ویزای کاری

کار در لهستان

مهاجرت کاری به لهستان

اقدام برای کار در لهستان یکی از رایج ترین روش های ورود به لهستان است و هر ساله تعداد بیشماری نیروی کار اقدام به مهاجرت به این کشور می کنند. مشغول به کار شدن در این کشور شرایط و قوانین خاصی دارد و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این نوشتار به شما عزیزان اطلاعات کافی درباره شرایط، قوانین و هزینه های مهاجرت کاری به لهستان ارائه خواهند داد و شما را از مقررات کار در این کشور به صورت کامل آگاه خواهند ساخت.

لهستان یکی از سرزمین های واقع در بخش مرکزی قاره اروپا می باشد و بیش از 38 میلیون نفر جمعیت دارد و مردم این کشور به زبان لهستانی و انگلیسی صحبت می کنند. مهاجرت به این کشور اروپایی از راه های مختلفی از جمله کار، تحصیل، سرمایه گذاری، کارآفرینی، ازدواج و سایر موارد ممکن میباشد.

درباره لهستان

این کشور طولانی ترین مزر را با کشور چک و اسلواکی و کوتاهترین مرز را با کشور آلمان دارد. لهستان از کشورهای اروپایی و جزء شنگن می باشد. شهر ورشو پایتخت این کشور می باشد و جمعیت این کشور 38 میلیون نفر است. شهرهای مهم این کشور کراکوف، ووچ، وروتسلوا و غیره می باشد. آب و هوای کشور لهستان در فصل زمستان خیلی سرد و در فصل تابستان معتدل است. زبان رسمی این کشور لهستانی است و مذهب این کشور مسیحی می باشد. مهمترین صنعت های این کشور ماشین آلات صنعتی، مواد عذایی، تولیدات کارخانه ای، منسوجات، ماشین سازی، مواد شیمیایی اشاره کرد.

معرفی کشور لهستان
کشورلهستان
پایتختورشو
قارهاروپا
عضو اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه شنگنمی باشد
زبان رسمیلهستانی
پول رسمیزلوتی (PLN)
جمعیت37.75 میلیون نفر

واحد پول کشور لهستان زلوتی می باشد و این کشور هنوز واحد پول یورو € تبدیل نشده است. نرخ تورم لهستان نیز پایین است و در نمودار ذیل نشان داده شده است:

نرخ تورم لهستان

اصول کاری لهستان

متقاضیان باید مدرک تحصیلی کارشناسی داشته باشند و برای کار تمام وقت باید پیشنهاد شغلی از کارفرما که شرکت معتبر در لهستان را بگیرد. انجام این کار به این صورت می باشد که ابتدا باید کار فرما آگهی دعوت نامه به کار را به مدت 3 ماه در این کشور اقدام کند و اگر کسی در این مدت کار پیدا نکردند کارفرما باید این آگهی در کل کشور اروپا برای مدت 3 ماه انجام دهند. این روش برای دریافت کار در کشورهای اروپایی مرسوم می باشد. اگر در این صورت باز شخصی برای کار پیدا نشد، کارفرما میتواند شخص مورد نظر را استخدام کند و به شخص دعوت نامه کاری بدهد و پروسه شخص انجام شود. مدارک مورد نیاز برای پروسه کار در این کشور به شرح زیر می باشد:

 • ارائه پاسپورت
 • ترجمه مدارک دوره تحصیلی
 • ترجمه سوابقه کاری
 • نامه عدم سوء پیشینه

اصول و شرایط کار در لهستان

بنابراین اکر بخوهیم فرآیند کلی کار در لهستان را تشریح کنیم بایستی این فرآیند را در 3 مرحله کلی زیر درنظر بگیریم:

شرایط/ توضیحاتمراحل
کارفرما از جانب شما مجوز کاری درخواست می کندمرحله 1
شما به عنوان کارجو از سفارت لهستان درخواست ویزای کار می دهیدمرحله 2
وارد لهستان شده و کارتان را شروع می کنیدمرحله 3

قوانین و شرایط کار در لهستان

هزینه های زندگی در کشور لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار کم تر می باشد و عواملی چون شرایط کاری مطلوب و رفاه اجتماعی باعث شده اند تا در سال های اخیر تعداد مهاجرانی که اقدام به مهاجرت کاری به لهستان می کنند به طور چشمگیری کاهش یابد. لهستان عضو اتحادیه اروپا میباشد و این موضوع باعث شده است تا شرایط کار در کشور لهستان برای شهروندان اتحادیه اروپا (به علاوه نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین) و شرایط کار برای متقاضیان خارجی متفاوت باشد.

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای ذکر شده، نیازی به کسب مجوز جهت کار در کشور لهستان نخواهند داشت. در حالیکه شهروندان کشورهای اروپایی، آسیایی، آفریقایی و سایر کشورها در صورتی که قصد کار در کشور لهستان را داشته باشند می بایست اقدام به کسب مجوز کار کنند.

کار کردن در لهستان علاوه بر مجوز کار قانونی، نیاز به داشتن مجوز اقامت در این کشور می باشد. کسب مجوز و ویزای کار در این کشور با داشتن پیشنهاد و یا دعوت نامه کاری از کارفرمای یک کمپانی معتبر امکان پذیر می شود. متقاضیان میتوانند جهت یافتن شغل مناسب در کشور لهستان به موسسات کاریابی معتبر در این کشور اروپایی مراجعه کنند. کارفرمایان کمپانی های معتبر لهستان برای جذب نیروی کار خارجی در این کشور می بایست اقدام به کسب مجوز از وزارت کار و مهاجرت لهستان کنند.

قوانین و شرایط مهاجرت کاری به لهستان

روش های کاریابی در لهستان

لازمه اصلی و در واقع گام نخست برای کار در لهستان، کاریابی در این کشور اروپایی است. چرا که شرط اصلی برای درخواست ویزای کار لهستان از طریق ارائه قرارداد کاری (جاب آفر) می باشد. برای این امر نیز آنچه که مهم است تا کارجویان بدانند اولا داشتن مهارت زبان انگلیسی و دوما تنظیم و تدوین یک رزومه (CV) کامل می باشد. بنابراین کارجویان برای کاریابی موفق در لهستان بایستی خود را برای مصاحبه شغلی نیز مهیا بکنند. آنه برای این منظور می توانند از انواع روش های کاریابی در لهستان بهره گیرند که آسانترین آن از طریق وب سایت های کاریابی است که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

 • Indeed
 • Monster
 • FlexJobs
 •  Ladders
 • Wellfound
 • Linkedin
 • Glassdoor

کسب مجوز کاری در کشور لهستان در 2024

متقاضیان و کارکنان خارجی برای کسب مجوز کار لهستان در سال 2024 نمی توانند به صورت مستقل اقدام کنند و حتما می بایست پیشنهاد کاری داشته باشند. به طور کلی، در کشور لهستان 6 نوع مجوز کاری وجود دارد:

 1. مجوز کاری جهت کار در یک کمپانی لهستانی
 2. مجوز کاری جهت مدیریت و کار در هیئت مدیره
 3. مجوز کاری جهت کار برای کارفرمای غیر بومی در شعبه یک کمپانی اصلی این کشور
 4. مجوز کاری جهت کار برای کارفرمای غیر لهستانی به مدت 3 الی 6 ماه
 5. مجوز کار جهت کار به صورت فصلی در لهستان
 6. مجوز کار از طرف کارفرمای بومی

اگر قصد کسب مجوز کاری در کشور لهستان را دارید و به فکر مهاجرت کاری به لهستان هستید، حتما باید مجوز اقامت این کشور را نیز کسب کنید. امضای قرارداد رسمی و مشخص کردن جزئیات کار (مسئولیت ها، زمان کاری، حقوق و غیره) در قرارداد الزامی است و به یاد داشته باشید که کارفرمای متقاضی می بایست تمامی امور کسب مجوز کار و اقامت متقاضی را به عهده بگیرد.

شایان ذکر است که متقاضیان می توانند مجوز اقامت خود را تمدید کنند و در صورتی که متقاضیان بیش از 5 سال در این کشور مشغول به کار شوند و زندگی کنند میتوانند اقامت دائمی آن را دریافت کنند. جهت کسب اطلاعات در زمینه شرایط و هزینه های تاسیس کمپانی و مطلع شدن از انواع کمپانی های قابل تاسیس در لهستان می توانید به مقاله ثبت شرکت در لهستان مراجعه کنید.

شرایط اخذ بلوکارت اروپا در لهستان

علاوه بر ویزای کاری، بلوکارت یا همان کارت آبی اتحادیه اروپایی (EU) نیز گزینه ای محتمل در اختیار متقاضیان می باشد. این کارت با ویزای ل فرق می کند. کارت آبی همزمان یک نوع مجوز کار و اقامت در لهستان و بقیه کشورهای عضو اتحادیه اروپایی محسوب می شود. کارتی که در خدمت نیروهای متخصص و تحصیلکرده خارجی قرار دارد و در لهستان نیز بسته به مدت قرارداد افراد ممکن است تا 4 سال نیز اعتبار داشته باشد.

برای اخذ کارت مذکور از کشور لهستان نیز متقاضیان ضمن ارائه قرارداد کاری بایستی دارای شرایط زیر نیز باشند:

شرایط اخذ بلوکارت اروپا در لهستان

کسب ویزا جهت مهاجرت کاری به لهستان

کسب ویزای کاری در لهستان در صورتی امکان پذیر است که متقاضیان در یک زمینه خاص توانایی و مهارت داشته باشند. جهت کسب ویزای کاری این کشور، متقاضیان و کارکنان خارجی می بایست دعوت نامه کاری خود را به همراه مدارک زیر به کنسولگری و یا سفارت کشور لهستان ارائه دهند:

 • فرم های درخواست ویزا کامل شده
 • پاسپورت (حداقل یک سال اعتبار)
 • مدارک پزشکی، تحصیلی و شناسایی
 • پرونده سابقه های کاری
 • مدارک اثبات نداشتن سابقه جرم
 • مدارک اثبات توان مالی کافی
 • پرداخت هزینه های مربوطه
 • ترجمه تمامی مدارک به زبان انگلیسی و لهستانی به صورت رسمی
 • ارائه اسناد ازدواج (در صورت لزوم)

هموطنان عزیز و محترم می توانند جهت انجام امور پرونده مهاجرتی خود با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنند و از شرایط و هزینه های مهاجرت به کشورهای اروپایی، آمریکایی و یا کشورهای پیشرفته آسیایی به صورت کامل آگاه شوند.

پرسش هایی درباره شرایط کار در لهستان

کار کردن در برخی از کشورهای اروپایی یک امتیاز بسیار بزرگ است. لهستان یکی از کشورهایی است که می توان آن را برای آینده ای بهتر انتخاب کرد. باید به این نکته توجه داشت که در شرایط کنونی، شهروندان خارجی می توانند در این کشور به ادامه زندگی مشغول شوند. مهم ترین نکته ای که در این رابطه باید به آن توجه داشت، امکان دریافت اقامت دائمی در این کشور است. برخی از مهم ترین پرسش هایی که در این رابطه مطرح می شوند عبارتند از:

 • آیا لهستان مقصد مناسبی برای دریافت اقامت است؟ بله می توان به این نکته اشاره کرد که شهروندان خارجی می توانند در لهستان از این طریق به اقامت دائمی برسند.
 • آیا درآمد در لهستان مناسب است؟ افرادی که در این کشور زندگی می کنند از سطح درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند. همین مسئله سبب شده است که نرخ فقر در این کشور به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند.
 • بهترین مشاغلی که در لهستان وجود دارند کدامند؟ مشاغلی که مربوط به علوم تکنولوژی هستند، شرایط بهتری در لهستان خواهند داشت.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *