجرب مهاجرت در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

سوالات پرتکرار در خصوص کار در بلژیک

متقاضیان کار در این کشور با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • آیا بلژیک کشور مناسبی برای کار است؟ بر اساس مطالعات صورت گرفته در زمینه رضایت نیروی کار، کشور بلژیک یکی از 10 کشور برتر جهان است.
 • چگونه می توانم در بلژیک کار کنم؟ به عنوان شهروند غیراروپایی، برای کار دریافت دعوتنامه و ویزای کاری این کشور الزامی است.
 • بهترین مشاغل برای کاریابی در این کشور کدامند؟ مهندسین شاخه های مختلف، مدیران پروژه، تکنسین ها، معماران و حسابداران بالاترین شانس را برای کاریابی در بلژیک دارند.
 • متوسط ساعت کاری در بلژیک چند ساعت است؟ بر اساس قوانین هر فرد در هفته تنها می تواند 40 ساعت کار کند.
 • نرخ بیکاری در کشور بلژیک چقدر است؟ نرخ بیکاری این کشور در آخرین ماه سال 2024 در حدود 5.5 % می باشد.
 • متوسط درآمد خالص (پس از کسر مالیات) در بلژیک چقدر است؟ متوسط درآمد خالص افراد در بلژیک در حدود EUR 2370 (یورو) می باشد.
 • شرط اصلی درخواست ویزای کاری بلژیک چیست؟ داشتن جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای بلژیکی
5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *