ویزای کاری

کار در گرجستان

کار در گرجستان

مهاجرت از طریق کار در گرجستان از جمله موارد حائز اهمیت در خصوص اخذ اقامت گرجستان می باشد که پیشرو در زمینه رونق صنعت توریسم در قفقاز است. تفلیس، پایتخت گرجستان با 1.5 میلیون جمعیت در محل کوهستانی واقع شده است که برای گردشگران مقصدی جذاب است. این شهر در نزدیکی دریای سیاه واقع شده و تعداد زیادی از گردشگران دریایی را به سمت شهرهای ساحلی مانند باتومی می کشاند با این وجود هنوز فقر زیادی در بین مردم این کشور وجود دارد. در این مقاله سعی داریم تا مطالبی در خصوص کار و نحوه ورود به بازار کار این کشور را حتی الامکان برای شما عزیزان شرح دهیم.

 • آیا گرجستان کشور خوبی برای کار محسوب می شود؟
 • درآمد کار در گرجستان 2024 چقدر است؟
 • آیا در گرجستان دخل و خرج کارگران با هم همخوانی دارد؟
 • وضعیت بازار کاری گرجستان چگونه است؟
 • شرایط و هزینه درخواست ویزای کاری گرجستان چقدر است؟
 • لیست مشاغل مورد نیاز گرجستان چیست؟

افراد متقاضی که تمایل به کار در این کشور دارند می بایست از شرایط کار آگاهی کامل داشته باشند. کار در کشور گرجستان به شرایط متفاوتی از جمله حداقل حقوق دریافتی و توافق با کارفرما در این زمینه بستگی دارد. در مقاله فوق که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده اطلاعاتی در باب مهاجرت کاری به گرجستان در اختیار متقاضیان گذاشته شده است.

مقایسه شرایط کاری گرجستان با آذربایجان و ترکیه

پیش از رفتن به سراغ ویزای کاری گرجستان و توضیح در اینباره بد نیست کمی با شرایط کاری این کشور حوزه قفقاز آشنا شوید. مطابق داده های به روز وب سایت Salaryexplorer، متوسط درآمد ناخالص ماهیانه در کشور گرجستان در حدود GEL6770 (لاری) معادل تقریبی USD2507 (دلار) می باشد که در قیاس با کشورهایی همسایه مثل ترکیه و آذربایجان یک سطح درآمدی خیلی خوبی محسوب می شود.

همچنان که نمودار زیر نیز موید این امر میباشد:

حقوق ماهیانه کار در گرجستان

بنابراین از نظر سطح درآمدی وضعیت حقوق کارگران در گرجستان به مراتب بهتر از کارگران در ترکیه و آذربایجان است. اما همین سطح درآمدی در گرجستان کفاف خرج و هزینه زندگی در گرجستان را نمی کند. چرا که بر طبق سایت numbeo، متوسط ماهیانه هزینه زندگی در این کشور تا 1197$ (دلار) نیز میرسد.

فرآیند درخواست مهاجرت به گرجستان برای کار

شهروند خارجی که مایل به سرمایه گذاری در گرجستان یا تشکیل شرکت و کار در بازار محلی است بایستی ویزای کار D1 را توسط اخذ مدرک صادره توسط psc.ga.gov یا توسط درخواست در سفارت یا کنسولگری دریافت کند. به منظور اخذ ویزای کار D1، تهیه مدارک زیر الزامی است:

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست ویزا
 • یک قطعه عکس
 • رسید پرداخت هزینه درخواست
 • مالیات دولتی
 • مدرک شناسایی
 • مدرک اثبات تمکن مالی
 • بیمه سلامت یا بیمه مسافرت
 • مدرک نشانگر هدف اقامتتان در گرجستان

قوانین کار در کشور گرجستان در 2024

اولین دغدغه افراد در خصوص کار، شرایط کاری حاکم بر این کشور می باشد که در همین خصوص باعث ایجاد سوالاتی در ذهن افراد گردیده است. یافتن شغل مناسب حتی برای اتباع این کشور نیز کار سهل و امکان پذیری نیست اما خبر خوب این است که اگر شخصی به عنوان یک مسلمان عرب زبان، زبان گرجی را فرا گیرد در موقعیت کاری بهتری از اکثر مردم گرجستان است. زیرا در این کشور برای متخصصان زبان عربی تقاضای زیادی وجود دارد. اتباع خارجی که می خواهند در این کشور به کار مشغول شوند این امکان را خواهند داشت اما در سال 2024 در وهله اول لازم است برای دریافت مجوز اقامت درخواست نمایند.

برخی از قوانین کاری موجود در محیط کار گرجستان را در جدول زیر مرور می کنیم:

کشورهاساعت کاری هفتگیبیمهتعطیلاتنرخ مالیات بر درآمد
گرجستان40 ساعتبیمه تامین اجتماعی15 روز در سال20%

افراد خارجی می توانند به راحتی به فعالیت های کاری مشغول شوند در صورتی که این اشخاص جزء اتباع کشورهایی باشند که حق ورود به کشور را بدون اخذ روادید داشته باشند. نرخ بیکاری در گرجستان مطابق داده های وب سایت geostat و در قالب نمودار ذیل نشان داده شده است. همان طوری که در این نمودار هم ملاحظه می شود، نرخ بیکاری در گرجستان طی آخرین آمار موجود یعنی سال 2023 حدود 15.3% می باشد که نشانگر وضعیت خوبی در بازار کاری این کشور نمی باشد ولی در مقایسه با دوره ها و سال های قبل یک روند امیدوار کننده ای را نشان می دهد:

 

نرخ بیکاری در گرجستان

 

درآمد کارگران در گرجستان چقدر است؟

همان طوری که در مطالب بالا هم گفته شد، سطح درآمدی کارگران در کشور گرجستان در حد مطلوبی قرار دارد. طبق آمار سال 2024 متوسط درآمد کارگران در این کشور حدود GEL6770 (لاری) است. حداقل درآمد آنها در حدود GEL 1710 و حداکثر درآمدشان نیز در حدود GEL30100 می باشد. که تعیین کننده سطح درآمدی در این کشور حوزه قفقاز نیز عواملی مثل نوع شغل، میزان مهارت یا تخصص، سابقه کاری و میزان تحصیلات می باشد.

برای اینکه با ساختار درآمدی در گرجستان بهتر آشنا شوید، توصیه می شود به جدول زیر توجه کنید:

درصد کارگرانسطح درآمدی (لاری گرجستان)
65%4100GEL الی GEL10500
20%GEL4100 یا کمتر
10%10500GEL الی GEL13500
5%حدود GEL13500 یا بیشتر

نهایتا نکته آخر اینکه برخی از مشاغل در گرجستان با درآمد بسیار بالا شناخته می شوند که از اینها به عنوان مشاغل پردرآمد گرجستان یاد می شود که بشرح زیر هستند:

 • جراحان و پزشکان: GEL301000 (لاری)
 • قضات: GEL253000
 • وکلا: GEL205000
 • مدیران بانکی: GEL193000
 • مدیران اجرایی: GEL181000
 • مدیران مالی: GEL169000
 • ارتودنیست ها: GEL163000
 • اساتید دانشگاه: GEL145000
 • خلبانان: GEL120000
 • مدیران بازاریابی: GEL108000

اطلاعات بیشتر در باب دستمزد کارگر ساده در گرجستان را در لینک فوق بخوانید.

مشاغل مورد نیاز گرجستان در سال 2024

یکی از مواردی که پیش از شروع فرآیند درخواست اقامت از طریق کار در گرجستان بایستی بدان توجه کرد، اطلاع از فهرست مشاغل مورد نیاز این کشور است. در واقع کارجویان از این طریق می توانند علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه خود همچنین براحتی به فرآیند کاریابی در این کشور بپردازند. لیست مربوطه مطابق گزارش سایت indeed از قرار ذیل است:

 1. مدیر صادرات
 2. مدیر فروش
 3. مدیر مالی
 4. حسابدار
 5. تکنولوژیست غذایی
 6. اتوماتور
 7. متخصص برق
 8. مکانیک
 9. شیمیدان
 10. طراح
 11. مدیر برند
 12. مدیر بازاریابی
 13. ایجنت تبلیغات
 14. توزیع کننده
 15. داروساز
 16. مدیر دفتر
 17. مدیر عرضه
 18. راننده
 19. فروشنده
 20. راهنما

ویزای کار در گرجستان

گرجستان در سال 2014 سیاست های جدیدی برای اخذ ویزا تصویب نمود. افرادی که می خواهند در این کشور کار کنند برای کار نیاز به اخذ ویزای بلند مدت دارند که به آنها اجازه اقامت می دهد. ویزای بلند مدت دریافت شده توسط اتباع خارجی می تواند به عنوان مجوز کار در هنگام جستجو برای ورود به بازار کار گرجستان استفاده شود. ذکر این نکته نیزحائز اهمیت است که صدور ویزای کوتاه مدت مانند ویزای توریستی گرجستان همان طور که درقوانین نیز آمده است نمی تواند برای اشتغال در این کشور استفاده شود. همانطور که در بالا ذکر شد، شهروندان برخی از کشورها از اخذ ویزا برای ورود به گرجستان معاف هستند.

با این حال، حتی در چنین مواردی این شهروندان تنها می توانند برای مدت یک سال اقامت گرجستان را داشته باشند. این مقررات برای همه شهروندانی که عضو یکی از کشورهای اروپایی هستند و شهروندان متعلق به 64 کشور دیگر قابل اجرا می باشد. این مقررات همچنین برای کسانی که به عنوان پناهنده در این کشور حضور دارند و کسانی که دارای گذرنامه های دیپلماتیک از چین، مصر، پرو و اروگوئه هستند نیز قابل اجرا است.

با این توضیح اکنون به بررسی شرایط اخذ ویزای کار گرجستان 2024 به صورت زیر می پردازیم:

بررسی شرایط اخذ ویزای کار گرجستان

درخواست ویزای کار در گرجستان

یک فرد خارجی که خواهان سرمایه گذاری، ثبت شرکت و یا کار در بازار کار این کشور است باید با اخذ مدارک لازم از سرویس خدمات عمومی و یا درخواست از سفارت و کنسولگری از کشور مبدا، ویزا را اخذ نماید. مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای این کشور عبارتند از:

 • یک قطعه عکس
 • فرم درخواست ویزا
 • داشتن گذرنامه معتبر
 • رسید پرداخت مالیات دولت

سایر مواردی که در باب اخذ ویزای کار حائز اهمیت است اسنادی نظیر مدارک هویتی و اسناد مولفه های مالی می باشد. هزینه دریافت ویزا در گرجستان 100 لاری می باشد و فرم درخواست ممکن است به زبان گرجی یا انگلیسی به ثبت برسد، زیرا به هر دو زبان پذیرفته می شود. اتباع خارجی می توانند به زبان کشوری که از آن درخواست را به سفارت یا کنسولگری گرجستان ارائه می دهند استفاده کنند. از زمان تکمیل درخواست، متقاضی می تواند طی 7 روز از طرف سفارت پاسخی درباره آن دریافت نماید.

درخواست ویزای کار در گرجستان

فرآیند درخواست ویزای کاری گرجستان

معمولا هزینه درخواست ویزای کار در گرجستان برای هر کارجوی خارجی بین $50 الی $200 (دلار) می باشد. و مدت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان این نوع ویزای بلند مدت گرجستان نیز 30 روز کاری می باشد. فلذا متقاضیان برای درخواست ویزای مذکور بایستی هم مراحل آنلاین و هم مراحل حضوری را به صورت زیر طی کنند:

 • مرحله اول: تحویل درخواست آنلاین
 • مرحله دوم: گردآوری مدارک مورد نیاز
 • مرحله سوم: پرداخت هزینه ویزای کاری گرجستان
 • مرحله چهارم: تحویل مدارک به سفارت گرجستان

شرایط کار در گرجستان

یکی از نکات جالب و قابل ذکر در مورد کار این است که این کشور به علت اقتصاد ضعیفی که دارد برای کار داوطلبانه و بدون مزد به افراد ویزای توریستی داده می شود. مهاجرت کاری به گرجستان می تواند به صورت فصلی باشد. اصلی ترین کاری که می توان در فصل بهار در این کشور انجام داد کار در تاکستان ها خواهد بود.

این کار یک شغل پر سود و بی وقفه ولی مقطعی خواهد بود و اگر به درستی رسیدگی نشود برداشت محصول را برای کل یک سال خراب می کند. مشاغل تابستانی مربوط به صنعت گردشگری است. شما قادر به پیدا کردن مقدار زیادی کار فصلی در شهر باتومی، شهر اصلی گرجستان در نوار ساحلی خواهید بود. اکثر گردشگران به این شهر می آیند؛ زیرا این شهر مرکز اصلی تفریحات ساحلی است. کار به عنوان یک کار فصلی در زمستان زمانی که برف زیادی مناطق این کشور را پوشانده است به عنوان صنعت سرگرمی در زمینه اسکی برای کسانی که به عنوان یک مربی اسکی داوطلب می شود یک کار خوب و قابل اعتنا است.

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما عزیزان گرامی قرار داده باشیم. موسسه سفیران سروش سعادت در تلاش است تا بروزترین و جدیدترین اخبار مربوط به مهاجرت به گرجستان در زمینه تحصیل، کار و سرمایه گذاری در گرجستان و سایر کشورهای جهان را در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهد.

سوالات مکرر درباب شرایط کاری در گرجستان

برخی از هموطنان خواستار دریافت اطلاعات مفیدی درباب مهاجرت به گرجستان از طریق کار هستند و در این باب سوالاتی از طرف آنها مطرح می شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • متوسط درآمد کارگر ساده در گرجستان 2024 چقدر است؟ متوسط درآمد ناخالص ماهیانه در کشور گرجستان در حدود GEL 6770 (لاری) معادل تقریبی USD 2507 (دلار) می باشد. که این سطح درآمدی بالاتر از متوسط درآمد در کشورهایی مثل جمهوری آذربایجان و ترکیه است.
 • نرخ بیکاری گرجستان چقدر است؟ نرخ بیکاری در گرجستان طی آخرین آمار موجود حدود 15.3% می باشد.
 • آیا اتباع خارجی می توانند در گرجستان کار بکنند؟ بله، این کار قانونا از طریق اخذ ویزای کاری گرجستان امکان پذیر است.
 • شرایط کاریابی در گرجستان به چه صورتی است؟ کاریابی در گرجستان مخصوصا با استفاده از سایت های کاریابی بسیار ساده و آسان است.
 • هزینه درخواست ویزای کاری گرجستان 2024 چقدر است؟ بسته به نوع ویزا و مدت اعتبارش، هزینه درخواست ویزای کاری گرجستان برای هر کارجوی خارجی بین 50 الی USD 200 (دلار) می باشد.
 • شرایط اخذ اقامت دائم (PR) و تابعیت گرجستان ازطریق کار چیست؟ افراد بعد از 6 سال کار و زندگی در گرجستان می توانند به اقامت دائمی و بعد از 5 سال اقامت پیوستهدر این کشور نیز به تابعیت گرجستانی خود برسند.
5/5 - (25 امتیاز)

یک دیدگاه برای “کار در گرجستان

 1. ناصر زارعی گفت:

  بسیار عالی..
  درود بر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *