ویزای کاری

کار در لیتوانی

کار در لیتوانی

هدف از نگارش این مقاله بررسی شرایط کار در لیتوانی است که برای بسیاری از هموطنان ما سوال است که چگونه میتوان در یک کشور خارجی مشغول بکار شد. همان طور که می دانید مهاجرت از طریق کار و اخذ اقامت یکی از برترین راه مهاجرت شناخته شده است. درآمدزایی یکی از نکات مثبت مهاجرت از طریق کار است. اما دراین میان سوال های در باب بهترین کشور برای مهاجرت کاری به وجود می آید. آیا لیتوانی می تواند مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری باشد؟ موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این امکان را برای شما به وجود آورده است. با همکاری کارشناس متقاضیان می توانند از شرایط مهاجرت آگاهی کامل یابند.

کشور لیتوانی در شمال شرقی اروپا واقع شده است. لیتوانی به همسایگی لتونی، بلاروس، لهستان، روسیه می باشد. لیتوانی بزرگ و جنوبی ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپا است. ویلنیوس پایتخت جمهوری لیتوانی است. وارد شدن لیتوانی به معاهده شنگن در سال 2007 صورت گرفته است. جالب است بدانید که در سال 2015 واجد پول لیتوانی از لیتاس به یورو تغیر یافته است.

قوانین کار در لیتوانی برای شهروندان در 2024

قوانین مربوط به شهروندان اتحادیه اروپا در خصوص کار در اروپا متغیر است. این قوانین در جمهوری لیتوانی نیز این مورد مستثنی نمی باشد. در سال 2024 شهروندان اتحادیه که تمایل به اقامت در لیتوانی دارند، می بایست مجوز اقامت ارائه دهند.


قوانین اقامت در لیتوانی برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا متغیر است. متقاضیانی که تمایل به مهاجرت به لیتوانی دارند می بایست از شرایط مهاجرت به این کشور آگاه شوند. یکی از راه های ورود مهاجرت از طریق تحصیل به لیتوانی است. راه دیگری تحت عنوان کار در این کشور نیز مهیا می باشد. متقاضیانی که تمایل به کار در لیتوانی دارند می بایست نامه کاری یا پیشنهاد کاری از کارفرما داشته باشند. ارائه نامه کاری از کارفرما در لیتوانی و کل اتحادیه اروپا از شرایط خاص به خود برخوردار می باشد.

کار در لیتوانی برای شهروندان خارجی

شرایط کار برای شهروندانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می باشند، می بایست برای اخذ ویزاهای کاری مراحل خاصی را طی کنند که مهمترین آنها این است که ابتدا کارفرما پیدا کنند و مجوز کار یا تصمیمی در مورد انطباق با نیازهای بازار کار لیتوانی را بگیرند. بر اساس قانون کار در این کشور اولویت اشتغال در آن موقعیت کاری با نیروهای بومی است مگر اینکه یک خارجی، طبق قوانین لیتوانی از این قانون مستثنی باشد، یک خارجی می تواند برای ویزای کار یا اجازه اقامت اقدام کند.

به طور خلاصه، برای اینکه یک شهروند خارجی برای کار به لیتوانی برسد، باید مراحل زیر را طی کند:

پروسه کاریابی در لیتوانی

طی نمودن این پروسه عموما برای شهروندان ایرانی با توجه به اولویت جذب نیرو با ملیت های خاص مخصوصا از کشورهای شرق اروپا بسیار دشوار است. معمولاً نیروهای کاری که مجوز کار دریافت می کنند سپس برای ویزای ملی درخواست می نمایند که به فرد اجازه می دهد یک سال در لیتوانی بماند و همچنین بتواند مجوز کار خود را تمدید کند و ویزای جدید دریافت کند. اجازه اقامت برای مشاغلی صادر می شود که در لیتوانی کمیاب هستند یا کارمندانی که بیش از 1.5 میانگین دستمزد در لیتوانی حقوق دریافت می کنند.

کمپانی های معتبر جهت مهاجرت از طریق کار به لیتوانی

با مهاجرت از طریق کار به لیتوانی متقاضیان می توانند در معتبرترین کمپانی های این کشور مشغول به کار شوند و درآمد مطلوبی داشته باشند. در این بخش به تعدادی از معتبر ترین کمپانی های کشور لیتوانی اشاره می کنیم:

 • ORLEN Lietuva
 • Maxima LT
 • Energijos skirstymo operatorius
 • Girteka logistics
 • Norfos mažmena

مهاجرت از طریق کار به لیتوانی روش خوبی برای ورود به خاک این کشور می باشد و افرادی که برای کار، مهاجرت به لیتوانی را انتخاب می کنند می توانند در کمپانی های معتبر به صورت هفته ای 40 ساعت مشغول به کار شوند.

شرایط صدور مجوز کار در لیتوانی

برای استخدام یک شهروند خارجی قوانینی حکم فرما می باشد. در ابتدای امر کارفرما می بایست تبادل کار محلی از طریق دفتر ثبت نام بپردازد. شرایط کار می بایست در لیتوانی آگهی شود. درصورتیکه که شخصی با این شرایط در اتحادیه اروپا یافت نشد، کارفرما می تواند درخواست شخص خارجی نماید.

 • مدارک مورد نیاز برای استخدام خارجی
 • پاسپورت یا گذرنامه به همراه مهرهای کشور
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه مدارک دوره های حرفه ای در خصوص نیاز برای کار در جمهوری لیتوانی
 • گواهی نیاز به استخدام خارجی
 • مدارک کارفرما دال بر میزان حقوق و دستمزد
 • گواهی کارفرما در خصوص مالیات پرداخت شده و بیمه اجتمای دولت برای تمام دوره کاری

شرایط صدور مجوز کار در لیتوانی

شرایط نیروی کار در لیتوانی

شرایط پذیرش نیروی کار در لیتوانی سخت می باشد. حداقل سن می بایست 18 سال الی 30 سال باشد. تحصیلات عالی یا تحصیل در مدارس عالی از دیگر موارد حائز اهمیت است. سطح زبان لیتوانیایی از دیگر موارد می باشد که نباید از آن چشم پوشی کرد. بهبود و شایستگی حرفه ای یا کسب مهارت اضافی از موارد یادگیری سخت زبان لیتوانیایی است. تمامی اسناد ارائه شده توسط متقاضی کار می بایست قانونی و یا مورد تائید Apostille قرار گیرند. Apostille نوعی احراز هویت است که برای اسناد برای استفاده در کشورهائی که در کنوانسیون 1967 لاهه مشارکت دارند، صادر می شود. فهرستی از کشورهایی که قبیله های Apostille را قبول می کنند، توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده ارائه شده است. تمامی اسناد می بایست به زبان لیتوانی ترجمه گردند. در مورد تحصیل در لیتوانی بیشتر بخوانید.

مدارک لازم جهت مهاجرت کاری به لیتوانی

اقامت در لیتوانی به عنوان یکی از کشورهای زیبای اروپایی قطعا می تواند جذابیت های خاص خود را داشته باشد اما از همه این ها مهمتر مواردی است که در ادامه این مطلب خواهید خواند. از مهم ترین مزایای زندگی در لیتوانی امکان سفر راحت و بدون هیچ گونه محدودیت به سایر کشورهای اروپاییست. چرا که با داشتن یک ویزای شنگن از لیتوانی راه های سفر به تمام کشورهای حوزه یورو برای شما هموار است، همچنین برای اقامت در لیتوانی نیازی به فراگیری زبان لیتوانی نیست.

علی رغم کشورهای دیگر اروپایی مثل آلمان خبری از یاد گیری یک زبان سخت نیست. مثلا در همین آلمان برای اخذ اقامت نیاز است در کنار زبان انگلیسی مدرک فراگیری زبان آلمانی آن هم در سطح عالی را دریافت کرده باشید. اما خوشبختانه در لیتوانی خبری از فراگیری یک زبان سخت ان هم به طور اجباری نیست. مدارک مورد نیاز مهاجرت کاری به لیتوانی عبارتند از:

 • مدارک هویتی و پاسپورت
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک سابقه کار و نشان دهنده سابقه شغلی
 • سرتیفیکیت ها یا گواهینامه های بین المللی
 • داشتن جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی
 • رزومه و انگیزه نامه قوی

پرطرفدارترین مشاغل لیتوانی

کسانی که می خواهند با اخذ ویزای کاری به لیتوانی بروند یا قصد دارند در این کشور تحصیل کنند بهتر است از قبل بدانند که چه مشاغلی هم طرفداران بیشتری دارد و هم بازار کار مناسب تری نسبت به سایر مشاغل دارد. در حقیق برخی مشاغل خصوصا در میان نسل جوان لیتوانی متقاضیانی بیشتری دارند؛ در جدولی که در ادامه ترسیم شده است پرطرفدارترین مشاغل در لیتوانی به همراه متوسط درآمدی که دریافت می کنند ذکر شده است:

عنوان شغلیمتوسط درآمد ماهیانه (لیتاس لیتوانی)
حسابدار4000
دستیار حسابدار3730
مدیر حسابداری7790
کتابدار2930
مدیر مالی11900
تحلیل گر مالی6180
مهندس هوا و فضا6370
خلبان7000
معمار5320
مکانیک2920
مدیر یک شعبه بانک8880
معلم4410
مترجم4820
پرستار کودک3720
مهندس عمران5260
مهندس برق و الکترونیک5710
مهندس مکانیک5930
دندانپزشک13300
متخصص تغذیه12600
پرستار4620
مدیر فروش9190
داروساز6440

صدور و تمدید مجوز جهت کار در لیتوانی

درخواست خارجی برای صدور مجوز کار می بایست در مدت دو ماه از تاریخ دریافت مورد بررسی قرار گیرد. مجوز کاری در ابتدای امر به مدت یک الی دو سال صادر می گردد. مشخص کننده کار (موقعیت) و شرکت، سازمانی است که در آن شخص استخدام می شود. قراردادهای کاری می بایست دو ماه پس از صدور مجوز کاری به دفتر تبادله محلی ارسال گردد. این قرارداد در دو نسخه ارائه می گردد. الزامات قرارداد کار در لیتوانی عبارت است از:

 • قرارداد کاری با متقاضی کار می بایست مرتبط با قوانین کاری جمهوری لیتوانی تنظیم شود.
 • این سند باید در دو نسخه به دو زبان باشد.
 • قرارداد استخدامی برای مدت مشخصی تعیین می شود. مدت زمان استخدام شخص خارجی از مدت زمان مجوز اقامت وی بیشتر نباشد.
 • در متن قرارداد به تاریخ استخدامی زودتر از صدور مجوزی کاری اشاره مستقیم گردد.

شرایط تمدید مجوز کار در لیتوانی

اگر قرارداد کاری قبل از پایان دوره قرارداد متوقف شود، کارفرما موظف است که در مدت 3 روز به صورت رسمی به کار در وزارت کار و امور اجتماعی بپردازد. مجوز کار صادر شده باید تا اتمام قرارداد کاری محصور شود. تمدید مجوز کاری لیتوانی دارای شرایط فوق می باشد:

 • استخدام شخص خارجی برای تولیدات ضروری می باشد.
 • اجازه کار برای مدت زمانی کمتر از 2 سال صادر شده است.

همان گونه که در این مقاله مطالعه داشتید. مهاجرت از طریق کار از قوانین سختی برخوردار است. بازار کار یکی از اصلی ترین موارد در خصوص مهاجرت کاری است. امروزه در کشورهای برتر اروپا امکان اخذ ویزای جستجوی کار نیز مهیا می باشد. در حال حاضر این امکان در آلمان و اتریش نیز مهیا می باشد. در مورد ویزای در جستجوی کار اتریش در این مقاله بخوانید.

ناگفته نماند که در کشورهای دیگری نظیر فلاند این شرایط مهیا بوده است. اما با توجه به قوانین حاکم بر مهاجرت ایرانی این امکان برای شهروندانی ایرانی وجود ندارد. پیشنهاد ما به شما این میباشد که در خصوص مهاجرت کاری و اخذ اقامت و تابعیت با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمائید.

پرسش هایی درباره کار در لیتوانی

فعالیت های زیادی در خارج از کشور برای مهاجرت می توان داشت. باید به این نکته توجه داشت که در شرایط کنونی، انتخاب کشورهای مختلف می تواند تفاوت های عمده ای داشته باشد. باید در نظر داشت که شهروندان خارجی مسیر سختی برای کاریابی در لیتوانی خواهند داشت. در شرایط کنونی، می توان به این نکته اشاره کرد که لیتوانی یکی از بهترین کشورهای جهان از نظر سطح درآمدی نیست. به همین دلیل است که کمتر ازسایر کشورها مورد توجه است.

 • برای کار کردن در این کشور چه محدودیت هایی وجود دارد؟ شهروندان خارجی به سختی می توانند یک پیشنهاد کاری در این کشور دریافت کنند. به همین دلیل است که پیدا کردن کار و پس از آن دریافت ویزای کاری در این کشور سخت است.
 • متوسط درآمد یک شهروند خارجی در این کشور چقدر است؟ می توان گفت که متوسط درآمد در این کشور در حدود 800€ (یورو) در ماه است.
 • آیا لیتوانی مقصد مناسبی برای کار است؟ بله از طریق این کشور نیز می توان به یک اقامت مهم اروپایی رسید.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *