مهاجرت به لهستان

مهاجرت قاچاقی به لهستان

مهاجرت قاچاقی به کشور لهستان

اکثریت افراد از سرتاسر جهان و کشورهای مختلف اقدام به مهاجرت قاچاقی به لهستان نموده و راهی این کشور می شوند. غافل از این که چه خطرات و آسیب هایی برای آنان در این مسیر وجود دارد. راه مهاجرت قاچاقی و یا پناهندگی به لهستان هیچ گاه مورد تایید مراجع حقوقی نبوده و توصیه نمی شود. چراکه راه های قانونی و بهتری مانند تحصیلی، کاری و… برای مهاجرت به لهستان وجود دارد که می توان از طریق آنها اقدام نمود. این مقاله که توسط محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نوشته شده است، صرفا جهت آگاهی از شرایط، وضعیت و قوانین حاکم بر مهاجرت قاچاقی به لهستان ارائه می گردد.

 

مهاجرت از طریق قاچاقی

همان طور که می دانید مهاجرت قاچاقی به لهستان یکی از روش های پر ریسک و پر خطر مهاجرت به این کشور است. شمار زیادی از افراد از نقاط مختلف جهان، پول، جان و زندگی خود را در این راه می بازند و از دست می دهند. افرادی که این روش از مهاجرت را انتخاب می نمایند، هیچ گونه نام و نشانی از آنها وجود نداشته و نمی توان فهمید آنها اکنون در چه وضعیت مکانی و زمانی هستند. از این رو بسیار روش ریسک پذیری است و فرد در اکثر مواقع به مقصد خود نمی رسد و گمنام باقی می ماند. از سویی دیگر افراد اقدام به مهاجرت به صورت قاچاقی، از نوع پناهندگی به لهستان می نمایند که در بخش های بعدی مقاله به آن می پردازیم.

 

مفهوم پناهنده و پناهندگی

پناهنده به کسی گفته می شود که جان و مال او در کشور مبدا دچار تهدید و خطر است و برای این ادعای خود دلایل موجهی دارد. این دلایل می تواند شامل جنگ، آزار و اذیت و شکنجه، قحطی، عضویت در گروه های خاص یا سیاسی، تبعیض نژادی و مذهبی و… گردد که برای هر یک از آنها بایستی مدارک و اسناد کافی ارائه گردد در غیر این صورت با درخواست فرد پناهجو موافقت نمی گردد.

افراد متقاضی پناهندگی در لهستان بایستی درخواست و تقاضای پناهندگی خود را به مقامات مربوطه در کشور لهستان تسلیم کنند در صورتی که تمامی مراحل بررسی پناهندگی انجام گیرد و از سوی دولت لهستان مورد قبول واقع گردد، فرد پناهجو می تواند به پناهندگی دست یافته و در این کشور اقامت داشته باشد.

 

فرآیند بررسی پرونده های پناهندگی

فرد پناهجو بایستی به محض ورود به خاک کشور لهستان، درخواست و تقاضای پناهندگی خود را اعلام و ارائه نماید بنابراین پرونده پناهندگی برای وی تشکیل می گردد در وهله اول تحقیقات در خصوص پناهندگی وی توسط مامور مربوطه در اداره مهاجرت لهستان انجام گرفته و دلایلی که فرد متقاضی در مورد کشور مبدا ارائه نموده است بررسی می شود، لازم به ذکر است پرونده های مربوط به پناهندگی های خانوادگی (شامل فرد اصلی، همسر، فرزندان و…) و همچنین افرادی که کمتر از سن قانونی دارند و بی سرپرست هستند، در اولویت قرار گرفته و بررسی می شوند در مرحله بعدی فرد پناهجو بایستی در مصاحبه با مامور مربوطه شرکت نموده و پاسخ سوالات را کاملا صادقانه و دقیق ارائه نماید در صورتی که کوچکترین تناقضی بین مدارک ارائه شده و پاسخ های وی و همچنین وضعیت کشور مبدا مشاهده گردد، درخواست شخص متقاضی مردود اعلام می شود و بایستی سریعا به کشور خود بازگردد. در وقت مصاحبه در صورت عدم توانایی صحبت به زبان لهستانی یا انگلیسی، می توان از حضور مترجم استفاده نمود.

 

بررسی ورود پناهجو به خاک لهستان

همان طور که اشاره گردید پناهجو به محض ورود به خاک لهستان بایستی درخواست پناهندگی داده و تشکیل پرونده دهد. برای این منظور تکمیل فرم درخواست الزامی می باشد در این فرم بایستی مشخص گردد که فرد از چه طریق وارد این کشور شده است. اثر انگشت از تمامی انگشتان و عکس از فرد پناهجو گرفته می شود تا ضمن تشخیص هویت وی بررسی گردد که در چه کشورهایی درخواست پناهندگی نموده است. عکس های گرفته شده برای صدور اجازه اقامت پس از تایید پناهندگی مورد نیاز است. چنانچه در بررسی ها مشخص گردد که فرد قبل از ورود به لهستان، در کشور دیگری درخواست پناهندگی داده است، پرونده وی به همان کشور ارسال می گردد و فرد بایستی لهستان را ترک نموده و به همان کشور برگردد  بنابراین در روز مصاحبه کلیه اطلاعات را به صورت دقیق و صادقانه در اختیار ماموران اداره مهاجرت قرار دهید.

 

اخذ اقامت از روش پناهندگی‌چگونه است؟

از سال 2012 میلادی تصویب گردید که اگر پناهندگی به فرد پناهجو داده نشد، وی تحت شرایطی خاص، حق اقامت در این کشور به مدت محدود را داشته باشد. برای این منظور به او کارت اجازه اقامت ارائه می گردد و مدت اعتبار کارت، عکس و اثر انگشت در آن درج گردیده است. در این حالت پس از انقضای مهلت اعتبار، بایستی لهستان را ترک نماید. اما اگر با درخواست پناهندگی فرد موافق گردد، پاسپورت پناهندگی به فرد داده می شود. چنانچه تحت هر شرایطی درخواست پناهندگی مورد تایید و موافقت قرار نگیرد، برای فرد ممنوعیت ورود به لهستان در نظر گرفته می شود. این ممنوعیت شامل کلیه کشورهای حوزه شنگن می شود.

 

زمانی که با درخواست فرد پناهجو جهت پناهندگی و مهاجرت قاچاقی به لهستان موافقت نگردد، فرد می تواند نسبت به پاسخ ارسالی، اعتراض نموده و درخواست تجدید نظر نماید. برای این منظور می تواند مدارک قانونی و موجه بیشتری را ارائه کند تا ماموران اداره مهاجرت را متقاعد سازد. اما اگر مجددا درخواست وی رد شود، بایستی سریعا خاک کشور لهستان را ترک کند.

 

دلایل انتقال پرونده‌پناهندگی به سایرکشورها چیست؟

افرادی که از طریق مهاجرت قاچاقی به لهستان وارد این کشور شده و درخواست پناهندگی نموده اند، بایستی شرایط و مدارک لازم را ارائه نمایند. طبق قانون دوبلین به دلایل ذیل پرونده درخواست پناهندگی به سایر کشورها انتقال و عودت داده می شود:

  • چنانچه اثر انگشت شخص پناهجو در کشور دیگری ثبت گردیده باشد.
  • چنانچه فرد پناهجو پیش از ورود به لهستان، در کشور دیگری در مسیر خود درخواست پناهندگی نموده باشد.
  • در صورتی که فرد متقاضی، ویزا یا اجازه اقامت کشور دیگری را داشته باشد.
  • در صورتی آشنایان و نزدیکان شما در کشوری دیگر باشند.

لازم است بدانید روند بررسی این که پرونده فرد پناهجو به کدام کشور فرستاده شود به مدت 2 الی 6 ماه به طول می انجامد.

مهاجرت قاچاقی به کشور لهستان

برای دریافت اطلاعات و آگاهی های لازم در خصوص “مهاجرت قاچاقی به لهستان با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط بگیرید. اما می توانید از طریق دریافت مشاوره های تخصصی و حرفه ای از طرق دیگری مانند کاری، تحصیلی و… و به طوری کلی “مهاجرت به لهستان ، انجام امور مربوطه را به وکلای این موسسه بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دوازده =