مهاجرت به کشور اسلواکی

شرایط پناهندگی در اسلواکی

5 (100%) 5 vote[s]

 بسیاری از افراد به علت نا آگاه بودن از شرایط واقعی پناهندگی، به دنبال شرایط پناهندگی در اسلواکی هستند.

با توجه به کشورهای دیگر، جمهوری اسلواکی نه تنها نسبت به افراد خواهان حفاظت بین المللی گارد بسته باقی مانده است، بلکه همچنین نسبت به آنهایی که بر مبنای تایید مراجع دولتی مربوطه خواستار زندگی در اسلواکی هستند، روی خوش نشان نمی دهد. اینها ممکن است دلایلی باشند بر اینکه جمهوری اسلواکی برای خارجیان کشور گذر است نه کشور ماندن!

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را شدیدا از پناهندگی بر حذر می دارد.

قانون پناهندگی اسلواکی

پس از تجزیه جمهوری فدرال چک و اسلواکی، قانون پناهندگی فدرال 1990 جمهوری اسلواکی باطل اعلام شد. قانون پناهندگی جدید بشماره  283/1995 Coll 14 نوامبر 1995 (Refugee Act) تصویب شده و جایگزین قانون قبلی شد. قانون پناهندگی توسط بسیاری از سیاست های پیشرو به عنوان کار مهم در تطبیق قانون و شیوه ها با شرایط بین المللی نشان داده شد. در رابطه با اصطلاح شناسی، قانون پناهندگی از واژه “پناهنده” به جای “پناهجو”  استفاده می کند. بر طبق قانون پناهندگی، وضعیت پناهندگی را می توان به خارجی ی اعطا کرد که در کشور خودش ترس زیادی از حبس به دلیل نژادی، مذهبی و غیره داشته است. تعیین وضعیت پناهندگی هم  با توجه به بخش دوم از قانون پناهندگی انجام می شود.

اهداف قانون پناهندگی

اساسا اهداف قانون پناهندگی عبارت است از: الف – تدوین شیوه های اعمالی مقامات دولتی در فرآیند تعیین وضعیت پناهنده در جمهوری اسلواکی. ب – تعریف حقوق و وظایف خارجی هایی که درخواست وضعیت پناهندگی کرده اند و کسانی که وضعیت پناهندگی اعطا شده. نهاد اجرایی مشخص شده توسط همین قانون جهت اجرای اهداف مذکور اداره مهاجرت زیرنظر وزارت داخله جمهوری اسلواکی است.

بر طبق “قانون پناهندگی” و با توجه به شرایط پناهندگی در اسلواکی، فرد تنها در ۳ شرایط مشمول اعطای وضعیت پناهندگی می گردد:

 • مطابق با مفاد و تبصره های موجود در کنوانسیون وضعیت پناهندگان ملل متحد باشد.
 • اعطای وصعیت پناهندگی صرفا در رابطه با اهداف بشردوستانه  باشد.
 • برای ازدواج و پیوستن به خانواده شهر وند اسلواکیایی.

شرایط پناهندگی در اسلواکی

بنا به آمار در کل دنیا، 10.3 میلیون نفر مجبور بودند که خانه شان را ترک بکنند. از این تعداد، فقط 146 نفر درخواست پناهندگی کرده اند. مکان جغرافیایی اسلواکی بدان معنا نیست که آن بخشی از مسیرهای مهاجرتی باشد که پس از انسداد مرزی مجارستان با صربستان و مذاکرات با ترکیه تغییر کند. علی رغم تعداد پایین پناهجویان در اسلواکی، بسیاری از نمایندگان احزاب مجلس هنوز مهاجران را به عنوان یک تهدید توصیف می کنند. بر طبق آمار، در حدود 5000 مسلمان در اسلواکی وجود دارد. معمولا هم کشورهای مسلمان درخواست پناهندگی می کنند. اکثر پناهجویان بعد از مسلمان، اوکراینی ها هستند.

دولت اسلواکی همه ساله برنامه سهمیه بندی برای پناهندگان اعمال می کند. به عنوان بخشی ازبرنامه سهمیه بندی سال 2016، اسلواکی 16 پناهنده را قبول کرده است: ۵ مادر و ۱۱کودک از یونان. که این مشخصا نشانگر اعمال سخت گیری های دولتی در پذیرش پناهندگان می باشد.

انواع پناهندگی در جمهوری اسلواکی

تقریبا دو سوم از همه مهاجران رفته به اسلواکی از کشورهای EU هستند. تعداد پناهجویان و پناهندگان در اسلواکی در مقایسه با کشورهای دیگر به طور سنتی خیلی پایین می باشد. در اسلواکی، دو نوع وضعیت حمایت بین المللی به افراد به عنوان پناهجو اعطا می گردد: وضعیت پناهندگی Asylum؛ وضعیت حفاظت ثانوی Subsidiary protection.

عمده منافع حاصل از حافظت بین المللس در اسلواکی به حفاظت ثانوی اعطا می گردد. هر دو دسته مشتمل بر یک تعداد روشها دولتی مشابه درباره یکپارچه سازی/ یا ائتلاف اجتماعی می باشد. هر دو گروه حق دریافت خدمات و حقوق مشابهی را با توجه به شناسایی مهارتها، صلاحیت ها، و دسترسی به بازار کار دارند. هردو ذی نفعان  حفاظت بین المللی که از این پس مشترکا با عنوان ” پناهندگان”  یاد می شود. پس از دریافت وضعیت، پناهندگان دسترسی آزاد و بدون محدودیتی فورا به بازار کار دارند.

وضعیت پناهندگی

به آن دسته از افرادی که به آنها پناهندگی اعطا شده است، مجوز اقامت دایمی برای یک دوره ناحدودی دریافت می کنند. دسترسی به بازار نیروی کار برای این گروه هم  به مرحله پروسه پناهندگی بستگی دارد. 9 ماه پس از تحویل درخواست پناهندگی شان، پناهجویان به بازار کار دسترسی آزادی دارند.

وضعیت حفاظت ثانوی

با این وجود، به ذی نفعان حفاظت ثانوی پس از 1 سال، روادید اقامت موقتی به همراه تمدید مکرر برای 2 سال اعطا می شود. و نتیجتا پس از 5 سال احتمال درخواست روادید اقامت طولانس وجود دارد.

معاهده اسکان مجدد پناهندگان

” انتقال بشر دوستانه پناهندگان” بر مبنای معاهده دو جانبه بین دولت اسلواکی و کمیسیونر عالی UN درباره امور پناهندگی سازماندهی شد. در راستای این هدف، مرکز گذر اضطراری (ETC) مرکز پناهندگان وزارت داخله اسلواکی را افتتاح کرد. ماموریت ETC تهیه پناهگاه موقتی برای پناهجویانی بود که موقعیت شان در کمپ پناهندگی دیگر پایدار نبود. و نیز تهیه پناهگاه برای آن دسته از افرادی که  برای اسکان مجدد در یک کشور سوم انتخاب شده اند. دولت اسلواکی برای این پناهندگان یک پناهگاه موقت به مدت حداکثر 6   ماه تهیه کرد. ظرفیت ETC ثابت است درحال حاضر 250 پناهنده است. این معاهده احتمال تکمیل تعداد تعداد پناهندگان را در مورد اخراج برخی از آنها به کشور اسکان مجددشان در نظر می گیرد. البته با این شرط که تعداد کل  پناهندگان جادهی شده از ظرفیت مشخص فراتر نرود.

کلام پایانی

مهاجرت پناهندگی به جمهوری اسلواکی اصولا با روند کاهش پیوسته در تعداد درخواست های پناهندگی در مقایسه با سالهای قبل مشخص می شود. اگر چه پناهجویان نسبت قابل توجهی از مهاجران وارد شده به اسلواکی را نشان می دهند، اما تنها حدود یک سوم از متقاضیان به شیوه پناهندگی شان ادامه می دهند.

با توجه به شرایط پناهندگی در اسلواکی که بیان شد، همه اینها حاکی از عدم استقبال از پناهندگان در اسلواکی است. کارشناسان زبده موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش و تجربه خود در زمینه مهاجرت به اسلواکی و اقامت اسلواکی و اصولا شرایط زندگی در اسلواکی می توانند جزییات مفصلی از موضوع را در اختیار شما قرار دهند.

Related Posts

4 دیدگاه برای “شرایط پناهندگی در اسلواکی

 1. leilakk گفت:

  با این نوع مهاجرت موافق نیستم

 2. بهنام تولکی گفت:

  پناهندگی در اسلواکی میتونه اقامت این کشور ر وبه ارمغان بیاهر؟

 3. sohrab گفت:

  اگر تو این کشور تنها بریم و پناهنده بشیم بعد از چند سال امکان ملحق شدن خانواده وجود داره ؟

 4. امید گفت:

  در صورت پناهندگی بهمراه خانواده چه مدارکی مورد نیاز و از چه طریقی باید اقدام نمود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =