ویزای کاری

کار در مونته نگرو

کار در مونته نگرو

کار در مونته نگرو یکی از راه هایی است که می توان به کمک آن اقامت این کشور اروپایی را به دست آورد و یکی از بهترین راه های مهاجرتی اروپا است. مونته نگرو یکی از کشورهایی است که نرخ بیکاری بسیار زیادی در اروپا دارد و به همین دلیل می توان انتظار داشت که بسیاری از افراد متخصص شانس داشته باشند تا در این کشور به کار مشغول شوند. در حال حاضر کمبود نیروی کار متخصص در این کشور به این دلیل است که دانشگاه های مونته نگرو از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و بسیاری از شهروندان این کشور برای تحصیل به سایر کشورهای اروپایی مهاجرت می کنند و در نتیجه در کشورهای حوزه شنگن به کار مشغول می شوند.

کار در مونته نگرو می تواند منجر به دریافت اقامت در این کشور شود و این مسئله می تواند ارزش بسیاری ایجاد کند. چنین مسئله ای سبب شده است تا برخی از افراد به دنبال راهی باشند تا بتوانند در همین کشور به کار مشغول شده و در نتیجه اقامت یکی از کشورهای اروپایی را به دست آورند. در فرایند کنونی رسیدن به کار برای شهروندان ایرانی در این کشور ساده نیست ولی نمی توان آن را غیرممکن دانست. در شرایط کنونی، مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بررسی خواهند کرد که کار در مونته نگرو چگونه می تواند در روند زندگی فرد تاثیرگذار باشد.

 • شرایط کار در مونته نگرو چگونه است؟
 • محدودیت های انتخاب این کشور به عنوان مقصد کاری چیست؟
 • راه های میانبر برای کار کردن در مونته نگرو چیست؟
 • متوسط درآمد در مونته نگرو چقدر است؟

بررسی نرخ بیکاری در مونته نگرو

افرادی که قصد دارند در مونته نگرو کار کنند، فرصت های شغلی بسیار زیادی را پیش رو دارند. به مانند بسیاری از کشورهای جهان، اولویت کاریابی در این کشور با شهروندان مونته نگرو است و آن ها می توانند با آسودگی خاطر بیشتری در این کشور به کار مشغول شوند. باید به این نکته اشاره داشت که نرخ بیکاری در این کشور بسیار زیاد است و می توان آن را یکی از ضعیف ترین کشورهای اتحادیه اروپا در این زمینه دانست.

در نمودار زیر، روند تغییر نرخ بیکاری در مونته نگرو مورد بررسی قرار گرفته است.

نرخ بیکاری در مونته نگرو

نرخ بیکاری در سال 2017 به صورت قابل توجهی در اوج خود به سر می برد اما رفته رفته در سال 2019 به 16% کاهش پیدا کرد اما روند شیوع بیماری کرونا بار دیگر نرخ بیکاری در این کشور را به اوج برگرداند اما امروزه سیاست های دولت مونته نگرو سبب شده است تا نرخ بیکاری در این کشور به صورت قابل توجهی کاهی پیدا کرده و به کمترین میزان خود در 5 سال گذشته نزدیک شده است.

شرایط کار در مونته نگرو برای شهروندان خارجی

برای این که بتوان در مونته نگرو به کار مشغول شد، سه نوع مجوز کار پیش بینی شده است که عبارتند از:

 • مجوز کار شخصی
 • مجوز کارفرما
 • مجوز کار

مجوز کار شخصی در حقیقت یک مجوز کار است که در اختیار شهروندان خارجی قرار می گیرد و به آن ها این اجازه را می دهد که اجازه کار در این کشور مانند یک شهروند مونته نگرویی را داشته باشد. این اجازه کار دارای محدودیت زمانی نیست و افراد می توانند بدون محدودیت از این مجوز استفاده کنند. درصدی از پناهندگان در این کشور می توانند از اجازه کار استفاده کنند. افرادی که به دنبال حمایت های بین المللی این کشور هستند نیز می توانند این پروسه دریافت اجازه کار را به دست آورند.

مجوز کار از طریق کارفرمایان به صورتی است که از طریق درخواست یک کارفرما ایجاد می شود. اشخاص حقوقی یا کارفرمایان می توانند درخواستی را در اختیار شهروندان خارجی قرار دهند که با استفاده از آن بتواند در مونته نگرو به کار مشغول شود. درخواست هایی که شرایط زیر را داشته باشند، توسط اداره کار رد نخواهد شد.

افرادی که به راحتی ویزای کاری مونته نگرو دریافت می کنند

مجوز کاری نیز نوع دیگری از اجازه های کار در این کشور است که کارفرما یا شخص حقوقی برای مدت مشخصی به یک شهروند خارجی اجازه می دهد که در این کشور کار کند. این قراردادها می تواند شامل موارد موارد زیر باشد:

 • کارهای فصلی
 • آموزش اتباع خارجی
 • فعالیت های خارج از مونته نگرو
 • ارائه خدمات قراردادی

این قراردادها معمولا برای 3 تا 12 ماه اعتبار خواهند داشت و امکان تمدید آن ها تا 2 سال نیز وجود دارد. اداره کار به درخواست ها در یک بازه زمانی 30 روزه پاسخ می دهند.

فرایند رسیدن به شغل در مونته نگرو

باید به این نکته توجه داشت که مراحل مشخصی برای رسیدن به کار در مونته نگرو وجود دارد که یکی از ساده ترین راه های آن، تحصیل در این کشور است. افرادی که در مونته نگرو تحصیل می کنند، می توانند به صورت نیمه وقت در این کشور کار کنند و پس از تحصیل نیز این مجوز را به دست خواهند آورد که به کار در این کشور ادامه دهند.

در حال حاضر اما این فرصت برای شهروندان خارجی نیز وجود دارد که به جستجوی کار در این کشور بپردازند و سایت های کاریابی در این کشور بهترین مرجع برای یافتن شغل هستند. باید به این نکته توجه داشت که پرداخت پول در این سایت ها غیر قانونی است و وظیفه کارفرما است که چنین هزینه هایی را پرداخت کنند.

فرایند رسیدن به کار در مونته نگرو

پس از این که فرد موفق به یافتن شغل در این کشور شد، کارفرما باید مجوزهای لازم را از اداره کار و مهاجرت به دست آورد و با ارسال یک قرارداد رسمی برای نیروی کار، این فرصت را برای او ایجاد کند تا اقدامات لازم برای بدست آوردن ویزای کاری مونته نگرو را انجام دهد. بدون در اختیار داشتن ویزای کاری مونته نگرو، کار کردن در این کشور می تواند عواقب سنگینی برای فرد داشته باشد و در نهایت منجر به اخراج فرد و ممنوعیت ورود او به این کشور خواهد شد. در صورتی که به دنبال مسیرهای امن برای مهاجرت به بهترین کشورهای جهان هستید، با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی و همراهی کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *