ویزای کاری

کار در ژاپن

کار در ژاپن

شرایط کار در ژاپن با سایر کشورهای دنیا بسیار متفاوت می باشد و این کشور به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا به شمار می رود. متقاضیانی که قصد دارند از طریق ویزای کاری به کشور ژاپن مهاجرت کنند، حتما باید از شرایط و قوانین آن مطلع باشند. هر ساله افراد زیادی جهت کار به این کشور مهاجرت می کنند؛ اما به یاد داشته باشید که مهاجرت کاری به کشور ژاپن نیاز با داشتن تخصص در یک زمینه کاری و همچنین مدارک مورد نیاز دارد.

 • تفاوت های فرهنگی زندگی در ژاپن چیست؟
 • میزان درآمد در ژاپن چگونه است؟
 • ژاپنی ها چه مدت از روز را در اداره ها یا شرکت ها سپری می کنند؟
 • چرا ژاپنی ها را به عنوان پر تلاش ترین مردمان جهان می شناسند؟
 • متوسط درآمد کارگران در ژاپن چقدر است؟
 • هزینه زندگی در ژاپن چقدر می باشد؟
 • شرایط اخذ ویزای کار ژاپن چیست؟

کشور ژاپن از لحاظ اقتصادی در شرایط مطلوبی قرار دارد و این موضوع باعث جذب نیروی کار خارجی و ماهر به این کشور شده است. مهاجرت به ژاپن می توانند با اهداف مختلفی مانند کار، سرمایه گذاری، ایجاد کسب و کار، ازدواج، تحصیل و یا سایر موارد انجام شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده همراهی شما در امور مهاجرتی میباشند.

ژاپن؛ سومین اقتصاد برتر جهان برای کار

کار و شرایط اشتغال در این کشور بسیار سختتر از کشورهای دیگر می باشد و مردم این کشور همواره در حال سعی و کوشش در زمینه پیشرفت کشور خود می باشند. ژاپن یکی از قدرهای صنعتی و اقتصادی دنیا به شمار می رود و یکی از اعضای سازمان ملل متحد نیز می باشد. پایتخت کشور ژاپن توکیو نام دارد و لازم به ذکر است که بیش از 126 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند. در کشور ژاپن کارخانه های زیادی در زمینه های ساخت ماشین، فولاد، فلزات، لوازم برقی و الکترونیکی، کشتی و سایر موارد وجود دارد. این کشور یکی از شناخته شده ترین صادر کننده های وسایل برقی و اتومبیل به کشورهای مختلف دنیا می باشد.

ژاپنی که با میزان GDP حدود $4.3 تریلیون دلار سومین اقتصاد بزرگ دنیاست:

اقتصادهای برتر جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی

شرایط کار در ژاپن

کار و شرایط اشتغال در این کشور بسیار سختتر از کشورهای دیگر می باشد و مردم این کشور همواره در حال سعی و کوشش در زمینه پیشرفت کشور خود می باشند. ژاپن یکی از قدرهای صنعتی و اقتصادی دنیا به شمار می رود و یکی از اعضای سازمان ملل متحد نیز می باشد. در کشور ژاپن کارخانه های زیادی در زمینه های ساخت ماشین، فولاد، فلزات، لوازم برقی و الکترونیکی، کشتی و سایر موارد وجود دارد. این کشور یکی از شناخته شده ترین صادر کننده های وسایل برقی و اتومبیل به کشورهای مختلف دنیا می باشد. در این بخش قصد داریم تا متقاضیان و هموطنان عزیز را از شرایط کار در این کشور به صورت کامل مطلع سازیم.

اطلاعات بیشتر: 10 شغل پردرآمد در ژاپن

شرایط ویزای کار ژاپن 2024

بر طبق قوانین مهاجرت به ژاپن هنرمندان، مدیران شرکتی، مهندسان و متخصصان، مربیان، آموزگاران، انتقالی های درون شرکتی، ژورنالیست ها، حسابدارها، اساتید، پزشکان و پرستاران جزء کسانی هستند که می توانند متقاضی اخذ ویزای کاری ژاپن باشند. منتها نباید فراموش کرد که لازمه و شرط اصلی برای اخذ ویزای کار ژاپن نیز داشتن جاب آفر (پیشنهاد شغلی) از شرکت ژاپنی است! و اما پس از یافتن کار و به منظور درخواست این ویزا نیز مدارک زیر را تهیه و به سفارت ژاپن تحویل دهند:

 • گواهی صلاحیتی (COE)
 • فرم درخواست ویزای کاری ژاپن
 • پاسپورت ملی معتبر
 • چند قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • قرارداد کاری با کارفرمای ژاپنی
 • مدارک تحصیلی و یا حرفه ای
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • رسید پرداخت هزینه ویزای کاری ژاپن حدود 3000JPY (ین ژاپن)

شرایط بازنشستگی در ژاپن

به طور کلی، ساعات کاری در اکثر کشورهای دنیا 40 ساعت در هفته می باشد؛ اما در کشور ژاپن، کارمندان و کارکنان هر هفته بیش از 55 ساعت مشغول به کار می باشند و لازم به ذکر است که ساعت کاری در این کشور از کشورهایی چون آمریکا، روسیه، انگلستان، آلمان و سایر کشورهای پیشرفته بسیار بیشتر می باشد. تعداد روزهای تعطیل در این کشور بسیار کم می باشد و مردم این کشور اکثر اوقات مشغول به کار می باشند. پس از اتمام دوران کاری، افرادی که در این کشور کار کرده اند در سن 60 سالگی به عنوان افراد بازنشسته شناخته می شوند و حقوق بازنشستگی دریافت می کنند.

قراردادهای کار در کشور ژاپن

قراردادهای کار در کشور ژاپن

قراردادهای کاری ژاپن بستگی به دائمی و یا موقتی بودن شغل متقاضیان و کارکنان دارد. به طور کلی، 65% از فعالیت حوزه های مختلف اقتصادی در ژاپن قراردادهای دائمی دارند. قراردادهای کاری مشاغل غیر دائمی به چند بخش تقسیم می شوند:

 • part-time workers
 • temporary workers
 • dispatched workers
 • fixed-term contract workers
 • entrusted employees

اطلاعات بیشتر: حقوق ماهیانه کار در ژاپن

بیش از 23% قراردادهای کاری مشاغل غیر دائمی به صورت پارت تایم می باشند. مشاغل پارت تایم مشاغل نیمه وقت می باشند و کارکنان می توانند در طول روز به صورت پارت تایم یا نیمه وقت مشغول به کار شوند.

حقوق و دستمزد نیروی کار در کشور ژاپن

حقوق و دستمزد کارکنان در کشور ژاپن معمولا به صورت ساعتی محاسبه می شود و کارکنان و کارمندانی که در این کشور مشغول به کار هستند می توانند در هر ساعت از 25$ الی 30$ (دلار) حقوق کسب کنند. لازم به ذکر می باشد که میزان حقوق در کشور ژاپن متغیر می باشد و همچنین محل اشتغال نیز در میزان حقوق افراد موثر می باشد. یک نیروی کار مرد در کشور ژاپن می تواند به طور میانگین در هر ماه 4835$ (دلار) درآمد داشته باشد، در حالیکه یک کارگر زن در کشور ژاپن می تواند به طور میانگین در هر ماه 4553$ (دلار) درآمد داشته باشد.

متوسط درآمد در کشور ژاپن در نمودار زیر مشخص شده است.

متوسط درآمد ماهانه در ژاپن به ین

نکات مهم درباره کار در ژاپن

اگر شما قصد دارید در این کشور مشغول به کار شوید و درآمد کسب کنید، حتما باید توانایی صحبت کردن به زبان رسمی این کشور را داشته باشید. اکثر مشاغل در کشور ژاپن نیاز به داشتن تسلط به زبان ژاپنی دارند و لازم به ذکر است که داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز از مهم ترین موارد مهاجرت کاری به کشور ژاپن می باشد؛ زیرا متقاضی با داشتن تسلط بر زبان های مختلف، فرصت های کاری بیشتری خواهد داشت.

متقاضیان حتما باید در یک دانشگاه و یا مرکز تحصیلی معتبر تحصیل کرده باشند و مدرک تحصیلی خود را جهت کار در این کشور ارائه دهند. علاوه بر مدرک تحصیلی، سابقه کاری نیز بیشتر مورد تاکید کارفرمایان ژاپنی می باشد. بیشترین درصد تاثیر سابقه کاری در استخدام و سطح درآمدی کارکنان در این کشور نیز مربوط به سابقه کاری بالای 5 سال می باشد. همانطوری که در نمودار زیر نیز مشخص شده درصد مذکور بالای 36% می باشد:

نمودار درصد سوابق کاری در ژاپن

برخی از نکات کلیدی در رابطه با کار در این کشور عبارتند از:

 • زمان حضور در محل خدمت بسیار بیشتر از متوسط کشورهای جهان است
 • ژاپنی ها بیش از سایر مردم جهان در طول سال فعالیت اقتصادی یا خدماتی انجام می دهند.
 • توزیع درآمد در کشور ژاپن بسیار عادلانه انجام می شود.
 • اولویت یک فرد ژاپنی همواره با مسئولیت هایی است که به او سپرده می شود.
 • در ژاپن فعالیت گروهی در اولویت اول قرار دارد.
 • رعایت سلسله مراتب های اداری در ژاپن یک اولویت غیرقابل انکار است.
 • میزان تحصیلات در دسترسی به درآمد بالاتر در کشور ژاپن بسیار اثرگذار است.

اطلاعات بیشتر: کار دانشجویی در ژاپن

ساعت کاری در ژاپن

از آنجایی که کارگران مرد ژاپنی ساعات طولانی کار می کنند، هدف اصلاحات تحقق تعادل بین کار و زندگی با اصلاح این وضعیت است. بر اساس بررسی نیروی کار که توسط اداره آمار وزارت امور داخله و ارتباطات در سال اخیر انجام شد، حدود 20% از کارگران مرد در دهه 30 و 40 زندگی خود 49 تا 59 ساعت در هفته و 15% تا 16% از کارگران 60 ساعت کار می کردند. 60 ساعت یا بیشتر در هفته کار به این معنی است که آنها هر روز 4 ساعت اضافه کار می کنند. نمی توان گفت که این یک سبک کار سالم است. علاوه بر این، ساعات طولانی کار در میان کارگران در طول دوره فرزندپروری آنها دلیلی برای کاهش نرخ زاد و ولد است.

متقاضیان حتما باید قبل از مهاجرت کاری به کشور ژاپن به موسسات کاریابی در ژاپن مراجعه کنند و در مورد مشاغل و شرایط موجود اطلاعات کافی کسب کنند. هموطنان عزیز می توانید با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید و از شرایط مهاجرت به کشورهای مختلف به صورت کامل آگاه شوید.

4.3/5 - (6 امتیاز)

11 دیدگاه برای “کار در ژاپن

 1. امیر گفت:

  سلام من تکنسین داروخانه هستم آیا میتونم با این کار ویزا بگیرم یا باید کنکورمو ادامه بدم برای کار بهتر؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   اگر مدرک تحصیلی مرتبط ندارید، نمی تونید کار پیدا کنید

 2. سعید گفت:

  سلام و وقت بخیر.
  بنده بابت اپلای به کشور ژاپن در رشته مهندسی مکانیک میتوانم اقدام کنم؟ البته رزومه کاری ندارم ولی تا حدودی رزومه تحصیلی نسبتا خوبی هست.

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در صورتی که فاصله تحصیل شما در مقطع کارشناسی زیاد طولانی نباشه بله می تونید اقدام کنید

 3. مهدی گفت:

  سلام
  میخواستم ببینم کسی که معلم زبان انگلیسی هست و میتواند انگلیسی تدریس کند یا نقاشی انیمه ای بکشد می‌تواند در کشور ژاپن برای خود کار پیدا کند

  1. داوری گفت:

   سلام
   کشور ژاپن به سختی به ایرانیها ویزا اعطا مبکنه و باید قرارداد کاری داشته باشید

 4. نيلوفر كاظم خاني گفت:

  سلام من فيزيوتراپيست و همسرم مهندس معمار هستند ميتونيم براي ويزاي كاري اقدام كنيم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در حال حاضر برای ژاپن خیر اما در مورد کشورهای دیگه میشه و رزومه تون رو بفرمائید تا بتونم کامل راهنماییتون کنم

 5. رضا گفت:

  سلام و درود
  من ۲۵ سالمه و تسلط زیادی به زبان انگلیسی دارم و زبان ژاپنی هم مدتی است شروع به یادگیری کردم. به نظر شما من میتونم توی قسمت های توریستی توکیو کار مناسب پیدا کنم؟ لطفا به ایمیل من راهنماییتون رو بفرستید. درامد برام مهمه و ساعات کاری اهمیتی نداره.

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   برای کار در ژاپن نیاز به جاب آفر دارید
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 6. موسی گفت:

  بنده موسی بشیر هستم دانشجوی دکترای آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت.میخواستم ببینم بنده و همسرم هم که دکترای همین رشته را میخواند شانس گرفتن ویزای کار در ژاپن را داریم.چند درصد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *